Kuşum bir ayağını havada tutmak istiyor

Nur avcı

Forum Sakini
Tam bir ay önce kuşum aniden salıncağını bırakıp tünekte durmaya başladı ama sol ayağını havada tutarak. Ondan 4-5 gün önce ise yere düşmüştü. Düştükten sonra gayet normal uçmaya, rahatça yürümeye devam etti sonradan tünekteyken ayağını tam basmak istemedi ve havada tutmaya başladı.

Düşmeden yine hemen sonra aniden yemi bıraktı bunun üzerine tam bir hafta boyunca kendi elimle tane olarak ona ben yem verdim çok şükür 1 haftalık süreçten sonra geri düzeldi ve o zamandan beri yem yeme problemi olmadı.

Yem yemesi düzelmeye başlarken ise yine sol tarafında olan gözü aniden mat bir görüntü almaya başladı o gözünü kısıyordu. Bunun üzerine kendim 3 gün boyunca d vitamini verdim ve gözünede bir kez teramycin krem sürdüm. Hamdolsun gözü düzeldi sağlığına kavuştu.

Kuşumu ilk hafta Veterinere götürmüştüm “kırık incinme yok” deyip bir şırıngaya vitamin çekti kullan dedi.

Şu an ise kuşum halen o ayağını tünekte çok kavramak istemiyor. Kavrayamadığından değil istediği an sıkıca tutuyor ama genel olarak o ayağı daha rahat bırakıyor. O ayağını havaya kaldırması artık daha azaldı ama devam da ediyor. Sağ ayağını ise “eğer tüm bu olaylar düşmeye bağlı ise” o zamandan beri geriye doğru esnetme yapamıyordu tünekte yana doğru kaydırarak esnetiyordu çok şükür iki gündür sağ ayağını geriye rahatça esnetiyor.

Geçenlerde kuşun dışkısını da incelettim parazit kaynaklı bir hadiseden mi böyle oluyor diye parazit yokmuş.

Son düzenleme:
İyi günler herkese, Sekansa numune gönderdim ve sonuç bunlar çıktı hiçbir detay görülmüyor bu konuda geri yanıtta yaptım onlardan cevap bekliyorum mesela @fyalison raporu çok ayrıntılıydı.

Mantar çok aşırıymış ne yapmalıyım? kuşum şu sıralar sessizleşti ve kanat tutulmaları oldu. Bu “mukor” denilen mantarı araştırdım ama insan üzerinden bir anlatım vardı vikipedia da okuduğum şeyler ciddiydi ve bu hastalığımızdaki belirtilerle uyuşuyordu…

Parazit pozitif diyor ama açıklayıcı bir şey yazılmamış maalesef.

@neanderthalensis @Malkoçoğlu

Ekli dosyalar

• 1B776F06-0E2B-4C5F-B9E1-6D53968E9E1E.jpeg
    1B776F06-0E2B-4C5F-B9E1-6D53968E9E1E.jpeg
    15.7 KB · Görüntüleme: 22
  • 1B400C61-0B4C-4486-9FD3-C15BC1409C6B.jpeg
    1B400C61-0B4C-4486-9FD3-C15BC1409C6B.jpeg
    116.6 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Oyla 0
Ben mail atmıştım parazitin ne olduğunu öğrenmek için geri dönüş yapmışlardı. Yoksa bana gelen sonuçlarda da parazit pozitif yazıyordu sadece.
Duyarlı ve duyarsız olduğu ilaçların listesi vardı birde.

Oyla 0
Ben mail atmıştım parazitin ne olduğunu öğrenmek için geri dönüş yapmışlardı. Yoksa bana gelen sonuçlarda da parazit pozitif yazıyordu sadece.
Duyarlı ve duyarsız olduğu ilaçların listesi vardı birde.
Anladım, ben de attım bakalım ne çıkacak :( Bu arada papatyanız iyileşti mi nasıl oldu minik

Oyla 0
Bizim de son tahlilde mantar üremesi gözüktü ama,bakteri ve parazit incelenebildi.Sizin bayağı yoğun çıkmış.Bu mukor ibaresi her labda çıkıyor herhalde.Hem çalışan kişi hem veteriner mantar çoğalmış dedi sadece :/ Detaylı olarak tatmin edici bir cevap alamadım.Mantar için ilaç kullandık.Raporda E-Coli’de hafif çoğalmıştı,fakat dışkılar tamamen düzelince gördüm ki asıl sorun mantarmış zaten.

Oyla 0
Bizim de son tahlilde mantar üremesi gözüktü ama,bakteri ve parazit incelenebildi.Sizin bayağı yoğun çıkmış.Bu mukor ibaresi her labda çıkıyor herhalde.Hem çalışan kişi hem veteriner mantar çoğalmış dedi sadece :/ Detaylı olarak tatmin edici bir cevap alamadım.Mantar için ilaç kullandık.Raporda E-Coli’de hafif çoğalmıştı,fakat dışkılar tamamen düzelince gördüm ki asıl sorun mantarmış zaten.
Geçmiş olsun şükür iyileşmiş kuşunuz darısı başımıza siz hangi ilacı kullandınız? Şu an ne kullanmam gerektiğini bilmiyorum :( Sulphamazethine ve enrocure kullanmıştık mantar olduğunu bilmezken… (bir ara kanlı yapıyordu ve sindirimde sorun vardı diye)

Oyla 0
Geçmiş olsun şükür iyileşmiş kuşunuz darısı başımıza siz hangi ilacı kullandınız? Şu an ne kullanmam gerektiğini bilmiyorum :( Sulphamazethine ve enrocure kullanmıştık mantar olduğunu bilmezken… (bir ara kanlı yapıyordu ve sindirimde sorun vardı diye)
Teşekkür ederim,sağolun.Bizim diğer sonuçlar şu an endişe edecek sınırda olmadığı için mantara yoğunlaştım ben.Düzelmeseydi Enrocure’de kullanacaktık.Sizin mantara ek olarak diğerleri ne seviyede acaba? Koksidiyoz ya da bakteri durumuda aciliyet gerektiriyor olabilir,bilemiyorum ki:unsure: Fikir alabileceğiniz bir veteriner olsa iyi olurdu aslında.

Oyla 0
Anladım, ben de attım bakalım ne çıkacak :( Bu arada papatyanız iyileşti mi nasıl oldu minik
Bizim ishalimizde bir iyileşme olmadı ne yazık ki. Genel halinde bir sıkıntı yok henüz. Bu kadar ilaca ishal kesilmediği için başka şeyler olabilir diye düşünüyoruz artık organlarıyla ilgili :(
Sizin diğer kuşunuz nasıl oldu?

Oyla 0
İyi günler herkese, Sekansa numune gönderdim ve sonuç bunlar çıktı hiçbir detay görülmüyor bu konuda geri yanıtta yaptım onlardan cevap bekliyorum mesela @fyalison raporu çok ayrıntılıydı.

Mantar çok aşırıymış ne yapmalıyım? kuşum şu sıralar sessizleşti ve kanat tutulmaları oldu. Bu “mukor” denilen mantarı araştırdım ama insan üzerinden bir anlatım vardı vikipedia da okuduğum şeyler ciddiydi ve bu hastalığımızdaki belirtilerle uyuşuyordu…

Parazit pozitif diyor ama açıklayıcı bir şey yazılmamış maalesef.

@neanderthalensis @Malkoçoğlu

1- mukor mantarını ilk kez duyuyorum, bununla ilgili ilaç önerilerini mutlaka sorun. (nistatin, flukonazol, amfoterisin-b vb. )

2- bir de bunun kara mantar (mukormikoz) ile aynı şey mi olduğunu ve insana bulaşma riskini mutlaka teyit edin

3- parazitin ne olduğunu sorun (helmint , koksidiyoz vb)

Son düzenleme:
Oyla 0
Megabakter için kullanılıyor Amphotericin-B,mantar bu yüzden çok yoğun çıktı demek ki.Bu etken maddeli ilacı bulup tedaviye başlamanız gerekiyor.Koksidiyoz az da olsa çıkıyor,E-Coli de öyle.Mukor mantarı hiç bilmiyorum ama,sizin baya yükselmiş.Önce buna yönelik tedavi yapılması iyi olabilir.

Oyla 0
Megabakter için kullanılıyor Amphotericin-B,mantar bu yüzden çok yoğun çıktı demek ki.Bu etken maddeli ilacı bulup tedaviye başlamanız gerekiyor.Koksidiyoz az da olsa çıkıyor,E-Coli de öyle.Mukor mantarı hiç bilmiyorum ama,sizin baya yükselmiş.Önce buna yönelik tedavi yapılması iyi olabilir.
amphotericin-b yi veterinere sordum cevap bekliyorum ama veterinerin ilaç dozları çok yanlış oluyor o yüzden dozu bilgili arkadaşlara danışmak isterim. Megabakteri ile oldukça kötü bilgiler dolaşmakta ama elbette tedaviside varmış tabi Allah ne derse o olur. Lab. aradım kısa bir konuşma yaptık mukorun yemden geldiğini dediler yemi değiştirmeliymişim. Daha öncesinde de yemden şüphelenip değişmiştim oysa ki, yarın garden mix bulacağım.

koksidyoz için 5 günlük bir tedavi uygulamıştım aslında hatta kullanırken ve bitikten sonrada bir daha kan olmamıştı. Lakin geçen gün tek bir gün bir kez kan yaptı yeniden…

Oyla 0
Megabakter bulunsaydı söylerlerdi diye düşünüyorum.
Güncelleme: Numuneyi toplarken elle temas ettiniz mi? Koyduğunuz kap, dışkıyı aldığınız malzeme sterildi değil mi? Bir de strafor kutu içerisine buz aküyle birlikte koydunuz değil mi numune kabını?

Son düzenleme:
Oyla 0
amphotericin-b yi veterinere sordum cevap bekliyorum ama veterinerin ilaç dozları çok yanlış oluyor o yüzden dozu bilgili arkadaşlara danışmak isterim. Megabakteri ile oldukça kötü bilgiler dolaşmakta ama elbette tedaviside varmış tabi Allah ne derse o olur. Lab. aradım kısa bir konuşma yaptık mukorun yemden geldiğini dediler yemi değiştirmeliymişim. Daha öncesinde de yemden şüphelenip değişmiştim oysa ki, yarın garden mix bulacağım.

koksidyoz için 5 günlük bir tedavi uygulamıştım aslında hatta kullanırken ve bitikten sonrada bir daha kan olmamıştı. Lakin geçen gün tek bir gün bir kez kan yaptı yeniden…
Kapalı yemlere de güvenemezsek ne yapacağız ki.. Dozaj konusunda ben de çok farklı cevaplar aldım,firmayı arayıp sorduk en son.Gerek olursa kullanmama, onların önerisine uyacağım ben de.İlacı bulmak ayrı,kullanımını önerecek hekim bulmak ayrı dert gerçekten.

Oyla 0
Megabakter bulunsaydı söylerlerdi diye düşünüyorum.
Güncelleme: Numuneyi toplarken elle temas ettiniz mi? Koyduğunuz kap, dışkıyı aldığınız malzeme sterildi değil mi? Bir de strafor kutu içerisine buz aküyle birlikte koydunuz değil mi numune kabını?
Mantar yoğunluğundan bakteriye bakılamamış…
Asla elle temas etmedi, hastaneden temiz kap aldık, iki buz aküsü ile gönderdim. Zaten numune ulaştığında bir sorun olup olmadığınıda teyit ettim.
Bu amphotericin b kolay bulunan bir ilaç mıdır internette sanki zor bulunun bir ilaç gibi anlatılmış.

Oyla 0

elinizde mantar ilacı (mikostatin, triflucan vb) var mı?

Oyla 0
Mantar yoğunluğundan bakteriye bakılamamış…
Asla elle temas etmedi, hastaneden temiz kap aldık, iki buz aküsü ile gönderdim. Zaten numune ulaştığında bir sorun olup olmadığınıda teyit ettim.
Bu amphotericin b kolay bulunan bir ilaç mıdır internette sanki zor bulunun bir ilaç gibi anlatılmış.
Megabakter bir mantar çeşidi zaten. Bakteri dışında çıkan sonuç yazdığı gibidir. Megabakter yok sizde. İlaç zor bulunan bir ilaç. Benim elimde var ancak paylaşacak kadar yok maalesef. Siz sorun soruşturun bulamazsanız özelden yazın bana belki bulabileceğiniz bir iki yer biliyorum. Bir de birkaç makale baktım İngilizce olduğu için çok detaylı inceleyemedim ancak emin olmamakla birlikte kuşlarda Amfoterisin B dışındaki antifungalların Mucor spp.'yi tedavi ettiğinin bildirilmediğini okudum.

Son düzenleme:
Oyla 0
@Hazal aynen öyle 3 yıldır natural birds yem kullanıyorduk bir buçuk ay öncesiydi sanırım yemde bir sorun olmamasına rağmen kuşumun rahatsızlığının yemden olabileceğini düşündüğüm için vitakraft markasına geçmiştim şimdi ise garden mix alacağım iyi ama hep yemin güvenilirliğinden endişe mi duyacağız…

Oyla 0

sizde hem koksidiyoz hem mantar çok yoğun şekilde var, dışkıda kan hala devam ediyor. yarın sabah sulphamezathine ve mikostatin başlayıp 5 gün kullanın. (sulphamezathine mantarı azdırır, bunu baskılamak için mikostatin de kullanacaksınız)

ayrıca mantar tedavisi için amfoterisin-b bulmaya çalışın, bunu temin etmeniz biraz vakit alacaktır, önce yukarıdaki tedaviyi yapıp aradan çıkarın

Oyla 0
@bespokeN bulamazsam size danışacağım yardımınız için teşekkür ederim. Bana amphotericin-b yazmışlar açıkçası zaten o işi yaptıklarına kesin tedavi ne ise onu diyorlardır diye hemen o ilacı aramaya başladım. Onlara sormamı istediğiniz bir şeyler varsa mail atabilirim çünkü benim ilaçlarla ilgili pek bir bilgim olmadığına ne derlerse o şeklinde kalıyor.

Oyla 0