Kuşum bir ayağını havada tutmak istiyor

Nur avcı

Forum Sakini
Tam bir ay önce kuşum aniden salıncağını bırakıp tünekte durmaya başladı ama sol ayağını havada tutarak. Ondan 4-5 gün önce ise yere düşmüştü. Düştükten sonra gayet normal uçmaya, rahatça yürümeye devam etti sonradan tünekteyken ayağını tam basmak istemedi ve havada tutmaya başladı.

Düşmeden yine hemen sonra aniden yemi bıraktı bunun üzerine tam bir hafta boyunca kendi elimle tane olarak ona ben yem verdim çok şükür 1 haftalık süreçten sonra geri düzeldi ve o zamandan beri yem yeme problemi olmadı.

Yem yemesi düzelmeye başlarken ise yine sol tarafında olan gözü aniden mat bir görüntü almaya başladı o gözünü kısıyordu. Bunun üzerine kendim 3 gün boyunca d vitamini verdim ve gözünede bir kez teramycin krem sürdüm. Hamdolsun gözü düzeldi sağlığına kavuştu.

Kuşumu ilk hafta Veterinere götürmüştüm “kırık incinme yok” deyip bir şırıngaya vitamin çekti kullan dedi.

Şu an ise kuşum halen o ayağını tünekte çok kavramak istemiyor. Kavrayamadığından değil istediği an sıkıca tutuyor ama genel olarak o ayağı daha rahat bırakıyor. O ayağını havaya kaldırması artık daha azaldı ama devam da ediyor. Sağ ayağını ise “eğer tüm bu olaylar düşmeye bağlı ise” o zamandan beri geriye doğru esnetme yapamıyordu tünekte yana doğru kaydırarak esnetiyordu çok şükür iki gündür sağ ayağını geriye rahatça esnetiyor.

Geçenlerde kuşun dışkısını da incelettim parazit kaynaklı bir hadiseden mi böyle oluyor diye parazit yokmuş.

Son düzenleme:

Nur avcı

Forum Sakini
Dürüstlüğünüz için teşekkür ederim kırılmadım insan huyunu bilmez mi ? Amfoterisin ilacının insan olanında fungizonu ve başka marka olanlarını bulmuştum fakat hayvanlar için tek bir markanın ilacı var sanıyordum sayenizde doğrusunu öğrendim.

Ben de kendimi temkinlemeye çalışıyorum tahlil çıktı ne alacağım belli diye. Kişilerle arayarak konuşmaya gayret gösteriyorum bir tanıdığım veteriner hariç. Şu güvercinci ile de arayarak görüşmüştüm sonradan kendisi wpden ilacın görüntüsünü attı ve o konuşmalar oldu. Başta her şey normaldi sonradan değişti.

İlacı temin edince dozajı sormam daha doğru olurdu öyle de yapacaktım ama o kişi şırıngadan verecekmiş gibi konuşurken bana dozaj ölçüsü tarifi vermişti buradan teyit edeyim demiştim.

En iyisi ilacı kesin olarak aldığımda buraya dönüş sağlayayım. İyi ki vaktinizi ayırdınız çünkü arayabileceğim kişi ve yerleri sayenizde öğrendim. Şifa dileğiniz içinde sağolun tüm hasta canlılara rabbim şifa versin tez vakitte iyileşsinler inşallah. Umarım sizinle yeniden konuşabiliriz tabii ben daha az soru sorarken ?

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
@Hazal En az 3-5 ml arası alayım o zaman. Ürünün dediğiniz marka olduğunu sanıyordum başka bir marka da olabileceğini bilmezken. Yarın arayıp hangi marka olduğunu soracağım?

Oyla 0

Hazal 

Yönetici
Moderatör
@Hazal En az 3-5 ml arası alayım o zaman. Ürünün dediğiniz marka olduğunu sanıyordum başka bir marka da olabileceğini bilmezken. Yarın arayıp hangi marka olduğunu soracağım?
Eskiden ben de sadece Fungizone var sanıyordum bu etken maddeli.Nasıl ilaçsa dünyada tek firma üretiyor :ROFLMAO: Bulut sağolsun ufkumu baya açtı bu konularda :) dozajını söylerler belki farklı ilaç olursa.

Oyla 0

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar ilacı bulamıyorum nereye sorsam yok çaresiz kaldım
Nur hanım,ben 2 ml kadar Schroeder Amphotericin bulabilirim belki.Kesinleştirip yazacağım size.Yalnız tedavi süresini hekime sormanız lazım.Daha öncede dediğim gibi megabakter için 20 gün öneriliyor,siz de çıkan mukor spp için kaç gün kullanılmalı? Süre daha az olursa suyu tazeleyerek verseniz de yeter.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Nur hanım,ben 2 ml kadar Schroeder Amphotericin bulabilirim belki.Kesinleştirip yazacağım size.Yalnız tedavi süresini hekime sormanız lazım.Daha öncede dediğim gibi megabakter için 20 gün öneriliyor,siz de çıkan mukor spp için kaç gün kullanılmalı? Süre daha az olursa suyu tazeleyerek verseniz de yeter.
Öncelikle teşekkür ederim veterinere danıştım en az 10 gün diyor bu durumda o 2 ml yeterli olur gibime geldi inşallah bulabilirsiniz güzel haber alırız.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Arkadaşlar iyi günler güncelleme yapmak istedim. Sağolsun hazal hanım sayesinde 1 ml amfoterisin temin edebildim şu an ilacı kullanıyoruz ve 8. Gündeyiz. Fakat kuşum halen ishal yapıyor, boğaz esnetme hareketine ise yine devam ediyor. Biliyorsunuz bu ilaç gelmeden Netcox kullanmıştım, Atilla beyin tedavi önerisini bizzat uygulamıştım sonrasında elektrolit+probiyotik+multivitamin şeklinde bitirip amfoterisine başlamıştım. Fakat koksidiyoz tedavisine rağmen geçen pazar kuşum bir kere kanlı dışkı yaptı. Açıkçası yıkıldım diyebilirim ama o günden sonra tekrarı olmadı.

Kuşum Netcox-amfoterisin öncesi 1-2 gram vermişti şimdi ise daha da zayıfladı. Yemini güzel bir şekilde tüketiyor fakat ishalinden ötürü olacak ki yediği yaramıyor, karın kemiği belirgin oldu. Neşesi yerinde yemesi iyi ama genele bakınca iyi değil çünkü 6-7 gram verdi koksidiyoz ilacını kullanıp tedaviyi bitirmeme rağmen bir kere kanlı yaptı, amfoterisin kullanmaya devam ediyoruz halen ama daha gözle görülür iyi anlamda bir gelişme olmadı.

Sizlerin tecrübe ve bilgilerine ihtiyacım var şu an ki durumda nasıl bir yol izlemeliyim. Elimde amfoterisini 10 yada 11 güne tamamlayabilecek kadar ilaç kaldı bundan sonrası ne yapabilirim.

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar ben şırınga ile alacağım her gün taze vereceğim dedim ve bana şunları attı. Kesinlikle şırınga ile almalıyım baksanıza

@Hazal @neanderthalensis @bespokeN

konu çok uzadığı için takip edemedim.siz bu fotodaki ilacı ne için kullandınız? Veteriner Cem Memur'un 3 etken maddeli mix antibiyotiği bu, genelde solunum yolu bakterileri için kullanılır

ilaveten, netcox'u ne şekilde ve kaç gün kullandınız ayrıntılı yazabilirmisiniz?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, ilaç kullanımını tamamladıktan sonra durum değerlendirmesi yapalım tekrardan. O günden itibaren kuş görünümü ve dışkılarını paylaşırsanız eğer hep beraber bir ortak paydada buluşabilir miyiz bakalım.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
konu çok uzadığı için takip edemedim.siz bu fotodaki ilacı ne için kullandınız? Veteriner Cem Memur'un 3 etken maddeli mix antibiyotiği bu, genelde solunum yolu bakterileri için kullanılır

ilaveten, netcox'u ne şekilde ve kaç gün kullandınız ayrıntılı yazabilirmisiniz?
Tahlilde mantar çıkmıştı ve amfoterisin-b önerilmişti ben de o yüzden kullanıyorum.
Yine tahlilde koksidiyoz çıktı onun içinde Netcox kullandım. Şu şekilde kullandım alıntı yapıyorum.
Merhaba.
Sulphamezathin koksidiyozda kesin sonuç vermez, ilaç etken maddesi sebebi ile yetersiz kalır,hafif vakalarda da kesin sonuç vermez sadece koksidiyozu baskılar, bağırsaktaki koksidiyoz yoğunluğunu bir miktar aşağı çeker.
Tavsiyem;
İlacınız gelene kadar veterinerde günde 1 defa sabahları kursağını tam dolduracak şekilde A21 ile kursaktan besleme yaptırırsanız çok güzel olur, kuş kendini toparlar.
Uygulamam ise şu şekilde;
1)İlk önce koksidiyoz tedavisi ile başlayacaksınız. (netcox,baycox veya coxmed)
2)40 cc suya damlalıkla 4 damla (fazla veya az değil) 2 gün ''sadece ilaçlı su'' vereceksiniz.(ilacın kalıntısı gitsin düşüncesi ile ilaçsız su vermeyeceksiniz) İlaçlı suyu verdikten 12 saat sonra eski suyu döküp tekrar aynı şekilde aynı dozajda vereceksiniz.(örneğin:sabah 07.00'da ilk ilacı verecek, ondan 12 saat sonra yine 40 cc su koyup tekrar 4 damla vereceksiniz).3.günün sabahı ilaçsız, sadece temiz su vereceksiniz, temiz suyu da 12 saat sonra temiz su ile değiştirip.4.günün sabahı son kez 40 cc suya 4 damla ilaç vereceksiniz,12 saat sonra tekrarlaycaksınız.5.gün temiz su vereceksiniz.6.gün,7.gün,8. gün probiyotik sonrasında 2 gün üst üste multivitamin vereceksiniz.
3)İlacı kullanıdığınız süre içerisinde sadece yem ve ilaçlı su vereceksiniz(tekrar ediyorum; ilaçsız temiz suyu sadece 3.gün de 1 gün boyunca vereceksiniz)
Tedavi sırasınca vitamin, mama veya başka bir şey kesinlikle vermeyeceksiniz. İlacın bağırsakta emilimini ve dolayısı ile tedavi etkisini engellersiniz.
4)Mantar tedavisine koksidiyoz tedavisinden sonra başlamalısınız ama araya belli bir saman koyarsanız iyi olur.
Kuşunuz bu arada iyice toparlar.
5)Koksidiyoz tedavisi biter bitmez,bittiği sabah veterinerde A21 yavru kuş mamasını kursağına 1 hafta boyunca aynı saatte (sabah) elle besleme aparatı yardımı ile bastırın ki,kuş güzelce beslensin.A21 in içindeki besinler,probiyotik ve vitaminler kuşunuzun hızla toparlanmasını sağlayacaktır.
El beslemesi, bittiği gün dışkısını tekrar tahlil yaptırın, duruma bakalım. Belki de ilaç kullanmanıza gerek kalmayacak.
Mantar üremesi gözlenmiş ama acaba yoğunluğu nedir bu önemli.
Amfoterisin bu konuda son noktadır, acaba gerek var mıdır?
Çünkü mantar hastalıkları kuşun vücut direnci düşünce nükseder, vücut direnci yüksek kuş mantarı tolere eder.
Kuşun direnci düşükse verilen mantar ilaçları da bir işe yaramayacaktır.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
@neanderthalensis bu arada kuşum da bir aydır falan burun akması da var aslında hergün değil ama neredeyse hergün bir sefer dahi olsa burnu akıyor. Bir de bazen dışkılarında sindirilmemiş yem oluyor.

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Tahlilde mantar çıkmıştı ve amfoterisin-b önerilmişti ben de o yüzden kullanıyorum.
Yine tahlilde koksidiyoz çıktı onun içinde Netcox kullandım. Şu şekilde kullandım alıntı yapıyorum.

aşağıdaki fotodaki ilacı da sormuştum
Arkadaşlar ben şırınga ile alacağım her gün taze vereceğim dedim ve bana şunları attı. Kesinlikle şırınga ile almalıyım baksanıza

@Hazal @neanderthalensis @bespokeN

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
@neanderthalensis o fotodakileri kullanmadım ben de ne olduğunu bilmiyorum zaten. O zamanlar bir kişi bana amfoterisin-b verecek olmuştu fakat o fotoğraftaki ilaç ile karıştırmış bir şekilde vermek istiyordu dediğine göre amfoterisin b yalnızca o ilaçla karışınca etki edermiş. Bende sadece amfoterisin istemiştim baktım o şekilde vermiyor işte almamıştım.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
bu durumda öncelikle elinizdeki amfoterisin-b yi bitirmenizi öneririm

koksidiyoz tedavisi bazen yeterli gelmeyebilir, 2. kürü uygulamak gerekebilir
@neanderthalensis o kişinin hazırladığı karışımı uygulanmamakla hata mı ettim sizce gerçektende kuşum iyileşmedi kafam çok karışık o ilaç gerekli miydi diye şu an düşünüyorum.

Kuşum gerçekten kurumada ve koksidyoz için ikinci küre ne zaman başlamalıyım. Ben tahlilden önce enrocure de kullanmıştım o da salmonella ve ecoli için etkiliydi kendimi mi kandırıyorum bilmiyorum ama o fotoğraftaki ilaçla bu da aynı işlev içindi değil mi ?

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
@neanderthalensis o kişinin hazırladığı karışımı uygulanmamakla hata mı ettim sizce gerçektende kuşum iyileşmedi kafam çok karışık o ilaç gerekli miydi diye şu an düşünüyorum.

Kuşum gerçekten kurumada ve koksidyoz için ikinci küre ne zaman başlamalıyım. Ben tahlilden önce enrocure de kullanmıştım o da salmonella ve ecoli için etkiliydi kendimi mi kandırıyorum bilmiyorum ama o fotoğraftaki ilaçla bu da aynı işlev içindi değil mi ?

siz bunları düşünmeyin , fotodaki ilacı ben de kullanıyorum, içerisindeki etken maddeleri biliyorum ancak sizin durumunuzla HİÇ alakası yok. ilaveten , enrocure ve bu ilaç aynı işlev için değildir

siz öncelikle elinizdeki amfoterisin-b yi bitirin

bunun ardından artık tekrar yazarsınız, koksidiyoz şüphesi (kanlı dışkı) devam ederse gerekirse tekrar netcox kullanılabilir.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
@neanderthalensis teşekkür ederim bir nebze de olsa bu konuda içim rahatladı. Kuşum halen neden iyileşmiyor anlamıyorum ve zayıflıyor ya en çokta bu beni üzüyor. Mantar tedavisinin bitimine 2-3 gün kalmasına rağmen bu ishali, burun akması ve boğaz hareketi halen aynı ya kahroluyorum.

Siz o ilacı nasıl bir durumda kullandınız anlatabilir misiniz? Netcox tedavisini siz nasıl uyguluyorsunuz bunu da öğrenmek istiyorum

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Arkadaşlar iyi günler. Pazartesi itibariyle probiyotik takviyesine başlamıştım bugün ise multivitaminle devam ediyorum cumartesi bitireceğim. Netcoxa pazar günü başlamayı düşünüyorum doğru bir zaman olur mu mantar tedavisi 11 gün sürdü ve geçen pazara kadar kullandı. Bu sefer ki Netcox kullanımımız nasıl olmalı tedavi önerisi almak istiyorum. İshali halen devam ediyor, bazen dışkısında yem oluyor, kuşum kilo almıyor burnu ise arada akıyor. Kan olayı 3-4 gün önce yine tekrar etti. Fikirlerinizi bekliyorum tekrar iyi günler.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
5 gün yeterli oluyor bu tarz ürünlerde ama süreç kuşun ne seviyede hasta olduğuna bağlı olarak değişiyor. Pazar günü başlanabilir bence.

Oyla 0