Kuşum bir ayağını havada tutmak istiyor

Nur avcı

Forum Sakini
Tam bir ay önce kuşum aniden salıncağını bırakıp tünekte durmaya başladı ama sol ayağını havada tutarak. Ondan 4-5 gün önce ise yere düşmüştü. Düştükten sonra gayet normal uçmaya, rahatça yürümeye devam etti sonradan tünekteyken ayağını tam basmak istemedi ve havada tutmaya başladı.

Düşmeden yine hemen sonra aniden yemi bıraktı bunun üzerine tam bir hafta boyunca kendi elimle tane olarak ona ben yem verdim çok şükür 1 haftalık süreçten sonra geri düzeldi ve o zamandan beri yem yeme problemi olmadı.

Yem yemesi düzelmeye başlarken ise yine sol tarafında olan gözü aniden mat bir görüntü almaya başladı o gözünü kısıyordu. Bunun üzerine kendim 3 gün boyunca d vitamini verdim ve gözünede bir kez teramycin krem sürdüm. Hamdolsun gözü düzeldi sağlığına kavuştu.

Kuşumu ilk hafta Veterinere götürmüştüm “kırık incinme yok” deyip bir şırıngaya vitamin çekti kullan dedi.

Şu an ise kuşum halen o ayağını tünekte çok kavramak istemiyor. Kavrayamadığından değil istediği an sıkıca tutuyor ama genel olarak o ayağı daha rahat bırakıyor. O ayağını havaya kaldırması artık daha azaldı ama devam da ediyor. Sağ ayağını ise “eğer tüm bu olaylar düşmeye bağlı ise” o zamandan beri geriye doğru esnetme yapamıyordu tünekte yana doğru kaydırarak esnetiyordu çok şükür iki gündür sağ ayağını geriye rahatça esnetiyor.

Geçenlerde kuşun dışkısını da incelettim parazit kaynaklı bir hadiseden mi böyle oluyor diye parazit yokmuş.

Son düzenleme:
1 kuşunuz öldü, diğeri ağır hasta, bu başlıktaki kuş da hafif belirti göstermeye başliyor gibi. bu sırayla hastalanma durumu çok bariz salgın görüntüsü

ben olsam bu kuşa da augmentin başlarım.

ilaveten o asıl hasta kuşun yanındaki probio life vg isimli ürünü yeme dökmeyin dibe çöker işe yaramaz. nemli mamaya eklemeniz lazım (bu konumuz dışında, şu an onu kullanmayın zaten)

Oyla 0
O kuşum hayatında bir kez antibiyotik kullandı o da bu yılın başlarında yine aynı kusma olayı yaşadığı ve birkaç gün sürdüğünden ötürüydü. Augmentin sizce şart mı yani ne bileyim sadece sindirim sorunu gibi bir davranışı oldu ama solunumda da olabilir derseniz ona da vereyim belkide üşütmüş olabilir mi kusura bakmayın çok sordum yine

kuşunuza laboratuvar ortaminda dışkı ve swap analizi yapılmadan, bu analizler uzman kanatlı hekimi tarafından yorumlanmadan sorularınıza net yanıt verilemez maalesef. sizin durumunuzda ben olsam augmentin başlarım, bu benim yorumum yanlış da olabilir. ilaç konusundaki sorumluluk ve takdir size ait. benim yazabileceğim bu kadar maalesef

not: augmentin sindirim + solunum + yumuşak doku enfeksiyonları için kullanılan
geniş etkili bir antibiyotiktir

Oyla 0
kuşunuza laboratuvar ortaminda dışkı ve swap analizi yapılmadan, bu analizler uzman kanatlı hekimi tarafından yorumlanmadan sorularınıza net yanıt verilemez maalesef. sizin durumunuzda ben olsam augmentin başlarım, bu benim yorumum. ilaç konusundaki sorumluluk ve takdir size ait. benim yazabileceğim bu kadar maalesef
Dışkı kontrolünü geçen hafta Cumartesi bu kuşum için de yaptırdım bu kuşta parazit yok dendi

Oyla 0
Sekans Laboratuvarı. Öncelikle sitesine girip numune formunu yazdırın. Daha sonra formda bilgileri girdikten sonra açıklama kısmına kısaca durumunuzdan ve bu minvalde yaptırmak istediğiniz analizlerden bahsedin. Alt kısımdaki parametre kısmındaki kutucuklara sırasıyla Ekim, Mantar ve Parazit yazın. @neanderthalensis hocam başka analiz gerekiyorsa eğer ben bilmiyorum belirtebilirseniz iyi olur. En geniş kapsamlısı için bu üçünü yazmanız yeterli sanırım. Daha sonra strafor kutu ve buz aküsü temin edin. Hastanelerin numune alım yerlerinden ise tahlil kabı rica ederseniz vereceklerdir. Bu tahlil kabına makyaj pamuğu koyduktan sonra üstüne dışkıları koymanız yeterli. Ben kendilerine sordum elimde de halihazırda vardı ufak bir pamuğu 2 ampul serum fizyolojik ile nemlendirip kabın içine attım ağzını sıkıca kapatıp buz aküsüyle beraber strafor kutuya koyarak kargoladım. Siz sorun yine de serum fizyolojiğe gerek olmayabilir. Olursa da eczaneden alabilirsiniz uygun fiyatlı. Strafor kutu ve buz aküsünü 20 TL gibi bir fiyata bulabilirsiniz. Kargo ise ben İstanbul'dayım 32 TL tuttu. Analiz ücretleri ise Ekim 50 TL (Bakteri üremesi olursa antibiyogram yapılacağı için 50 TL daha ekleniyor) mantar 50 TL parazit de yine 50 TL. Kısacası analiz ücreti antibiyograma gerek olmazsa 150 TL gerek olursa da 200 TL. Şunu da belirteyim mesela megabakter için özel bir araştırma yapmalarını istemiştim ve süreç normale göre 2-3 gün daha uzadı bende. Fiyata dahil ben söylemesem bile megabakter incelemesi mikroskoptan bakacaklardı zaten ama belirttiğim için özellikle incelediler ve megabaktere özel sonuç da paylaştılar benimle. Aklınıza takılan bir şey olursa buradan veya özelden çekinmeden sorabilirsiniz.
Başka konudan alıntıladım. Nokta atışı sonuçla hem siz hem buradaki yardımcı olan insanlar ama bence en önemlisi kuşlar çok ama çok az daha yorulacaklar sanırım.

Oyla 0
B vitamini her gün verilebilir ancak haftada 2 kez yeterli gelecektir. D vitamini ise orana dikkat etmek şartıyla haftada 1 kez verilebilir.

Oyla 0
Quiko bio ya da biotin, tolyamin forte öncelikli önerilerim arasında olacaktır. Tolyaminin bölünmüşleri bulunabilir ancak quiko bio çok zor.
Son günlerde bakamıyorum kg bazlı satılıyor mu emin değilim ama king, benelux tercih edilebilir.

Oyla 0
Dışkı kontrolünü geçen hafta Cumartesi bu kuşum için de yaptırdım bu kuşta parazit yok dendi

nur hnm benim yazdığımla bunun hiç alakası yok. nacizane tavsiyem siz kuşları izmir öz-vet'e götürün , max 3 saat yol. maddi durumunuz müsaitse ambülans hizmetleri bile var, gelip kuşlarınızı denizli'den alıyorlar. geçmiş olsun

Oyla 0
nur hnm benim yazdığımla bunun hiç alakası yok. nacizane tavsiyem siz kuşları izmir öz-vet'e götürün , max 3 saat yol. maddi durumunuz müsaitse ambülans hizmetleri bile var, gelip kuşlarınızı denizli'den alıyorlar. geçmiş olsun
Maalesef ne götürebileceğim ne de gönderebileceğim imkanım yok. Keşke İzmir’de yaşasaydım internettede bu veteriner karşıma çokça çıkmıştı anlaşılan herkesin memnun olduğu bir yer.

Oyla 0
@Doğanay Y. Kuşların sularına sirke katmak doğru mudur? Daha önce hiç denememiştim fakat bu kuşumda sindirim sorunu olunca denesem fayda gösterir mi diye merak ediyorum. Kuşum ara ara boğazını esnetiyor. Suyuna bir damla alıç sirkesi katsam ona faydası mı olur zararı mı?

kuşum küsmüyor ama bazen o boğaz hareketini yapıyor.

Oyla 0
Sirke sanıldığı kadar faydalı olmayabiliyor. Bu nedenle kullanmanizi önermem şu aşamada

Oyla 0
@Doğanay Y. kuşum şu an tüy döneminde kendini de temizleyip duruyor o boğaz hareketini halen yapıyor. Geçen diğer kuşla aynı yerde kalmaması adına yer değişikliğide yaptım. Bugün ise dışkısı cıvıklaşmaya başladı rengi ise açık yeşil. Kuşum için ne yapmalıyım yem yemesi neşesi yerinde maşallah ama şu sıralar da çok narin en ufak şey de korkabiliyor. Çok hafifte kuyruğu oynuyor gibi havada çok sıcak yardımcı olabilir misiniz?

Not: Bugün yem markasını da değiştim belki o boğaz esnetme hareketi önceki yemden ötürü olabilir mi diye.

Ekli dosyalar

• F2C7E558-2FB2-41D1-801D-64F248969F44.jpeg
    F2C7E558-2FB2-41D1-801D-64F248969F44.jpeg
    865 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Oyla 0
Ben konuyu takip edemedim. Kuşta tam olarak ne var boğaz esnetme hareketimi? Ayak sorunumu nedir? Kuşun videosunu eklermisin..

Oyla 0
Evet gözlemleyeceğiz. Yemden kaynaklı dışkı bozulabilir, aynı şekilde tüy dönemi kuşlar için çok yıpratıcı etkilere sahiptir. Solunum konusunda da tüy sıkıntı oluşturabilir.

Oyla 0
Ben konuyu takip edemedim. Kuşta tam olarak ne var boğaz esnetme hareketimi? Ayak sorunumu nedir? Kuşun videosunu eklermisin..
Asıl sorun 1.5 haftadır boğazından yem kalmış gibi davranması. Konuyu başka bir şey olarak açmıştım ama şu an kuşumdaki sorun kesinlikle boğazı.

Ayak konusu ise şu sebeptendi 1 ay evvel kuşum uçarken tutunacak yer bulamayıp yere düşmüştü o günden sonra da ayaklarından birinde basabildiği halde havada tutma isteği vardı ben de konu açıp incitmiş midir onun güçlenmesi için ne yapabilirim dedim ama konuyu açtığım sırada kuşumdaki 1.5 haftadır var olan boğaz esnetme hareketi iyice arttı ve kusmaya başladı…

Sadece tek bir gün kusması oldu ve 15 dakika içinde 3 kez art arda kustu sonuncusu ise salyalı oldu yüzüne bile yapıştı. Geçen hafta cuma oldu bu olay. Şu an ise dışkısı değişmeye başladı her zaman toplu bir şekilde dışkı yapan kuşum 2 gündür cıvık yapıyor. Hatta su damlası bile yaptı.

Not: Geçen kustuğu videosu + 3 saat önceki boyun hareketi + kustuktan sonra başlayan hafif kuyruk hareketini linkledim

Ekli dosyalar

• DE1A802D-6635-4A80-9D9B-1FB39D26DF0D.jpeg
    DE1A802D-6635-4A80-9D9B-1FB39D26DF0D.jpeg
    937.8 KB · Görüntüleme: 11
  • F7FBF705-CC8B-4540-98CA-633E8E26F501.jpeg
    F7FBF705-CC8B-4540-98CA-633E8E26F501.jpeg
    1,023.5 KB · Görüntüleme: 9
  • C2A3B592-2A7E-4248-988D-29338123BA9B.jpeg
    C2A3B592-2A7E-4248-988D-29338123BA9B.jpeg
    833.4 KB · Görüntüleme: 10
Oyla 0
Asıl sorun 1.5 haftadır boğazından yem kalmış gibi davranması. Konuyu başka bir şey olarak açmıştım ama şu an kuşumdaki sorun kesinlikle boğazı.

Ayak konusu ise şu sebeptendi 1 ay evvel kuşum uçarken tutunacak yer bulamayıp yere düşmüştü o günden sonra da ayaklarından birinde basabildiği halde havada tutma isteği vardı ben de konu açıp incitmiş midir onun güçlenmesi için ne yapabilirim dedim ama konuyu açtığım sırada kuşumdaki 1.5 haftadır var olan boğaz esnetme hareketi iyice arttı ve kusmaya başladı…

Sadece tek bir gün kusması oldu ve 15 dakika içinde 3 kez art arda kustu sonuncusu ise salyalı oldu yüzüne bile yapıştı. Geçen hafta cuma oldu bu olay. Şu an ise dışkısı değişmeye başladı her zaman toplu bir şekilde dışkı yapan kuşum 2 gündür cıvık yapıyor. Hatta su damlası bile yaptı.

Not: Geçen kustuğu videosu + 3 saat önceki boyun hareketi + kustuktan sonra başlayan hafif kuyruk hareketini linkledim

Kuşlarımızın rahatsızlığı aynı. Ayağını içine doğru sallayıp sonra poposunu temizlemesi. Boğazında bişey varmış gibi zorlanarak kusması. Akabinde kuyruk atması. Dışkısının cıvık olması. Ben veterinere götürdüm ama çözüm olmadı. Çok ilaç kullanmak da kuşları fazlasıyla yoruyor. Sanıyorum kuşlarımız üşüttü. Yem yemediğinde kursaktan besleyip sadece vitamin veriyorum şimdi.

Oyla 0
Sorun bakteriyel diye tahmin ediyorum. @neanderthalensis in dediği gibi antibiyoik kullanılması gerekebilir bu kuşada malesef.. Durumu diğer kuş kadar kötü olmasada her iki kuşuda iyi bir veterinerin görmesi gerekiyor...

Oyla 0
Sorun bakteriyel diye tahmin ediyorum. @neanderthalensis in dediği gibi antibiyoik kullanılması gerekebilir bu kuşada malesef.. Durumu diğer kuş kadar kötü olmasada her iki kuşuda iyi bir veterinerin görmesi gerekiyor...
@Malkoçoğlu Burada gerçekten kuştan anlayan veteriner yok tam 6 veteriner gezdim hiçbiri kuştan anlamıyor. En son gittiğim kişi ise tam anlamamakla beraber yardımcı olmak için çabalayan bir abiydi sağolsun.

Kuşuma ne yapabilirim. Hayatında bir kez antibiyotik kullanmıştı. Bakteriyse ne kullanmalıyım tek isteğim boğazı iyileşsin, dışkısı yeniden normal olsun.

Elimde 3 tane ilaç var. Sulphamazethine, enrocure ve son aldığım floral.

Son düzenleme:
Oyla 0
Kuşlarımızın rahatsızlığı aynı. Ayağını içine doğru sallayıp sonra poposunu temizlemesi. Boğazında bişey varmış gibi zorlanarak kusması. Akabinde kuyruk atması. Dışkısının cıvık olması. Ben veterinere götürdüm ama çözüm olmadı. Çok ilaç kullanmak da kuşları fazlasıyla yoruyor. Sanıyorum kuşlarımız üşüttü. Yem yemediğinde kursaktan besleyip sadece vitamin veriyorum şimdi.
Bende üşüttüğünü sanıyorum ama hava hep sıcaktı birinde rüzgarlı ve serindi o sırada rüzgarda bile almadı nasıl hastalanmış olabilir ki.

Son düzenleme:
Oyla 0
Nur hanım bakteriyel ya da mantar hastalıklarında bu tarz dışkılar gözlemlenir. Öncelikle mantarı elemek gerekir. Kısa periyodlarda ilaç kullanmayı deneyin isterseniz. Eczaneden mikostasin, triflucan ya da son çare flagly alınız.
İkinci elenmesi gereken de bakteriyel problem. Bunun içinde enrecure, enrocid ya da enromis türevi bir ürün temin edilebilir.

Ara vermeden 5 gün mantar, 4 gün (duruma göre arttırılabilir) bakteriyel sorun için mücadele etmelisiniz. Toparlamaz ise yapabileceğiniz pek seçenek kalmıyor ne yazık ki. Bir çok ürünü elediğiniz için bunu diyorum.

Oyla 0