Göz nezlesimi ? Tüy dökümümü ? Mantarmı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Murat S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Murat S.

iyikus.com Üyesi

Göz nezlesimi ? Tüy Dökümümü ? Mantarmı ? Bugün gözü dahada açıldı.Gagası kahverengiden pembeye dönmeye başladı.Diğer gözünde böyle bir problem yok.Ne yapmam gerekiyor ? Sıcak havadanda olmuş olabilirmi ?

Çözüm
Merhaba, Tüy değişimi var kuşunuzun. Bir de show kuşlarda bu tarz göz çevresinde sulanma ve açılmalar sık olabiliyor. Her ihtimale karşı 2-3 gün göz çevresine yüzeysel, göz içine değdirmeden teramiycin göz pomadı sürebilirsiniz.
*Kimi zaman göze dönen tüyleri belirleyip dikkatlice makas ile kısaltmak iyi olabilir.
genelde 4 gün civarı sürüyor bu sorun. 3. gün bir tekrar görsel yüklerseniz bakalım. Umarım toparlar fıstık kuşunuz
2 gündür gentagut damla kullanıyorum,son hali bu.

Acaba bu durum tüy döküntüsümü ? Yoksa herhangi bir hastalıkmı ? Bir türlü çözemiyorum,çözsem içim rahat edecek ama,ne zaman geçer bunun gözü ? Ya solunum yollarındansa diye endişeleniyorum,gün içinde yanımıza kadar geliyor,bazen canlanıyor,tek başına bıraktığımızda dinlenmeye geçiyor.Bugün gözünü kaşırken 2 kere hapşırır gibi bir ses çıkardı,silkendi,yemek yerkende bazen silkeleniyor.Sizce durumu iyiyemi gidiyor,akşam vakti bu kadar çekebildim yarında sabahtan damlayı kullanayım öğleye doğru gözü kuruyunca tekrar resim atacağım size.Birde pamuk gibi tüyler döküyor.Gözünün bu kadar açılması ve diğer gözünün sağlıklı olması acaba solunum hastalığı olmasın dedirtiyor.Solunum hastası olduğunu nasıl anlayacağım ?

Bir önceki görselde gozlemlenen kırmızı halka ilerlemis enfeksiyonlu gözlerde oluyor. Yani tüy bağlantılı değil o göz. Belki dolaylı yoldan tüy etkilemiş olabilir. Tünekleri, kafesi düzenli dezenfekte ediniz. Damlayi kullanmaya devam ediniz. Göz çevresinin açılması göz sorunuyla doğru orantılı aslında. Tüy değişimi devam ettiğinden ara tüyler ve kepegimsi şeylerin dökülmesi çok normal. Özellikle show kuşlarda bu bolca olur 🤗 göz tedavisinin seyrine göre bir plan yapalım. 5 günün sonunda göz düzelmez ise farkli ürünler veya başka sorunları konuşmak gerekiyor. Şuan görüneni önlemek lazim

Bir önceki görselde gozlemlenen kırmızı halka ilerlemis enfeksiyonlu gözlerde oluyor. Yani tüy bağlantılı değil o göz. Belki dolaylı yoldan tüy etkilemiş olabilir. Tünekleri, kafesi düzenli dezenfekte ediniz. Damlayi kullanmaya devam ediniz. Göz çevresinin açılması göz sorunuyla doğru orantılı aslında. Tüy değişimi devam ettiğinden ara tüyler ve kepegimsi şeylerin dökülmesi çok normal. Özellikle show kuşlarda bu bolca olur 🤗 göz tedavisinin seyrine göre bir plan yapalım. 5 günün sonunda göz düzelmez ise farkli ürünler veya başka sorunları konuşmak gerekiyor. Şuan görüneni önlemek lazim
Bıgünkü resimler,
Bu normal gözü

Buda sorunlu olan gözü

İyileşme varmı ? Birde damlayı kullanmayı başlayalıberi çok silkelenmeye,kafasını kafes tellerine sürtmeye başladı.Arada sırada hapşırma var,silkelendikten sonra ayağınla gözüne yakın yeri birde kafasında çıkan tüy tüpçüklerinin olduğu yeri çok kaşıyor.birde ilk damlayı damlattığım gün bayağı tüy döktü,Sizce damlaya devammı ? Birde bu damla körlüğe yada tahrişe yol açarmı ? Sizide çok meşgul ediyorum,hakkınızı helal edin.

kremi de sürüyor musunuz? Biraz düzelmiş gibi görünüyor fotoğrafta ama siz daha iyi gözlem yapabildiğiniz için farkı gördüğünüzü düşünüyorum.
Maalesef kuşların en zor ulaştığı yer göz çevresi ve kafa üstü. Bu bölgelerdeki tüyleri düzeltmek ve yeni tüy çıkımında kapsülü açmak için sürtme ve kaşıma sıklığını arttırıyorlar. Çekiştirmeden tüy kapsüllerini hafif ovalayabilirseniz açılacaktır. Bir işlem yapmadan da açılır bu arada, tamamen size kalmış bir durum.
Çok uzun süre kullanımı belki bazı fonksiyonel göz problemlerine neden olabilir ancak 5-10 günlük bir kullanım sorun yaratmaz.

kremi de sürüyor musunuz? Biraz düzelmiş gibi görünüyor fotoğrafta ama siz daha iyi gözlem yapabildiğiniz için farkı gördüğünüzü düşünüyorum.
Maalesef kuşların en zor ulaştığı yer göz çevresi ve kafa üstü. Bu bölgelerdeki tüyleri düzeltmek ve yeni tüy çıkımında kapsülü açmak için sürtme ve kaşıma sıklığını arttırıyorlar. Çekiştirmeden tüy kapsüllerini hafif ovalayabilirseniz açılacaktır. Bir işlem yapmadan da açılır bu arada, tamamen size kalmış bir durum.
Çok uzun süre kullanımı belki bazı fonksiyonel göz problemlerine neden olabilir ancak 5-10 günlük bir kullanım sorun yaratmaz.
Bazen göz çevresi büyüyor bazen normal haline dönüyor yani sürekli büyük değil,böyle olduğu için göz nezlesi olup olmadığını anlayamıyorum,mecbur damlaya devam edeceğim,hocam bir şey daha rica etsem,muhabbet kuşları için rahat kırabileceği,tilki kuyruğu kızıl dal darı gibi rahat yiyebileceği yem markası varmı ? Versele laga prestige verdim yemiyor,sonra eurogold sydney verdim onuda yemiyor,sydneyin kokusuna bayılıyordu,şimdi yemiyor,tilki kuyruğu dal darı,aspur,yulaf ve yumurtalı mamanın içindeki nijer tohumlarından yiyor,yemlikten yemiyor,önerebileceğiniz yem markası varmı ? Sürekli kullanabileceğim bir marka.

Son düzenleme:
aspur, japon darısı ve az yulaf yumuşak tohumlardan. Bu iki ürünü içeren yem çok az şuan piyasada. King üretici yemi olabilir, güncel tarihli ise Versele laga jo mannes paketi olabilir. Uzun zamandır gelmiyor ancak gelirse eğer Deli Nature Champion 85 paketi hepsinden iyidir.

aspur, japon darısı ve az yulaf yumuşak tohumlardan. Bu iki ürünü içeren yem çok az şuan piyasada. King üretici yemi olabilir, güncel tarihli ise Versele laga jo mannes paketi olabilir. Uzun zamandır gelmiyor ancak gelirse eğer Deli Nature Champion 85 paketi hepsinden iyidir.
Bugünkü gözüyle alakalı bir video.
Kafesi temiz tutuyorum,tünekleri yıkıyorum.Damlayıda sabah akşam hasta olan gözüne kullandım.Hasta olmayan gözünede 1 damla kullandım.Damlada geçici irritasyon yani tahriş yapabilir diyor.Gözünün son durumu bu

Damlayı kullanmaya devam edeyimmi ? Bırakayımmı ? Tahriş yapabilir dediği içinde endişeleniyorum daha kötü olmasın ? Birde bir şey farkettim gözü ile burun kısmı arası yeni tüyler çıkıyor gibi yada ıslandığı içinmi öyle duruyor bilemiyorum.Ayrıca sorunlu olduğu göze yakın kısmındaki cerede kahverengi kabuk kayboluyor cerede pembeleşme var,geçen senede ceresi pembe renge dönmüştü ama bu kadar sorun yaşamamıştık.Birde sorunlu olan gözünden yaş geliyor.Aksırmasıda bar bugün su içerken aksırdı.Birde sabahtan röhnfried atemfrei verdim.Sanki onu verince hastalığının şiddeti ve aksırığı dahada arttı gibi.
Burda gözünden yaş gelirken çektiğim bir resim,Görebilmeniz için göz bölgesini yakı

Buda dün ve bugünkü dışkıları.
Hergün banyo yapmak istiyor,kafesin dışında durduğu için cam kaseden su içiriyorum bazen,o içirdiğim suyun içine girmeye çalışıyor oradan banyo yapmak istediğini anlıyorum.Hergün banyo yaptırmak zararlı olurmu ?

Bu sabah yanına gittiğimde hava 21 derece olmasına rağmen böyle yapıyordu.Belki iyileşir umudum vardı,galiba solunum hastalığını sıcaktan yapıyor zannediyoruz.
Göz akıntısı,hapşırma,silkelenme var,bazen hızlı nefes alıp verişi duruyor,ayakları ateş gibi olunca tekrar başlıyor ama dışkısı normal katı.

Son düzenleme:
gözde düzelme var ancak sanki bir batığı var gibi. Dikkatlice gözü inceleyebilir misiniz? Gerekirse bir miktar göz kapağı üstüne düşen tüyleri makasla kırpınız. Varsa evde birileri tutmasına yardımcı olsun bu esnada. Kızgınlık veya hormonal durumuyla alakalı cere rengindeki değişimler. Normal bir süreç bu.

Damlayı + teramycin göz pomadını +2 gün daha kullanırım. Damla işe yaramış gibi geldi bana. @neanderthalensis

Her gün banyo zararlı olmaz hocam. Seviyorsa problem yok. Suyun içerine aloe vera bitkiniz varsa bir miktar içindeki jelden karıştırılıp eklenebilir. Dışkılar fena görünmüyor bu arada

Kuş bence gözü harici oldukça sağlıklı. Dediğiniz gibi sıcaktan kaynaklı bu tarz nefes nefese kalma durumları olabiliyor. Yine de bir tereddüttünüz varsa doksisiklin etken maddeli bir ilaç alıp sadece 3 gün kür gibi kullanabilirsiniz. Doksimis olabilir.

gözde düzelme var ancak sanki bir batığı var gibi. Dikkatlice gözü inceleyebilir misiniz? Gerekirse bir miktar göz kapağı üstüne düşen tüyleri makasla kırpınız. Varsa evde birileri tutmasına yardımcı olsun bu esnada. Kızgınlık veya hormonal durumuyla alakalı cere rengindeki değişimler. Normal bir süreç bu.

Damlayı + teramycin göz pomadını +2 gün daha kullanırım. Damla işe yaramış gibi geldi bana. @neanderthalensis

Her gün banyo zararlı olmaz hocam. Seviyorsa problem yok. Suyun içerine aloe vera bitkiniz varsa bir miktar içindeki jelden karıştırılıp eklenebilir. Dışkılar fena görünmüyor bu arada

Kuş bence gözü harici oldukça sağlıklı. Dediğiniz gibi sıcaktan kaynaklı bu tarz nefes nefese kalma durumları olabiliyor. Yine de bir tereddüttünüz varsa doksisiklin etken maddeli bir ilaç alıp sadece 3 gün kür gibi kullanabilirsiniz. Doksimis olabilir.
Evet hocam tüyler gözüne giriyor,kırptım az önce,bugün suya girmek istemedi nedense,birde ayakları ateş gibi olduğu zaman kanatlarını kaldırıyor,ayaklarındaki sıcaklık geçince normal haline dönüyor ve derin nefes almayı bırakıyor,birde derin nefes aldıktan sonra esner gibi yapıyor.Bu şikayetler sıcaktanmı solunum yolundanmı hala anlayamadım.Yemlikteki yemi yemiyor hâlâ,aspur,yulaf,kızıl dal darı arada sırada yumurtalı mamanın içindeki tohumları yiyor.Bütün bunlar sıcaktanmı yoksa solunumdamı bir anlayabilsem ona göre veterinere götüreceğim,veterinerlerede güvenmiyorum,şimdi kuşun birşeyi yokken var deyip daha kötü duruma sokabilir.İlça üstüne ilaç kullandırabilir,hayvan az yediği yemdende kesilebilir,sindirim sistemide çökebilir bir sürü dert çıkar daha çok üzücü durumla karşılaşırım,şimdi derin nefes almayı arada sırada yapıyor,sürekli değil hava sıcak,yemi az yiyor.Şuanlık yapabileceğim başka birşey varmı ?

Bana göre o hareketler solunum problemi değil. Sıcaktan ve yeterli temiz, havadar bir odada olmamasindan kaynaklı olabilir. Yem konusu ise tartışmalı bir durum. Dal darıya çok alismis kuşlarda bu durum sıkça gozlemleniyor. Dal dari ve Yulaf bir süre vermeyiniz. Tabi gözlem yaparak

Bana göre o hareketler solunum problemi değil. Sıcaktan ve yeterli temiz, havadar bir odada olmamasindan kaynaklı olabilir. Yem konusu ise tartışmalı bir durum. Dal darıya çok alismis kuşlarda bu durum sıkça gozlemleniyor. Dal dari ve Yulaf bir süre vermeyiniz. Tabi gözlem yaparak
Dediklerinizi yaptım,yulaf yemeyince dal darı yemiyor,normalde yulaf ve aspur dolu kabı yiyince dal darıya geçiyor,dün ve bugün çok az yedi,yulaftanda az yedi,az dışkıladı,elimdeyken sıvı dışkı yaptı dışkısı bayağı sıcak,havalardanmı havasız ortamdanmı bilemiyorum odanın sıcaklığını ölçtüm 30 derece,kendisinide ölçtüm kafeste dinlenik iken 36 derece çıktı ateşi,ama kapı ve balkon kapı açık ve esiyor,içeride büyük yer fanıda çalışıyor ama ona dönük değil,gözlemlediğim kadarıyla,ayakları ateş gibi olunca kanatlarını açmaya derin nefes almaya başlıyor,ayakları soğukken derin nefes alması duruyor,Bugün oyunda oynadı,su ve kuş sesi açtık ötmeye başladı.Bir kaç kere aksırdı,gözü geçti sizin sayenizde,gözünde bir problem kalmadı,bugün tekrar kafesini bütün oyuncaklarını dezenfekte ettim,tabana mısır granülü koyup nutrivita ile spreyledim,alkollü tüy spreyi ile kafesi temizledim,veteriner bana bu avicare tüy spreyi ilede kafesi dezenfekte edebilirsin demişti öyle yaptım,genelde kafes için nutrivita sprey kullanıyordum,Şu arada sırada ayakları ateş gibi olunca derin nefes alıp verişi ve az yem yiyişi dışında bir problemi yok,Suyuna vitamin konulduğu zaman çok yemek yemeye başlıyor ama onuda sürekli verilmiyor haftada 2 kez diyorlar.Birde uyurken aniden derin nefes alır gibi ileri geri sallanıyor sonra duruyor,bunu kafasını sırtına gömüp uyuduğu zaman yapıyor.

Gözünün düzelmesine sevindim. Ayakları ise zaman zaman ısınıp soğuması normal hocam. Şu kuvvetli sıcaklar bir geçsin gerekli olursa bir solunum ilacı kısa süreli kullanabilirsiniz

Gözünün düzelmesine sevindim. Ayakları ise zaman zaman ısınıp soğuması normal hocam. Şu kuvvetli sıcaklar bir geçsin gerekli olursa bir solunum ilacı kısa süreli kullanabilirsiniz
Hocam kuşun uyurken böyle yapması hakkında soru soracaktım,bu normalmi sizce ? Her kuş yapıyormu ?
Bugün suyuna entrobac kattım,dışkı rengi değişiyor bazen kahverengi bazen koyu yeşil oluyor ama 2 gündür az yediği için dışkısında küçülme var.Heralde rengik değişmesi verdiğim sağlık tohumundan diye düşünüyorum.Bu sabah serin olduğu için derin nefes alır gibi yapmadı.Birde ceresinde beyazlama var acaba mantarmıdır bu ?

Sizide çok meşgul ettim hakkınızı helal edin,siz olmasaydınız kuşun gözünü iyileştiremezdim.Kuş konusunda çok bilgilisiniz.

Son düzenleme:
Merhaba, evet o şekilde uyumasi ve uyurken hafif sallanmasi normaldir. Ceresi normal görünüyor. Biraz fazla Yulaf yiyor gibi 🤔 dışkısı da oldukça iyi görünüyor. Tek eksiği eş 😊🤗

Merhaba, evet o şekilde uyumasi ve uyurken hafif sallanmasi normaldir. Ceresi normal görünüyor. Biraz fazla Yulaf yiyor gibi 🤔 dışkısı da oldukça iyi görünüyor. Tek eksiği eş 😊🤗
Hocam çok çok teşekkür ederim,sizde yardım etmeseniz kuş şimdiye kadar bir sürü ilaca maruz kalacaktı,dışkısından şüphelendim,bugün büyük dışkıladı,ürat kısmıda bazen geniş oluyor,sanki dışkısında köpük gibi bazen beyaz toz gibi görüntü var,bu sizce normalmidir ?

Eğer veterinerlik bir durum varsa veterinere götüreyim ? Dün kafesinden darıyı çektik,bugün versele laga yemden bir iki kabuk kırmış.Yulafıda çektim,inşallah aç kalıp daha kötü olmaz.Yumurtalı mamadanda bayağı yedi bugün.Baktı darıyı bulamayınca diğer yeme yöneldi.

Hocam çok çok teşekkür ederim,sizde yardım etmeseniz kuş şimdiye kadar bir sürü ilaca maruz kalacaktı,dışkısından şüphelendim,bugün büyük dışkıladı,ürat kısmıda bazen geniş oluyor,sanki dışkısında köpük gibi bazen beyaz toz gibi görüntü var,bu sizce normalmidir ?

Eğer veterinerlik bir durum varsa veterinere götüreyim ? Dün kafesinden darıyı çektik,bugün versele laga yemden bir iki kabuk kırmış.Yulafıda çektim,inşallah aç kalıp daha kötü olmaz.Yumurtalı mamadanda bayağı yedi bugün.Baktı darıyı bulamayınca diğer yeme yöneldi.
2 gün gözlem yapın hocam. Dal darı vermeyiniz bir süre. Normal yeme yönelimlerini azaltiyor. Dışkısı bir miktar sindirim problemlemini işaret ediyor. Probiyotik, elektrolit ile duzelebilecek gibi

2 gün gözlem yapın hocam. Dal darı vermeyiniz bir süre. Normal yeme yönelimlerini azaltiyor. Dışkısı bir miktar sindirim problemlemini işaret ediyor. Probiyotik, elektrolit ile duzelebilecek gibi
Entrobac dün verdim,vermeye devam edeyimmi ? Mercimek tanesi kadar atıyordum suyuna,birde omzuma tırmanırken vıyk gibi ani ve kısa süreli bir ses çıkarıyor,gece aşağı tüneğe inmişti,gece serin yere aldık yine kanatlarını kaldırıp derin nefes alır gibi yapıyor,aşırı ilgilenince yada çok sevdiği kuşu açınca bu derin nefes alır gibi hareketleri duruyor.Birde ceresinin bir tarafı koyu kahverengi iken diğer tarafı beyazlamaya başladı.Gaga kenarını bugün kafesin asma teline sürtüyordu.Birde arada sırada aksırıyor.

Peş peşe değil ama araliklarla verebilirsiniz entrobac i hocam. Diğer belirtiler ara ara olabilir. Şiddeti artmiyorsa sorun değil bence

Peş peşe değil ama araliklarla verebilirsiniz entrobac i hocam. Diğer belirtiler ara ara olabilir. Şiddeti artmiyorsa sorun değil bence
Hocam bu sabahki videosu,oda sıcaklığı dışarısı ile aynı,kapı ve pencereler açık,içerisi serin olmasına rağmen böyle yapıyor.Kanatları titriyor ve hızlı soluk alıyor,birde sürekli gerinme hareketi yapıyor.Dengesi bozulacak gibi oluyor.

Buda dışkısı

Dal darıyı çekmiştim mecbur koydum tekrar aç kalmasın diye,çünkü yemlikteki kabuklu yemlerden bir iki tane kırıp bırakmış.Bende tekrar koydum.