Kuşum bir ayağını havada tutmak istiyor

Nur avcı

Forum Sakini
Tam bir ay önce kuşum aniden salıncağını bırakıp tünekte durmaya başladı ama sol ayağını havada tutarak. Ondan 4-5 gün önce ise yere düşmüştü. Düştükten sonra gayet normal uçmaya, rahatça yürümeye devam etti sonradan tünekteyken ayağını tam basmak istemedi ve havada tutmaya başladı.

Düşmeden yine hemen sonra aniden yemi bıraktı bunun üzerine tam bir hafta boyunca kendi elimle tane olarak ona ben yem verdim çok şükür 1 haftalık süreçten sonra geri düzeldi ve o zamandan beri yem yeme problemi olmadı.

Yem yemesi düzelmeye başlarken ise yine sol tarafında olan gözü aniden mat bir görüntü almaya başladı o gözünü kısıyordu. Bunun üzerine kendim 3 gün boyunca d vitamini verdim ve gözünede bir kez teramycin krem sürdüm. Hamdolsun gözü düzeldi sağlığına kavuştu.

Kuşumu ilk hafta Veterinere götürmüştüm “kırık incinme yok” deyip bir şırıngaya vitamin çekti kullan dedi.

Şu an ise kuşum halen o ayağını tünekte çok kavramak istemiyor. Kavrayamadığından değil istediği an sıkıca tutuyor ama genel olarak o ayağı daha rahat bırakıyor. O ayağını havaya kaldırması artık daha azaldı ama devam da ediyor. Sağ ayağını ise “eğer tüm bu olaylar düşmeye bağlı ise” o zamandan beri geriye doğru esnetme yapamıyordu tünekte yana doğru kaydırarak esnetiyordu çok şükür iki gündür sağ ayağını geriye rahatça esnetiyor.

Geçenlerde kuşun dışkısını da incelettim parazit kaynaklı bir hadiseden mi böyle oluyor diye parazit yokmuş.

Son düzenleme:
Suya taze hazırlanması gerekir bence,çok detaylı soramadı ama kardeşime üretici firmayı arattım ben son çare :( iki hekim farklı konuştu çünkü.Eğer gerek olursa 1lt 1 ml olarak vereceğim kesinlikle.Altını çizerek belirtmişler biz böyle öneriyoruz diye.

Oyla 0
Suya taze hazırlanması gerekir bence,çok detaylı soramadı ama kardeşime üretici firmayı arattım ben son çare :( iki hekim farklı konuştu çünkü.Eğer gerek olursa 1lt 1 ml olarak vereceğim kesinlikle.Altını çizerek belirtmişler biz böyle öneriyoruz diye.
Şimdi bu kişi ilacı ücretsiz de verebilir gibi bir tavırdaydı bu yüzden çok bir şey de diyemedim ama şırıngayı yollayacağım. En iyisi şırıngaya çektirmek olacak sanırım.

Oyla 0
Şimdi bu kişi ilacı ücretsiz de verebilir gibi bir tavırdaydı bu yüzden çok bir şey de diyemedim ama şırıngayı yollayacağım. En iyisi şırıngaya çektirmek olacak sanırım.
Evet öyle yapın,0,1 ml normal suluğa oluyor.Kullanım süresini de hesap ederek alırsınız.Tabi başka kullanım şekli önerilir onu uygularsınız belki.

Oyla 0
İlaç zaten 20 ml ve 200 küsür tl. Her gün taze hazırlanmalı bu yüzden 1 lt suya 1 ml yapamazsınız. 100'lük suluk ölçüsü 0.1 ml ve ara ara karıştırmanız lazım. Bizzat üretici firma ile görüştüm.

Oyla 0
@Hazal siz gerek kalmasın ama kullanacak olursanız 1 litre suya 1 ml şeklinde mi kullanımı daha doğru buluyorsunuz yoksa 100 ml suluğa 7 damla mı
İnşallah,çok teşekkür ederim.Ben de tam emin olamıyorum o kadar farklı öneriler aldım ki.. En mantıklı üreticinin önerdiği diye düşünüyorum.İnsülin enjektörü ile suluğa 3 damla oluyor.

Oyla 0
Arkadaşlar ben şırınga ile alacağım her gün taze vereceğim dedim ve bana şunları attı. Kesinlikle şırınga ile almalıyım baksanıza

@Hazal @neanderthalensis @bespokeN

Ekli dosyalar

• 793743D4-D2AE-4C9D-AE6C-042E30EFE317.jpeg
    793743D4-D2AE-4C9D-AE6C-042E30EFE317.jpeg
    231.4 KB · Görüntüleme: 22
  • C7FF4145-4378-4D59-A404-8E6E0A6F45C7.jpeg
    C7FF4145-4378-4D59-A404-8E6E0A6F45C7.jpeg
    62.8 KB · Görüntüleme: 21
Oyla 0
İlaç zaten 20 ml ve 200 küsür tl. Her gün taze hazırlanmalı bu yüzden 1 lt suya 1 ml yapamazsınız. 100'lük suluk ölçüsü 0.1 ml ve ara ara karıştırmanız lazım. Bizzat üretici firma ile görüştüm.
Arkadaşlar ben şırınga ile alacağım her gün taze vereceğim dedim ve bana şunları attı. Kesinlikle şırınga ile almalıyım baksanıza
niye verilmiyormuş onu anlamadım,hani öneriyoruz bunu da dense tamam da..

Oyla 0
Aynen bende bu ısrarı anlamadım ilk şırıngaya çekip verecekti şimdi illa kendi hazırladığı karışımı verme derdin de yemin ederim bir şeyi bulduğuma bile sevinemedim… @Hazal

Oyla 0
Tövbe estağfurullah şu yaşadığım duruma bakın ya babam yolda adam ne yazıyor… Babamı arayıp bilgilendirdim gitmesin diye ben yine de gideceğim orijinal ürünü şırıngaya çekip verirse alırım vermezse gelirim diyor….
@neanderthalensis @Hazal

Ekli dosyalar

• 8DFFD8F1-60DE-4B09-829C-3370DEE3E65E.jpeg
    8DFFD8F1-60DE-4B09-829C-3370DEE3E65E.jpeg
    189.3 KB · Görüntüleme: 19
Oyla 0
Oyla 0
Şu an o kadar canım sıkkın ki anlatamam adam babamı bir güzel ikna etmiş hazırladığı amfoterisin+o güvercin ilacı karışımı vermiş.
Kendi yerine götürüp amphotericin-b yi açmış göstermiş bu ilaç diğeri ile kombin yapılmazsa asla işe yaramaz benim işimi bana mı öğreteceksiniz vs saymış…. Tek başına amphotericin-b hiçbir fayda etmez vs…

Yıllardır güvercin besliyorum sadece bu şekilde bu ilaç etki ediyor demiş durmuş. Bir de 20 gün kullanılacak demiş… Sinirden başım çıkacak tek bir ilacı şırıngaya çek ver ya bırak etki etsin etmesin ona ne ? Ücrette almamış zaten almayacaktı da. Hayır bir de babam laboratuvar analizi yaptırdığımı bilmiyor bilse kuşumda ecoli, salmonella olmadığını o adamın kattığı ilacın gereksiz olduğunu anlayacak ama ona bu durumu demediğime söyleyemiyorumda.

Şimdi o şişe öylece duruyor anlayacağınız ilacı buldum ama bulamadım. Neredeyse lanet edeceğim sanki neydi ya bir şırıngaya az biraz çekip verecek bitecekti….

Oyla 0
maalesef bazı kalıp bilgili kişilerdeki en belirgin hastalık bu. Dediğim dedik, ben yaptım oldu sizde de iş görür. Asla dinlemeyi bilmezler.
bu konuyu arada açıp okuyorum aklıma geldikçe :D

Oyla 0
@Doğanay Y. Evet bilmedi de… Benle yazışmasından sonra babama tavırlı davranmış yıllardır ilaçlar ile ilgili karışım,bilgi sahibiymiş lafı kızınız mı daha iyi bileceğe getirmiş. Babam kızım titiz davranır ondan yine de şırıngaya çektireyim sorun olmasın vs demiş ama adam asla oralı olmamış.

Babam da bana adam şırıngaya çekmiyor ben ne yapayım vs dedi. İşte sonuç olarak ilacı bulmam neye yaradı hiçbir işe… İzmir’den bir kliniğe amfoterisin b yi sordum iki güne yeniden arayın dediler ilaç normalde varmış ama bitmiş toptancıdan alacakmış fiyatı ise henüz belli değil. Bu arada ilaçtan kaç ml istemeliyim?

Denizlideki bu kişi karışım gibi şeyler çıkarmasaydı hem Denizli’den olması sebebiyle gün içinde alabilecek hemen kullanacaktım hem de ücretsiz olacaktı nasıl bir şans ise artık olmadı.

Oyla 0
Benim size tavsiyelerim; Öncelikle evham yapmayın. Sakin kalın. Aldığınız veya alacağınız ilacın ne olduğundan emin olun. Amfoterisin B bir etken madde. İlaç ismi değil. Fungizon da Vet Schroeder ürünü de Amfoterisin B etken maddesini içerir. Sadece Türkiye'de Fungizon'un oralı ya yok ya da varsa bile çok pahalı o yüzden enjektabl Fungizon kullanılıyor. Oral olması daha iyi olurdu fakat enjektabl da oral olarak verilince kuşlarda işe yarıyor. Dönelim ilk tavsiyeme... Bence siz karakter olarak çok tezcanlı ve sürekli sorun arayan bir yapıya sahipsiniz. Bu söylediklerimle sizi yargılamıyorum bu yüzden kırılmayın lütfen. Ben de dönem dönem bu hâl ve hareketleri çoğu insan gibi sergiliyorum. Size de saygı duyuyorum bu yüzden ancak bu tavırlarınız bence çok basit işlerinizi bile zora sokuyor. İki konunuzu da baştan sona üşenmeden okudum yaşanan problemlerin çoğunun sebebi bu bence. Elinizde kapı gibi tahlil sonucu ve almanız gereken nokta atışı ilaç ismi var. O yüzden derin bir nefes alın ve sakin olun. İlaç mı buldunuz? Arayıp sorun ve konuşun. Mesajlaşarak anlaşmayın. Gördüğünüz gibi adam sulandırır verir size. Kullanımından emin değil misiniz? Yazın buraya söyleyelim ama daha hangi ilacı alacağınız bile belli değilken dozaj soruyorsunuz. Buna rağmen dozaj bilgisi veriyoruz yine soruyorsunuz. Bu kadar şüpheci olmayın lütfen hem kuş hem de ve en önemlisi sizin sağlığınız için. İlacın dozajlaması da kolay, tedavi süresi de belli. Her şey çok rahat ve basit aslında. Detaylarda o kadar çok boğuluyorsunuz ki... İşin en zor kısmı ilacı bulmak ki bu bile kafa yoracak bir şey değil. Dört koldan biz de yardımcı oluyoruz. Yapmanız gereken tek şey sakin bir şekilde ilacın olabileceği yerleri aramak. Ben dün ve bugün ilgilendim aslında bu kadar zaman harcayacak vaktim yok bu yüzden konuyu takipten çıkıyorum. İnşallah kuş en kısa sürede sağlığına kavuşur.

Oyla 0
@Doğanay Y. Evet bilmedi de… Benle yazışmasından sonra babama tavırlı davranmış yıllardır ilaçlar ile ilgili karışım,bilgi sahibiymiş lafı kızınız mı daha iyi bileceğe getirmiş. Babam kızım titiz davranır ondan yine de şırıngaya çektireyim sorun olmasın vs demiş ama adam asla oralı olmamış.

Babam da bana adam şırıngaya çekmiyor ben ne yapayım vs dedi. İşte sonuç olarak ilacı bulmam neye yaradı hiçbir işe… İzmir’den bir kliniğe amfoterisin b yi sordum iki güne yeniden arayın dediler ilaç normalde varmış ama bitmiş toptancıdan alacakmış fiyatı ise henüz belli değil. Bu arada ilaçtan kaç ml istemeliyim?

Denizlideki bu kişi karışım gibi şeyler çıkarmasaydı hem Denizli’den olması sebebiyle gün içinde alabilecek hemen kullanacaktım hem de ücretsiz olacaktı nasıl bir şans ise artık olmadı.
Eğer ilaç Vet Schroeder markalı Amphotericin ise,ölçü dediğimiz gibi olacak.İlaçlı suyu 24 saat tutacaksanız(yani gün içinde tazeleme olmayacaksa) 1 ml lik tam dolu insülin enjektörü size 10 gün yetecek.Bu ilaçta 20 gün öneriliyor kullanım.Yalnız bu süre megabakter için olabilir,siz de farklılık gösterebilir.İlacı bulduğunuzda hekime sorun isterseniz.Klinik başka ilaç yollarsa değişir tabi.

Oyla 0