Göz nezlesimi ? Tüy dökümümü ? Mantarmı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Murat S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Murat S.

iyikus.com Üyesi

Göz nezlesimi ? Tüy Dökümümü ? Mantarmı ? Bugün gözü dahada açıldı.Gagası kahverengiden pembeye dönmeye başladı.Diğer gözünde böyle bir problem yok.Ne yapmam gerekiyor ? Sıcak havadanda olmuş olabilirmi ?

Çözüm
Merhaba, Tüy değişimi var kuşunuzun. Bir de show kuşlarda bu tarz göz çevresinde sulanma ve açılmalar sık olabiliyor. Her ihtimale karşı 2-3 gün göz çevresine yüzeysel, göz içine değdirmeden teramiycin göz pomadı sürebilirsiniz.
*Kimi zaman göze dönen tüyleri belirleyip dikkatlice makas ile kısaltmak iyi olabilir.
Dal dari alışkanlığı kötü hocam. Bu nedenle farklı bir zamanda bırakmak için önlem alınız. Beslenmedigi için böyle bir dışkı geldi ise altta yazacaklarimi uygulamayin. Sadece solunuma odaklanabilirsiniz.
. Dışkısı biraz kötü görünüyor. Kısa süreli bactrim veya sulphamazethine kullanmanizi onereyim. Solunum için bana göre belirgin bir sorun yok ama yine de bunu da eleyim derseniz bactrim sonrasi doksimis veya daha hafif bir ilaç olan vitaform alıp kullaniniz

Dal dari alışkanlığı kötü hocam. Bu nedenle farklı bir zamanda bırakmak için önlem alınız. Beslenmedigi için böyle bir dışkı geldi ise altta yazacaklarimi uygulamayin. Sadece solunuma odaklanabilirsiniz.
. Dışkısı biraz kötü görünüyor. Kısa süreli bactrim veya sulphamazethine kullanmanizi onereyim. Solunum için bana göre belirgin bir sorun yok ama yine de bunu da eleyim derseniz bactrim sonrasi doksimis veya daha hafif bir ilaç olan vitaform alıp kullaniniz
Çok teşekkür ederim,bir şey daha sormak istiyorum,eğer kuşun karaciğirinde yağlanma var ise veyahut böbrek hastalığı var ise med tollyamin forte iyi gelirmi ? Bugün 100ml suluğa 15 damla med tollyamin kattım,biraz canlandı gibi,derin nefes alıp vermesi tam geçmedi ama azaldı gözlemlediğim kadarı ile,birde tünekte harket ederken yalpalıyor gibi hareketler yapıyor,aksırığı var arada sırada,med tollyamin sinir,kas ve karaciğer yağlanmasına iyi gelecekse 3 gün üst üste 15 damla 100ml suluğa koymamda bir sakınca olurmu ? Birde bu vitaminin güzel yanı içinde karaciğer detoksu için kolin,sinir sistemi ve kas iskelet sistemi onarıcıları,elektrolit olmasından dolayı galiba belirgin olan şikayetlere iyi gelmeye başladı gibi,Birde vitaformun solunuma ve gribal enfeksiyonlara karşı bir işe yaramadığını söyleyenler olmuş bu doğrumu ?

Tollyamin Forte karaciğeri onarıcı etkisiyle ün salmış ürünlerden. Genel anlamda kullanışlı işlevsel ancak tek başına elbette yeterli gelmeyebilir.
Yarışma ve tüy sezonunda bu kadar sık kullanımı uygun. Bunun haricinde verilecekse de araliklarla verilmeli. Peş peşe 2 günden fazla vermeyinix.
Vitaform için çok söylenen var ama sizin durumunuz için bence yeterli gelecektir. Vitamin de içerdiğinden ayriyeten bir vitamin eklemesi yapmayiniz o ürünü kullanırken

Çok teşekkür ederim,bir şey daha sormak istiyorum,eğer kuşun karaciğirinde yağlanma var ise veyahut böbrek hastalığı var ise med tollyamin forte iyi gelirmi ? Bugün 100ml suluğa 15 damla med tollyamin kattım,biraz canlandı gibi,derin nefes alıp vermesi tam geçmedi ama azaldı gözlemlediğim kadarı ile,birde tünekte harket ederken yalpalıyor gibi hareketler yapıyor,aksırığı var arada sırada,med tollyamin sinir,kas ve karaciğer yağlanmasına iyi gelecekse 3 gün üst üste 15 damla 100ml suluğa koymamda bir sakınca olurmu ? Birde bu vitaminin güzel yanı içinde karaciğer detoksu için kolin,sinir sistemi ve kas iskelet sistemi onarıcıları,elektrolit olmasından dolayı galiba belirgin olan şikayetlere iyi gelmeye başladı gibi..
Tollyamin Forte karaciğeri onarıcı etkisiyle ün salmış ürünlerden. Genel anlamda kullanışlı işlevsel ancak tek başına elbette yeterli gelmeyebilir.
Yarışma ve tüy sezonunda bu kadar sık kullanımı uygun. Bunun haricinde verilecekse de araliklarla verilmeli. Peş peşe 2 günden fazla vermeyinix.
Vitaform için çok söylenen var ama sizin durumunuz için bence yeterli gelecektir. Vitamin de içerdiğinden ayriyeten bir vitamin eklemesi yapmayiniz o ürünü kullanırken
Vitaformu alacağım hocam,bugün yine az yem yedi,kurumaya yakalanacak diye korkuyorum,sabah uyandığında derin nefes alıyor sonra sevdiği şeyleri açınca duruyor,yemek yiyince kanatlarını kaldırıp hızlı nefes alıyor,öğlen vakti yapıyor,akşam duruyor,uyurken aşırı sallanıyor sonra durup tekrar sallanıyor,bir şeyde yapamadığım için solunumsa ya ilerliyorsa ? Gibi düşüncelerde bir yandan benide kuşumuda yedi bitirdi bu durum.Sabah oda 20 derece yine kanatlarını kaldırıp derin nefes alıyor,yürürken topallar gibi oluyor.Bu med tolyamin kuruluğu önlermi hocam ?

Hocam bu dışkılar ne anlama geliyor ?
Birde gagasını. Sağ tarafının rengi değişti.

Hocam dışkısı aslında iyi değil. İç parazit uygulaması yapmanız lazım. Bactrim veya sulphamazethine. Cere rengi değişken ve farklı şekillerde olabilir. Hiç sorun yok orada hocam

Hocam dışkısı aslında iyi değil. İç parazit uygulaması yapmanız lazım. Bactrim veya sulphamazethine. Cere rengi değişken ve farklı şekillerde olabilir. Hiç sorun yok orada hocam
Hocam,bu belirtiler zehirlenme belirtisi olmasın ? Ben mutfakta elektronik sigara içiyorum,içinde 15 mg sıvı var,kuşum salonda,salonun camı balkondan mutfağa bağlı ve hava sıcak olduğu için fan çalışıyor,fan bu nikotinli buharı mutfaktan üfleyip balkondan rügarla salona taşıyor olabilirmi ? Birde bizim kuşumuz mutfakta yemek yapılırken çok durdu teflon zehirlenmesi olabilirmi ? Hareketleri bazen acayip oluyor kanatlarını gererken bazen titriyor yada kasılıyor gibi oluyor,bazen tünekten düşecek gibi oluyor,kusma 1 kere oldu bir daha olmadı,benim kuş dışkısında yada hareketlerinde zehirlenme belirtisi yaşıyormu ? Dışkısı bundan dolayı değişkenlik gösteriyor olabilirmi ?

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz şeylere dikkat etmek şart ancak zehirlenme durumu değil bence. Beslenmesine ek D vitamini ve kalsiyum takviyesi alınız. Merkezi sinir hastalıklarıyla ilgili bir durum olabilir ama zayıf belirtiler bunlar. Yine de şu aşamada bahsettiğim ilaçlardan birini alırsanız önlem amaçlı kullanmakta yarar var. d Vitamini de unutmayınız.

Bahsettiğiniz şeylere dikkat etmek şart ancak zehirlenme durumu değil bence. Beslenmesine ek D vitamini ve kalsiyum takviyesi alınız. Merkezi sinir hastalıklarıyla ilgili bir durum olabilir ama zayıf belirtiler bunlar. Yine de şu aşamada bahsettiğim ilaçlardan birini alırsanız önlem amaçlı kullanmakta yarar var. d Vitamini de unutmayınız.
Hocam,bugün kuşu önerdiğiniz veterinere götürdüm,film çekildi,dışkı tahlilide yapıldı,dışkısında iç parazit bulunamadı,Akciğerlerinin ikiside tıkalıymış,ve karaciğer büyümesi yani yağlanması varmış,çok iyi ilgilendiler,antibiyotik verdiler kahverengi suya karıştırıp diğer şiringa ile çekilip ağızdan sabah akşam verilecek,ve birde solunum rahatlatıcı verdiler suluğuna katmak için.Kullanıma başladım,10 gün kullanılacak denildi,Yalnız ağızdan şiringa ile ilacı verirken çok ama çok zorlanıyorum,veterinerde ağızdan damla damla içirilmesi gerekiyor başka yolu yok dedi.Bunu ben nasıl rahat verebilirim ? İlacı verirken o kadar çırpınıyorki tutturamıyorum.Onu sıkmak ve zorlamakta istemiyorum.Aspur yulaf,nijer tohumu,yumurtalı mama yasak denildi.Yem kıramıyor dediğimde dal darı dursun dedi.Çekilen filmde kursağının dolu olduğu gözüktü.Nefes alış verişinde bayağı bir değişme oldu rahatladı gibi,fakat ilacı verdikten sonra çok aşırı hareket edip uçmak istiyor,yerinde duramadı.Sanki ilaç içini kızıştırmış gibi.Birde dışkısı siyaha çalan aşırı koyu yeşil oldu.Kanama geçirmesinden endişeleniyorum sizce dışkı durumu nasıl ?

Film ve tahlil yapıldığı ve ilaçların bu tahlillere göre verildiği için bir endişem kalmadı.Tek endişem ilacı ağızdan verirken zorlanıyorum bazen yutamadığı için,tüylerine bulaştığı için tekrar çekip veriyorum buda çok fazla ilaç almasına sebep olmuyormu ? Ve kanamaya sebep olmazmı ? Ya verdiğim ilacı yutmuyorsa 10 gün boyunca boşa kürek çekmiş olacağım gibi düşünceler kafama takılıyor.10 gün boyunca antibiyotik tedavisi süresince vitamin gibi şeyler verilmeyecek dendi buda kuşu yemden,elden ve ayaktan düşürmezmi ? Birde respiramax solunum güçlendirici yağı kullanıyorum suluğuna okaliptüs kekik,nane yağları kuşlara acı veriyormuş,kuşumu bu kekik,okaliptüs,nane yağları yüzünden kaybettim diyenler var bu doğrumu ? Ayakları ateş gibi oluyor bunları içince yerinde duramıyor evin içinde 5 kere ard arda uçtu bende şüphelendim acaba okaliptüs yada antibiyotik kuşa acımı veriyor ?

Son düzenleme:
çok geçmiş olsun. Keşke verilen ilaçların isimlerini öğrenseniz.
Aspur vermeyin demelerini doğru bulmuyorum. Ancak diğer tohumları bir süre kesiniz. Yulaf ve nijeri kast ediyorum.
Bu tutuş şekli muhabbet kuşlarında da aynıdır. Kafasını üstüne parmağınızı koyduğunuzda ağızını açma eğilimi gösteriyor muhabbet kuşları. Dışkısı güzel, korkulacak bir durumu yok :)

çok geçmiş olsun. Keşke verilen ilaçların isimlerini öğrenseniz.
Aspur vermeyin demelerini doğru bulmuyorum. Ancak diğer tohumları bir süre kesiniz. Yulaf ve nijeri kast ediyorum.
Bu tutuş şekli muhabbet kuşlarında da aynıdır. Kafasını üstüne parmağınızı koyduğunuzda ağızını açma eğilimi gösteriyor muhabbet kuşları. Dışkısı güzel, korkulacak bir durumu yok :)
Oh çok şükür,dışkı olayına kafayı takmıştım,ilaçlar kahverengi bir antibiyotik,40ml suya veteriner şiringası ile 0.1 ml konulup karıştırılıyor ve sabah akşam 0.1 oranında şiringaya çekilip içiriliyor,birde solunum için respiramax 50ml suya 4 damla,antibiyotiği arayıp öğreneceğim,bu okaliptüs kuşu sıkıntıya sokmazmı ? Ayrıca çok tüy döküyor.Sanki solunum rahatsızlığından dolayı atamadığı tüyleri atıyor gibi geldi bana,yada ilaçlar veyahut hastalıkta yapıyor olabilir ama aniden ateş gibi oluyor ayakları uçmak istiyor kafeste deliriyor adeta bende mecbur 1 kere salıyorum.Acaba bu ayaklarındaki ateşi okaliptüs yada antibiyotikmi yapıyor ? Ağırmı geliyor ? Kuşa zararı varmı ? Gözlemlemlediğim kadarı ile uyurken aşırı ileri geri sallanıyordu,uyanıkken nefes nefese kalıyordu şimdi öyle birşey yapmıyor fakat az uyuyup az yiyor,aspur kızıştırır verme dedi ? Meyve sebze yedir dedi,benim kuşta meyve yiyince silkenip kaçan bir kuş,ne yapacağım bilmiyorum,havuç doğradım yemedi üstüne biraz yulaf serptim belki havuçla birlikte yer diye yok yine yemiyor.En sevdiği sebze nedir kuşların hayır diyemeyeceği ? Birde bu neden az yiyor solunum sıkıntısından dolayımı yemi kıramıyor ?

Açıkçası doğrudan yağ kullanmıyorum kuşlara ben. Ortamda hava iyileştirici cihazlar varsa esans olarak eklenmeleri bile kimi zaman yararlı oluyor. Komik gelebilir ama ortadan kesilmiş bir soğan bırakırsanız oda içine o da solunum yollarının açılmasını sağlayan besinlerden. Tabi tüketmemeli kuşlar soğanı o ayrı :D
Nane, kekik gibi kolay bulunabilir sebzeleri ürünle değil de doğrudan asarak veya suluğuna 1 dal nane veya kekik koyarak vermeniz bile onu rahatlatacaktır. Okaliptus yağları ise çok kuvvetli olabiliyor. Düşük oranda sorun olmayacaktır.
İlaç kullanımından kaynaklanan anlık bir enerji artışı görmeniz çok normal. Bu yanıltıcı olmasın, gün içinde modu düşecektir :(
Sabit ayak ısısı sorunken ara ara olan ısı problem değil hocam. Bu zamana kadar hiç sorun olan da görmedim.
Kuşlar da bizler gibi farklı besinlere farklı şekillerde bağlanıyorlar. Buğday çimlendirmesi genelde her kuş hayır demiyor ama biraz yapması zor.
Meyve ve sebzeler nemli olduğunda silkeleniyorlar. Bu nedenle ne verilecekse üzerinde ki yoğun nemden arındırılması lazım. Örneğin yeşilliği güzelce temizledikten sonra üzerinde kalan suyu kurutmalısınız. Nemli olduğunda silkelenme davranışını yapıyorlar.
Az yemesi kursak ya da solunum kaynaklı olabilir. Hava kesesi akarlarından dolayı olabilir veya yem kalitesi düşük olabilir.

Bu şimdiki dışkıları
Bu 1 saat önce çektiğim dışkı resmi

Buda yarım saat öncekine ait

Dışkı değişikliğinin sebebi karaciğer yağlanmasımı yoksa solunum virüslerimi hocam ? Yoksa kullandığım okaliptüs yağımı ? Bu yeşil dışkının üzeri beyaz katman be anlama geliyor ?
Birde suluğuna kattığım o respirelax okaliptüs evet çok ağır,hemde yarım suluğa 4 damla.Ben kafesin tabanına yarım kase su koyup içine 10 damla damlatsam içmediği halde yine solunumunu açarmı ? Ayrıca çok teşekkür ederim hocam sana,hiç bıkmadan yılmadan herkesin yardımına koşuyorsun.İyiki varsın.Bana ve diğer arkadaşlara çok yardımın dokunuyor.

Dışkı degisimine her sey neden olabilir. Organlarla ilgili problemler (özellikle böbrek) dışkıların bozulmasina katkısı var. Kuşun su tüketimi yoğun mu?
Bardağa konulan suyun hava duzenleyiciler ile dağılması gerekiyor. Bu nedenle tek başına yeterli olmaz. Çok düşük etkisi olacaktır olacaksa da

Dışkı degisimine her sey neden olabilir. Organlarla ilgili problemler (özellikle böbrek) dışkıların bozulmasina katkısı var. Kuşun su tüketimi yoğun mu?
Bardağa konulan suyun hava duzenleyiciler ile dağılması gerekiyor. Bu nedenle tek başına yeterli olmaz. Çok düşük etkisi olacaktır olacaksa da
Evet hocam kuşun su tüketimi yoğun,ayrıca ciğerlerinin ikiside tıkalı ve karaciğer yağlanması var,ben veterinerin dediği gibi yağı suyuna katmaya devam edeyim en iyisi çünkü bende nemlendirici yok,ciğerleride tıkalı olduğu için mecbur vereceğiz gibi gözüküyor,birde böbreklerinde problem olsa filmde çıkarmıydı ? Birde su tüketimi şöyle yoğun galiba suluktaki okaliptüslü suyu fazla içmiyor tastan verdiğimiz temiz suyu çok içiyor.

Tekrar kontrole gittiğinizde sormanızda yarar var hocam. Böbreklerde özellikle sorun olduğunda yoğun su tüketimi ve sarıya çalan bir dışkı görünür. Tabi ki bu her zaman böbrek sorununu işaret etmez ama ilk yönelmemiz gereken odur. Onu için de yapacak tek şey beslenmesini düzene oturtmak. Başka çözümü yok :(

Tekrar kontrole gittiğinizde sormanızda yarar var hocam. Böbreklerde özellikle sorun olduğunda yoğun su tüketimi ve sarıya çalan bir dışkı görünür. Tabi ki bu her zaman böbrek sorununu işaret etmez ama ilk yönelmemiz gereken odur. Onu için de yapacak tek şey beslenmesini düzene oturtmak. Başka çözümü yok :(
Hocam Hasta kuşu şiringa ile beslemek için illa kursağa kadar şiringayla inmekmi gerekiyor ? Önerebileceğiniz hasta kuşu elle besleme maması ve aparatı varmı ? Birde bugün hareketleri bir acayipti,gaga ucu beyazlamış,uçmak istiyor sürekli.Olduğu yerde duramıyor.Neden böyle birşey yapıyor acaba ilaçlardanmı ? Yoksa gidip gelen bir ateşimi var ? Nefes sorunundanmı ? Böyle kafasını öne doğru eğer gibi yapıyor aniden kendini toparlıyor.Acaba bu okaliptüsmü yapıyor yoksa antibiyotikmi onda ateş yapıyor ?

Kaşıkla ya da ağız kenarına bir miktar mama bırakarak deneyiniz. Genelde böyle yavrular beslenebilir. Yetişkinlerde ise mecbur maalesef. Dikkatli olmak gerekiyor, ölümcül olabilir ufak bir hata :(
Bilen birine yaptırınız başta ve onu izleyiniz. a21 nutribird versele laga maması alınabilir. İçine ek ürün katmaya gerek yok. Ilık bir mama hazırlayıp vermelisiniz.
Hocam ateş durumu için veterinere danışınız mutlaka. Bence o hissettiğiniz ateş değil. Kuşların normal zamanda ayakları ısınıp soğur.

Kaşıkla ya da ağız kenarına bir miktar mama bırakarak deneyiniz. Genelde böyle yavrular beslenebilir. Yetişkinlerde ise mecbur maalesef. Dikkatli olmak gerekiyor, ölümcül olabilir ufak bir hata :(
Bilen birine yaptırınız başta ve onu izleyiniz. a21 nutribird versele laga maması alınabilir. İçine ek ürün katmaya gerek yok. Ilık bir mama hazırlayıp vermelisiniz.
Hocam ateş durumu için veterinere danışınız mutlaka. Bence o hissettiğiniz ateş değil. Kuşların normal zamanda ayakları ısınıp soğur.
Hocam gagası uzun olduğu içinde yemek yiyemiyor olmasın ? Birde ani hareketler yapıyor bazen neşeli bazen durgun.Bazen böyle tünekten düşecekmiş gibi oluyor bende bir türlü anlayamadım,solunum hastalığı yem kırmasına engel olurmu ? Mamayıda sadece ağzına şiringa ile damla damla versem bir tehlikesi olurmu ?

Bugün dışkısı normal,fakat hareketleri normal değil,dal darı yedi,bir kaç tane yem kırdı,yem kırdığını görünce sevindim,tekrar okaliptüslü suluktan su içti sonra silkelendi,ardından darı yedi sonra kanatlarını açıp titremeye başladı,her yemek yiyişinden sonra bunu yapıyor,kanatlarını açıyor ve titretiyor,ilk defa bayağı uzun uyudu,oyunda oynadı ama şu yemek yiyişinden sonra kanatlarını açıp titretmesine bir anlam veremedim,sabah öğle okaliptüslü su takılıydı,akşam cam kaseden temiz su verdim 8 kere su içti okaliptüslü suluktan normalde bir kere içiyordu,her yemek yiyişinde neden kanat titremesi olayını yapıyor anlamlandıramıyorum,yemeğimi sindiremiyor ? Yoksa suluktaki suda okaliptüs olduğu için yeteri kadar su içemiyor ondanmı yapıyor ? Yoksa kafesten eskisi kadar fazla salmadığımız için strestenmi ? Yada okaliptüs vücudunu yaktığı içinmi böyle yapıyor ? Sizce neden olabilir ?