Fındık ile Fıstık

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Vitaform var mıydı Hande hocam?
Maalesef yok, hiç gerek duymamıştım daha önce 🥺 büyük ihtimalle agumentin işe yaramayacak. 5 gün oldu çünkü etki ederdi az da olsa sanki. Yine de 7 güne tamamlayalım bakalım oral olarak yarın 3. gün olacak, etki eder inşallah.
Ve yarın tam 1 ay oluyor. 1 aydır uçamıyorlar 😔 Bu sorunun böyle uzayacağını tahmin etmemiştim yeni konu açardım bilsem kusura bakmayın sizde 🙁

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maalesef yok, hiç gerek duymamıştım daha önce 🥺 büyük ihtimalle agumentin işe yaramayacak. 5 gün oldu çünkü etki ederdi az da olsa sanki. Yine de 7 güne tamamlayalım bakalım oral olarak yarın 3. gün olacak, etki eder inşallah.
Ve yarın tam 1 ay oluyor. 1 aydır uçamıyorlar 😔 Bu sorunun böyle uzayacağını tahmin etmemiştim yeni konu açardım bilsem kusura bakmayın sizde 🙁
Dediğim gibi bazı kuşlar hastalık dışında uçma konusunda kilitli oluyorlar. Bu tarz bir sorun olabilir sizin de. Bazen ilaçlı tedavi değil de bu tarz durumları da göz önünde bulundurmak lazım. Bir ara kanadını açıp kaç adet tüy mevcut sayar mısınız? bir de görsel atarsanız da sevinirim. Anatomik bir aksaklık olabilir.

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Dediğim gibi bazı kuşlar hastalık dışında uçma konusunda kilitli oluyorlar. Bu tarz bir sorun olabilir sizin de. Bazen ilaçlı tedavi değil de bu tarz durumları da göz önünde bulundurmak lazım. Bir ara kanadını açıp kaç adet tüy mevcut sayar mısınız? bir de görsel atarsanız da sevinirim. Anatomik bir aksaklık olabilir.
İkisininde iki kanadını da ekliyorum. Anatomik sorunlar sonradan gelişebiliyor mu? Çünkü en başta dediğim gibi uçmalarında sıkıntı yoktu bir günde oldu böyle

Ekli dosyalar

• 6E2A8685-B154-4D7E-A81F-F88F46D42EFD.jpeg
    6E2A8685-B154-4D7E-A81F-F88F46D42EFD.jpeg
    957.6 KB · Görüntüleme: 12
  • 689C398A-6DE9-4534-B35E-51D6A2640234.jpeg
    689C398A-6DE9-4534-B35E-51D6A2640234.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 6
  • CBA5474F-DE38-44CB-92C8-5FD179F36B2D.jpeg
    CBA5474F-DE38-44CB-92C8-5FD179F36B2D.jpeg
    616.8 KB · Görüntüleme: 6
  • E711BCC1-0915-4849-A14A-BAA620C1AB7D.jpeg
    E711BCC1-0915-4849-A14A-BAA620C1AB7D.jpeg
    717.3 KB · Görüntüleme: 12

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tüy eksiği yok gibi görünüyor. Sonradan çevresel faktörlerle anatomik aksamalar, değişmeler olabilir ancak sürecinizde uçmasını engelleyecek bir darbe, çarpma olayı da yok. Bir hayli ilginç doğrusu. Kanatlarda temiz görünüyor.

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Tüy eksiği yok gibi görünüyor. Sonradan çevresel faktörlerle anatomik aksamalar, değişmeler olabilir ancak sürecinizde uçmasını engelleyecek bir darbe, çarpma olayı da yok. Bir hayli ilginç doğrusu. Kanatlarda temiz görünüyor.
Evet kesinlikle darbe vs almadılar. Akşam uçurdum kafeslerine koydum, sabah kalktım Fıstık uçarken düşmeye başladı. 1-2 gün sonra da diğeri aynı oldu. Hatta söylemiştim acaba Çıtır kıskandığı için zarar mı verdi diye öyle bi durumda yok. Küçük olan bugün biraz yükselmeye başladı, yine düşüyor ama yükseğe çıktı birkaç kez. Fıstıkta düz uçarken bile düşüyordu düz uçmaya başladı

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aslında uçuyorlar ama kuvvetleri pek yok gibi. Tamamen kapalı olmadıkları için baştan beri salmonella ve türevi bir hastalık düşüncem olmadı. İlk tüy dönemini bitirdiler de mi? Belki de salmo mix ya da türevi bir ürün bakım sürecinizde ara ara kullanılabilir. Yukarıdan bıraktığınızda da takla atar gibi bir kanat ayarsızlığı var mı?

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Aslında uçuyorlar ama kuvvetleri pek yok gibi. Tamamen kapalı olmadıkları için baştan beri salmonella ve türevi bir hastalık düşüncem olmadı. İlk tüy dönemini bitirdiler de mi? Belki de salmo mix ya da türevi bir ürün bakım sürecinizde ara ara kullanılabilir. Yukarıdan bıraktığınızda da takla atar gibi bir kanat ayarsızlığı var mı?
Hayır sakince yere iniyorlar, takla vs gibi bir durumda yok. Tüy dökümü devam ediyor, kafes ve etrafı hale tüyle dolu. Fotoğraf ekleyeyim göz çevresinden vs anlaşılıyor. Tutulma gibi bir durum değil bende salmonella olduğunu düşünmüyorum o yüzden. Pıtır gibi bununda hızlı tırnak uzaması var. Karaciğerle alakalı olabilir demiştiniz. Başka da bir problem yok 😕

Ekli dosyalar

• FD556A6A-241A-4960-9640-9C9DA9B452E9.jpeg
    FD556A6A-241A-4960-9640-9C9DA9B452E9.jpeg
    939.2 KB · Görüntüleme: 9

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hafif havalanınca yere iniş yapmadan bir takılması oluyor. Kast ettiğim kısım biraz onunla ilgiliydi. Biraz da dönüyor tabi. Tüy eksiği yok denecek kadar az görünüyor. Geriye kalan hava kesesi sorunları olabilir, başka aklıma gelmedi şimdilik bir şey.

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Hafif havalanınca yere iniş yapmadan bir takılması oluyor. Kast ettiğim kısım biraz onunla ilgiliydi. Biraz da dönüyor tabi. Tüy eksiği yok denecek kadar az görünüyor. Geriye kalan hava kesesi sorunları olabilir, başka aklıma gelmedi şimdilik bir şey.
Anlatmaya çalıştığınız şeyi anladım. Dediğim gibi öyle bi durumları yok ☺️ teşekkür ederim 🙏🏻 Agumentin işe yaramadı diyebilirim, bundan sonraki süreçte ne yapmamız gerekecek bilmiyorum.
Hava kesesi benimde aklıma geldi ama ötmelerinde vs bir problem yok, öksürme yok, hırıltı yok. Buraya yazmadan önce bir veteriner arkadaşa sormuştum o da kursak altında şişlik var mı diye sormuştu. Aynı şeyden şüphelendi sanırım. Ama şişlikte yok. Çok garip gerçekten

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ancak videoda var. Yere inişe geçmeden kanat yönü kırılıyor ve iniyor. Kast ettiğim o :(
Böyle durumların maalesef pek açıklaması yok. En olası sebep hava kesesi. Yine de yeni bir bilgiye denk gelir ya da hatırlarsam mutlaka yazarım.

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Ancak videoda var. Yere inişe geçmeden kanat yönü kırılıyor ve iniyor. Kast ettiğim o :(
Böyle durumların maalesef pek açıklaması yok. En olası sebep hava kesesi. Yine de yeni bir bilgiye denk gelir ya da hatırlarsam mutlaka yazarım.
Sanırım siz çok tecrübeli olduğunuz için dikkatinizi çekiyor videoyu tekrar izledim anlayamadım. Fıstık 40-45 günlük civarıyken uçmasında yine sıkıntı olmuştu 2-3 gün. Konu açmıştım sanırım. Kendi etrafında dönüp yere düşüyordu, kendi kendine düzelmişti sonrasında. Tekrar teşekkür ederim 🙏🏻

Umit. 

Yönetici
Moderatör
@Hande acele diyorsun bence bu tarz sinir sistemi sorunlarında ilacın etkisi hemen olmaz.. İshal gibi birşey değil bu.. Özvet ve istanbulvet gibi sayılı kuş veterinerlerinin 45 gün antibiyotiğe devam ettirdiği vakaları biliyorum. O yüzden sabırlı olmalısın. Antibiyotiği oral olarak 7 güne tamamlayalım 3 günde suluktan vermiştik toplam 10 gün kullanalım ozaman net birşeyler söyleyebiliriz... Düzelmeye başlarsa tedaviyi dahada uzatırız eğer hiç etkisi olmazsa kuşları güçlendirme yönüne gideriz bir süre. D3 + kalsiyum takviyeleri, yoğun b kompleks vitaminler, mama yiyorlarsa hergün mama takviyeleri gibi...

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
@Hande acele diyorsun bence bu tarz sinir sistemi sorunlarında ilacın etkisi hemen olmaz.. İshal gibi birşey değil bu.. Özvet ve istanbulvet gibi sayılı kuş veterinerlerinin 45 gün antibiyotiğe devam ettirdiği vakaları biliyorum. O yüzden sabırlı olmalısın. Antibiyotiği oral olarak 7 güne tamamlayalım 3 günde suluktan vermiştik toplam 10 gün kullanalım ozaman net birşeyler söyleyebiliriz... Düzelmeye başlarsa tedaviyi dahada uzatırız eğer hiç etkisi olmazsa kuşları güçlendirme yönüne gideriz bir süre. D3 + kalsiyum takviyeleri, yoğun b kompleks vitaminler, mama yiyorlarsa hergün mama takviyeleri gibi...
Sıkıntı değil devam ederim ilaca. Dışkılarda bozulma, halsizlik vs yok durumlarında. Suluktan verdiğim 3 günü saymıyorum zaten bence çok az içtiler o dönem su. Özellikle 3.5 aylık olan suyun tadı farklı oldu mu yaklaşmıyor 😅 teşekkür ederiz 🙏🏻

Umit. 

Yönetici
Moderatör
10 günü tamamladık. Maalesef değişiklik yok. Azıcık kanat çırpsalar bile nefes nefese kalıyorlar

@Hande şöyle yapalımmı.. İstersen yeni bir konu aç ve kuşlardaki sorunları tekrar yaz. Videoları falan ekle.. Tedavide neler uyguladığımızdan kısaca bahset. Kuşların son durumlarını tekrar gözden geçirelim.. Neler yapabileceğimizi değerlendirelim tekrar sakin kafayla.. Hem bu konu çok dağıldı toparlamış oluruz..

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
@Hande şöyle yapalımmı.. İstersen yeni bir konu aç ve kuşlardaki sorunları tekrar yaz. Videoları falan ekle.. Tedavide neler uyguladığımızdan kısaca bahset. Kuşların son durumlarını tekrar gözden geçirelim.. Neler yapabileceğimizi değerlendirelim tekrar sakin kafayla.. Hem bu konu çok dağıldı toparlamış oluruz..
Olur tabi 🙏🏻☺️