Kusma

roadhouseblues

Veteran
Kuşlarım(erkek ve dişi) rahatsızlar diye veterinere gitmiştim, 7 günlük bir antibiyotik verdi, stafilokoktan şüphelendi.İlacı bitirdik yarın kontrol günümüz ama bu sürede dışkılarda düzelme vardı;az önce dişi kuşum kustu..Şimdi de biraz halsiz yem yedirmeye çalıştım çok az yedi.Dışkıları da bugüne kadar iyiydi bugün 2sininki de biraz bozuldu.Yarın kontrole gidicem ama açıkçası veterinerler de pek anlamıyor yardımcı olursanız çok sevinicem çok üzüldüm yine kustuğu için..Dışkısını ve kuşu eklicem şimdi

*veterineri aradım sabah gideceğiz ama veterinerlere hiç güvenim yok acil olarak bugün rahat etmesi için yapabileceğimiz bir şey var mı onu da sormak istiyorum:(

Kokulu dışkı ve kusma olduğunda ilerlemiş bir sorun ilk akla gelmeli. Ben koku hisseder hissetmez bactrim ile bir başlangıç yapıyorum. Sabahları bactrim, akşamları ise flucan ile müdahale ediyorum.

Kokulu dışkı ve kusma olduğunda ilerlemiş bir sorun ilk akla gelmeli. Ben koku hisseder hissetmez bactrim ile bir başlangıç yapıyorum. Sabahları bactrim, akşamları ise flucan ile müdahale ediyorum.
Hocam geçen danıştığım kuşlara bakan veterinerle görüştüm o arada.O kusmadan sonra bi daha hiç kusmadı,öğürmedi.Ağzı kokmuyor dışkıdaki koku da çok çok hafif.Ama etrafına aşırı yeşil leke bırakıyor dışkısı.Ve gün içinde bazen tamamen su yapıyor bazen normal.Veteriner 2 ay içinde bu durumun tekrarlamasının neyden kaynaklandığını bulmak için bazı sorular sordu.Arıtma suyu kullanıyordum onu tamamen hazır suya çevirdim.Yemi değişmiştik o arada ,garden mix aldım bugün acaba yemden mi diye.Veteriner eğer tekrar kusarsa o zaman daha önce uyguladığımız tedaviyi tekrar yaparız dedi.(amoksisilin+baytril) Şimdilik kusmadı dediğim gibi dışkısı bozuk etrafa leke bırakıyor ve bazen tamamen su yapıyor.Yem ve suyu değiştiğim için 3 gün bekleyelim dedi düzelmezse kliniğine gidicez tekrar duruma göre ilerlicez.

Hocam geçen danıştığım kuşlara bakan veterinerle görüştüm o arada.O kusmadan sonra bi daha hiç kusmadı,öğürmedi.Ağzı kokmuyor dışkıdaki koku da çok çok hafif.Ama etrafına aşırı yeşil leke bırakıyor dışkısı.Ve gün içinde bazen tamamen su yapıyor bazen normal.Veteriner 2 ay içinde bu durumun tekrarlamasının neyden kaynaklandığını bulmak için bazı sorular sordu.Arıtma suyu kullanıyordum onu tamamen hazır suya çevirdim.Yemi değişmiştik o arada ,garden mix aldım bugün acaba yemden mi diye.Veteriner eğer tekrar kusarsa o zaman daha önce uyguladığımız tedaviyi tekrar yaparız dedi.(amoksisilin+baytril) Şimdilik kusmadı dediğim gibi dışkısı bozuk etrafa leke bırakıyor ve bazen tamamen su yapıyor.Yem ve suyu değiştiğim için 3 gün bekleyelim dedi düzelmezse kliniğine gidicez tekrar duruma göre ilerlicez.
kekikli mamalar ile bir süre devam edin öyleyse hocam. Kusmasının azalmasına sevindim

Güncelleme:Veterinere gittik.Eski tedavinin tekrarını istedi.(baytril+amoksisilin) Dışkılar 5 günün sonunda düzeldi , 2 gün de probiyotik verdim.Tam tedavi bitiminde erkek kuşun ağzındaki o yoğun koku tekrar geldi ve ip gibi uzayan,tabana yapışan dışkılar yaptı.Bu kez veterinere sormadan zolax'a başladım.(sormadım çünkü mantar olmadığını düşündüğünü söyledi ama belirtileri mantarla çok uyuyor.) Sizin fikrinizi de almak istiyorum.
Bir de zolax'ı ilaç olarak tavsiye eder misiniz daha önce de kullandığımız için bağışıklık geliştirme ihtimali var mıdır? 5'e bölüp ilk parçasını verdim bugün.Arka arkaya 5 günü bu şekilde tamamlasam ağır gelir mi?
Tedavi bitiminde de her zamanki gibi entrobac ve diazyme 256 kullanmayı düşünüyorum başka bir tavsiyeniz var mıdır?
*veteriner sorunun bakteriyel veya viral olduğunu,eğer bakteriyel ise ilaca cevap alacağımızı, viralse dua etmekten başka bişey olmadığını söyledi.İlaca olumlu cevap aldım ama ilaç biter bitmez ağız kokusu ve dediğim gibi dışkıda bozulma oldu.

Aşırı yoğun kuvvetli ilaçlar kullanmış. Bu nedenle zolax da kullanım sonrası biraz kuşu düşürecektir. Her etken için mümkün bağışıklık kazanması. Kimi zaman hızlı gelişebilir ama çoğu zaman normal seyrinde devam eder. Kısa bir ara sonrası bence 5 gün devam edilebilir ama kuşun genel hallerini siz gözlemlediğiniz için yanlış yönlendirmek istemem. Çıt kırıldım bir görünüm sunuyorsa bence uygun olmaz.

Aşırı yoğun kuvvetli ilaçlar kullanmış. Bu nedenle zolax da kullanım sonrası biraz kuşu düşürecektir. Her etken için mümkün bağışıklık kazanması. Kimi zaman hızlı gelişebilir ama çoğu zaman normal seyrinde devam eder. Kısa bir ara sonrası bence 5 gün devam edilebilir ama kuşun genel hallerini siz gözlemlediğiniz için yanlış yönlendirmek istemem. Çıt kırıldım bir görünüm sunuyorsa bence uygun olmaz.
Çok teşekkür ederim hocam.1 gün zolax 1 gün temiz su şeklinde ilerlesek sizce uygun mu ya da tavsiye ettiğiniz bir yol var mıdır? Kuşum cin gibi maşallah ama ben onu yormadan ara ile gitmek istiyorum

Hocam sizi çok yordum ama yine fikrinize ihtiyacım var 🙏 En son veteriner yok dediği halde kursak mantarı olduğunu düşündüğüm için zolax kullanmıştım.Erkek kuşumun ağzı çok kötü kokuyordu dışkıları yemyeşil leke bırakıyordu.Gerçekten zolax sonrası bunların 2si de tamamen düzeldi.Ama dişi kuşun dışkısı düzelmedi ve 2 gündür az da olsa yem kustuğunu farkettim.Çalıştığım için takip edemiyordum.
Şöyle bir durum var,dişi kuş çok çok az su içiyor ,yemi de erkeğe göre az yiyor erkek hep ona yem kusuyor.Bu ilk günden beri böyle.Suyu az içtiği için tedavi yeterince etki etmemiş olabilir mi?
Size sorum ilacı 5 gün kullandık yeni bitti.Şimdi 3 gün arka arkaya entrobac versem sonra sadece dişiye mantar tedavisi uygulasam olur mu? Bu süreçte onları ayırmam gerekir mi? ayıracaktım ama ayrı kalınca erkek kuşum deliye dönüyor :( Gerçekten keşke burada lab olsa da analiz ettirebilsek maddi olarak analizin kaç katı masraf ettik ama sonuç da alamıyoruz olan canlara oluyor :(

Erkek besliyor ise gerekli aktarım olmuştur. Kuşlar normal şartlarda zaten az su tüketiyorlar. Bu tip bir tedavide eğer beslenme alışkanlığı aşırı zayıfsa ayırmamak iyi olabilir ama elle besleme de yapılabilir. Kimi zaman dişi kuşlar tembel davranışlara alışabiliyor.
Yem az tüketmesinin altında yatan nedeni bulmak lazım. Her kusma kursak sorunları anlamına gelmiyor maalesef, bu nedenle ilacı tekrar kullanın diyemiyorum.
Hafta sonu kuşları ayırıp bir gözlem yapınız. Ne kadar yem yemiş, ne kadar su tüketmişler bakınız. Probiyotikten önce 1 gün multivitamin veriniz, ertesi gün temiz su ve diğer günler arada boşluk olacak şekilde probiyotik verilebilir. İlaç kullanıldığı süre kadar takviyeli gün gitmek gerekiyor ama temiz suyu ihmal etmeyiniz.

Erkek besliyor ise gerekli aktarım olmuştur. Kuşlar normal şartlarda zaten az su tüketiyorlar. Bu tip bir tedavide eğer beslenme alışkanlığı aşırı zayıfsa ayırmamak iyi olabilir ama elle besleme de yapılabilir. Kimi zaman dişi kuşlar tembel davranışlara alışabiliyor.
Yem az tüketmesinin altında yatan nedeni bulmak lazım. Her kusma kursak sorunları anlamına gelmiyor maalesef, bu nedenle ilacı tekrar kullanın diyemiyorum.
Hafta sonu kuşları ayırıp bir gözlem yapınız. Ne kadar yem yemiş, ne kadar su tüketmişler bakınız. Probiyotikten önce 1 gün multivitamin veriniz, ertesi gün temiz su ve diğer günler arada boşluk olacak şekilde probiyotik verilebilir. İlaç kullanıldığı süre kadar takviyeli gün gitmek gerekiyor ama temiz suyu ihmal etmeyiniz.
Tamamdır çok teşekkür ederim, dediğinizi yapacağım sonuçları buraya yazacağım 🙏

Tamamdır çok teşekkür ederim, dediğinizi yapacağım sonuçları buraya yazacağım 🙏
Dediklerinizi uyguladım.Yem olarak garden mix,takviyede de hep röhnfried ürünleri kullanıyorum,başkalarına yol gösterici olması için yazmak istedim.Hem dışkılar düzeldi hem kusması durdu minnoşlarımın.Bu hafta içinde de kontrol amaçlı veterinerimize gideceğiz.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim 🙏
***dışkı tahlili konusunda bir şey eklemek istiyorum.daha önce İzmir'de bir laba gönderip analiz ettirmiştim,bu kez Ankara'da bir labı aradım ve Antep'ten gelene kadar olmaz yapısı bozulur(?) denmişti.Tekrar bir araştırayım başka yerlere sorayım dedim ve bingo; dedikleri şekilde gönderim yaptığım sürece hiçbir sorun olmayacağını söylediler.bundan sonrası için direkt analiz ettirmek istiyorum.Gereksiz ilaç kullanımı ömürlerinden götürüyor...