Düzelmeyen dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan avseque
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

avseque

Forum Sakini
Merhabalar. Hobi olarak bir çift muhabbet kuşum var. Dişi olanda uzun süredir dışkı problemi yaşıyorum. Süreci baştan anlatayım en iyisi. 5 temmuzda dışkısı tuhaflaştı iştahı azaldı. İç parazit var dendi ve önce elektrolit tedavisi sonra vetakoksin uyguladım. İlaçtan sonra powermax probiyotik de verdim. İlaç sonrası düzelme oldu. Sonra 24 Ağustos tarihinde gene dışkıları tuhaflaştı. Kontil tedavisi önerildi. Gene öncesinde elektrolit ilaç sonrası da probiyotik verdim. Kontil tedavisi biteli 4 gün oldu dışkısı gene tuhaf. Koyu yeşil ve etrafında iz bırakıyor. İki gün önce salatalık vermiştim sadece. Tedaviler süresince hiç bir ek gıda vermedim sadece aspur dal darı ve normal yem verdim. Yaşadığım yer sıcak olduğu için yumurta maması bile vermedim. İştahı azaldı gibi beni de korkutan bu. Lütfen yardımcı olun. Bir türlü çare bulamıyorum hayvana. Acaba karaciğeri mi hasar gördü?

Ekli dosyalar

• 660AAE6C-54CD-400C-A471-92B57E1FA8DC.jpeg
    660AAE6C-54CD-400C-A471-92B57E1FA8DC.jpeg
    962.4 KB · Görüntüleme: 17
  • CED10632-753F-404A-BCD8-D54E6A7A4C14.jpeg
    CED10632-753F-404A-BCD8-D54E6A7A4C14.jpeg
    109.4 KB · Görüntüleme: 15
Sizi Facebook ta grupta da gördüm :). Hatta yazmıştım size tedavi hakkında buraya da konu açmıssınız.
Yakalandım :) Kusura bakmayın güvenmediğimden yada başka bir nedenle değil sadece emin olmak için buraya da sordum. Facebooktaki grupta bana kontil tedavisini öneren bayandan sonra ( kendisi şu an grupta değil ayrılmış) çok şüpheci yaklaşır oldum ne yazık ki. Zaten buradaki arkadaş da sizinle aynı tedaviyi aynı şekilde önerdi. Ben de sizin ve buradaki arkadaşın tedavisini uyguluyorum şu anda

Son düzenleme:
Oyla 0
Yakalandım :) Kusura bakmayın güvenmediğimden yada başka bir nedenle değil sadece emin olmak için buraya da sordum. Facebooktaki grupta bana kontil tedavisini öneren bayandan sonra ( kendisi şu an grupta değil ayrılmış) çok şüpheci yaklaşır oldum ne yazık ki. Zaten buradaki arkadaş da sizinle aynı tedaviyi aynı şekilde önerdi. Ben de sizin ve buradaki arkadaşın tedavisini uyguluyorum şu anda
Estağfurullah, amacım size bunu söylemek, imaa etmek değildi :). Sadece şaşırdım.

Oyla 0
Sosyal medyada o kadar çok bir sorun hakkında fikre sahip olan var ki. İçinden doğru olanı bulmak, tedaviden daha zor maalesef. Geldiğiniz iyi olmuş mutlu oldum. Umarım tez zamanda toparlar
Aynen öyle ne yazık ki. Teşekkür ederim yardımlarınız için. İnşallah iyileşirler...

Oyla 0
Vetakoksini tekrar kullanmanızı tavsiye edicem. 5-7 gün süre ile kullanın. Ardından elinizde varsa 2 gün multivitamin 2 günde probiyotik takviyesi yapın. 5. gün dışkı görselleri atın kontrol edelim.
Dediğiniz gibi tedaviyi uyguladım. 7 gün vetakoksin verdim. Bugün de probiyotiğin ( powermax kullanıyorum) 3. Günü. Erkeğin dışkısı tamamen normale döndü. Dişinin dışkısı eskisi gibi değil ama erkeğinki gibi de değil. Daha koyu renk dişininki. Son durumun fotoğraflarını ekliyorum. Dişinin dışkıları bunlar

Ekli dosyalar

• 9FCC41F4-A413-422D-87A2-78088C84ABA2.jpeg
    9FCC41F4-A413-422D-87A2-78088C84ABA2.jpeg
    98.8 KB · Görüntüleme: 17
  • 5DD7CA88-318A-4454-A25B-0FED32C052A4.jpeg
    5DD7CA88-318A-4454-A25B-0FED32C052A4.jpeg
    95.7 KB · Görüntüleme: 17
Oyla 0
Dediğiniz gibi tedaviyi uyguladım. 7 gün vetakoksin verdim. Bugün de probiyotiğin ( powermax kullanıyorum) 3. Günü. Erkeğin dışkısı tamamen normale döndü. Dişinin dışkısı eskisi gibi değil ama erkeğinki gibi de değil. Daha koyu renk dişininki. Son durumun fotoğraflarını ekliyorum. Dişinin dışkıları bunlar

Bir hastalık belirtisi varmı? Halsizlik, iştahsızlık, kusma yada kusma hareketi vs.?

Oyla 0
Tamam dışkılarda sorun yok. Kuşları ayırmıştınız sanırım birleştirebilirsiniz
Evet ayırmıştım. Tedavi sürecinde kafesleri dezenfekte ettim. Şimdi gene kaynar su ve sabunla yıkayıp öyle birleştiriyim diyorum. Neden bu kadar koyu peki dışkısı? Yemine aspur katıyorum hep onları seçip yiyor. Bu nedenle olabilir mi? Formu da normal değil gibi geliyor bana. Sizden iyi bilecek değilim tabii :) normal dışkı fotoğraflarına bakıyorum onlara benzemiyor hiç. Yanlış anlamayın lütfen öğrenmek için soruyorum. Bu durumla bir daha karşılaşırsam paniklemeyim

Oyla 0
.
Evet ayırmıştım. Tedavi sürecinde kafesleri dezenfekte ettim. Şimdi gene kaynar su ve sabunla yıkayıp öyle birleştiriyim diyorum. Neden bu kadar koyu peki dışkısı? Yemine aspur katıyorum hep onları seçip yiyor. Bu nedenle olabilir mi? Formu da normal değil gibi geliyor bana. Sizden iyi bilecek değilim tabii :) normal dışkı fotoğraflarına bakıyorum onlara benzemiyor hiç. Yanlış anlamayın lütfen öğrenmek için soruyorum. Bu durumla bir daha karşılaşırsam paniklemeyim

Aspurun kabuğunu soyarsanız içindeki tohum siyahtır ve aspuru fazla tüketen kuşların dışkıları bir miktar koyu renkte olabilir ve bir miktarda katı olabilir normaldir. Birde her kuşun metabolizması bir değil. Bu yüzden her kuşun dışkılarının aynı olmasını beklemeyin.

Önceki dışkılarına göre çok daha iyi görünüyor. Sorun yok yani içiniz rahat olsun. Düzenli olarak haftada 2 gün probiyotik kullanın. 10 günde birde multivitamin takviyesi yapın. Yem olarak garden mix pembe şeritli paketi kullanın. Sularını günlük tazeleyin. Tazelemeden önce suluğu sabunlu (kalıp sabun) suyla süngerle yıkayıp güzelce durulayın Ve taze içme suyu koyun. Kafes altındaki kağıdı mutlaka 2-3 günde bir değiştirin.

Arada taze sebze meyve verin. Yeşillik ve sebzeleri daha sık verebilirsiniz. Meyveyi daha az verin ama verin mutlaka. Bundan sonra bakımlarına daha fazla özen gösterin Allah'ın izniyle bidaha hastalanmazlar kolay kolay....

Oyla 1
.

Aspurun kabuğunu soyarsanız içindeki tohum siyahtır ve aspuru fazla tüketen kuşların dışkıları bir miktar koyu renkte olabilir ve bir miktarda katı olabilir normaldir. Birde her kuşun metabolizması bir değil. Bu yüzden her kuşun dışkılarının aynı olmasını beklemeyin.

Önceki dışkılarına göre çok daha iyi görünüyor. Sorun yok yani içiniz rahat olsun. Düzenli olarak haftada 2 gün probiyotik kullanın. 10 günde birde multivitamin takviyesi yapın. Yem olarak garden mix pembe şeritli paketi kullanın. Sularını günlük tazeleyin. Tazelemeden önce suluğu sabunlu (kalıp sabun) suyla süngerle yıkayıp güzelce durulayın Ve taze içme suyu koyun. Kafes altındaki kağıdı mutlaka 2-3 günde bir değiştirin.

Arada taze sebze meyve verin. Yeşillik ve sebzeleri daha sık verebilirsiniz. Meyveyi daha az verin ama verin mutlaka. Bundan sonra bakımlarına daha fazla özen gösterin Allah'ın izniyle bidaha hastalanmazlar kolay kolay....
Çok teşekkür ederim. Dediklerinizi uyguluyordum önceden de. Daha da dikkatli olurum artık. Yem olarak natura plan kullanıyorum. Nasıl sizce? Multivitamin olarak da polivit kullanıyorum. Uygun mudur?

Oyla 0
.

Merhaba tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Dişi gece bu şekilde dışkılamış bu gece . Sabah gördüm. Normal mi bu da?

Ekli dosyalar

• C8663818-C09A-469C-963E-351BBE8FDE54.jpeg
    C8663818-C09A-469C-963E-351BBE8FDE54.jpeg
    233.7 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Dişi gece bu şekilde dışkılamış bu gece . Sabah gördüm. Normal mi bu da?

Evet bu dışkılar sorunlu görünüyor. Tam manasıyla düzelmemiş demekki. Ama başka bir ilaca şu aşamada geçmeyelim. Siz bir iki hafta güzel bir bakım uygulayın. Probiyotik + multivitamini eksik etmeyin. Bu sürede yeminizide değiştirin mutlaka. Garden mix'e geçin.

Bir hafta on gün sonra tekrar dışkı resimleri ekleyin tekrar değerlendirelim. Şunuda söylemeliyim bazı kuşlara ne yaparsak yapalım dışkıları tam manasıyla düzelmiyor.

Oyla 0
Evet bu dışkılar sorunlu görünüyor. Tam manasıyla düzelmemiş demekki. Ama başka bir ilaca şu aşamada geçmeyelim. Siz bir iki hafta güzel bir bakım uygulayın. Probiyotik + multivitamini eksik etmeyin. Bu sürede yeminizide değiştirin mutlaka. Garden mix'e geçin.

Bir hafta on gün sonra tekrar dışkı resimleri ekleyin tekrar değerlendirelim. Şunuda söylemeliyim bazı kuşlara ne yaparsak yapalım dışkıları tam manasıyla düzelmiyor.
Dışkıları tam manasıyla düzelmese de başka bir hastalık belirtisi yoksa bu bir sorun teşkil etmez değil mi? İlaç sonrası vitamin vermemiştim daha. Bu dışkıları 3 günlük probiyotikten sonra çektim. Belki vitamin verdikten sonra biraz daha düzelir. Dediğiniz vitaminleri alırım ama elime hemen geçmez. Yaşadığım yerde bu tarz ürünleri bulamıyorum internetten sipariş ediyorum. Onlar da malum hemen gelmiyor. Şimdilik polivit kullansam olur mu? Yem markasını değiştir demişsiniz bir de. Benim kullandığım yem kötü mü sizce?

Oyla 0

Yem bu mu? Pembe şeritli demiştiniz.

Ekli dosyalar

• E0EAA6F3-1C47-457B-978E-A839B06AF10A.jpg
    E0EAA6F3-1C47-457B-978E-A839B06AF10A.jpg
    118.8 KB · Görüntüleme: 10
Oyla 0