Dışkı Bozulması (Sıcak Hava/Kızışma)

Yenim

Forum Sakini
Biliyorsunuz birkaç gündür İstanbul çok sıcak. Muhabbet kuşumun bugünlerde dışkısı bozuldu.

Merak ediyorum, bu sıcaklardan dolayı bu tür bozulmalar olur mu?

Bir de ceresi kahverengileşti, sanırım kızıştı. Bu da bozdu dışkıyı sanırım.

IMG-20220530-140206.jpg

IMG-20220530-135409.jpg

IMG-20220530-135402.jpg

IMG-20220530-140053.jpg

Bu da son dışkısı.

IMG-20220530-140108.jpg

Çözüm
Doksimis ve Mikostatin aldım.

Şimdi bunları nasıl uygulayacağım? Madde madde cevaplar mısınız?

1- 100ml içme suyuna kaç damla olacak?
2- Kaynamış su mu içme suyu mu?
3- Su kaç saatte bir değişecek?
4- Doksimis vermeden önce bir katkı filan vermeme gerek var mı multivitamin felan?
5- Kaç gün kullanıp, kaç gün ara vereceğim?
6- İlaç verirken gaga taşı, kum vs. alacak mıyım?
7- Başka önerileriniz, önemli noktalar, dikkat edilmesi gereken bir şeyler vs. var mı?

Şimdiden teşekkürler.
1.Dozaj konusunu ilaçla(doksimis)tecrübesi olan arkadaşlar söyleyecektir.Mikostatin oral yoldan 1 damla veya suluğa 5-6 damla diye biliyorum.
2.Arıtma ya da kaynamış değil,içme suyu olmalı.Genelde de böyle...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Son birkaç gündür kuşum uçup bir yere konduktan sonra tıs tıs yapıyor kısa süreli. Normalde yapmazdı, sanki gaga delikleri bir şeyle doluymuş gibi, arada bir hapşırıyor filan.

Bir de 3 ay önce filan aldığım sıvı b vitamini takviyesini dün kullanayım dedim, suya sıktım ve 4-5 damla normal geldi. Sonra uzun topak topak iplik gibi sarı şeyler çıktı içinden. Bozuldu mu bu şimdi?
tolyamin ya da bt ise evet bir terslik olduğu aşikar. O tip bir durumun olmaması gerekir. İlaca başlamış mıydınız? doksisisklin ya da enrofloksasin?

Umit. 

Yönetici
Moderatör

Megabakter ve koksidiyoz negatif, normal mantar ve bakteri çıkmış.. Bunlar için enrofloksasin etken maddeli bir antibiyotik ve mantar içinde mikostatin kullanımı gerekiyor.. Ancak benim tavsiyem mikostatin ile beraber flagyl de kullanılması yönünde hala.. Kullanırsanız iyi olur size kalmış...

Son birkaç gündür kuşum uçup bir yere konduktan sonra tıs tıs yapıyor kısa süreli. Normalde yapmazdı, sanki gaga delikleri bir şeyle doluymuş gibi, arada bir hapşırıyor filan.

Bir de 3 ay önce filan aldığım sıvı b vitamini takviyesini dün kullanayım dedim, suya sıktım ve 4-5 damla normal geldi. Sonra uzun topak topak iplik gibi sarı şeyler çıktı içinden. Bozuldu mu bu şimdi?

Uçuş sonrası bu tarz sesler normal birde sıcak havalarda daha da normal.. Ama eğer solunum sorunu şüpheniz varsa enrofloksasin yerine doksisiklinde kullanabilirsiniz. Zaten ikiside antibiyogramda çıkmış...

B vitamini muhtemelen bozulmuş onu kullanmayın...

Yenim

Forum Sakini
Megabakter ve koksidiyoz negatif, normal mantar ve bakteri çıkmış.. Bunlar için enrofloksasin etken maddeli bir antibiyotik ve mantar içinde mikostatin kullanımı gerekiyor.. Ancak benim tavsiyem mikostatin ile beraber flagyl de kullanılması yönünde hala.. Kullanırsanız iyi olur size kalmış...

Uçuş sonrası bu tarz sesler normal birde sıcak havalarda daha da normal.. Ama eğer solunum sorunu şüpheniz varsa enrofloksasin yerine doksisiklinde kullanabilirsiniz. Zaten ikiside antibiyogramda çıkmış...

İlaç olarak öneriniz nedir?

Yenim

Forum Sakini

Yenim

Forum Sakini
Bir de bu ilaçların hangisini kullanmak daha iyidir. Yoksa fark etmez mi?

Hangisini almaya çalışayım.

1.
2.
3.

diye sıralama yaparsanız öncelikli olanı almaya çalışayım.

Hazal 

Yönetici
Moderatör
İlaçların hepsi aynı aslında.Sadece 1 ml de ki etken madde oranı değişiyor bazılarında.Enromis ve Enrocid mg olarak daha yüksek mesela.Hangisini kolay bulursanız alabilirsiniz.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
SKT geçmediyse sorun olmaz ya. Öyle çok ilaç kullandım. Prospektüsü okumak lazım. Orada belirtmediyse sorun olmuyor.

Yenim

Forum Sakini

Yenim

Forum Sakini

Flagyl eczanelerde bulunuyor mu?