Kuşum bir ayağını havada tutmak istiyor

Nur avcı

Forum Sakini
Tam bir ay önce kuşum aniden salıncağını bırakıp tünekte durmaya başladı ama sol ayağını havada tutarak. Ondan 4-5 gün önce ise yere düşmüştü. Düştükten sonra gayet normal uçmaya, rahatça yürümeye devam etti sonradan tünekteyken ayağını tam basmak istemedi ve havada tutmaya başladı.

Düşmeden yine hemen sonra aniden yemi bıraktı bunun üzerine tam bir hafta boyunca kendi elimle tane olarak ona ben yem verdim çok şükür 1 haftalık süreçten sonra geri düzeldi ve o zamandan beri yem yeme problemi olmadı.

Yem yemesi düzelmeye başlarken ise yine sol tarafında olan gözü aniden mat bir görüntü almaya başladı o gözünü kısıyordu. Bunun üzerine kendim 3 gün boyunca d vitamini verdim ve gözünede bir kez teramycin krem sürdüm. Hamdolsun gözü düzeldi sağlığına kavuştu.

Kuşumu ilk hafta Veterinere götürmüştüm “kırık incinme yok” deyip bir şırıngaya vitamin çekti kullan dedi.

Şu an ise kuşum halen o ayağını tünekte çok kavramak istemiyor. Kavrayamadığından değil istediği an sıkıca tutuyor ama genel olarak o ayağı daha rahat bırakıyor. O ayağını havaya kaldırması artık daha azaldı ama devam da ediyor. Sağ ayağını ise “eğer tüm bu olaylar düşmeye bağlı ise” o zamandan beri geriye doğru esnetme yapamıyordu tünekte yana doğru kaydırarak esnetiyordu çok şükür iki gündür sağ ayağını geriye rahatça esnetiyor.

Geçenlerde kuşun dışkısını da incelettim parazit kaynaklı bir hadiseden mi böyle oluyor diye parazit yokmuş.

Son düzenleme:
Hayır yok ama hep su gibi yaptığı için bir şey olmasından çok endişe ediyorum. Dışkı görüntülerine baktığınızda hangi hastalıktan şüpheleniyorsunuz bakteriyel bir enfeksiyon mu

dışkılar günden güne çok değişken yorum yapmam sağlıklı olmayabilir. ancak 2-3 haftadır devam eden bir durumun ağır bakteri olma ihtimali düşüktür, son dışkıya göre karaciğer de enfekte olmamış gibi. koksidiyoz ve mantar daha yüksek ihtimal. laboratuvar analizi de yapılamadığı için deneyerek sonuca ulaşabilirsiniz. ben olsam ilaca devam ederim

Oyla 0
ilaç sonrası mutlaka elektrolit geçin 1-2 gün. Sulphamazethine ishalini azaltması gerekir normal şartlarda. Bence ilaç işe yaramıyor

Oyla 0
ilaç sonrası mutlaka elektrolit geçin 1-2 gün. Sulphamazethine ishalini azaltması gerekir normal şartlarda. Bence ilaç işe yaramıyor
Bencede işe yaramıyor gibi çünkü ilacı kullanırken sulu dışkılama aşırı arttı ilaçtan bir gün öncesi biraz sulu yaptığı olmuştu ama ilaca başladıktan sonra neredeyse hep sulu yapıyor :(
Elektrolit önerisi yapar mısınız?
Sulpahamethineden sonra ne kullanmalıyım Enrocure mi başlamalıyım

Oyla 0
dışkılar günden güne çok değişken yorum yapmam sağlıklı olmayabilir. ancak 2-3 haftadır devam eden bir durumun ağır bakteri olma ihtimali düşüktür, son dışkıya göre karaciğer de enfekte olmamış gibi. koksidiyoz ve mantar daha yüksek ihtimal. laboratuvar analizi de yapılamadığı için deneyerek sonuca ulaşabilirsiniz. ben olsam ilaca devam ederim
Önceden de dediğim gibi ilacı 5 güne tamamlayacağım ama sonrası ne yapmalıyım? Kanlı dışkıdan önce Enrocure başlayacaktık sonra durumlar değişti. Sizce bu ilacı kullanmalı mıyım ve sulphadan ne kadar sonra başlanması doğru olur?

Oyla 0
İlacın gününü dediğiniz gibi tamamlayın mutlaka. İlacın olumsuz etkisi değil çünkü tam tersi olması gerekirdi. Bu nedenle ilaç iş görmüyor dedim. Kanlı durumu kesmiş olması sevindirici ama. Ben maalesef ilaç öneremeyeceğim. Bir çok ürün kullanıldı. Bir süre kuşun dinlendirilmesi gerekir. Elektrolit pet sitelerden alınabilir, geçici kullanım iin eczaneden ge-oral alınabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz.
enrocure şuan en olası kullanılabilecek ilaç gibi.

Oyla 0
@Doğanay Y. kuşuma sadece 2 gün mikostatin ve bu 4 gündür de Sulphamazethine kullandım onun dışında bir ilaç vermedim
takip edemiyorum artık süreci :D azıcık uzadığından kafam karışıyor devamlı. İlaç bitimi sonrası 3-4 gün toparladıktan sonra bahsedilen ürünü deneyebilirsiniz. Zaten son şans olacaktır ilaç olarak diye düşünüyorum. İşe yaramazsa yapabilecek pek seçeneğimiz kalmıyor :(

Oyla 0
@Doğanay Y. :D olur öyle tabiki :) İlaç sonrası 3 gün suyuna vitamin ve 3 gün de probiyotik mi katmalıyım?(Entrobac probiyotik var pirinç tanesi kadar suya katsam olur mu)
Ge-oralı yarın alacağım nasıl kullanmalıyım

Oyla 0
aminoasitlere yönelmek daha uygun olur. Elinizde varsa eğer aminoasit katkısı daha yararlı olacaktır ya da protein ağırlıklı bir besleme düzeni. Probiyotik ise yarım gram eklemek gerekiyor ki oda çay kaşığının neredeyse yarısına yakın bir miktar. Biraz azaltarak verebilirsiniz bunu.
Ge-oral suyuna ekliyorsunuz.

Oyla 0
Evet mama da verilebilir. Genelde aminoasit b kompleks vitaminler ile piyasada bulunuyor. Fakat probiyotikle uygun karma olmaz

Oyla 0
@Doğanay Y. enrocure ilacına yarın başlayacağım. Enrocure ölçüsü nedir nasıl kullanmalıyım? 6 gündür probiyotik+ vitamin uyguladım. Dışkıda kan sulphamazethine den sonra kesilmişti ama şu anda ya normal dışkılıyor ya da beyazı olan su damlası…

Ekli dosyalar

• A7405E0C-4F20-4404-9427-D7EDDC80FBF6.jpeg
    A7405E0C-4F20-4404-9427-D7EDDC80FBF6.jpeg
    840.9 KB · Görüntüleme: 9
  • B390CA51-B7ED-4A96-A23A-221AB7A8D7A9.jpeg
    B390CA51-B7ED-4A96-A23A-221AB7A8D7A9.jpeg
    1,011.8 KB · Görüntüleme: 10
  • image.jpg
    image.jpg
    1,017.7 KB · Görüntüleme: 9
Oyla 0
Merhaba,

Kendim de cok iyi denilen bir kanatli hayvan veterinerine goturup kuşunu kaybetmis biriyim. Hala da veterinere gitmemezlik etmem ama ilac kısmı bana gore cok riskli o yuzden ilac kismina karismiyorum. Papatya cayi ishalde, kekik cayi mantarda , nane cayi midede , deve dikeni cayi karacigerde yardimcidir.

Oyla 0
Merhaba,

Kendim de cok iyi denilen bir kanatli hayvan veterinerine goturup kuşunu kaybetmis biriyim. Hala da veterinere gitmemezlik etmem ama ilac kısmı bana gore cok riskli o yuzden ilac kismina karismiyorum. Papatya cayi ishalde, kekik cayi mantarda , nane cayi midede , deve dikeni cayi karacigerde yardimcidir.
Merhaba bilgiler için teşekkür ederim. Çayları nasıl kullanıyorsunuz haftada bir iki kez verilebilir mi? Yarın öncelikle papatya çayı deneyeyim bakalım faydası olacak mı başka neler yapılabilir tavsiyeniz varsa öğrenmek isterim.

Oyla 0
Merhaba bilgiler için teşekkür ederim. Çayları nasıl kullanıyorsunuz haftada bir iki kez verilebilir mi? Yarın öncelikle papatya çayı deneyeyim bakalım faydası olacak mı başka neler yapılabilir tavsiyeniz varsa öğrenmek isterim

Bir tatlı kaşığı kekik bir cay bardagi sicak suda(icme suyu) 10-15 dakika demlenir. Suzgecle suzulup (ben suzgecli çaydanlık kullanıyorum). Her seferinde taze yapilmasi sart.Kekik çayının yanisira nane, enginar yaprağı çayı, papatya cayi kullanabilirsiniz. Gunde 4 kez kullandigim da oldu,. 4 yudum diyebiliriz.

Alternatif yontemlerden yanayim. Iyi bir probiyotik, icinde elektrolit içeren vitamin kullanmak iyi olur. Kesinlikle kuşu zorlamamak gerekiyor. Cay bardagindan icmeye alistirirsaniz cay vs. vermek daha kolay olacaktır. Bardaklar her seferinde yikanmali, iyice calkalanmali ve icme suyuyla son kez durulanmali.

Oyla 0