ilaç önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GülşahKandemir

Forum Sakini
Boncuğum 5 gün önce bir tane kızgınlık yumurtası attı. O günden beri durgun halsiz. Çok su tüketiyor. Dışkısı neredeyse bir aydır aynı. Karnına doğru sürekli kafasını eğip bakmaya başladı. Çok sıcak olmamasına rağmen azını sürekli açıp kapatmaya bile başladı. Boncuğumu kurtarmak istiyorum. Bu hayvanın hastalığına dair bilgisi olan varsa bana ilaç önerebilir mi? ( yumurta çıkarmadan önce zeytinyağı ile karnına baskı yapmıştık her yerine bulaştı ama tüylerindeki o yağ hala geçmedi )

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-05-17 at 09.35.27.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-17 at 09.35.27.jpeg
    124.3 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2020-05-17 at 09.35.28.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-17 at 09.35.28.jpeg
    108 KB · Görüntüleme: 28
Seni çok iyi anlıyorum. Veterinerlere de guvenemeyeceksek kime güveneceğiz.
Veteriner verdiği ilaç tedavisi ne biliyim iyi geldi boncuğuma. Ben o kadar yıprandım ki artık son bir yıl içerisinde 2 kuşumu kaybettim. Bu yavrumuda kaybedersem kahroluru. İyileşeceğine inanmaktan başka yapabileceğim bir şey yok. Çok üzgünüm

Oyla 0
Ben yüzlerce dışkı inceledim ve emin ol bu dışkı normal değil ve koksidiyozlada alakası var :) Tabiki ilaç kullanıp kullanmamak size kalmış bişey ben fikrimi söyledim sadece. Eskisine göre daha iyiyse bir müddet daha gözlemlenebilir tabi ama eğer durumu kötüleşirse sulphamezatine aklında bulunsun.

Kafasını aşağı indirip bakması derken nereye bakıyor tam olarak ne yapıyor?
Dışkısının boyu şekli iyi sadece doğan beyin dediği gibi beyaz kısmı yeşil olan kısma azcık bulaşıyor. Nasıl anlatsam kafasını önüne eğip bakınıyor. Çok acayip :/

Oyla 0
Dışkısının boyu şekli iyi sadece doğan beyin dediği gibi beyaz kısmı yeşil olan kısma azcık bulaşıyor. Nasıl anlatsam kafasını önüne eğip bakınıyor. Çok acayip :/
Sıkıntı dışkının dokusunda . Size tavsiyem hassas tartı temin edip düzenli kontrol yapmanız.

Oyla 0
Veterinerler sadece Türkiye'de değil bütün dünyada böyle. Kanatlılarda uzman veteriner sayısı çok az dünya genelinde malesef.

Neden koksiyodoz olduğunu düşündünüz? Bu konuyla ilgili bir bilgim yok. Ondan soruyorum. Bir de bu diski analizinde ortaya çıkar mi?

Veteriner verdiği ilaç tedavisi ne biliyim iyi geldi boncuğuma. Ben o kadar yıprandım ki artık son bir yıl içerisinde 2 kuşumu kaybettim. Bu yavrumuda kaybedersem kahroluru. İyileşeceğine inanmaktan başka yapabileceğim bir şey yok. Çok üzgünüm
Diski analizi kesinlikle yapılması gerekiyordu. Umarım kaybetmezsin. Tek önereceğim şey arka arkaya yükleme yapmaman. Bazen bu yarardan çok zarar veriyor.

Oyla 0
Neden koksiyodoz olduğunu düşündünüz? Bu konuyla ilgili bir bilgim yok. Ondan soruyorum. Bir de bu diski analizinde ortaya çıkar mi?

Diski analizi kesinlikle yapılması gerekiyordu. Umarım kaybetmezsin. Tek önereceğim şey arka arkaya yükleme yapmaman. Bazen bu yarardan çok zarar veriyor.
İlerleyen zamanlarda duruma göre bakacağım. İlaç kullanmaya korkuyorum çok. Geçen yıl mavişime onu bunu verdim üst üste hayvanın başına daha çok hastalık geldi. En sonunda da kaybettim yavrumu. Umarım düzelirde rahatlar yavrum. Sağolun

Oyla 0
Daha önceki koksidiyoz olan kuşların dışkılarına yakın olduğu için. Evet dışkı analizinde çıkar.
Kanli olması gerekiyor diye okumuştum ama benim mubisin dışkısına da çok benziyor.

İlerleyen zamanlarda duruma göre bakacağım. İlaç kullanmaya korkuyorum çok. Geçen yıl mavişime onu bunu verdim üst üste hayvanın başına daha çok hastalık geldi. En sonunda da kaybettim yavrumu. Umarım düzelirde rahatlar yavrum. Sağolun
Daha kötüsü hem iyileşmeyecekti hem de işkence çektirdim diye suçluluk duymak. Hiçbiri ilaç almak istemiyor çünkü. Ben olsam ben de içmek istemem.

Oyla 0

Tamam kuşun durumu stabilse kullanma şimdilik. Ve bu arada beslenmesine de daha çok özen göster güçlensin iyice. Sebzeli yumurta maması yap haftada 2 kere falan. Kuşun durumu kötüleşirse tekrar yazarsın konuya yardımcı oluruz. Ama benim dediğim ilaç elinde hazır bulunsun ne olur ne olmaz...

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...