Kusma

roadhouseblues

Veteran
Kuşlarım(erkek ve dişi) rahatsızlar diye veterinere gitmiştim, 7 günlük bir antibiyotik verdi, stafilokoktan şüphelendi.İlacı bitirdik yarın kontrol günümüz ama bu sürede dışkılarda düzelme vardı;az önce dişi kuşum kustu..Şimdi de biraz halsiz yem yedirmeye çalıştım çok az yedi.Dışkıları da bugüne kadar iyiydi bugün 2sininki de biraz bozuldu.Yarın kontrole gidicem ama açıkçası veterinerler de pek anlamıyor yardımcı olursanız çok sevinicem çok üzüldüm yine kustuğu için..Dışkısını ve kuşu eklicem şimdi

Vetakoksin de olur, bactrim olur. Bunlardan herhangi biri seçilirse ek mikostatin de kullanınız.
Hocam bactrimi bundan önce kullandık ama kısa zaman önce.Veteriner VMD-DOXY kullandırdı 7 gün.Şimdi başka bir vet.neo -terramycin kullanalım dedi.Ben burdaki veterinerlere güvenemiyorum nasıl bi yol izleyelim,hangi ilacı alayım yarın, lütfen yardımcı olun tüm gün kustu nerdeyse.Bir de eşine çoktan bulaşmış mıdır sizce?

GÜNCELLEME:Konuyla ilgilenen olduğunu sanmıyorum ama benimle aynı sorunu yaşayacaklar olursa yol göstersin diye gelişmeleri yazacağım.
3 vet.hekime daha danıştım ve sonunda sadece kanatlılara bakan işin ehli bir vet.hekim buldum.Baytril+amoksisilin bir arada kullanıyoruz.Daha yeni başladık o yüzden bir şey demek için erken ancak 2 gündür aralıksız kusuyordu şükürler olsun ilaçtan beri ilk defa kusmadı.İnşallah böyle devam edip düzelir ,burayı da güncellerim.Artık hastalık konusu açmaktan yoruldum çünkü 🥲

Formu en düzgün olan,sondaki dışkı bu sabah yaptığı.Diğerleri gece yaptığı.Geceki dışkısında bi gariplik sezince peçete ile baktım 3 tane yem var daha doğrusu yem mi ona da emin olamadım taş gibi.Veterinere hepsini ilettim.
----Bizim için önemli olan ishal , ishal geçerse kusmayı bir şekilde hallederiz .
Yem yiyecek su içecek ishal olmayacak acil olan bunlar. Sen antibiyotik devam et bakalım bir şekilde ilacli suyu icirmeye çalış günlük en az 10 ml.----
Bu şekilde cevap verdi.Halen kusuyor ve yem yemiyor kum yiyor ama suyunu içiyor ben de yumurta ve havuç veriyorum sevdiği için.Siz de fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim.
@Doğanay Y. @neanderthalensis
Tedavimiz:50 ml suya 2 ml baytril %2.5 luk ve pirinç tanesi kadar amoksisilin.

Aslında farklı bir tedavi önermemiş. Başta belirtilen ilaçlarla da gidilebilir. Elle beslemeye geçin hocam tüketmiyorsa bir şeyler :(

Aslında farklı bir tedavi önermemiş. Başta belirtilen ilaçlarla da gidilebilir. Elle beslemeye geçin hocam tüketmiyorsa bir şeyler :(
Yaa :( hocam çok az tüketiyor, yumurta,sebze verdim az da olsa onları yedi.Elimdeki bactrimi daha önce kullandım aslında.
Sizce koksidiyoz veya kursak mantarı olabilir mi ve öyleyse tedavimiz işe yarar mı :( dışkısı sümüksü bir yapıda ve çok koyu yeşil o yüzden koksidiyoz mu diye düşünüyorum.
İşin ehli en iyisi diye bu veterineri önerdiler artık daha ne yapacağımı bilemiyorum keşke burda lab olsa bu kadar masrafa tahlil ettirirdim.
Son sorum :( Elde tutulmaktan çok korkan yabani bir kuş ,dişi zaten.El beslemesine o yüzden yanaşmak istemedim ama beslemeye götüreyim mi sizce? Elde tutunca korkusundan kusuyor :(

evet tedavi işe yarar diye düşünüyorum lakin biliyorsun seviyesi ilerlemiş ise hastalığın biraz zorlayabiliyor. Sümüksü yapıda bir dışkılamada önerilen ilaçların doğru çalışması lazım ve ardından yoğun probiyotik, prebiyotik destekleri verilmesi gerekiyor.

Yabani bir kuş ise tereddüt etmemek lazım. Eğer hayatı kurtulacaksa böyle şeyler yapılmalı mutlaka. Tek sorun bazı kuşlar aşırı stres yapıp beklenmedik anlık ölümlerle bizleri üzebiliyor. Tamamen senin insiyafinde bir durum

evet tedavi işe yarar diye düşünüyorum lakin biliyorsun seviyesi ilerlemiş ise hastalığın biraz zorlayabiliyor. Sümüksü yapıda bir dışkılamada önerilen ilaçların doğru çalışması lazım ve ardından yoğun probiyotik, prebiyotik destekleri verilmesi gerekiyor.

Yabani bir kuş ise tereddüt etmemek lazım. Eğer hayatı kurtulacaksa böyle şeyler yapılmalı mutlaka. Tek sorun bazı kuşlar aşırı stres yapıp beklenmedik anlık ölümlerle bizleri üzebiliyor. Tamamen senin insiyafinde bir durum
Çok teşekkür ederim cevap için hakkınızı helal edin her hastalık konumuzda elinizden geleni yaptınız 🙏 Besleme konusunda evet maalesef öyle bir gerçek var duruma göre bakacağım az önce kendiliğinden yem yedi ilk kez.İnşallah bir toparlasa her türlü bakıma alırım ben onu.Tekrar teşekkürler ilginize 🙏

Temel sorun beslenme kesildi ise ilaçların ağır gelebilme durumu. Bu nedenle doğrudan şu ilacı kullan demeyi doğru bulmuyorum. Ancak önerilen ilaçlar bana göre de uygun olur

Temel sorun beslenme kesildi ise ilaçların ağır gelebilme durumu. Bu nedenle doğrudan şu ilacı kullan demeyi doğru bulmuyorum. Ancak önerilen ilaçlar bana göre de uygun olur
Bugün yem yemeye başladı az da olsa.Duruma göre olmazsa el beslemesi yaptırıcam mecbur.Diğer veterinerin yanlış tedavisi yüzünden hem en kritik vakti kaybettik hem de boşa ilaç kullanıp yıprandı..

Sindirim sistemindeki sorunlarla boğuşurken yumurta ve havuç gibi sindirimi zor gıdalar yerine yavru elde besleme maması veya en kötü aspur gibi sindirimi kolay gıdaları tercih etseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.
Bir de kursak mantarı mıdır diye sormuşsunuz. Kusmuğunu ve hatta direk kuşun gagasını kokladığınızda ekşi bir koku varsa kursak mantarı olabilir. İleri safhalarda kuş aç olduğu halde kursağı gözle görülür şekilde mantarla dolu oluyor.

Sindirim sistemindeki sorunlarla boğuşurken yumurta ve havuç gibi sindirimi zor gıdalar yerine yavru elde besleme maması veya en kötü aspur gibi sindirimi kolay gıdaları tercih etseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.
Bir de kursak mantarı mıdır diye sormuşsunuz. Kusmuğunu ve hatta direk kuşun gagasını kokladığınızda ekşi bir koku varsa kursak mantarı olabilir. İleri safhalarda kuş aç olduğu halde kursağı gözle görülür şekilde mantarla dolu oluyor.
Hocam öncelikle teşekkür ederim cevap için.Düne kadar yem istemiyordu,aspuru ayrı bir kapta verdim yemeyince elimle uzattım sinirlenip elimi ısırdı yemleri de fırlattı 😅 Ama elle besleme mamasını alacağım evet.
Özellikle hem dışkısını hem ağzını kokladım ,burnum da çok hassastır ,hiç koku yok.Koksidiyozdan da şüpheleniyorum inşallah değildir.Gerçi koks.da da dışkı kötü kokuyor bildiğim kadarıyla.

Her kursak enfeksiyonunda koku olmuyor. Bu nedenle daima doğru bir teşhis yöntemi olmayacaktır. Yetişkin kuşlarda sadece hastalık evresinde elle besleme mamasi kullanmanızı öneririm, diğer dönemlerde ne yazık ki kuşlarda yoğun ishale neden oluyor

Ne zaman düzeldi yazsam tekrar kötüleşiyor.İştahı açıldı yem yemeye başladı ama sabah yediği her şeyi kustu.Dışkılarını ekliyorum.Veterinere de ilerleyen saatlerde yazacağım sizin de fikrinizi almak istiyorum.
IMG-20231203-WA0005.jpgIMG-20231203-WA0004.jpgIMG-20231203-WA0003.jpg yem kabukları karışmış ama dışkıları bu şekilde

Son düzenleme:
İlacın kaçıncı günü? Hala devam ediyor dışkıya göre sorunu :(
...hocam 4.gün ve veteriner 5e tamamla bırak dedi.İştahı açıldı tamam ama yediğini geri kusuyor.Sadece kusma sıklığı azaldı, tüm gün kusmuyor da günde 4 kez falan mesela.Ne yapacağımı şaşırdım.Laboratuvar Antep'ten Ankara'ya gelene kadar yapısında bozulma olabilir dedi ama oraya mı göndersem? Sizi de yordum günlerdir ama bi yol gösterebilirseniz çok memnun kalacağım zira Antep'te gitmediğim veteriner kalmadı ...