Cennet Papağanı Solunum Zorluğu

Archaeopteryx

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese merhaba. Papağanı aldığından bu yana sürekli burnunda bir problem vardı. Burnu uyurken vs. sürekli akıyordu aynı şekilde uyurken hırıltılı sesleri geliyordu nefes almada zorluk çekiyor gibi. Araştırmalarım sonucu doğru düzgün bir şey bulamadım soğuk algınlığı gibi durmuyordu ,solunumda zorlukları vardı kesin bir çözüm bulamadım. Aylar sonra şuanda durumu daha kötü gibi gözüküyor bilmiyorum hastalığın arasında bir bağlantı var mi ama (belki zamanında solunum güçlüğü idi şimdi soğuk algınlığı da kaptı) son günlerde halsizleşmeye başladı gün içersinde çok fazla uyuyor ve pek fazla yem yemiyor. Belki 2-3 haftadır burnu akmıyor ama hâlâ solunum yolunda bir zorluk çekiyor. Ne yapabilirim kendisini bildim bileli çok fazla yem de yemiyor iştahı biraz az hasta olunca daha da az yemeye başladı iştahını nasıl arttırabilirim?
Hastalığı ne/(ler) olabilir??
Tedavisi nedir, neler yapabilirim???

Not: Dışkısı hafif sulu ve bazen asit düşmüş gibi kabarıp düşüyor.

İstek üzerine fotoğraf veya video atabilirim.
Belki soğuk algınlığı idi ve şuan bronşit veya astım olmuş olabilir mi?

Diğer ilacıda internette bulamadım artik veterinerlere sormayi düşünüyorum yakınımda hic kuştan anlayan veteriner yok ama o ilaç sanırım buzağı ve kümes hayvanlarında da kullanılıyormuş. İstanbul herhangi bir satıcı bildiğiniz var mi?
Altay ecza deposu'na bir sorun ilaç için. Onlarda yoksa nerde bulabileceğinizi sorun.https://altayeczadeposu.com/urunler/guvercin/antibiyotik/doksimis

Oyla 0
Akyol Kardeşlerden alabilirsiniz, daha hesaplı gelir.
ben daha önce aldım buradan ,güvenilir.
50 ml 35 TL, baktım şimdi.

Oyla 0
Ama sanırım 15₺ de kargo ücreti bulunuyor diğer kargo ücreti olmadan geliyor eğer yetmiyeceğini söylüyorsanız. Daha büyüğünü alabilirim

Oyla 0
Ama sanırım 15₺ de kargo ücreti bulunuyor diğer kargo ücreti olmadan geliyor eğer yetmiyeceğini söylüyorsanız. Daha büyüğünü alabilirim
50 cc'liği alın, size devamlı lazım olacak ,yaklaşık 2 yıl kullanırsınız.
Bilmiyorum, arayıp görüşmeniz lazım. Gönderdiği eczaneleri öğrenebilirsiniz.

Oyla 0
50 cc'liği alın, size devamlı lazım olacak ,yaklaşık 2 yıl kullanırsınız.
Bilmiyorum, arayıp görüşmeniz lazım. Gönderdiği eczaneleri öğrenebilirsiniz.

Atilla hocam şimdiye kadarki yardımlarınız için teşekkür ederim ilaç teminat işini aşağı yukarı hallettim. Size bir kaç sorum olacak:
Şimdi doksimis icin altay ecza deposu ile görüştüm ve onlarda stokta bulunduğundan bahsettiler. İlacı almadan önce size sormak istedim bu hastalık için doğru ilaç bu mu kuşumda zarara neden olur mu?

Çünkü hastalık hakkında hiç bilgi bulamadım (belirtileri: gagası ateş içinde, kursağı nefes alırken şişiyor, gün içersinde çok uyuklamaya başladı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı var) ve ismininde ne olduğunu bilmiyorum*
Eğer doğru ilaç buysa ve bir zararı olmayacaksa günlük kullanım ve tedavi süresi nedir? Dediğiniz üzere doksilin ve garvit-w almayı düşünüyorum.
Sık boğazlık ettiysem özür dilerim sadece durumun kötü olmasından korkuyorum.

Oyla 0
Atilla hocam şimdiye kadarki yardımlarınız için teşekkür ederim ilaç teminat işini aşağı yukarı hallettim. Size bir kaç sorum olacak:
Şimdi doksimis icin altay ecza deposu ile görüştüm ve onlarda stokta bulunduğundan bahsettiler. İlacı almadan önce size sormak istedim bu hastalık için doğru ilaç bu mu kuşumda zarara neden olur mu?

Çünkü hastalık hakkında hiç bilgi bulamadım (belirtileri: gagası ateş içinde, kursağı nefes alırken şişiyor, gün içersinde çok uyuklamaya başladı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı var) ve ismininde ne olduğunu bilmiyorum*
Eğer doğru ilaç buysa ve bir zararı olmayacaksa günlük kullanım ve tedavi süresi nedir? Dediğiniz üzere doksilin ve garvit-w almayı düşünüyorum.
Rica ederim.
Kuşunuzun solunum yollarında az ya da çok ilerlemiş bir rahatsızlık var. Doksisiklin etken maddeli bir ilaç ile tedaviye başlarken tedaviye destek olması için vitamin vermek gerekiyor. Kuş bu hastalıkla uzun zamandır uğraşıyor anladığım kadarı ile, o sebeple acilen ilaç tedavisine başlamanızı tavsiye ederim. Bana göre doğru ilaç bu. Çünkü etken maddesi solunum yolu hastalıklarına iyi gelen bir etken madde.Benim kuşum bu şekilde belirti gösterseydi bu veya türevi bir ilaç kullanırdım.
Ama tercih sizin tabi ki.

Son düzenleme:
Oyla 0

Öncelikle geçmiş olsun benim kuşumdada solunum sıkıntısı var, konu açmıştım hatta bu forumda, doksisiklin etkenli ilaç kullandım, monodoks, gözle görülür şekilde hastalıkta gerileme oldu, @Atilla Algansoy hocamda önerirse bence deneyin derim

Oyla 0
Rica ederim.
Kuşunuzun solunum yollarında az ya da çok ilerlemiş bir rahatsızlık var. Doksisiklin etken maddeli bir ilaç ile tedaviye başlarken tedaviye destek olması için vitamin vermek gerekiyor. Kuş bu hastalıkla uzun zamandır uğraşıyor anladığım kadarı ile, o sebeple acilen ilaç tedavisine başlamanızı tavsiye ederim. Bana göre doğru ilaç bu. Çünkü etken maddesi solunum yolu hastalıklarına iyi gelen bir etken madde.Benim kuşum bu şekilde belirti gösterseydi bu veya türevi bir ilaç kullanırdım.
Ama tercih sizin tabi ki.
Atilla hocam dediğiniz gibi ilaçları aldım.
Doksimis 100ml bugün elime ulaşıcak, yarın da gervit-w 50ml yarın gelecek. Bunların kullanımı nasıl olmalı kaç günlük bir tedavi süresi olacak? Günlük kullanım ölçüleri neler?
İlaçlar anca şimdi elime ulaşabildi. Aşağı yukarı yarın vitamin gelince tedaviye başlarım.

Lakin kuşum son zamanlarda farklı bir rahatsızlığı var gibi. Videodaki gibi nefes alması tamam solunum güçlüğü fakat son günlerde halsizleşmeye başladı. Yem yemesi azaldı, önceden ilgi duyduğu şeyleri yapmamaya, oyun oynamamaya başladı. Gün içersinde sürekli uyuyor gozleri kapalı su içme oranında bir şey yok fakat az yem yediği için sürekli ishal dışkılıyor. Burnu, gözleri ve kafa bölgesi çok sıcak alev alev yanıyor. Hatta daha önceden saldırgan olan kuş şimdi o kadar da ısırmamaya başladı. Bu farklı bir hastalık olabilir mi? Solunum yolu tedavisi onu daha da güçsüz kılsın istemiyorum. İstiyorsanız fotoğraf/video atabilirim.

Oyla 0
Sizin kuşunuz solunum yolu problemi ile ilgili belirti veriyor.
Yanlış anlamayın beni ama kararsızlıktan tedaviye başlamadığınız için rahatsızlığı gün geçtikçe ilerlemiş ve ilerlemeye devam ediyor.
Farklı rahatsızlığı var dediğiniz semptomlar solunum yolu rahatsızlığını tedavi etmediğiniz için çıkıyor.
Kuşlar için erken müdahale çok önemlidir, siz bir miktar, hatta baya geç kalmışsınız.
Kuşunuzu tedavi sürecinde kaybetme olasılığınız var ama bu tedaviden değil, geç kalınmış olmaktan ileri geliyor.
Her şeye hazırlıklı olmalısınız.
Ben size şöyle söyleyeyim;
Bu belirtiler benim kuşumda olsaydı ben solunum yolu tedavisi ile başlar, vitamin ve mineral ile destekler arkasından varsa diğer konulara el atardım.
Ama kuş sizin, ben buraya kadar konuşabilirim, bundan sonrası şahsım adına haddi aşmak olur.
Tavsiye;
-Supradyn All Day Efervesan tablet alın eczaneden ve 7'ye bölerek bir parçasını 100 lük suluğa hemen bugün koyun, içmez ise damlalıkla ağzına 20 damla damlatın.
-Yem olarak dal darı ve aspurdan başka bir şey vermeyin
-İlaç gelince de tedaviye başlayın derim nacizane..

Son düzenleme:
Oyla 1
Hocam ilaç geldi. Haklısınız baya bir geç kaldık ve bunun bahanesi olmaz. Son 1 haftadir ilaçların tedariği ile uğraşıyorum ve anca bugüne ilaç geldi (doksimis) ve yarın da gervit-w gelecek. Dediğiniz gibi şimdi eczaneye giymeyi düşünüyorum. Kuşum kafese pek girmiyor ve suluğu pek sevmiyor ama sanırım kafeste tutmam gerek. Genelde bardaktan içiyor da kuşu dışarda tutsam olur mu? Yoksa kafeste mi durması gerei full? Şuan kuşum sabaha göre biraz daha iyi yem yiyor su içiyor ama biraz fazla uyukluyor. Yinede dediğiniz supradyn' i alıp koymayı düşünüyorum. Birazdan videoda atarım.
İlaç tedavisine vitamin gelmeden isterseniz bugün başlayabilirim. Ölçüleri tam olarak nasıl olacak?

Oyla 0
Sizin kuşunuz solunum yolu problemi ile ilgili belirti veriyor.
Yanlış anlamayın beni ama kararsızlıktan tedaviye başlamadığınız için rahatsızlığı gün geçtikçe ilerlemiş ve ilerlemeye devam ediyor.
Farklı rahatsızlığı var dediğiniz semptomlar solunum yolu rahatsızlığını tedavi etmediğiniz için çıkıyor.
Kuşlar için erken müdahale çok önemlidir, siz bir miktar, hatta baya geç kalmışsınız.
Kuşunuzu tedavi sürecinde kaybetme olasılığınız var ama bu tedaviden değil, geç kalınmış olmaktan ileri geliyor.
Her şeye hazırlıklı olmalısınız.
Ben size şöyle söyleyeyim;
Bu belirtiler benim kuşumda olsaydı ben solunum yolu tedavisi ile başlar, vitamin ve mineral ile destekler arkasından varsa diğer konulara el atardım.
Ama kuş sizin, ben buraya kadar konuşabilirim, bundan sonrası şahsım adına haddi aşmak olur.
Tavsiye;
-Supradyn All Day Efervesan tablet alın eczaneden ve 7'ye bölerek bir parçasını 100 lük suluğa hemen bugün koyun, içmez ise damlalıkla ağzına 20 damla damlatın.
-Yem olarak dal darı ve aspurdan başka bir şey vermeyin
-İlaç gelince de tedaviye başlayın derim nacizane..

Oyla 0
Ona şimdi bakmaya gidiyorum.
Hocam ilaç geldi. Haklısınız baya bir geç kaldık ve bunun bahanesi olmaz. Son 1 haftadir ilaçların tedariği ile uğraşıyorum ve anca bugüne ilaç geldi (doksimis) ve yarın da gervit-w gelecek. Dediğiniz gibi şimdi eczaneye giymeyi düşünüyorum. Kuşum kafese pek girmiyor ve suluğu pek sevmiyor ama sanırım kafeste tutmam gerek. Genelde bardaktan içiyor da kuşu dışarda tutsam olur mu? Yoksa kafeste mi durması gerei full? Şuan kuşum sabaha göre biraz daha iyi yem yiyor su içiyor ama biraz fazla uyukluyor. Yinede dediğiniz supradyn' i alıp koymayı düşünüyorum. Birazdan videoda atarım.
İlaç tedavisine vitamin gelmeden isterseniz bugün başlayabilirim. Ölçüleri tam olarak nasıl olacak?

Oyla 0