Göz nezlesimi ? Tüy dökümümü ? Mantarmı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Murat S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Murat S.

iyikus.com Üyesi

Göz nezlesimi ? Tüy Dökümümü ? Mantarmı ? Bugün gözü dahada açıldı.Gagası kahverengiden pembeye dönmeye başladı.Diğer gözünde böyle bir problem yok.Ne yapmam gerekiyor ? Sıcak havadanda olmuş olabilirmi ?

Çözüm
Merhaba, Tüy değişimi var kuşunuzun. Bir de show kuşlarda bu tarz göz çevresinde sulanma ve açılmalar sık olabiliyor. Her ihtimale karşı 2-3 gün göz çevresine yüzeysel, göz içine değdirmeden teramiycin göz pomadı sürebilirsiniz.
*Kimi zaman göze dönen tüyleri belirleyip dikkatlice makas ile kısaltmak iyi olabilir.
Ağızdan damla damla verilebilir ancak uyguladığınızda göreceksiniz ki sağ sol kafa hareketiyle o besini almadan çıkartacaktır. İlerlemiş bir durumda genelde yemeyi kesiyorlar. Doğrudan solunum sorunu diyemem ancak evet o hastalığında ortak belirtilerinden biridir.
Kanat titretme olayı söylediklerim haricinde ek bir anlamı varsa bilmiyorum hocam. Ateş, vücut ısısını dengeleme, stres/kaygı ve zaman zaman tüy düzeltme işlemlerinde yapıyorlar.

Ağızdan damla damla verilebilir ancak uyguladığınızda göreceksiniz ki sağ sol kafa hareketiyle o besini almadan çıkartacaktır. İlerlemiş bir durumda genelde yemeyi kesiyorlar. Doğrudan solunum sorunu diyemem ancak evet o hastalığında ortak belirtilerinden biridir.
Kanat titretme olayı söylediklerim haricinde ek bir anlamı varsa bilmiyorum hocam. Ateş, vücut ısısını dengeleme, stres/kaygı ve zaman zaman tüy düzeltme işlemlerinde yapıyorlar.
Maalesef ağızdan ilacı bile zor veriyorum,elle besleme işinde mecbur veterinere bırakacağım,bizim kuş çok hareket ediyor elde.
Hocam,kuşum yem kırmaya başladı.Bu sizce iyileşme belirtisimi ? Bugün havanın sıcak olduğu vakit yine kanatlarını kaldırıp derin nefes alır gibi yaptı ama eskisi gibi çok değil,2 kere yapıyor,önceden 10 veyahut 20 kere yapardı,şimdi tam derin nefes alır gibi yapacakken duruyor,dışkısıda bugün normaldi,rengi,boyutu değişmedi,ishal olmadı.İlacı 6 gün sonra bitiyor,kontrole gidilecek.

Birde gözlemlediğim kadarı ile ışığın yoğun olduğu yerlere gelince derin nefes alıp verişi ve kanat titremesi artıyor,gölge yere kafesi konulduğunda hızlı nefes alıp verişi azalıyor ve sakinleşiyor.Strese en iyi gelen ilaç hangisi ? Deneyimleyip tecrübe ettiğiniz bir stres damlası varmı ? Bende avirelax var bu işe yararmı ? İlaç vermek için ikidebir ele alıyoruz stres oluyor.Böyle onu rahatlatacak,rahat rahat uyutacak bir damla varmı ?

Stres durumlarında ben kendimizde olduğu gibi papatya demleyip soğuk veriyorum :D Farklı bir ürün önermem. Sadece yeşillik tüketiyor ise kemirebileceği şeyler vermek bile stresini azaltacaktır.

Stres durumlarında ben kendimizde olduğu gibi papatya demleyip soğuk veriyorum :D Farklı bir ürün önermem. Sadece yeşillik tüketiyor ise kemirebileceği şeyler vermek bile stresini azaltacaktır.
Bizimkisi anca kumanda plastiğini,telefon kılıfını kemiriyor hocam 😄 Sindirimi öğütmez diye uzak tutmaya çalışıyoruz bu sefer deliriyor,rafya ipi astım oyun oarkına bazen onu kemiriyor,oyun alanının ahşap tüneğini kemiriyor,dün antibiyotik verdik içtikten sonra hemen dal darıya yöneldi ardından versele laga yeme yöneldi dedim yine içindeki yulafları ayırıp yer bu deli kız,baktım birkaç tane yem kırmış yemiş,sabah oldu heyecanla gittim yeme baktığımda yem kırmamış,ikindi vaktine doğru tekrar yemliğine baktım kabuklu yemleri kırmış yemiş,bir üzülüyorum bir seviniyorum,üzülsemmi ağlasammı,çözülemez hareketleri var,dedim galiba iyileşiyor,iyileştiği zaman ciğerleri tekrar eskisi gibi olacakmı ? Yoksa astımlı hayatına devammı edecek,hiç solunum yolu hastası olan ve iyileştirdiğiniz kuşunuz oldumu ? Ayrıca bana solunum yollarını rahatlatmak için difizörmğ buhar makinesimi bilmiyorum,hangi makineyi önerirsiniz alacağım bu akşam ? Birde önerdiğiniz sitede çok güzel ürünler var.Pronafit pro smoke alıp yaksam solunum yollarına iyi gelirmi ?

Bizimkisi anca kumanda plastiğini,telefon kılıfını kemiriyor hocam 😄 Sindirimi öğütmez diye uzak tutmaya çalışıyoruz bu sefer deliriyor,rafya ipi astım oyun oarkına bazen onu kemiriyor,oyun alanının ahşap tüneğini kemiriyor,dün antibiyotik verdik içtikten sonra hemen dal darıya yöneldi ardından versele laga yeme yöneldi dedim yine içindeki yulafları ayırıp yer bu deli kız,baktım birkaç tane yem kırmış yemiş,sabah oldu heyecanla gittim yeme baktığımda yem kırmamış,ikindi vaktine doğru tekrar yemliğine baktım kabuklu yemleri kırmış yemiş,bir üzülüyorum bir seviniyorum,üzülsemmi ağlasammı,çözülemez hareketleri var,dedim galiba iyileşiyor,iyileştiği zaman ciğerleri tekrar eskisi gibi olacakmı ? Yoksa astımlı hayatına devammı edecek,hiç solunum yolu hastası olan ve iyileştirdiğiniz kuşunuz oldumu ? Ayrıca bana solunum yollarını rahatlatmak için difizörmğ buhar makinesimi bilmiyorum,hangi makineyi önerirsiniz alacağım bu akşam ? Birde önerdiğiniz sitede çok güzel ürünler var.Pronafit pro smoke alıp yaksam solunum yollarına iyi gelirmi ?
Hocam çimlendirme denediniz mi? Sağlıklı bir kuş, tohumlar iyi halde ise beslenmeme eğilimi göstermemesi lazım. Yemeye başlaması sevindirdi.
Forumumuzun değerli hocalarından arkadaşımızın bir önerisi
Bir hastalık durumu söz konusu ise pro smoke kullanımı ertelenmeli bana göre ama sorun yaratmaz

Hocam çimlendirme denediniz mi? Sağlıklı bir kuş, tohumlar iyi halde ise beslenmeme eğilimi göstermemesi lazım. Yemeye başlaması sevindirdi.
Forumumuzun değerli hocalarından arkadaşımızın bir önerisi
Bir hastalık durumu söz konusu ise pro smoke kullanımı ertelenmeli bana göre ama sorun yaratmaz
Hocam çimlendirme hiç denemedim elimde kuş toprağı var ama toprağın içinde tırtılmı solucanımsı birşey dolaşıyor,vermekte tereddüt ediyorum kafesine assam kafesi böceklenir diye korkuyorum,zaten alıştırma meseleside var,bizim kuş gurme olduğu için ilk gün uzaktan bakıyor,ertesi gün biraz yanına sokuluyor sonra gagasını deydirip tadıyor ardından beğenirse yemeye başlıyor,çimlendirmenin çok faydalı olduğunu duydum ama bizimki daha havuç yese şükredecem yok ne meyve ne sebze yiyor aldığımızdan beri böyle,hep tohumla besleniyor,gelip ağzımızdan yemeye çalışıyor.Yediğimiz şey ekmekse omzumuzdan ağzımıza uzanıp yemek istiyor.Kendisi yemiyor,hazır çiğnenmiş ekmeği ağzımızdan yemeye çalışıyor,Beleşçi kız 😃

a A o ürünü atmanız gerekiyor. Sorun olacağından değil ancak olabildiğince uzak tutmak lazım parazitleri. Çimlendirmeye yaklaşımları epey ilginç. Deneyin mutlaka derim :)

a A o ürünü atmanız gerekiyor. Sorun olacağından değil ancak olabildiğince uzak tutmak lazım parazitleri. Çimlendirmeye yaklaşımları epey ilginç. Deneyin mutlaka derim :)
Tavsiyelerinize uyacağım hocam,kuşumun sağlığı için,birde solunum rahatlaması için difüzör gereklimi ? İçine okaliptüs yada mentol koyup nefesinin rahatlaması için buhar salan makine,hava temizleyici tozları çekiyor iyi birşey ama buhar okaliptüs mentol koyma hazneleri göremedim.

difüzör zorunlu değil elbette ancak hava kalitesini iyileştirdiği gerçeğini unutmamak gerekiyor.
Hocam kuşum tavsiyeleriniz ve veteriner öneriniz sayesinde çok iyi,yem kırmaya başladı bazı gün yem kırıyor bazı günler kırmıyor heralde kızıl dal darı takılı olduğu için yapıyor bunu,birde yem yedikten sonra kanatlarını kaldırıyor,bu ne anlama geliyor yemi sindirmekte zorlanıyormu ? Yoksa nefes sorunu olduğu için yemek yerken yoruluyormu bilemiyorum ama uçmak istiyor,sürekli sanki birisi kovalar gibi bir oraya bir buraya uçmak istiyor,ağızdan verilen ilaçlardan ele almaktan psikolojisimi bozuldu ondanmı böyle yapıyor ? Çok garip hareketleri var böyle ani sıçrama gibi sanki birşey ısırıyormuş gibi ani hareketler yapıyor.İkinciye soracağım bende bıktırdım sizi ama gerçekten muhabbet kuşları için iyi bir stres ilacı sakinleştirici varmı ? Birde elimin altında bulunsun diye ateş düşürücü bir damla ?

soruların büyük çoğunluğunun forumda yanıtlari var aslında

nem cihazı, ateş düşürücü, stres ilacı vs tamamen gereksiz şeyler

kuşta gördüğünuz somut bir rahatsizlik varsa kısaca ve net yazabilirseniz memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırım

Stres ilacı kullanmadım oyle bir ilaç varsa da bilmiyorum stresi azalacak şeyler banyo, uçuş, BT -amin Forte, ve elektirolik iyi geliyor diye biliyorum tâbi bu söylediklerimin hepsi suanki duruma uygunmu onu hocalarım karar verir