Kuşlarınızın Fotoğrafları Ya da Videoları, Tanıtım

Gönderdiğiniz fotoğraflar da, gri olan yavru elinizdeyken tek ayak üstün de duruyor. Sürekli tek ayak üstünde mi durur yoksa o an alelade mi ayağını kaldırmış=)
Tamamen zevk meselesi. Örneğin ben Show Jumbo ve Japones türlerini açıkçası beğenmiyorum. Normal Jumbo ve show ya da jumbo kırığını seviyorum. Bende de belli oluyor mu fotolardan ama, 2 adet jumbo, 3 adet jumbo kırığı var. Diğerlerini boyutlarını, türlerini önemsemeden renk, bakış, davranış, masumiyet vs. gibi durumlardan ötürü sahiplendim.
.
Show jumbo ya da japones neden sevmiyorum. Kuşlar da kafalarda ki kabarık ve biraz dolgun olma olayını seviyorum evet. Fakat showlar da bu biraz abartılı, hani yataktan kalkmış saçını başını üstünü düzeltmemiş gibi=) Jumbo ve kırıklar da durum böyle değil, fön çekmiş saçına, kıyafetlerini ütülemiş gibi=) Japones ise, çukura düşmüşte itfaiye erleri kurtarıp kırmızı alana almış gibi, tamamen dağınık=))
.
Ama japones hastaları var. Show jumbo hastaları var ( Doğanay hocam örnek=)) )
.
Piyasa oluşturmak için tamamen uydurulmuş bir durum olduğunu düşünüyorum. Çünkü normal dediğimiz boy ve biçimlerde ki kuşların tek fiyatı max 100 TL iken, Show, japones, jumbo olarak nitelendirilen kuşların fiyatları çok yüksek ve değişken.
.
Üretimcilerin daha hızlı ve yüksek para kazanma durumunu yaratıyor. Öyle ya, o kadar emek verilecek, değmeli. İşte sırf bu nedenle piyasa da Show Jumbo, Jumbo, Japones ler pohpohlanarak reklamları yapılıyor. Ve insanlar bundan etkileniyor ve aahip olmak istiyor. Stratejik bi hamle ve başarılı.
.
Bir muhabbet kuşunun iri ya da daha küçük olmasının ne önemi var ki? İri daha mı iyi çiftleşiyor, daha mı uzun yaşıyor, daha mı evcil oluyor, çok daha fazla mı konuşma becerisi oluyor vsvsvs vb. Hayır.
.
Bu insanların şu alt duygusundan tetikleniyor;
İri, kuvvetli, güçlü vs. Bu köpeklerde de vardır. Hangisi daha güçlü, gösterişli iri... Halbuki hiçbir işe yaramaz bu durumlar. Eğer ki köpek ya da kuş dövüşleri yapmayacaksanız.
.
Kaldı ki orijinal diye bilinen mavi ve yeşil muhabbet kuşları klasik petshoplar da satılan boylardadır.
Şimdi bir köpeğin kırılmasını anlarım. Örneğin benim dostum, American Staffordshire terier cinsi, yani bildiğimiz A. Pitbull terier aslın da. Ya da Dogo Argentino...Bu ırklar neden geliştirildi? İhtiyaca göre, köylü evini korumak için, diğeri bahçesini bağını.. vs.vb. bunlar anlaşılabilir. Yahu kuşu neden kırdınız=))
Japones yorumunuza kahkaha attım resmen :) Şimdi baktım görsellere de öyleler hakikaten ama çok sevimliler.

Yok yok sizinle hem fikirim. Yanlış anlamadım sadece bu tip konularda çok doluyum. :D
Benim kast ettiğim standart ölçüleri dahilinde hareket eden kuşlarla hiç problemim yok. Uyumsuz olanları tercih edemiyorum. Daha doğrusu evdekiler edemiyor :D
Sen bir kendini tanıtma yazısı yazsana ya. Herkes yazdı admin yazmadı hala.

Tanıtma hocam, böyle daha gizemli ve karizmatik algılanıyorsun. Boşuna havanı söndürme kaanın gazına gelip:))
Bu admini tanıyan yok ki? Kimdir, neycidir, ne işler yapar, kara para mı aklar, helal para mı kazanır, kimlerdendir? Bilen yok. Tapınak şövalyesi gibi adam. O da nereden çıktıysa artık. İyice sıyırmaya başladım, benim kafa iyi değil.

Yazmayayım dedim de azıcık değineceğim. Zaten beni tanıyorsunuz. Kuş sever, forum sahibi, adı Doğanay, profilimde yaşadığım şehirde var :D
Bunun haricinde verebileceğim tüm detaylar 4 bin konunun içinde 7bin mesajda gizlidir :D

Benim kuş da pezevenk pezevenk diyor. İyice terbiyesiz oldu. Başka şeyler de diyor. Puşt diyor piç diyor. Bu öğrendiği kelimeleri unutturmanın bir yolu yok mu? Terbiyesizleşti iyice ahlaksız.

Yazmayayım dedim de azıcık değineceğim. Zaten beni tanıyorsunuz. Kuş sever, forum sahibi, adı Doğanay, profilimde yaşadığım şehirde var :D
Bunun haricinde verebileceğim tüm detaylar 4 bin konunun içinde 7bin mesajda gizlidir :D
Şahane =)) Çok merak ediyorlarsa az emek harcayıversinler dicem ama 4 bin konu 7 bin mesaj da ne bileyim...zalımsın

Bunlarda benden olsun :) yerlilerdende ekleme yapmayı unutmadık Doğanay senim gibi :D636289FC-6D6B-40F6-92B9-03CB526434C5.jpegCE575398-DEC2-472E-87F6-AF024D08E3DA.jpegCB9A414B-D523-4479-931A-A0AEF8F604D7.jpeg65F03E64-B1DC-47D1-B2AB-F0B81CB21E22.jpeg5AF61807-9E44-46B6-9A2B-8DD9E3E3F04D.jpegF5AA3F51-F104-45AC-BD2F-EA0565E8EB3C.jpeg649BA1B5-AB97-4C22-9E70-3DBEC8975644.jpegC84BACEB-EE34-41B0-90A9-CD4B9C4163BE.jpegBB30C638-C214-4E5A-8EB5-B098B704615B.jpeg636289FC-6D6B-40F6-92B9-03CB526434C5.jpegCE575398-DEC2-472E-87F6-AF024D08E3DA.jpegCB9A414B-D523-4479-931A-A0AEF8F604D7.jpeg65F03E64-B1DC-47D1-B2AB-F0B81CB21E22.jpeg5AF61807-9E44-46B6-9A2B-8DD9E3E3F04D.jpegF5AA3F51-F104-45AC-BD2F-EA0565E8EB3C.jpeg649BA1B5-AB97-4C22-9E70-3DBEC8975644.jpegC84BACEB-EE34-41B0-90A9-CD4B9C4163BE.jpegBB30C638-C214-4E5A-8EB5-B098B704615B.jpegC4247408-65FC-4F40-BC1D-D61AD5809833.jpeg
Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın lütfen. Elbette hepimizin kendine ait gerekçeleri vardır. Ve bu sorgulanamaz esasen. Anlatmak istediğim, pazar payını yükseltmek için, cebimizden biraz daha fazla para alabilmek için uydurulmuş bir durumu bu denli büyütmeleri. Mesela gürültücü kuş öznel bir durum, bi gerekçe fakat temel olmayacak düzeyde.
.
Evimin bir odası kuşlarıma ait. 20 adet kuş, hava açılınca ışığı görür görmez yani, ötmeye eğlenmeye cıvıldamaya tabirinizle gürültüye başlarlar, ve bu benim çok hoşuma gider. Hava kapanınca direkt sus pus=) Müthiş bi olay. Yaklaşık 11 saat ses soluk sıfır. Ben buna cıvıl cıvıl derim, başkası gürültü der=)) Fakat bu olmamalı ayrım.
.
Ne olmalı; evcilleştirilmesi çok daha kolay, yavru alma oranı çok daha yüksek ve sayı olarakta çok daha fazla, kelime tekrar kapasitesi çok daha fazla, ötüş çok daha çeşitli vs.vb. bu saydıklarım temel ayrımlar olabilirdi işte. Ama saçının dağınıklığı, iriliği vs. sadece fark esasen, ve bu sebeple fiyatlar 3-5 katı. Çok manasız.
.
Fakat kesinlikle saygı duyuyorum sevenlerine, hastalarına ve eminim söylediğiniz gibi hocam, keyif alma oranınız yüksektir.
.
Sinir oldığum temel şey böyle bir piyasa yaratarak yanılgılarla para toplamalarıdır bilinçsiz evcil hayvan sahiplenmek isteyenlerden.
.
Siz bunlarsan değilsiniz, bilinçlisiniz, farkındasınız durumun ve sahiplenmişsiniz. Ne mutlu size =) 10 bin verseniz bi kuşa, dönüpte size ahmak diyemez kimse. Bilinciniz doğrultusun da bunu göze almışsanız problem yoktur.
.
Ayrıca, kuşlarınızı epey bi show jumbo görmüş biri olarak çol beğendim, çok iyiler=))
Merhaba,
Bu kuşların bu paralarda olmadığı çok aşikar. Farklı özellikleri yakalamış olmak fiyatı artıyordu eskiden yada çok iyi bir soy ağacına sahip kuşlar. Artık maalesef bir standart olmadığı gibi (resmi olarak var ama üreticide yok) olmayan standarda fazla paralar isteniyor. Avrupalıda bunu tartışıyor birkaç senedir” ya bizim estetik anlayışımız nereye gidiyor” diye sormaya başladılar. Gerçektende öyle kuşlar ya abartılı kafa yapısı kalasımsı gövdeli, ya tam tersi yada taç uzunlaştırılmak uğruna vücut tüylerini feda edilip Türkiye’de paçalı dediğimiz ekstrem tüylü, tüt kisti bollu kuşlar üretildi. Avrupalı dönüyor. Döndü.. bizde durum korkunç... Doğanay’ın aldığı fiyata aynı kalibrede kuşu alamıyorsunuz. Adamlar size olmayan soyağacını söylüyor.. yada “mannes’in kuşu bu” Falancanın” gibi söylüyor. Halbuki kan hattının orjinalini değiL yan sanayisini”3 -4 kez saçma sapan eşlenip bozulmuş” Kullanıyor. Eskiden fiyatlar normaldi. Anormal fiyat söyleyen birkaç kişi vardı ki onuda tolere ediyordu insan çünkü biliyorduk yani o adamın hakiki bir soy hattı vardır ve kanınn dışarı çıkmasını yavaşlatmak istiyordur.. bu adamlardanda yavru almak bile mucizeydi çünkü az takımla çalışır ıslaha odaklanırdı. Öyle bir şey kalmadığı için şu an herkes kendi kafasına göre, kendine verdiği rolü oynuyor.. çok uzun gitmez hayırlısı:)

Şuna katılamıyorum ama “ Ama saçının dağınıklığı, iriliği vs. sadece fark esasen, ve bu sebeple fiyatlar 3-5 katı. Çok manasız.” bu çok küçümser gibi olur. İnanın bir spotun yerini değiştirmek için 2 sene boyunca eşleme yapabilirler.. yada kafa modelinde çok değil ufak birkaç değişiklik için.. hadi bnu başardık diyelim. Şimdi sırada daha büyük bir sorun karşımıza çıkar.. EVRİM :) durmadan üretici esasen evrimle yarışır. Çünkü genetik faktörler ne olursa olsun bu canlılar özel bir ıslah çalışmasının ürünüdür. Yani eğer çalışma bırakılırsa yada vasatın altına düşerse, başlangıç noktasına doğru yeniden çekilmeye başlayacaktır. Bunu muhafaza etmeye çabalamak. Birde yetmiyor gibi üzerine belirlenmiş belirli standartları yerleştirerek bunu korumak geliyor. ciddi bir iş İyi bir karşılığıda olur. Zaten mesele o fark, farklılığı oluşturabilmek ve koruyabilmek, mümkünsede ilerletebilmek :)

Bunlarda benden olsun :) yerlilerdende ekleme yapmayı unutmadık Doğanay senim gibi :DEkli dosyayı görüntüle 7584Ekli dosyayı görüntüle 7585Ekli dosyayı görüntüle 7586Ekli dosyayı görüntüle 7587Ekli dosyayı görüntüle 7588Ekli dosyayı görüntüle 7589Ekli dosyayı görüntüle 7590Ekli dosyayı görüntüle 7591Ekli dosyayı görüntüle 7592Ekli dosyayı görüntüle 7584Ekli dosyayı görüntüle 7585Ekli dosyayı görüntüle 7586Ekli dosyayı görüntüle 7587Ekli dosyayı görüntüle 7588Ekli dosyayı görüntüle 7589Ekli dosyayı görüntüle 7590Ekli dosyayı görüntüle 7591Ekli dosyayı görüntüle 7592Ekli dosyayı görüntüle 7593

Merhaba,
Bu kuşların bu paralarda olmadığı çok aşikar. Farklı özellikleri yakalamış olmak fiyatı artıyordu eskiden yada çok iyi bir soy ağacına sahip kuşlar. Artık maalesef bir standart olmadığı gibi (resmi olarak var ama üreticide yok) olmayan standarda fazla paralar isteniyor. Avrupalıda bunu tartışıyor birkaç senedir” ya bizim estetik anlayışımız nereye gidiyor” diye sormaya başladılar. Gerçektende öyle kuşlar ya abartılı kafa yapısı kalasımsı gövdeli, ya tam tersi yada taç uzunlaştırılmak uğruna vücut tüylerini feda edilip Türkiye’de paçalı dediğimiz ekstrem tüylü, tüt kisti bollu kuşlar üretildi. Avrupalı dönüyor. Döndü.. bizde durum korkunç... Doğanay’ın aldığı fiyata aynı kalibrede kuşu alamıyorsunuz. Adamlar size olmayan soyağacını söylüyor.. yada “mannes’in kuşu bu” Falancanın” gibi söylüyor. Halbuki kan hattının orjinalini değiL yan sanayisini”3 -4 kez saçma sapan eşlenip bozulmuş” Kullanıyor. Eskiden fiyatlar normaldi. Anormal fiyat söyleyen birkaç kişi vardı ki onuda tolere ediyordu insan çünkü biliyorduk yani o adamın hakiki bir soy hattı vardır ve kanınn dışarı çıkmasını yavaşlatmak istiyordur.. bu adamlardanda yavru almak bile mucizeydi çünkü az takımla çalışır ıslaha odaklanırdı. Öyle bir şey kalmadığı için şu an herkes kendi kafasına göre, kendine verdiği rolü oynuyor.. çok uzun gitmez hayırlısı:)

Şuna katılamıyorum ama “ Ama saçının dağınıklığı, iriliği vs. sadece fark esasen, ve bu sebeple fiyatlar 3-5 katı. Çok manasız.” bu çok küçümser gibi olur. İnanın bir spotun yerini değiştirmek için 2 sene boyunca eşleme yapabilirler.. yada kafa modelinde çok değil ufak birkaç değişiklik için.. hadi bnu başardık diyelim. Şimdi sırada daha büyük bir sorun karşımıza çıkar.. EVRİM :) durmadan üretici esasen evrimle yarışır. Çünkü genetik faktörler ne olursa olsun bu canlılar özel bir ıslah çalışmasının ürünüdür. Yani eğer çalışma bırakılırsa yada vasatın altına düşerse, başlangıç noktasına doğru yeniden çekilmeye başlayacaktır. Bunu muhafaza etmeye çabalamak. Birde yetmiyor gibi üzerine belirlenmiş belirli standartları yerleştirerek bunu korumak geliyor. ciddi bir iş İyi bir karşılığıda olur. Zaten mesele o fark, farklılığı oluşturabilmek ve koruyabilmek, mümkünsede ilerletebilmek :)
Eyvallah Faruk, eline aklına sağlık. Fakat şöyle bir husus var; neden bu çaba? Neden kafa modelini değiştirmek için, spotunu vs. bi çaba sarfediliyor? Amaç ne yahu? Cidden ama, estetik algımız nereye gidiyor? Yani saçının dağınık olması iri olması ne kazandırıyor? Daha güzel ötüm mü, fazla yavrular mı? Sağlık mı, uzın ömür mü vsvsvs.
.
Sadece kendi gibi ya da daha iri saçı başı dediğiniz gibi daha farklı birşeyler isteniyor ama neden? Kimin için? Söylediğim gibi; zevkler ve renkler tartışılmaz ama bu pohpohlanarak sunuluyor, bu türlerin dışındakiler neredeyse kuşluktan çıkarılacak=)
.
Bana çok manasız geliyor.
.
Ben bi örnek vereyim. Uzun zamandır bülbül ötümlü kanaryaya takmış vaziyetteyim, kısmet olırsa da alacağım.
.
Şimdi, adam sakayı alıyor kanarya ile çiftleştiriyor...ya da kanarya dan yavru alıyor... Bebekliğin den 6-7 aylık olana değin bülbül sesi dinletiyor özel kayot yapılmış, her gün belli programla...Tamamen sessiz bir ortam da.
.
Amaç bülbül nağmelerini yakalamak. Derslerini verdikten sonra eğer başarılı ise ya da çok iyi değilse bu konu da ona göre fiyat biçiyor emeğine.
.
En iyi performansı yakalayabilmek için birçok nesilden geçen yavruları çapraz eşleştirme yapıyor, onu yapıyor bunu yapıyor ve örneğin 5 yavrudan 1 tanesi çıkıyor dersleri alabilen...
.
Bu amaç uğruna çabalayan eşleştirmeye giden bir sistem. Sonucu belli amacı belli.
.
Show da da aynı mantık var aslın da. Fakat elle tutulur temel bir değişim yok, neredeyse sadece fiziksel değişkenlikler. Olsun, bu da olsun ama sen neden bunu 1500 tl ye satıyorsun yahu=) bu nokta da saçmalık devreye giriyor işte. Fiyatı olsun sana 150, derim ki hayhay. Mevzu bundan ibaret, yoksa küçüğünün de büyüğünün de hepsinin ayrı güzelliği tatlılığı var.

Oda dikkat meselesi Doğanay bey şimdi yalan söylemeyim 4 bin konu 7 bin mesaj okumadım ama okuduklarımı birleşdirerek yaşınızı bildim mesela) az çok tahmin ede biliyor insan yinede ALLAH razı olsun bu siteyi açmışsınız bizleri bilgilendiriyorsunuz yardımcı oluyorsunuz

Ayrıca, yeşillerine bayıldım❣ Maşallah hepsine, tüyleri kadar ömürleri olsun...
Teşekkürler sağ olun. Oda kuşların abartılması değil. Satıcının abartması yüzünden. Neden? Çünkü bizde her şeyi bir euro cinsine yuvarlama alışkanlığı var. Adam yıllar önce gitmiş almış bir sönük kan hattı Avrupalının parasıyla 200-300 euro yani asgari ücretin 6-8 de biri. -ülkeye göre değişiyor- şimdi bu arkadaşımız Türkiye’ye kuşu getirip üretiyor. Aldığı yavrulardada ithal mantığını çalıştıyor. Yani euroyu- Tl cinsine çevirip çıkan paradan fiyat veriyor. Yani nadir sizin dediğiniz gibi dünyada bu kuşları ütopik paralara satmak. Bir kaç üretici hariç ülkemizdeki gibi 5000-10000 li rakamları göremezsiniz. TL ye çevirmeden dolayı bunlar hep. Yani dediğim gibi bu kuşlar bu paralar değil En azından Avrupalı için.. diğer taraftan sonucu belli amacı belli diyorsunuz. İşte tam olarak öyle değil ne desem boş olur :) insanın içerisinde hep bir başarma, inkansızı deneme, kendini gerçekleştirme, Yaratmaya çabalama -yanlış anlaşılmasın lütfen- duygusu vardır. Bu türün Mantalitesi bu. Teknoloji ile insan eski dönemdeki gibi düşünmemeye başladı. Eskiden” imkan ve malzeme varsa yapılabilir” derken bugün “ yapabilirim öyleyse neden yapmayayım” diyebiliyor. Temel duygu aynı ama :) :) sağlıkla

Tamamen zevk meselesi. Örneğin ben Show Jumbo ve Japones türlerini açıkçası beğenmiyorum. Normal Jumbo ve show ya da jumbo kırığını seviyorum. Bende de belli oluyor mu fotolardan ama, 2 adet jumbo, 3 adet jumbo kırığı var. Diğerlerini boyutlarını, türlerini önemsemeden renk, bakış, davranış, masumiyet vs. gibi durumlardan ötürü sahiplendim.
.
Show jumbo ya da japones neden sevmiyorum. Kuşlar da kafalarda ki kabarık ve biraz dolgun olma olayını seviyorum evet. Fakat showlar da bu biraz abartılı, hani yataktan kalkmış saçını başını üstünü düzeltmemiş gibi=) Jumbo ve kırıklar da durum böyle değil, fön çekmiş saçına, kıyafetlerini ütülemiş gibi=) Japones ise, çukura düşmüşte itfaiye erleri kurtarıp kırmızı alana almış gibi, tamamen dağınık=))
.
Ama japones hastaları var. Show jumbo hastaları var ( Doğanay hocam örnek=)) )
.
Piyasa oluşturmak için tamamen uydurulmuş bir durum olduğunu düşünüyorum. Çünkü normal dediğimiz boy ve biçimlerde ki kuşların tek fiyatı max 100 TL iken, Show, japones, jumbo olarak nitelendirilen kuşların fiyatları çok yüksek ve değişken.
.
Üretimcilerin daha hızlı ve yüksek para kazanma durumunu yaratıyor. Öyle ya, o kadar emek verilecek, değmeli. İşte sırf bu nedenle piyasa da Show Jumbo, Jumbo, Japones ler pohpohlanarak reklamları yapılıyor. Ve insanlar bundan etkileniyor ve aahip olmak istiyor. Stratejik bi hamle ve başarılı.
.
Bir muhabbet kuşunun iri ya da daha küçük olmasının ne önemi var ki? İri daha mı iyi çiftleşiyor, daha mı uzun yaşıyor, daha mı evcil oluyor, çok daha fazla mı konuşma becerisi oluyor vsvsvs vb. Hayır.
.
Bu insanların şu alt duygusundan tetikleniyor;
İri, kuvvetli, güçlü vs. Bu köpeklerde de vardır. Hangisi daha güçlü, gösterişli iri... Halbuki hiçbir işe yaramaz bu durumlar. Eğer ki köpek ya da kuş dövüşleri yapmayacaksanız.
.
Kaldı ki orijinal diye bilinen mavi ve yeşil muhabbet kuşları klasik petshoplar da satılan boylardadır.
Şimdi bir köpeğin kırılmasını anlarım. Örneğin benim dostum, American Staffordshire terier cinsi, yani bildiğimiz A. Pitbull terier aslın da. Ya da Dogo Argentino...Bu ırklar neden geliştirildi? İhtiyaca göre, köylü evini korumak için, diğeri bahçesini bağını.. vs.vb. bunlar anlaşılabilir. Yahu kuşu neden kırdınız=))
O Japones’lerden ben de nefret ediyorum. Çok tipsiz duruyorlar. Saçma bir tür.

@Muratsani yazdıklarına tamamen katılıyorum. Hadi farklı renklerde yavru almak için uğraşılsa neysede, ki muhabbet kuşu besleyen herkes farklı renklerdeki kuşları sever. Ama kafa tüyleri, irilik vs. boş işler (yanlış anlaşılmasın). Muhabbet kuşu besleyenlerin %90'ı bu kuşları beğenmez bende dahil. Ve bu paralarıda vermez. Bu kuşları beğenenler ve bu paraları verenler, yine bu kuşların üretimini yapanlardır...

Mesela bu kuşlarmı daha güzel sizce?
5HsbTY.jpg

Yoksa bu kuşlarmı?
5HsfCx.jpg

Not: Resimleri google'dan aldım. Irktan cinsten falan anlamam...

@Muratsani yazdıklarına tamamen katılıyorum. Hadi farklı renklerde yavru almak için uğraşılsa neysede, ki muhabbet kuşu besleyen herkes farklı renklerdeki kuşları sever. Ama kafa tüyleri, irilik vs. boş işler (yanlış anlaşılmasın). Muhabbet kuşu besleyenlerin %90'ı bu kuşları beğenmez bende dahil. Ve bu paralarıda vermez. Bu kuşları beğenenler ve bu paraları verenler, yine bu kuşların üretimini yapanlardır...

Mesela bu kuşlarmı daha güzel sizce?
5HsbTY.jpg

Yoksa bu kuşlarmı?
5HsfCx.jpg

Not: Resimleri google'dan aldım. Irktan cinsten falan anlamam...
Bu showları ben de hiç sevmiyorum, o ne öyle yüzü gözü gözükmüyor. Tipsiz tipsiz genetiğiyle oynanmış kuşlar. Şu üsttekilere bak maşallah ne güzeller.