Zor dışkılama ve halsizlik problemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Eren K.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Eren K.

iyikus.com Üyesi
Merhaba,

İki buçuk yaşındaki erkek muhabbet kuşumuz, Doğanay Bey’in paylaştığı (dışkılamanın hastalık belirtisi olup olmayacağına ilişkin) fotoğrafta E1 no’lu resme benzer şekilde dışkı yapıyor, 3-4 gündür bu şekilde. Ve kafes tabanında normalde olması gerekenden çok daha az dışkı var. Elime aldığımda dağılmıyor, hatta biraz katı diyebilirim.

Kuşumuz kafes içinde sürekli tüylerini kabartıp oturuyor, sıklıkla kafes tabanına iniyor, keyfi yok.

Kafesin kapısını açınca eskiden dışarı çıkmak için çıldırırdı, şimdi çıkıp çıkmamak arasında tereddütte kalıyor, çıkarsa bile omzumuza konup kabarık halde kafasını ters çevirip uyku moduna geçiyor.

Eşim yem yemediğini, yemleri yere fırlattığını fark edince dün ilk kez daldarı verdik, doya doya yedi. Öyle olunca hemen yem ve kum markasını değiştirdim. Su içmediğini de fark edince dün şırınga ile su verdik, mercimek tanesi kadar zeytinyağı karıştırıp…
Bir de vitamin desteği veriyoruz. (Sürekli alışveriş yaptığım petshop’un önerdiği Golden Wings marka, multivitamin)

Bir kez de dışkısını yaparken zorlandığına ve poposunu hareket ettirdiğine, hatta bu esnada dışkının duvara fırladığına şahit oldum.

Yardıma ihtiyacımız var sanırım…

Ekli dosyalar

• 20C8993C-A310-4245-A5C9-AFAEA18638EA.jpeg
    20C8993C-A310-4245-A5C9-AFAEA18638EA.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
  • F731B446-2F2E-4A91-A13F-C8A15820027F.jpeg
    F731B446-2F2E-4A91-A13F-C8A15820027F.jpeg
    819.6 KB · Görüntüleme: 20
  • 024D6B81-67CB-4AAF-9D44-A2EB12E274E3.jpeg
    024D6B81-67CB-4AAF-9D44-A2EB12E274E3.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
  • DE299B94-4977-473B-9BD2-28FF3645FF5A.jpeg
    DE299B94-4977-473B-9BD2-28FF3645FF5A.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 19
Mantar diyip antibiyotik mi verdiler yoksa siz mi yanlış biliyorsunuz umarım kasap veteriner vakasına dönmez bu iş :(
Şayet mikroskop ile kontrol etmediyse neye göre kesin teşhis koydu merak konusu....
Eksik anlatmış olabilirim.

Nilay hanım önce Paşa’yı göğsüne alıp steteskopla dinledi, sonra eliyle muayene etti, benim Paşa’da gözlemlediklerimden hareketle kursağını eliyle yokladı, “kursak şiş gibi görünüyor” dedi.

Nilay hanım, kursakta bağırsaktakine benzer faydalı bakteriler olduğunu, bunlarda azalma olduysa, mantar gibi nedenlerle (kalan) bakterilerin bunlarla yeterince savaşamayıp hazım sürecinin zaafiyete uğrayabileceğini söyledi. Yani “mantara bağlı olarak antibiyotik veriyorum” demedi, bizim anlattıklarımız doğrultusunda (yem yememe, tüy kabartıp kafes tabanında oturma, kusuyormuş gibi kursağı hareket ettirip kusamama, uzun aralıklarla koyu renkli ve katı dışkılama) bir ihtimal olarak kursaktaki şişliği

(Paşa geçen Ağustos ayında ishale bağlı rahatsızlığı sebebiyle yine veteriner gözetiminde antibiyotik almıştı, sonrasında vitamin desteği vermedik, bu da bağışıklığın çabucak düşmesine bağlı olarak şu anki rahatsızlığı tetiklemiş olabilir denildi.)

Tedavi olarak;
Polpyl serum verdi, suyuna her gün 1 ml ilave edilecek.

Eşzamanlı olarak Nbl probiyotik bir çay kaşığının 1/4’ü kadar aynı suya ilave edilecek.

5 günün sonunda Paşa’daki durumu Nilay hanıma bildireceğim.

Gelişmelere göre 5 gün daha bu şekilde devam edebiliriz dedi.

Eğer daha ciddi bir durum olsaydı, Paşa’yı klinikte 3 gün misafir edip biz tedavi edebilirdik dedi.

Nilay hanım çok alâkadar oldu, yarım saat kadar Paşa’yı gözlemledi, bizi dinledi, ilaç tedavisinin aşamalarını anlattı. Reçete halinde yazdı.

Doğrusu kasap veteriner izlenimi almadım.

Nilay hanım önce Paşa’yı göğsüne alıp steteskopla dinledi, sonra eliyle muayene etti, benim Paşa’da gözlemlediklerimden hareketle kursağını eliyle yokladı, “kursak şiş gibi görünüyor” dedi.

Nilay hanım, kursakta bağırsaktakine benzer faydalı bakteriler olduğunu, bunlarda azalma olduysa, mantar gibi nedenlerle (kalan) bakterilerin bunlarla yeterince savaşamayıp hazım sürecinin zaafiyete uğrayabileceğini söyledi. Yani “mantara bağlı olarak antibiyotik veriyorum” demedi, bizim anlattıklarımız doğrultusunda (yem yememe, tüy kabartıp kafes tabanında oturma, kusuyormuş gibi kursağı hareket ettirip kusamama, uzun aralıklarla koyu renkli ve katı dışkılama) bir ihtimal olarak kursaktaki şişliği

(Paşa geçen Ağustos ayında ishale bağlı rahatsızlığı sebebiyle yine veteriner gözetiminde antibiyotik almıştı, sonrasında vitamin desteği vermedik, bu da bağışıklığın çabucak düşmesine bağlı olarak şu anki rahatsızlığı tetiklemiş olabilir denildi.)

Tedavi olarak;

Eşzamanlı olarak Nbl probiyotik bir çay kaşığının 1/4’ü kadar aynı suya ilave edilecek.

Eğer daha ciddi bir durum olsaydı, Paşa’yı klinikte 3 gün misafir edip biz tedavi edebilirdik dedi.

Nilay hanım çok alâkadar oldu, yarım saat kadar Paşa’yı gözlemledi, bizi dinledi, ilaç tedavisinin aşamalarını anlattı. Reçete halinde yazdı.

çok geçmiş olsun. Umarım süreç sonunda toparlar. Bizi de bilgilendirmeyi ihmal etmeyiniz hocam

Tedavi olarak;

Bazı tecrübe ve deneyimlerime ithafen o tabiri kullanmak durumunda kaldım.
Eğer ki tüm süreci anlattıysanız bilinmeyen bir çok soru işareti halen mevcut. Amacım felaket tellalı olmak veya karamsar olmak değil.
Kuşun ağırlığını bilmiyoruz, eğer ağırlığı belli bir gramın altındaysa durumu kritik demektir.
Kuşun kursağında bakteriyel bir enfeksiyon mu var yoksa mantarsal bir enfeksiyon mu var bilmiyoruz, diyelim ki mantar enfeksiyonu var bu sıradan mantar hastalığı mı yoksa megabakteri dediğimiz avian gastric yeast mı var bilmiyoruz. Hepsinin ilacı farklı megabakteri dışında da türü ve ilacı dallanır.
Diğer sindirim yollarında da enfeksiyon olabilir dediğim gibi soru işareti bol.
Peki kuşun gösterdiği semptomlara bakarsak, bir çok hastalığın veya etkenin sonucunda zaten olabilecek durumlar bazı spesifik durumlar haricinde hasta kuşlar bariz bir fark gösteremeyebilir.
Size A kliniğine gitseydiniz kesin çözüm bulunurdu veya buradan kesin sonuç çıkmaz diyemem umarım iyileşir.

Bazı tecrübe ve deneyimlerime ithafen o tabiri kullanmak durumunda kaldım.
Eğer ki tüm süreci anlattıysanız bilinmeyen bir çok soru işareti halen mevcut. Amacım felaket tellalı olmak veya karamsar olmak değil.
Kuşun ağırlığını bilmiyoruz, eğer ağırlığı belli bir gramın altındaysa durumu kritik demektir.
Kuşun kursağında bakteriyel bir enfeksiyon mu var yoksa mantarsal bir enfeksiyon mu var bilmiyoruz, diyelim ki mantar enfeksiyonu var bu sıradan mantar hastalığı mı yoksa megabakteri dediğimiz avian gastric yeast mı var bilmiyoruz. Hepsinin ilacı farklı megabakteri dışında da türü ve ilacı dallanır.
Diğer sindirim yollarında da enfeksiyon olabilir dediğim gibi soru işareti bol.
Peki kuşun gösterdiği semptomlara bakarsak, bir çok hastalığın veya etkenin sonucunda zaten olabilecek durumlar bazı spesifik durumlar haricinde hasta kuşlar bariz bir fark gösteremeyebilir.
Size A kliniğine gitseydiniz kesin çözüm bulunurdu veya buradan kesin sonuç çıkmaz diyemem umarım iyileşir.
Açıklamanız için teşekkür ederim.

Açıkçası biraz çaresiz kaldık. İstanbul Anadolu yakasında neredeyse 8-10 tane kliniği aradık, hiçbiri kuşlarla ilgilenmiyordu. Sadece Nilay hanım kabul etti, o da dediğiniz şekilde “farklı ihtimaller söz konusu olabileceğinden, daha fazla geç kalmamak için hemen ilaç başlayalım” dedi. Biz de onun reçetesini uygulamaya başladık.

Ne var ki, Paşa’nın durumu çok iç açıcı değil. Dün akşam ilk kez suyuna ilaç ve probiyotik koyduk. Sabah kafesinde ishal kalıntılarına rastladık. Aynı zamanda yem kusmukları da vardı. Ama durumu daha kötüye gitmedi, şu an stabil. Kafesini açtığımızda uçabiliyor, az da olsa ötüyor. Dışkılamada sıvı ve simsiyah kalıntılar var. Fotoğraf paylaşıyorum. Görüşlerinizden istifade etmek isterim.

Ekli dosyalar

• 72466C1B-237E-42EC-919A-D4B83E418DE3.jpeg
    72466C1B-237E-42EC-919A-D4B83E418DE3.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 28
  • 549B1862-919C-45D2-B129-16F14FDF1CA0.jpeg
    549B1862-919C-45D2-B129-16F14FDF1CA0.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 17
Size bir şey daha danışmak istiyorum. Veteriner hanım, aşağıda fotoğrafını paylaştığım Immun 44 adlı bir vitamin verdi, bir şırıngaya aktararak. Her gün bundan da verelim dedi. Bir de suyuna nbl probiyotik koyalım dedi.

Şu an fotoğraftaki gibi sulu ve ishal kıvamında dışkılama olduğu için acaba bu takviyeler yeterli olur mu sizce, yoksa daha güçlü farklı alternatifler önerir miydiniz?
Önce ki mesajlarda gervit-w vitamin ve entrobac probiyotik önerenler olmuştu..

Ekli dosyalar

• FEFA2FCF-D4FC-4AF0-81AB-88124E1C1E54.png
    FEFA2FCF-D4FC-4AF0-81AB-88124E1C1E54.png
    909.6 KB · Görüntüleme: 15
  • 00100987-809E-4AB8-ADBE-6364E01059E3.png
    00100987-809E-4AB8-ADBE-6364E01059E3.png
    377.7 KB · Görüntüleme: 16
dışkı çok koyu yapmış. Bu tip dışkılamalarda genelde iç kanama sorunlarını bir düşünmek gerekiyor. Her koyu dışkı da bu anlama gelmediğinden takipte kalmak en iyisi.
Verilen immun kullanılabilir, sakıncası olmaz

Şahsen ben probiyotik ile antibiyotik veya antifungalın bir arada kullanılmasını saçma ve manasız buluyorum. Probiyotik dediğimiz faydalı bakteriden başka bir şey değil ve antibiyotikler hedef geçmemekte. Ekonomik sebepler bu tarz durumlarda bizi zorlu seçimlere sevk ediyor ancak kuşunuzu karşı taraftaki İstanbul Veteriner kliniğine götürmenizi daha çok tavsiye ederim. kuşunuzda belki basit bir mikroskop gözlemi ile tespit edilebilecek bir sorun varken veteriner hekimin bunu yapmaması saçma...

Şahsen ben probiyotik ile antibiyotik veya antifungalın bir arada kullanılmasını saçma ve manasız buluyorum. Probiyotik dediğimiz faydalı bakteriden başka bir şey değil ve antibiyotikler hedef geçmemekte. Ekonomik sebepler bu tarz durumlarda bizi zorlu seçimlere sevk ediyor ancak kuşunuzu karşı taraftaki İstanbul Veteriner kliniğine götürmenizi daha çok tavsiye ederim. kuşunuzda belki basit bir mikroskop gözlemi ile tespit edilebilecek bir sorun varken veteriner hekimin bunu yapmaması saçma...
Kuşumuzla ilgilenen veteriner hanım, "antibiyotik ile probiyotik normalde bir arada kullanılmaz, ama bu kuş için şu an polgyl serum ile NBL toz probiyotik bir arada kullanılsa daha yararlı olur" dediği için kullanıyoruz.

2,5 yaşındaki kızım astım tedavisi görüyor, şu süreçte İstanbul şartlarında (bilenler bilir) her gün zorlu seçimler yapmak durumunda kalıyoruz 🤷‍♂️

Son durumu nedir? Paylaştığınız son dışkılar iç açıcı görünmüyor
Merhaba,

Bu sabah Paşa’yı sevindirici biçimde daha iyi gördüm 😀

Dışkıda (sizlerin görüşünü de merak ediyorum?) bir hayli değişme var, hala sulu ama simsiyah değil, daha ziyade açık yeşil, kıvamlı, önceki gibi yapışkan değil.

Artık tünekte daha uzun süre duruyor, kafes tabanında kabarık haldeki bekleyişleri neredeyse çok azaldı.

Dün gece, Paşa’nın durduğu tüneğe paralel şekilde, kafese örttüğümüz örtüye ilave olarak (kafes dışına) ayrıca sıcak su torbası da koydum. Belki o da üşümesine bir nebze olsun mani olur dedim.

Sabah bizi görünce hareketlendi, gece boyu yem ya da daldarı yememiş, bu sabah yemlikten ilk kez yem yerken ve suluktan su içerken gördük.. Ayrıca bu süreçte şırınga ile ilaç ve su vermek için Paşa’yı elime alırken hiç kaçmazken, bu sabah oldukça hareketliydi ve elime gelmek istemedi. Bunu da kendimce hayra yordum 🙂

Veteriner Nilay hanımın önerisiyle polgyl serumdan her gün ağızdan bir iki damla doğrudan veriyorum (birkaç gündür suluğa hiç yanaşmadığını gördüğüm için…)
Immun 44 vitaminden de bir damla veriyorum.

Şu an erken ümitlenmek denilebilir ama birkaç gün önceye göre çok rahatlamış görünüyor. Muhtemelen evvelsi günkü yem kusması ve ishal şeklindeki dışkılama onu büyük ölçüde rahatlatmış.

Yine de içim rahat etmedi, gervit-w vitamin ve entrobac probiyotik sipariş ettim. Bir de yine kıdemli üyelerden biri elektrolit verilebilir demişti, ishal sonrası toparlandın diye aynı markadan elektrolit de sipariş ettim, 5 ml tüp halinde…

Vakit ayırıp mesajları okuyan cevaplayan destek olan herkese teşekkür ederim…

Ekli dosyalar

• ACF5BE68-80C1-4D20-A055-E4A5905DC868.jpeg
    ACF5BE68-80C1-4D20-A055-E4A5905DC868.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 13
  • 918E9EE3-B8F5-49E3-BF0A-290B122D0154.jpeg
    918E9EE3-B8F5-49E3-BF0A-290B122D0154.jpeg
    429.3 KB · Görüntüleme: 18
İyi beslenmediklerinde sizin dışkılarda olduğu gibi yeşilimsi grimsi bir boyama, safra bırakıyor. Beslenmesi toparlandığı an dışkısı düzene oturacaktır. Toparlamasına çok sevindim

İyi beslenmediklerinde sizin dışkılarda olduğu gibi yeşilimsi grimsi bir boyama, safra bırakıyor. Beslenmesi toparlandığı an dışkısı düzene oturacaktır. Toparlamasına çok sevindim
Maalesef hala çok az yem yiyor, o yüzden kafes tabanına az miktarda dal darı bırakıyorum, her gün yenisiyle değiştirmek suretiyle...
Bir de bu akşam, bir bardak ılık içme suyuna biraz bal karıştırıp önce tadına baktıktan sonra Paşa'ya da birkaç damla içirdim... Açıkçası hastalığı tam manasıyla üzerinden atamadığı için iştahsızlık devam ediyor gibi...
Ama artık kafes tabanında oturmuyor. Tüylerini kabartsa bile sadece tünekte duruyor.
Başka ne yedirebilirim bilmiyorum...
Kafesini temiz tutmaya çalışıyorum, suyu zaten ilaç ve probiyotik ilavesi nedeniyle her gün yeniliyorum...

eğer yemesi kötüleşirse elle besleme aparatı ve maması alıp kullanmanızı tavsiye ederim.
Merhaba,

Paşa’nın durumu hakkında sizinle bilgi paylaşmak istedim.

Halihazırda sadece dal darı yemeye devam ediyor. Bu yüzden iki sabahtır haşlanmış yumurta dilimi ve bir miktar öğütülmüş arı poleni verdim, yumurtayı iştahla yedi, polene dokunmadı. Ama sanırım yemlikten yem yemeye çalışmış ve fotoğrafta göreceğiniz şekilde ilk kez bu sabah dışkıda tüm tüm yemler gördüm, daha önce olmamıştı. Bunun çok hayra alâmet olmadığını düşündüm, ne dersiniz?

Kafeste zaman zaman hareketlenip ötse de genel durumu değişmedi. Daha ziyade tünekte oturuyor, kafasını arkaya gömüp uyuyor, bir de sürekli kendini temizleme ve tüylerini gagasıyla düzeltme hareketleri yapıyor. Polgyl serum ve probiyotik vermeye devam ediyoruz. Günde bir kez vitamin veriyorum.
Bu şekilde ne kadar dayanabilir, Allah bilir…

Ekli dosyalar

• D85E83B0-66C3-4058-9A24-C9661AD9903B.jpeg
    D85E83B0-66C3-4058-9A24-C9661AD9903B.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 11
Bazen 1-2 gün gözlemlenen yem sorun olarak görmemek lazım. Özelikle hastayken ve bayat yem tüketiminde bu tip durumlar gözlemlenebiliyor. Eğer yeminizi uzun süredir kullanıyorsanız yenileyiniz. Bayatlamış ya da nem almış olabilir. Hatta yememe sebebi bu olabilir. Dal darı alışkanlığı da diğer yemi yemesinin önüne geçmektedir.

Normal bir durumda yemli dışkı için sindirim problemleriyle alakalı bir yol izlenmesi gerektiğini söyleriz ancak durumunuz epey karışık :(

Bazen 1-2 gün gözlemlenen yem sorun olarak görmemek lazım. Özelikle hastayken ve bayat yem tüketiminde bu tip durumlar gözlemlenebiliyor. Eğer yeminizi uzun süredir kullanıyorsanız yenileyiniz. Bayatlamış ya da nem almış olabilir. Hatta yememe sebebi bu olabilir. Dal darı alışkanlığı da diğer yemi yemesinin önüne geçmektedir.

Normal bir durumda yemli dışkı için sindirim problemleriyle alakalı bir yol izlenmesi gerektiğini söyleriz ancak durumunuz epey karışık :(
Yem olarak fotoğraftaki markadan temin etmiştim. Yani yem taze ve yeni aslında.. Bir de entrobac probiyotik sipariş etmiştim, onu da kullanmayı düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 8681CE24-B65F-4EA0-A9A5-53E029948861.jpeg
    8681CE24-B65F-4EA0-A9A5-53E029948861.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 9
Anladım, probiyotik kullanabilirsiniz bu süreçte, sindirimini rahatlatacaktır. Yem ise taze olabilir ama yine de aklınızın bir köşesinde dursun. Gerekirse yeni bir tane alınabilir.

Tabi ki,
bu olabilir,

şuan bu ikisi harici öneremem