Kuşlarınızın Fotoğrafları Ya da Videoları, Tanıtım

Bu showların piyasası ne? Ortalama bir showu kaça satıyorsun?
Piyasası çok değişkenlik gösterir. Vasıflı, vasıfsız...Çok daha iri, normal iri, kırmızı göz, renk vs...gibi durumlar sözkonusu. Bu etmenler de fiyatın da ciddi değişkenliklere yol açıyor.
.
1500 TL ye de var. 400 TL ye de. Ama şunu söyleyebilirim ki; ortalama fiyatlar çift almak isterseniz 800 TL den başlar.
.
Ticaretini yapmak isterseniz Show jumbo ya da jumbo ideal bir seçim olacaktır.
.
Gerisi sadece zevk ve renk meselesinden ibaret.

Piyasası çok değişkenlik gösterir. Vasıflı, vasıfsız...Çok daha iri, normal iri, kırmızı göz, renk vs...gibi durumlar sözkonusu. Bu etmenler de fiyatın da ciddi değişkenliklere yol açıyor.
.
1500 TL ye de var. 400 TL ye de. Ama şunu söyleyebilirim ki; ortalama fiyatlar çift almak isterseniz 800 TL den başlar.
.
.
İyimiş.

Gönderdiğiniz fotoğraflar da, gri olan yavru elinizdeyken tek ayak üstün de duruyor. Sürekli tek ayak üstünde mi durur yoksa o an alelade mi ayağını kaldırmış=)
Evet şimdi anladım )yo tek ayak üste durmuyor sol ayağını parmağımın üzerine koymuş resimde öyle gözüküyor

Ekli dosyalar

• 20200929_180807_copy_600x800.jpg
    20200929_180807_copy_600x800.jpg
    124 KB · Görüntüleme: 16
Bunlar da benim çatlaklar, 7 çift 6 tek. Teklerden 5 i yavru. Yavrulardan 4 ü eş tutmuş=)
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Bunlar da benim çatlaklar, 7 çift 6 tek. Teklerden 5 i yavru. Yavrulardan 4 ü eş tutmuş=)
.
.
.
.
.
.
.
.
Çatlaklara bak sen, maşallah.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
Masallah çok güzel görünüyorlar :)

.
.
.
Eskidendi 800 e show almak :D Şimdi tek kuşa 500-600 lira diyorlar ve komik, ütopik rakamlar ne yazık ki.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
şahsen ben küçük kuş besleyecek olsam, violet rainbow, lacewing, teksas, fallow gibi mutasyonlar kullanmak isterdim. Maşallah hepsi dünya tatlısı

Kaan, fotoğrafını attığım showlar Muratın ilk belirttiği binli fiyatın iki katına aldım. Yavrusunu da eğer alabilirsem satmam ama bu ayarda bir kuşun bebeği satılacaksa bin altına gitmez

şahsen ben küçük kuş besleyecek olsam, violet rainbow, lacewing, teksas, fallow gibi mutasyonlar kullanmak isterdim. Maşallah hepsi dünya tatlısı

Kaan, fotoğrafını attığım showlar Muratın ilk belirttiği binli fiyatın iki katına aldım. Yavrusunu da eğer alabilirsem satmam ama bu ayarda bir kuşun bebeği satılacaksa bin altına gitmez
Hass, 3000 liraya kuş mu alınır ya.

3 bine show alacağıma giderim Jako papağanı alırım. Ne uğraşayım muhabbetlerle. Alırım güzel bir Jako, eğitirim konuştururum. En akıllı papağan. Ne yapayım o hantal, gözleri gözükmeyen kuşları. Papağan gibisi yok be, alacaksın bir kakadu, macaw ne mutlu. Küçük kuş sevmiyorum ben pek. Şöyle alacaksın macaw’ını koyacaksın omzuna, gezdireceksin omzunda. Hayalimdir macaw beslemek.

Son düzenleme:
İşte beslemediğin için bilmiyorsun ne kadar özel olduklarını. Jako türü büyük papağanlar sana bir yere kadar keyif, mutluluk yoldaşlık edebiliyor. Fakat show jumbolar da atraksiyon hiç eksik olmuyor :D
Bir soy hattı yakalamak, renk çalışmak, gerekirse ehlileştirmek, yarıştırmak, bir bebek gibi gelişimini devamlı gözleyebileceğin nadir türlerden. Show kuşu gerçekten zor bir kuş ama bir düzen oturduğunda yerli kuştan farkı kalmıyor (zorluğu açısından).
Ayrıca kendi ürettiğin yavrular hantal olmuyor. Bu bir piyasa yalanı diyeceğim. Elbette çok hantal karakterli kuşlarda var ama bu her cins için aynı.

Hass, 3000 liraya kuş mu alınır ya.
Tamamen zevk meselesi. Örneğin ben Show Jumbo ve Japones türlerini açıkçası beğenmiyorum. Normal Jumbo ve show ya da jumbo kırığını seviyorum. Bende de belli oluyor mu fotolardan ama, 2 adet jumbo, 3 adet jumbo kırığı var. Diğerlerini boyutlarını, türlerini önemsemeden renk, bakış, davranış, masumiyet vs. gibi durumlardan ötürü sahiplendim.
.
Show jumbo ya da japones neden sevmiyorum. Kuşlar da kafalarda ki kabarık ve biraz dolgun olma olayını seviyorum evet. Fakat showlar da bu biraz abartılı, hani yataktan kalkmış saçını başını üstünü düzeltmemiş gibi=) Jumbo ve kırıklar da durum böyle değil, fön çekmiş saçına, kıyafetlerini ütülemiş gibi=) Japones ise, çukura düşmüşte itfaiye erleri kurtarıp kırmızı alana almış gibi, tamamen dağınık=))
.
Ama japones hastaları var. Show jumbo hastaları var ( Doğanay hocam örnek=)) )
.
Piyasa oluşturmak için tamamen uydurulmuş bir durum olduğunu düşünüyorum. Çünkü normal dediğimiz boy ve biçimlerde ki kuşların tek fiyatı max 100 TL iken, Show, japones, jumbo olarak nitelendirilen kuşların fiyatları çok yüksek ve değişken.
.
Üretimcilerin daha hızlı ve yüksek para kazanma durumunu yaratıyor. Öyle ya, o kadar emek verilecek, değmeli. İşte sırf bu nedenle piyasa da Show Jumbo, Jumbo, Japones ler pohpohlanarak reklamları yapılıyor. Ve insanlar bundan etkileniyor ve aahip olmak istiyor. Stratejik bi hamle ve başarılı.
.
Bir muhabbet kuşunun iri ya da daha küçük olmasının ne önemi var ki? İri daha mı iyi çiftleşiyor, daha mı uzun yaşıyor, daha mı evcil oluyor, çok daha fazla mı konuşma becerisi oluyor vsvsvs vb. Hayır.
.
Bu insanların şu alt duygusundan tetikleniyor;
İri, kuvvetli, güçlü vs. Bu köpeklerde de vardır. Hangisi daha güçlü, gösterişli iri... Halbuki hiçbir işe yaramaz bu durumlar. Eğer ki köpek ya da kuş dövüşleri yapmayacaksanız.
.
Kaldı ki orijinal diye bilinen mavi ve yeşil muhabbet kuşları klasik petshoplar da satılan boylardadır.
Şimdi bir köpeğin kırılmasını anlarım. Örneğin benim dostum, American Staffordshire terier cinsi, yani bildiğimiz A. Pitbull terier aslın da. Ya da Dogo Argentino...Bu ırklar neden geliştirildi? İhtiyaca göre, köylü evini korumak için, diğeri bahçesini bağını.. vs.vb. bunlar anlaşılabilir. Yahu kuşu neden kırdınız=))

Başka bir konu da evet, binlerce lira Muhabbet kuşuna vereceğime. Büyük kuş istiyorsam çokta farklı özelliklere sahip olmayan Sultan papağanı alırım. Ya da çıtayı yükseltir Jako alırım, insan gibi hayvanlar. O bakışlar, hareketler konuşma falan efsane...
.
Zaten sonra ki hedefim Jako.
.

Bizlere ithal gelen her ürün ne yazık ki inanılmaz şişiriliyor. Bu ayarda kuşlar 40-50 euro iken, bizde 3-5 bin arası bir fiyat biçilebiliyor. İşin içine birde emek muhabbeti giriyor :D Ona da ayrı sinir oluyorum. Yapılması gereken ne zamandır emek oluyor anlamış değilim.

Biraz şu gözle bakıyorum ben evcil canlılara: Eğer beslemek zorundaysam ve bundan keyifte almak istiyorsam ne alırdım? Onun ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl karşılayabilirim? Sorumluluğunu alabilir miyim?

Maalesef yerli türler bu anlamda bana uymuyor. Sebebi ise show kuşlara göre bir miktar daha gürültücü ve pisler. Bende sürü olarak kalabalık beslemeyi sevdiğimden ev ortamında uygun olmuyor. Showlarda da istisnalar var elbette ama bangır bangır çığlık atan nadir oluyor. Ayrıca biraz daha iri bir kuş olduğundan ve geliştirilmeye müsait olduğundan zaman ayırmayı ekstradan seviyorum. Bazı şeyler heyecanlandırıyor show jumbolarda.
Örneğin hiç evcil bir show sevdiniz mi bilmem :D
Yanak lekesine bir dokun bakayım :) O tatlılığı nasıl es geçebilirdim?
Şuan 25-40 arası kelime konuşan yerli bir muhabbet kuşum var. Konuşan derken öğrettiklerimizi tekrarlayan bir kuşum var. Çok keyif alıyorum onunla zaman geçirmekten. Fakat bebişini alamıyorum. Bir canlı besliyorsam hep üretmek istemişimdir ve o süreci an ve an takip etmek kuşlara bağlanmamın asıl sebebidir. Bu yüzden belki de düşkünlüğüm bu yönlerine.

Son düzenleme:
Bizlere ithal gelen her ürün ne yazık ki inanılmaz şişiriliyor. Bu ayarda kuşlar 40-50 euro iken, bizde 3-5 bin arası bir fiyat biçilebiliyor. İşin içine birde emek muhabbeti giriyor :D Ona da ayrı sinir oluyorum. Yapılması gereken ne zamandır emek oluyor anlamış değilim.

Biraz şu gözle bakıyorum ben evcil canlılara: Eğer beslemek zorundaysam ve bundan keyifte almak istiyorsam ne alırdım? Onun ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl karşılayabilirim? Sorumluluğunu alabilir miyim?

Maalesef yerli türler bu anlamda bana uymuyor. Sebebi ise show kuşlara göre bir miktar daha gürültücü ve pisler. Bende sürü olarak kalabalık beslemeyi sevdiğimden ev ortamında uygun olmuyor. Showlarda da istisnalar var elbette ama bangır bangır çığlık atan nadir oluyor. Ayrıca biraz daha iri bir kuş olduğundan ve geliştirilmeye müsait olduğundan zaman ayırmayı ekstradan seviyorum. Bazı şeyler heyecanlandırıyor show jumbolarda.

Şuan 25-40 arası kelime konuşan yerli bir muhabbet kuşum var. Konuşan derken öğrettiklerimizi tekrarlayan bir kuşum var. Çok keyif alıyorum onunla zaman geçirmekten. Fakat bebişini alamıyorum. Bir canlı besliyorsam hep üretmek istemişimdir ve o süreci an ve an takip etmek kuşlara bağlanmamın asıl sebebidir. Bu yüzden belki de düşkünlüğüm bu yönlerine.
Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın lütfen. Elbette hepimizin kendine ait gerekçeleri vardır. Ve bu sorgulanamaz esasen. Anlatmak istediğim, pazar payını yükseltmek için, cebimizden biraz daha fazla para alabilmek için uydurulmuş bir durumu bu denli büyütmeleri. Mesela gürültücü kuş öznel bir durum, bi gerekçe fakat temel olmayacak düzeyde.
.
Evimin bir odası kuşlarıma ait. 20 adet kuş, hava açılınca ışığı görür görmez yani, ötmeye eğlenmeye cıvıldamaya tabirinizle gürültüye başlarlar, ve bu benim çok hoşuma gider. Hava kapanınca direkt sus pus=) Müthiş bi olay. Yaklaşık 11 saat ses soluk sıfır. Ben buna cıvıl cıvıl derim, başkası gürültü der=)) Fakat bu olmamalı ayrım.
.
Ne olmalı; evcilleştirilmesi çok daha kolay, yavru alma oranı çok daha yüksek ve sayı olarakta çok daha fazla, kelime tekrar kapasitesi çok daha fazla, ötüş çok daha çeşitli vs.vb. bu saydıklarım temel ayrımlar olabilirdi işte. Ama saçının dağınıklığı, iriliği vs. sadece fark esasen, ve bu sebeple fiyatlar 3-5 katı. Çok manasız.
.
Fakat kesinlikle saygı duyuyorum sevenlerine, hastalarına ve eminim söylediğiniz gibi hocam, keyif alma oranınız yüksektir.
.
Sinir oldığum temel şey böyle bir piyasa yaratarak yanılgılarla para toplamalarıdır bilinçsiz evcil hayvan sahiplenmek isteyenlerden.
.
Siz bunlarsan değilsiniz, bilinçlisiniz, farkındasınız durumun ve sahiplenmişsiniz. Ne mutlu size =) 10 bin verseniz bi kuşa, dönüpte size ahmak diyemez kimse. Bilinciniz doğrultusun da bunu göze almışsanız problem yoktur.
.
Ayrıca, kuşlarınızı epey bi show jumbo görmüş biri olarak çol beğendim, çok iyiler=))

Al bir tane Macaw kafan rahat etsin ya. Çok havalı bir papağan. Şuraya da bir kanal bırakayım, boş zamanlarınızda izleyin.

Yok yok sizinle hem fikirim. Yanlış anlamadım sadece bu tip konularda çok doluyum. :D
Benim kast ettiğim standart ölçüleri dahilinde hareket eden kuşlarla hiç problemim yok. Uyumsuz olanları tercih edemiyorum. Daha doğrusu evdekiler edemiyor :D Birde genetik aktarılıyor huysuzluklar. Örneğin bağıran bir kuşun bağıran yavruları, ısıran kuşların ısıran bebekleri oluyor.

Piyasa için neler sayardım da değmezler. Çabalarım, uğraşım, isteklerimi bitiren tek şey piyasa. Bu tip konularda neden yabancılar gibi ortak bir çıkarda birleşemiyoruz anlamıyorum. Sadece canlı meselesinde de değil :D

Son düzenleme: