Kuşum bir ayağını havada tutmak istiyor

Nur avcı

Forum Sakini
Tam bir ay önce kuşum aniden salıncağını bırakıp tünekte durmaya başladı ama sol ayağını havada tutarak. Ondan 4-5 gün önce ise yere düşmüştü. Düştükten sonra gayet normal uçmaya, rahatça yürümeye devam etti sonradan tünekteyken ayağını tam basmak istemedi ve havada tutmaya başladı.

Düşmeden yine hemen sonra aniden yemi bıraktı bunun üzerine tam bir hafta boyunca kendi elimle tane olarak ona ben yem verdim çok şükür 1 haftalık süreçten sonra geri düzeldi ve o zamandan beri yem yeme problemi olmadı.

Yem yemesi düzelmeye başlarken ise yine sol tarafında olan gözü aniden mat bir görüntü almaya başladı o gözünü kısıyordu. Bunun üzerine kendim 3 gün boyunca d vitamini verdim ve gözünede bir kez teramycin krem sürdüm. Hamdolsun gözü düzeldi sağlığına kavuştu.

Kuşumu ilk hafta Veterinere götürmüştüm “kırık incinme yok” deyip bir şırıngaya vitamin çekti kullan dedi.

Şu an ise kuşum halen o ayağını tünekte çok kavramak istemiyor. Kavrayamadığından değil istediği an sıkıca tutuyor ama genel olarak o ayağı daha rahat bırakıyor. O ayağını havaya kaldırması artık daha azaldı ama devam da ediyor. Sağ ayağını ise “eğer tüm bu olaylar düşmeye bağlı ise” o zamandan beri geriye doğru esnetme yapamıyordu tünekte yana doğru kaydırarak esnetiyordu çok şükür iki gündür sağ ayağını geriye rahatça esnetiyor.

Geçenlerde kuşun dışkısını da incelettim parazit kaynaklı bir hadiseden mi böyle oluyor diye parazit yokmuş.

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
3 gün kullanıp bir kaç gün sonra tekrar 3 gün şeklinde kullanımdan mı bahsediyorsunuz? Ben bu tarz ilaç tedavilerinde süreci bölme taraftarı değilim kesinlikle ama ortak bir görüş varsa olabilir tabi.

@neanderthalensis @Malkoçoğlu

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
3 gün kullanıp bir kaç gün sonra tekrar 3 gün şeklinde kullanımdan mı bahsediyorsunuz? Ben bu tarz ilaç tedavilerinde süreci bölme taraftarı değilim kesinlikle ama ortak bir görüş varsa olabilir tabi.

@neanderthalensis @Malkoçoğlu
O tarz bir kullanımdan bahsettim ama koksidiyozu bayağı inatçı çıktığı için etkili bir tedavi uygulamam gerekiyor. Sizin dediğiniz şekilde 5 gün ilaç tedavisi olursa 100 ml suya kaç damla ilaç katmalıyım?

Ayrıyeten şöyle bir kullanımda uygun olabilir mi? (100 ml suya 5 damla 4 gün ilaç 2 gün temiz su 2 gün daha ilaç)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben 5-7 gün peş peşe 6-8 damla arası kullanılmasından yanayım. Diğer yöntemde uygun olabilir tabi.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
nur hnm bu tercih meselesi, herkesin yöntemi var. misal, ben aşağidaki oneriyi uyguluyorum

1 litre suya 3 cc iki veya üç gün üst üste ve koksidiyoz ağırsa 3 hafta devam edilir diye ekliyor ya hekim. Şimdi ben bir şişeye dediği ölçüde yaparsam o şişeyi 3 hafta boyunca hafta da 3 kez kullanabilecek miyim yoksa her hafta yeniden bir litreye 3 cc olarak ayarlamalı mıyım?

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Ben 5-7 gün peş peşe 6-8 damla arası kullanılmasından yanayım. Diğer yöntemde uygun olabilir tabi.
Teşekkür ederim peki tedaviden sonra mantara karşı mikostatin vermeli miyim? Biliyorsunuz tahlilde mantar çok yoğun çıkmıştı ve amfoterisin ile tedavi etmiştim yeniden mantarın nüksetmesi çok muhtemel.

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
1 litre suya 3 cc iki veya üç gün üst üste ve koksidiyoz ağırsa 3 hafta devam edilir diye ekliyor ya hekim. Şimdi ben bir şişeye dediği ölçüde yaparsam o şişeyi 3 hafta boyunca hafta da 3 kez kullanabilecek miyim yoksa her hafta yeniden bir litreye 3 cc olarak ayarlamalı mıyım?

100 ml suluğa 7-8 damla ekleniyor nur hnm, litrelik olarak hazırlamayin, ilaçlı suyu 12 saatte 1 tazeleyin mümkünse

siz ilaca bi başlayıp 3 gün kullanın, kuştaki değişime göre karar verirsiniz devamına. isterseniz araliksız 5-7 gün kullanın, ister videodaki gibi kullanın ama önce başlayıp kuştaki etkisini görün

Oyla 0