Düzelmeyen dışkı

avseque

Forum Sakini
Merhabalar. Hobi olarak bir çift muhabbet kuşum var. Dişi olanda uzun süredir dışkı problemi yaşıyorum. Süreci baştan anlatayım en iyisi. 5 temmuzda dışkısı tuhaflaştı iştahı azaldı. İç parazit var dendi ve önce elektrolit tedavisi sonra vetakoksin uyguladım. İlaçtan sonra powermax probiyotik de verdim. İlaç sonrası düzelme oldu. Sonra 24 Ağustos tarihinde gene dışkıları tuhaflaştı. Kontil tedavisi önerildi. Gene öncesinde elektrolit ilaç sonrası da probiyotik verdim. Kontil tedavisi biteli 4 gün oldu dışkısı gene tuhaf. Koyu yeşil ve etrafında iz bırakıyor. İki gün önce salatalık vermiştim sadece. Tedaviler süresince hiç bir ek gıda vermedim sadece aspur dal darı ve normal yem verdim. Yaşadığım yer sıcak olduğu için yumurta maması bile vermedim. İştahı azaldı gibi beni de korkutan bu. Lütfen yardımcı olun. Bir türlü çare bulamıyorum hayvana. Acaba karaciğeri mi hasar gördü?

Ekli dosyalar

• 660AAE6C-54CD-400C-A471-92B57E1FA8DC.jpeg
    660AAE6C-54CD-400C-A471-92B57E1FA8DC.jpeg
    962.4 KB · Görüntüleme: 17
  • CED10632-753F-404A-BCD8-D54E6A7A4C14.jpeg
    CED10632-753F-404A-BCD8-D54E6A7A4C14.jpeg
    109.4 KB · Görüntüleme: 15

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
İade etmeye gerek yok ama mümkün mertebe renkli ekmek parçalarını ayıklayınız.
Bu ekmek parçası aldatmacası da güzel pazarlama tekniği ha. Ekmekleri boyayıp, meyve diye vitamin diye satıyor namussuzlar. Kuşlar zaten bu ekmek parçalarını hiç yemiyor, ben bu ekmek parçalarını yiyen kuş görmedim. Zaten tohum varken niye bayat ekmek yesin ki hayvancıklar.
BURADAN ÖNEMLE DUYURULUR: İçinde renkli parçalar bulunan yemleri satın almayınız. Aldırtmayınız!

Oyla 0

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Merhaba 2 gün boyunca eski yemle karışık verdim. Şimdi hepsini yeni yemden verdim. Doğru yapmış mıyım? Zevkle yiyorlar yeni yemi :)
Çok güzel, Garden Mix çok taze yemdir. Kuşların yemi sevmesinin sebebi bu zaten. Tabi hayvancağızlar buldu mu taze tohumları hemen götürüyorlar. Çok iyi bir yem.

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Çok güzel, Garden Mix çok taze yemdir. Kuşların yemi sevmesinin sebebi bu zaten. Tabi hayvancağızlar buldu mu taze tohumları hemen götürüyorlar. Çok iyi bir yem.
Zaten paketi açtığım an anladım. Tohumların rengi parlak ve büyük büyükler. Öbür kullandığım gerçekten kötüymüş

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Şimdilik polivit kullanabilirsin. Ama sürekli kullanım için versele laga omniviti al mutlaka, yada gervit w'i. Omnivitin 25 gramı var, bölünmüş almak istemiyorsan eğer. Aminosol sadece b kompleks vitamini. Kullanan var ama ben tavsiye etmiyorum. Siz bilirsiniz yinede. Petmarketburada sitesinde omnivitte indirim var 60 liradan 40 liraya düşmüş.

Merhaba. Sayenizde düzeldi kuşum nihayet. Dışkısı hala bekleyince hafif yeşil bir renk bırakıyor. Ama eskisine nazaran çok daha iyi. Şimdi altlarını aldım yarın sabah çeker atarım fotolarını. Bir sorum daha olacak. Yumurta maması vermek şart mı bu hayvanlara? Gruplarda görüyorum çeşit çeşit mamalar veriyorlar. Galiba benim kuşlarıma dokunuyor mama. Yaptığım mama da sade bir mamaydı. Haşlanmış yumurta ve az miktarda bebe bisküvisi. En son mama verdikten sonra bu dışkı sorunları bir başladı zor toparladım hayvanları. Yaşadığım yer sıcaktı o zaman. Belki sıcakta dokunmuştur bilemiyorum. Mamayı da 4 saat tutmuştum kafeste bozulur diye. Neyse şimdi mama vermeye korkuyorum gene bir şey olur diye. Gerçi havalar serinledi artık. Mama vermeden de sağlıklı olurlar mı? Elma seviyorlar. Bir de salatalık. Bunları versem. Probiyotikleri vitaminlerini versem. Arada dal darı. Bu şekilde de sağlıklı olurlar mı?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eğer hazır bir yumurta maması alırsanız ekstradan yumurta eklemenize gerek kalmıyor. Ara sıra isterseniz ekleyebilirsiniz. Bazı kuşlar direk yumurta tükettiğinde iç bozulmaları gözlemlenebiliyor. Oda yumurta sarısından kaynaklı oluyor genelde. Yumurta sarıda verilmesi gerekir normal şartlarda. Bebe bis. kullanmak gerine, şeker oranı olmayan etimek tuzsuz kullanmak sağlıklı olacaktır. Şeker mantar türevi bakterileri beslediğinden sağlığını bozacaktır ve aşırısı göz sorunları oluşturur.
Eğer ek takviyelerler ve iyi yem karışımları sağlanırsa yeterli olabilir ama her gün katı gıda kullanımı pekte iyi olmaz. :(
Her gün makarna yediğinizi düşünün :(

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Eğer hazır bir yumurta maması alırsanız ekstradan yumurta eklemenize gerek kalmıyor. Ara sıra isterseniz ekleyebilirsiniz. Bazı kuşlar direk yumurta tükettiğinde iç bozulmaları gözlemlenebiliyor. Oda yumurta sarısından kaynaklı oluyor genelde. Yumurta sarıda verilmesi gerekir normal şartlarda. Bebe bis. kullanmak gerine, şeker oranı olmayan etimek tuzsuz kullanmak sağlıklı olacaktır. Şeker mantar türevi bakterileri beslediğinden sağlığını bozacaktır ve aşırısı göz sorunları oluşturur.
Eğer ek takviyelerler ve iyi yem karışımları sağlanırsa yeterli olabilir ama her gün katı gıda kullanımı pekte iyi olmaz. :(
Hazır yumurta mamalarınında araştırdım. Onlarında önermeyenler var. Kafam çok karıştı o yüzden. Kendim yaparım içinde ne olduğunu bilirim dedim hep. Kuş sayım da fazla olmadığı için şimdiye kadar hiç hazır mama almadım. Yumurtayı mama olarak değil de sade haşlayıp rendeleyip versem olur mu peki? İçine katılacaklar konusunda da çok fikir ayrılıkları var çünkü. Bazısı bebe bisküvisi olur diyor bazısı olmaz diyor. İrmik koy diyen var kesinlikle irmik olmaz diyen de var. Ne yapmalıyım bu mama konusunda bir türlü karara varamadım.

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Bebe bisküvisini çok az koyuyordum zaten. Kokusunu alınca daha güzel yiyorlar diye. Bir yumurtaya bir tanecik bisküvi eziyordum

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bebe bisk. içeriği açısından yararlı ama şeker oranından dolayı zararlıdır. Yumurta sade olarak verilecekse çok iyi haşlanmalı ( karışım yapılacaksa da çok iyi haşlanmalıdır). Burada gönül rahatlığıyla öneririm hazır mamalar. Cede gibi, witte molen gibi, deli nature ve quiko ürünlerini önerebilirim. Yıllardır kullanırım. Hem daha hesaplı hem de sizin sağlayamayacağınız kadar ürün içermektedir.
Birde mamalara sebzeler eklenmesi iyi olur. Hayvansal gıdalar harici bitkisel ek gıdalarda vermek gerekir :(

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Bebe bisk. içeriği açısından yararlı ama şeker oranından dolayı zararlıdır. Yumurta sade olarak verilecekse çok iyi haşlanmalı ( karışım yapılacaksa da çok iyi haşlanmalıdır). Burada gönül rahatlığıyla öneririm hazır mamalar. Cede gibi, witte molen gibi, deli nature ve quiko ürünlerini önerebilirim. Yıllardır kullanırım. Hem daha hesaplı hem de sizin sağlayamayacağınız kadar ürün içermektedir.
Birde mamalara sebzeler eklenmesi iyi olur. Hayvansal gıdalar harici bitkisel ek gıdalarda vermek gerekir :(
Çok seçici kuşlar her şeyi yemiyorlar ne yazık ki. Elma havuç ve salatalık seviyorlar. Yumurta mamasını bile galeta unuyla yaptım bir kere normalde saldırırlardı yüzüne bakmadılar. Yumurtayı zaten çok iyi haşlıyorum. Sonra da çay süzgeci gibi ince bir süzgecim var. Ondan geçiriyorum. Böyle küçük kurtçuklar gibi oluyor. Dediğim gibi 1 tam yumurtaya bir tane bisküvi katıyorum zaten bebe bisküvisi küçük oluyor. Gene böyle mi devam edeyim. Yoksa inatla galeta unlu mu vereyim? İlaç tedavileri yeni bitti sayılır. 1 hafta daha geçsin öyle vereyim diyorum mamayı. Yanlış mı düşünüyorum?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
ilaç kullanılıyorsa şekerli hiç bir katkı ürün vermeyin. Bir hafta sonra verilmesi uygun olur. Bisk. için ısrar edeyim kullanmayın :D

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
ilaç kullanılıyorsa şekerli hiç bir katkı ürün vermeyin. Bir hafta sonra verilmesi uygun olur. Bisk. için ısrar edeyim kullanmayın :D
İlaç kullanmıyorum şu anda :) biteli 2-3 gün oldu. İlaç, probiyotik ve vitamin verdim sırasıyla. 3 gündür de sade su veriyorum yani.

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Bu mama tarifini deneyeceğim. İnşallah yerler.

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Peki elma versem olur mu? Hayvanlar hastalıktan çıkamadı bir türlü. Daha önce yanlış tedavi de uygulamıştım. Bu süreçte hep yem yediler üzülüyorum da onlar için. Yarın elma versem 5 gün sonra da mama versem bir sıkıntı olur mu?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Elma verilebilir elbette ama kuşlar fazla meyve tüketen canlılar değiller. Elma verme sebebinizi öğrenebilir miyim? Sadece sevdikleri için mi yoksa kafanızda başka bir durum mu var?
Elma haftada 1 kez verilmesi yeterli olur. Çekirdeklerinden ayıklanması gerekir.

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Elma verilebilir elbette ama kuşlar fazla meyve tüketen canlılar değiller. Elma verme sebebinizi öğrenebilir miyim? Sadece sevdikleri için mi yoksa kafanızda başka bir durum mu var?
Elma haftada 1 kez verilmesi yeterli olur. Çekirdeklerinden ayıklanması gerekir.
Elmayı seviyorlar tek sebebi bu :) İnce dilim halinde kesip tellere sıkıştırıyorum.Ortadaki sert kısmıyla birlikte çekirdeklerini alıyorum tabii.

Oyla 0