Kuşum bir ayağını havada tutmak istiyor

Nur avcı

Forum Sakini
Tam bir ay önce kuşum aniden salıncağını bırakıp tünekte durmaya başladı ama sol ayağını havada tutarak. Ondan 4-5 gün önce ise yere düşmüştü. Düştükten sonra gayet normal uçmaya, rahatça yürümeye devam etti sonradan tünekteyken ayağını tam basmak istemedi ve havada tutmaya başladı.

Düşmeden yine hemen sonra aniden yemi bıraktı bunun üzerine tam bir hafta boyunca kendi elimle tane olarak ona ben yem verdim çok şükür 1 haftalık süreçten sonra geri düzeldi ve o zamandan beri yem yeme problemi olmadı.

Yem yemesi düzelmeye başlarken ise yine sol tarafında olan gözü aniden mat bir görüntü almaya başladı o gözünü kısıyordu. Bunun üzerine kendim 3 gün boyunca d vitamini verdim ve gözünede bir kez teramycin krem sürdüm. Hamdolsun gözü düzeldi sağlığına kavuştu.

Kuşumu ilk hafta Veterinere götürmüştüm “kırık incinme yok” deyip bir şırıngaya vitamin çekti kullan dedi.

Şu an ise kuşum halen o ayağını tünekte çok kavramak istemiyor. Kavrayamadığından değil istediği an sıkıca tutuyor ama genel olarak o ayağı daha rahat bırakıyor. O ayağını havaya kaldırması artık daha azaldı ama devam da ediyor. Sağ ayağını ise “eğer tüm bu olaylar düşmeye bağlı ise” o zamandan beri geriye doğru esnetme yapamıyordu tünekte yana doğru kaydırarak esnetiyordu çok şükür iki gündür sağ ayağını geriye rahatça esnetiyor.

Geçenlerde kuşun dışkısını da incelettim parazit kaynaklı bir hadiseden mi böyle oluyor diye parazit yokmuş.

Son düzenleme:

bespokeN

Forum Sakini
@bespokeN bulamazsam size danışacağım yardımınız için teşekkür ederim. Bana amphotericin-b yazmışlar açıkçası zaten o işi yaptıklarına kesin tedavi ne ise onu diyorlardır diye hemen o ilacı aramaya başladım. Onlara sormamı istediğiniz bir şeyler varsa mail atabilirim çünkü benim ilaçlarla ilgili pek bir bilgim olmadığına ne derlerse o şeklinde kalıyor.
Onlar yardımcı olmak için ilaç öneriyorlar. İşleri bu değil aslında. Şu aşamada onlara sorabileceğiniz hiçbir şey yok. Ya veterinere ya da buraya danışabilirsiniz.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
sizde hem koksidiyoz hem mantar çok yoğun şekilde var, dışkıda kan hala devam ediyor. yarın sabah sulphamezathine ve mikostatin başlayıp 5 gün kullanın. (sulphamezathine mantarı azdırır, bunu baskılamak için mikostatin de kullanacaksınız)

ayrıca mantar tedavisi için amfoterisin-b bulmaya çalışın, bunu temin etmeniz biraz vakit alacaktır, önce yukarıdaki tedaviyi yapıp aradan çıkarın
Merhabalar 27 Ağustostan 1 Eylül’e kadar beş günlük sulphamazethine kullanmıştım sonra probiyotik+vitamin kullandım. 9 Eylül’den 13’üne kadar ise Enrocure kullandım. Yani bu son ilaçtan bir hafta geçti. Yeniden sulphamazethineye başlamam doğru olacak mıdır? Amphotericin b yi bulabilirsem direkt onun ile başlamanın daha doğru olacağını düşünüyorum asıl sorun mantar olduğuna.

Son düzenleme:
Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Arkadaşlar bir veteriner ile görüştüm amfoterisin-b kendisinde yokmuş çok zor bulursun, eczaneden de bulabilirsin dedi. Ben hayvan ilacı olarak almak istiyorum falan dedim ama bulamayacağımı diyor. Bir de parazit olarak koksidyoz çıktı dedim “amfoterisin-b hem mantar hemde parazit için zaten falan dedi iki rahatsızlığa da iyi gelir dedi… (sulphamazethine de koksidyoza kullanılmaz dedi)

Gel gelelim lab. Mantar için amphotericin-b önerdi ama koksidyoz için de antiparaziter bir ilaç kullanın dedi sonuçta bir ilaç iki şeye etki edecek olsaydı onlarda bunu derdi.

Bizim buradaki veterinerlere güvenemiyorum hep bir dedikleri başka bir şeyle uyuşmuyor ya da yanlış bilgi veriyorlar…

Bir başka veterinerden daha cevap bekliyorum onda ilaç var mı diye.

@bespokeN @neanderthalensis

Oyla 0

bespokeN

Forum Sakini
Vet Schroeder Amphotericin B ürünü olabilir benim size önereceğim yerde. Ancak bölünmüş satmıyor yanlış hatırlamıyorsam 200-220 TL bir ücreti vardı. Bir ihtimal İzmir'de bir yer var oradan ihtiyacınız kadarını 50-60 TL gibi bir ücrete alabilirsiniz fakat en son sorduğumda sipariş geçmişlerdi Türkiye'de Amfoterisin B yok demişlerdi 2 ay oluyor aşağı yukarı. Belki gelmiştir. Bu sırada siz de eczanelere Fungizon diye sorabilirsiniz. Fungizon flakon olarak geçiyordu sanırım. En ucuzu ve en bulunabiliri bu. Veteriner ecza depoları, kanatlı veterinerleri, büyük veteriner hastaneleri neresi varsa gerekirse 50 tane yer arayın Google üzerinden ve amfoterisin b sorun birisinde vardır belki. Medikovet'i arayabilirsiniz eğer aramadıysanız. Büyükçekmece Medikovet. Ko-amoksilav kuş için veteriner ilacı olarak burada vardı mesela belki Amfoterisin B de vardır.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Vet Schroeder Amphotericin B ürünü olabilir benim size önereceğim yerde. Ancak bölünmüş satmıyor yanlış hatırlamıyorsam 200-220 TL bir ücreti vardı. Bir ihtimal İzmir'de bir yer var oradan ihtiyacınız kadarını 50-60 TL gibi bir ücrete alabilirsiniz fakat en son sorduğumda sipariş geçmişlerdi Türkiye'de Amfoterisin B yok demişlerdi 2 ay oluyor aşağı yukarı. Belki gelmiştir. Bu sırada siz de eczanelere Fungizon diye sorabilirsiniz. Fungizon flakon olarak geçiyordu sanırım. En ucuzu ve en bulunabiliri bu. Veteriner ecza depoları, kanatlı veterinerleri, büyük veteriner hastaneleri neresi varsa gerekirse 50 tane yer arayın Google üzerinden ve amfoterisin b sorun birisinde vardır belki. Medikovet'i arayabilirsiniz eğer aramadıysanız. Büyükçekmece Medikovet. Ko-amoksilav kuş için veteriner ilacı olarak burada vardı mesela belki Amfoterisin B de vardır.
Teşekkür ederim fungizonu yarın alacağım. Amfoterisini bölünmüş olarak alabilmem mümkün fakat tek bir şişe ilacı alacak duruma sahip değilim. Laboratuvarı da ailem ile çok cebelleşerek halledebildim…

Fungizonu amfoterisin-b etkenli olarak internette bulmuştum bende fakat bu ilaç başlı başına yeterli olur mu onu düşünüp durdum sonuçta gerçek ürün oldukça pahalı bu muadil gibi bir şey oluyor sanırsam bilginiz doğrultusunda bana burayı anlatabilir misiniz?

Fungizonu kullansam bile gerçek amphotericin-b yi de yine de alıp kullanmam gerekli midir?

Kesinlikle ilacı bulabilmek için araştırmaya devam edeceğim buradaki veteriner ecza deposunu da yarın arayacağım saydığınız yerlere de sorayım. İzmir de bir yer var demişsiniz oranın ismini yazabilir misiniz?

Oyla 0

bespokeN

Forum Sakini
Fungizonu internette nereden buldunuz özelden atabilir misiniz bana? Güvenilir mi bir sorgulamak lazım. Siz yarına kadar bulamazsanız bulabileceğinizi düşündüğüm yerlerin irtibat numaralarını özel mesaj yoluyla atacağım size. Telefon numalarını buradan paylaşmam etik olmaz.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Fungizonu internette nereden buldunuz özelden atabilir misiniz bana? Güvenilir mi bir sorgulamak lazım. Siz yarına kadar bulamazsanız bulabileceğinizi düşündüğüm yerlerin irtibat numaralarını özel mesaj yoluyla atacağım size. Telefon numalarını buradan paylaşmam etik olmaz.
İnternet derken yani amphotericin-b etkenli ilaç diye aratırken fungizonun eczanede satıldığını buldum yarın sabahtan eczaneye gideceğim almak için inşallah bulurum.Bu ilacı alabilirsem nasıl kullanmalıyım

Tamamdır size bulup bulamadığımı haber edeceğim.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Fungizone eczanede yoktu o da bulunmuyormuş :( ikinci vet. de sordum onda da yok birde bana amfoterisin-b damar içinden veriliyormuş diyor araştırma yapmış bu doğru mu ağızdan verilmiyor mu?
Bana şöyle görseller attı.
@bespokeN @neanderthalensis

Ekli dosyalar

• 6DE9AFF3-301A-4A1A-B3F5-1137FE2F35EF.jpeg
    6DE9AFF3-301A-4A1A-B3F5-1137FE2F35EF.jpeg
    43 KB · Görüntüleme: 16
  • 3B8A7210-4833-4D4E-A3E8-D2C464BDEC4C.jpeg
    3B8A7210-4833-4D4E-A3E8-D2C464BDEC4C.jpeg
    40.5 KB · Görüntüleme: 16
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu tarz ilaçların farklı kullanım şekilleri mevcut ancak kuşlara uygun şekilde de sunulabilirler.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Arkadaşlar veteriner bir de bunu atmış kendisi önerileceğim en güçlü mantar ilacı triflucan diyor fakat bu ilaç diğerinin etkenini taşımıyor ve laboratuvara amfoterisini bulamadığımı başka bir şey kullanılabilir mi diye yazdım. “Malesef muadil bir ilac onerisinde bulunamayacagiz mantar tedavisinde kullanilan ilac genelde ve en etkin olan bu” yazdılar… @bespokeN @neanderthalensis @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• B990D6DA-778E-41A3-9936-A4D0216927DD.jpeg
    B990D6DA-778E-41A3-9936-A4D0216927DD.jpeg
    64.8 KB · Görüntüleme: 16
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Doğru söylemişler. Hiç bulunamaz ise düşük etkisi olacak triflucan uzun süreli kullanilmalidir

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar veteriner bir de bunu atmış kendisi önerileceğim en güçlü mantar ilacı triflucan diyor fakat bu ilaç diğerinin etkenini taşımıyor ve laboratuvara amfoterisini bulamadığımı başka bir şey kullanılabilir mi diye yazdım. “Malesef muadil bir ilac onerisinde bulunamayacagiz mantar tedavisinde kullanilan ilac genelde ve en etkin olan bu” yazdılar… @bespokeN @neanderthalensis @Doğanay Y.

nur hnm arkadaşlar daha önce de yazmıştı, laboratuvara artık sormanıza gerek yok onların işi bitti, daha fazlası onları rahatsız eder. amfoterisin-b nin muadili olsa biz yazarız zaten. çok zorda kalınırsa bunun yerine nystatin + flukonazol aynı anda da kullanılabilir ancak amfoterisin-b nin etkisini yine de yapamaz.

ilaveten, size dün yazmıştım, kuşunuzdaki yoğun koksidiyoz da devam ediyor

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
@neanderthalensis bana kendileri bir konu hakkında mesaj atmışlardı o sırada bu konuşma geçti haklısınız zaten diyebileceklerini dediler. Koksidiyoz için yine sulphamazethine mi kullanacağız? Daha önce kullanırken sulu ishal hiç kesilmemişti. Size ilaç kullanım zamanlarımızın tarihini yazmıştım bakabildiniz mi?

Çok affedersiniz ama veteriner koksidiyoza sulphamazethine kullanılmaz diyor. Yine aynı kişi 3 sene önce kanlı dışkı için bu ilacı vermiş prospektüsteki koksidiyoz kısmını bile altını çizerek bakın tam bu hastalığa kullanılır demişti valla bir öyle bir böyleler dediklerine bu yüzden genelde güvenmek mümkün olmuyor…

Burada tecrübe ve bilgi sahibi kişiler yani sizler sayesinde doğru bilgiye ulaşmamız mümkün oluyor bu kişiler nasıl veteriner oluyor hadi oldular bilmedikleri konularda niye illa bilirmiş gibi ilaçtır dozdur emin bir şekilde veriyorlar anlamıyorum. Gerçekten para, vakit en önemliside bizim için çok değerli olan canlarımıza yanlış tedaviye sebep oluyorlar.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Bulduğum kişi şunları yazdı bir bakar mısınız? Birde diyor ki bu ilaç tek başına yetmez combi mixte kullanmanı tavsiye ederim dedi. kendisini @bespokeNin önerdiği Ankara’daki bir veteriner ile görüşmemizden yola çıkarak buldum burada bir güvercin derneği başkanıymış şansa ilaç varmış.

Suya hazırlamış da hemen bu şekilde alsam mı ki miktarı nasıl ayarladı inanın bilmiyorum…

@Hazal @neanderthalensis @bespokeN

Ekli dosyalar

• 32CF1307-1A9F-477C-A564-AE1E3E43BA4B.jpeg
    32CF1307-1A9F-477C-A564-AE1E3E43BA4B.jpeg
    43.3 KB · Görüntüleme: 18
  • E8885D10-E24E-47B7-9854-98C1E7ECC858.jpeg
    E8885D10-E24E-47B7-9854-98C1E7ECC858.jpeg
    85.6 KB · Görüntüleme: 15
  • DE327B09-931E-4AF2-B439-2DA141B23219.jpeg
    DE327B09-931E-4AF2-B439-2DA141B23219.jpeg
    186.3 KB · Görüntüleme: 13
Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Bulduğum kişi şunları yazdı bir bakar mısınız? Birde diyor ki bu ilaç tek başına yetmez combi mixte kullanmanı tavsiye ederim dedi. kendisini @bespokeNin önerdiği Ankara’daki bir veteriner ile görüşmemizden yola çıkarak buldum burada bir güvercin derneği başkanıymış şansa ilaç varmış.

Suya hazırlamış da hemen bu şekilde alsam mı ki miktarı nasıl ayarladı inanın bilmiyorum…

hayır olmaz..

Oyla 0

bespokeN

Forum Sakini

Ben Ankara'da veteriner önermedim baycox ilaç bulduğum kuşçu kendisi. Veteriner demedim size.

Oyla 0