Göz nezlesimi ? Tüy dökümümü ? Mantarmı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Murat S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Murat S.

iyikus.com Üyesi

Göz nezlesimi ? Tüy Dökümümü ? Mantarmı ? Bugün gözü dahada açıldı.Gagası kahverengiden pembeye dönmeye başladı.Diğer gözünde böyle bir problem yok.Ne yapmam gerekiyor ? Sıcak havadanda olmuş olabilirmi ?

Çözüm
Merhaba, Tüy değişimi var kuşunuzun. Bir de show kuşlarda bu tarz göz çevresinde sulanma ve açılmalar sık olabiliyor. Her ihtimale karşı 2-3 gün göz çevresine yüzeysel, göz içine değdirmeden teramiycin göz pomadı sürebilirsiniz.
*Kimi zaman göze dönen tüyleri belirleyip dikkatlice makas ile kısaltmak iyi olabilir.
Merhaba, Tüy değişimi var kuşunuzun. Bir de show kuşlarda bu tarz göz çevresinde sulanma ve açılmalar sık olabiliyor. Her ihtimale karşı 2-3 gün göz çevresine yüzeysel, göz içine değdirmeden teramiycin göz pomadı sürebilirsiniz.
*Kimi zaman göze dönen tüyleri belirleyip dikkatlice makas ile kısaltmak iyi olabilir.

Çözüm
cevabınız için çok teşekkür ederim,5 gün veteriner antibiyotiği 2 gün kombi mix kullandıktan sonra entrobac 3 gün ve gervit w 1 gün probiyotik ve vitamin verdim,sonra temiz suya geçtim.Antibiyotiği bırakmamı söylediler,kuşun nefes darlığının sıcaktan olduğunu söylediler,boşuna antibiyotik kullandım,2 kere kana benzer birisi siyah olarak dışkı yaptı bu veteriner antibiyotiklerini kullandırırken,darı yemiyordu sadece yulaf yiyordu ilaca devam ettiğim zamanlar yulaftan bile kesilmeye başladı,şimdi kızıl dal darı yemeye başladı,arada yulaf ve sağlık tohumuda yiyor ama bir türlü versele laga prestige yem yemiyor,bunuda sorduğumda bununda sebebinin sıcaktan olduğunu,sıcak havada yemde performans düşüşün normal olduğunu söylediler,darıyı değiştirdim tilki kuyruğu dal darı aldım daha fazla yemeye başladı,şimdilik azar azar yiyiyor,dışkısı katı,boşu boşuna antibiyotik kullandırarak hayvanın kanama geçirmesine,ömrünün kısalmasına sebepmi olduk acaba diye kafaya takıp duruyorum,birde kuştan anlayan arkadaşım tüy dökümünün tamda antibiyotik kullandığım zamana denk geldiğini bu yüzden tüye giremediğini söyledi,tüye giremeyen kuşların aniden öldüğünü söylüyorlar bu doğrumu ? Birde elimde entrobac,gervit,atemfrei,med tollyamin forte,bt amin forte vitaminleri var şimdilik bunlardan hangisini,kaç gün boyunca kuşuma vermeliyim ?

Bugün çektiğim videolar.
Bunlarda resimleri.
Bunlarda Antibiyotik kullanırken kana benzer dışkıya ait geçmiş resimler ;

Son düzenleme:
Merhaba en son resim ve videoları paylaştım,bugün çektim,daha detaylı dışkısı ile,mesajınızı alıntılamayı unuttuğum için bildirim gitmemiş olabilir diyerekten tekrar yazayım dedim,sizide meşgul ettim hakkınızı helal edin,kuşumda başka sorunlarda varmı ?

cevabınız için çok teşekkür ederim,5 gün veteriner antibiyotiği 2 gün kombi mix kullandıktan sonra entrobac 3 gün ve gervit w 1 gün probiyotik ve vitamin verdim,sonra temiz suya geçtim.Antibiyotiği bırakmamı söylediler,kuşun nefes darlığının sıcaktan olduğunu söylediler,boşuna antibiyotik kullandım,2 kere kana benzer birisi siyah olarak dışkı yaptı bu veteriner antibiyotiklerini kullandırırken,darı yemiyordu sadece yulaf yiyordu ilaca devam ettiğim zamanlar yulaftan bile kesilmeye başladı,şimdi kızıl dal darı yemeye başladı,arada yulaf ve sağlık tohumuda yiyor ama bir türlü versele laga prestige yem yemiyor,bunuda sorduğumda bununda sebebinin sıcaktan olduğunu,sıcak havada yemde performans düşüşün normal olduğunu söylediler,darıyı değiştirdim tilki kuyruğu dal darı aldım daha fazla yemeye başladı,şimdilik azar azar yiyiyor,dışkısı katı,boşu boşuna antibiyotik kullandırarak hayvanın kanama geçirmesine,ömrünün kısalmasına sebepmi olduk acaba diye kafaya takıp duruyorum,birde kuştan anlayan arkadaşım tüy dökümünün tamda antibiyotik kullandığım zamana denk geldiğini bu yüzden tüye giremediğini söyledi,tüye giremeyen kuşların aniden öldüğünü söylüyorlar bu doğrumu ? Birde elimde entrobac,gervit,atemfrei,med tollyamin forte,bt amin forte vitaminleri var şimdilik bunlardan hangisini,kaç gün boyunca kuşuma vermeliyim ?
Tüye girmeyen kuşların aniden ölme durumu doğru değildir. Tüye girmesini teşvik edici şeylerle zorlanabilir. Örneğin ani ısı değişimleri, banyo yaptırma, takviyeleri arttırma gibi gibi. Yaz ayları yem yeme isteklerinin azaldığı doğrudur ancak bir diğer önemli nedeni bayat yemlerdir. Kuşunuz yulafa ve darıya alıştırıldığı için diğer tohumlara yönelmiyor da olabilir. Bu tarz bir durumda yulafı ve dal darıyı uzaklaştırmak lazım bir süre. Yeme bunlara rağmen yönelmiyorsa ya hasta ya da yemle alakalı bir problem var demektir. Yani eğer bir sağlık sorunu varsa kullanılan ilaçların mutlaka olumlu yönde faydası olmuştur.

Kuş genel anlamda sağlıklı görünüyor. Ayakları için belki bir kaç gün kokusuz vazelin veya deri kremi sürülebilir.

Tüye girmeyen kuşların aniden ölme durumu doğru değildir. Tüye girmesini teşvik edici şeylerle zorlanabilir. Örneğin ani ısı değişimleri, banyo yaptırma, takviyeleri arttırma gibi gibi. Yaz ayları yem yeme isteklerinin azaldığı doğrudur ancak bir diğer önemli nedeni bayat yemlerdir. Kuşunuz yulafa ve darıya alıştırıldığı için diğer tohumlara yönelmiyor da olabilir. Bu tarz bir durumda yulafı ve dal darıyı uzaklaştırmak lazım bir süre. Yeme bunlara rağmen yönelmiyorsa ya hasta ya da yemle alakalı bir problem var demektir. Yani eğer bir sağlık sorunu varsa kullanılan ilaçların mutlaka olumlu yönde faydası olmuştur.

Kuş genel anlamda sağlıklı görünüyor. Ayakları için belki bir kaç gün kokusuz vazelin veya deri kremi sürülebilir.
Çok teşekkür ederim,içime su serptiniz,dediklerinizi yarın uygulayayım,şimdi uyuyor,dal darı ve yulafı çekeyim bakalım diğerine yönelecekmi,aldığım yemlerin 2025 yılına kadar son kullanma tarihi var,yeni yemleri alırken daha eskilerini atıyorum,kafesten grit kuş kumunu hiç eksik etmiyorum önceden beaks grit kum kullanırdım,tozluymuş farkedememişim,attım ve şimdi versele şaga grit kuş kumuna geçtim,gaga taşları kalamar kemiğini yıllardır kafesinden eksik etmem.Enerji bloğu herşeyi takılı durumda suyunu kışın günde bir yazın günde 2 kez tazeliyorum,genellikle kafesinde durmayan bir kuş,karnı acıkınca kafesine kendisi giriyordu,bu yaz sıcaktan hayvan önünü göremez oldu,mecbur kafesine bazen ben alıp koyuyorum,bazende kendisi giriyor.Özgür bir kuş,aman sıkıntılanmasın,aman strese girmesin diye diye rahata ve dışarı alıştırdık.Vazelin elimde var,terramiycini yarın eczaneden alacağım.Yumurtalı mama,yem,nijer,yulaf,aspur karışımı yem ne varsa hepsini sırasıyla yiyiyordu ilk defa böyle oldu.Birde grit kuş kumunu ve kalamar kemiğini çok tüketiyor acaba sindirim problemimimi var yoksa hava sıcak olduğu için serinlemek içinmi bunları tüketiyor bilemiyorum.Tekrar teşekkür ederim.Keşke veterinere gitmeden önce size danışsaydım.

Rica ederim hocam. Bir şeyleri kemirme ihtiyacı kizginligindan kaynaklanıyor genelde. Sindirim problemleri gozlemlendiginde de grite özellikle yöneliyorlar ancak bir diğer nedeni de mineral eksikliği olabilir. Özelikle iyot eksikliklerinde başından ayrilmiyorlar. Mutlaka kafes tabanina (genelde temiz kalan bir köşeye) himalaya tuz kayasi alıp koyunuz. Özellikle yaz aylarinda çok rahatlatiyor kuşları 🤗

Ben ek olarak kabuğu soyulmuş bir havuç 🥕 sabitliyorum tele. Büyükçe bir parçayı kemire kemire bitiriyorlar. Hem besleniyor hem de stres atiyor bu sayede. İlgisi varsa keyif alacaktır

Rica ederim hocam. Bir şeyleri kemirme ihtiyacı kizginligindan kaynaklanıyor genelde. Sindirim problemleri gozlemlendiginde de grite özellikle yöneliyorlar ancak bir diğer nedeni de mineral eksikliği olabilir. Özelikle iyot eksikliklerinde başından ayrilmiyorlar. Mutlaka kafes tabanina (genelde temiz kalan bir köşeye) himalaya tuz kayasi alıp koyunuz. Özellikle yaz aylarinda çok rahatlatiyor kuşları 🤗

Ben ek olarak kabuğu soyulmuş bir havuç 🥕 sabitliyorum tele. Büyükçe bir parçayı kemire kemire bitiriyorlar. Hem besleniyor hem de stres atiyor bu sayede. İlgisi varsa keyif alacaktır
Bugün bt amin forte verdim,tüy dökümü rahatlasın diye,akşama doğru beyaz sulu dışkı yaptı sizce bu vitamindenmi ?

kafes dışında yaptığı bir dışkı ise normal. Arada idrarı bol dışkılayabiliyorlar. Vitamin kaynaklı değildir.
Çok teşekkür ederim,çok yardımcı oldunuz.Siz olmasaydınız veteriner veteriner dolaşacaktım.Bugün çok canlandı bt amin verince yarın yine vereyimmi ? Aramı vermem gerekiyor ? Elimde bt amin,entrobac,atemfrei,gervit,med tollyamin forte hepsi var.Mesela her hafta vermem gereken vitaminler hangileri ve kaç damla olmalı ? Birde en son yaptığı dışkı bu

Şimdi darı yiyor.Kanatları açık duruyor.Uyku konusunda heralde sıcaktan olmalı eskisine göre az uyuyor eskiden kafasını sırtına gömüp uyuyordu.Uyuduğunu öyle anlıyordum şimdi uyuduğu belli olmuyor.

haftada 4 güne kadar verilebilir tüy dönemlerinde. Peş peşe 2 gün de olabilir veya haftaya yayılmış 2 kullanım da uygun olur. Bu sıcak havalarda peş peşe ürün kullanımını pek tavsiye etmiyorum hocam. Gün içinde 2 kez tazelenen temiz su sunulması daha uygun olur. Bir ertesi gün multivitamin verilebilir öncelikli. Bt amin ile tollyamin forte aynı içeriğe sahip. Bozulmaması adına dönüşümlü kullanılabilirler. Entrobac haftada 1/2 kez verilebilir, gervit 1 kez yeterli olur. Atemfrei de istediğiniz bir aralıkta, 10 günde 1 belki yeterli gelir (olmasa da olur).
Kanat açıklığı genelde ısıdan dolayı oluyor hocam.

haftada 4 güne kadar verilebilir tüy dönemlerinde. Peş peşe 2 gün de olabilir veya haftaya yayılmış 2 kullanım da uygun olur. Bu sıcak havalarda peş peşe ürün kullanımını pek tavsiye etmiyorum hocam. Gün içinde 2 kez tazelenen temiz su sunulması daha uygun olur. Bir ertesi gün multivitamin verilebilir öncelikli. Bt amin ile tollyamin forte aynı içeriğe sahip. Bozulmaması adına dönüşümlü kullanılabilirler. Entrobac haftada 1/2 kez verilebilir, gervit 1 kez yeterli olur. Atemfrei de istediğiniz bir aralıkta, 10 günde 1 belki yeterli gelir (olmasa da olur).
Kanat açıklığı genelde ısıdan dolayı oluyor hocam.
Hocam 2-3 gün hava serin oldu düzeldi,bugün yine havalar ısındı,banyo yaptırdık,akşam yine böyle oldu gözü.
Ben endişeleniyorum,hastalıkmı değilmi,siz anlarsınız.
Bu sağlıklı gözü

Bunlarda sorunlu olan gözünün resimleri.

Birde banyodan sonraki akşam o büyük olan gözünün dahada büyüdüğünü fark ettim.

Hocam ben sadece terramiycin göz pomadı kullandım,göz etrafına sürdüm,gentagutu ilk defa duyuyorum.Kuşun gözünü kaybetme riski varmı bu ilaçlardan ? gentagut zararlımı ?
Eczaneden gentagut temin edip sabah akşam birer damla her iki gözüne de uygulayınız. Genelde bu tarz problem yaşanmaz ancak tedavi etmez ise ürün mutlaka veteriner hekime danışılmalı.
Kafesi dezenfekte etmeyi unutmayınız.

Eczaneden gentagut temin edip sabah akşam birer damla her iki gözüne de uygulayınız. Genelde bu tarz problem yaşanmaz ancak tedavi etmez ise ürün mutlaka veteriner hekime danışılmalı.
Kafesi dezenfekte etmeyi unutmayınız.
Bugün eczaneden gentagut aldım,fucithalmic'te aldım.Gentagut sabah 1'er damla damlattım gözünü hemen metal kafese sürdü,kafeste eurogoldun pirinç kafesinden.Acaba pirinç kafeste hastalık yaparmı diye endişeleniyorum.Gözü şuan rahatladı dün akşamki gibi değil,birde terramiycini ben kulak çubuğunun ucuna döküp gözünün etrafındaki tüylere sürdükten sonra ışıkları kapatıyorum.Acaba doğrumu yapıyorum ? Birde bu fucithalmic ne işe yarıyor birisi kuşunda kullanırken gördüm aldım.Bu solunum rahatsızlığından dolayımı böyle oldu acaba ? Yoksa sıcaktanmı ? Veteriner ilaçlarının yarattığı mantarmı bir türlü çözemedim,çözsem ona göre tedaviyi uygulayacağımda bilemediğim için birden fazlada ilaç kullanıp durumunun dahada kötüye gitmesine sebep olmak istemiyorum,bu yaz gerçekten hem kuşumuz hemde benim için tam bir cehennem gibi geçti.Tek istediğim bu hayvanın daha fazla ilaca maruz kalmadan eski sağlığına kavuşması.Çünkü bir yerden tedavi ediyorsun başka yerden bozuluyor birde havalar sıcak olduğu için ilaçların etkisi ile dahada eziyet çekiyor.Şuan yemeğini yemesi,suyu içmesi iyi,telefondan kuşu görünce hemen telefona atılıyor.Oyun oynamak istiyor minik,hiç yalnız kalmayı sevmiyor.Hep omzumuzda hep dışarıda,hep oyun alanında.Bize çok bağlandı bizde ona çok bağlandık.Sizin tavsiyeleriniz sayesinde hayvanın durumunun kötüye gitmesini engelledik.Umarım gözü iyileşir ve başka yerden bir hastalık çıkmaz.Çok teşekkür ederim size.Siz olmasanız ne yapacağımı bilemezdim.

Gentagut kullandığınız için şuan fucithalmic gerekli değil. Yaptığınız uygulama doğru. Pirinç kafesle alakalı bir bildirim hiç almadım hocam. Zannetmiyorum böyle bir sorun yaratacağını. Solunum yolu + iç parazitlerden dolayı gelişebilen bir durum olabilir göz problemleri. Bu işlemle düzelirse eğer zaman kaybetmeden bir iç parazit ilacı ile kısa süreli bir kür yapmakta yarar var.

Gentagut kullandığınız için şuan fucithalmic gerekli değil. Yaptığınız uygulama doğru. Pirinç kafesle alakalı bir bildirim hiç almadım hocam. Zannetmiyorum böyle bir sorun yaratacağını. Solunum yolu + iç parazitlerden dolayı gelişebilen bir durum olabilir göz problemleri. Bu işlemle düzelirse eğer zaman kaybetmeden bir iç parazit ilacı ile kısa süreli bir kür yapmakta yarar var.
Çok teşekkür ederim hocam,iç parazit ilacı için buzdolabımda kombi mix ve med tollyamin forte duruyor.Şu gözü iyileşsin bekliyorum,kombi mix kullanacağım,bu göz ilaçlarını kaç gün daha vereceğim ? Geçince bırakayımmı ? Ara veriptemi küre başlayayım ?

Çok teşekkür ederim hocam,iç parazit ilacı için buzdolabımda kombi mix ve med tollyamin forte duruyor.Şu gözü iyileşsin bekliyorum,kombi mix kullanacağım,bu göz ilaçlarını kaç gün daha vereceğim ? Geçince bırakayımmı ? Ara veriptemi küre başlayayım ?
genelde 4 gün civarı sürüyor bu sorun. 3. gün bir tekrar görsel yüklerseniz bakalım. Umarım toparlar fıstık kuşunuz