Kuşum bir ayağını havada tutmak istiyor

Nur avcı

Forum Sakini
Tam bir ay önce kuşum aniden salıncağını bırakıp tünekte durmaya başladı ama sol ayağını havada tutarak. Ondan 4-5 gün önce ise yere düşmüştü. Düştükten sonra gayet normal uçmaya, rahatça yürümeye devam etti sonradan tünekteyken ayağını tam basmak istemedi ve havada tutmaya başladı.

Düşmeden yine hemen sonra aniden yemi bıraktı bunun üzerine tam bir hafta boyunca kendi elimle tane olarak ona ben yem verdim çok şükür 1 haftalık süreçten sonra geri düzeldi ve o zamandan beri yem yeme problemi olmadı.

Yem yemesi düzelmeye başlarken ise yine sol tarafında olan gözü aniden mat bir görüntü almaya başladı o gözünü kısıyordu. Bunun üzerine kendim 3 gün boyunca d vitamini verdim ve gözünede bir kez teramycin krem sürdüm. Hamdolsun gözü düzeldi sağlığına kavuştu.

Kuşumu ilk hafta Veterinere götürmüştüm “kırık incinme yok” deyip bir şırıngaya vitamin çekti kullan dedi.

Şu an ise kuşum halen o ayağını tünekte çok kavramak istemiyor. Kavrayamadığından değil istediği an sıkıca tutuyor ama genel olarak o ayağı daha rahat bırakıyor. O ayağını havaya kaldırması artık daha azaldı ama devam da ediyor. Sağ ayağını ise “eğer tüm bu olaylar düşmeye bağlı ise” o zamandan beri geriye doğru esnetme yapamıyordu tünekte yana doğru kaydırarak esnetiyordu çok şükür iki gündür sağ ayağını geriye rahatça esnetiyor.

Geçenlerde kuşun dışkısını da incelettim parazit kaynaklı bir hadiseden mi böyle oluyor diye parazit yokmuş.

Son düzenleme:
Nur hanım bakteriyel ya da mantar hastalıklarında bu tarz dışkılar gözlemlenir. Öncelikle mantarı elemek gerekir. Kısa periyodlarda ilaç kullanmayı deneyin isterseniz. Eczaneden mikostasin, triflucan ya da son çare flagly alınız.
İkinci elenmesi gereken de bakteriyel problem. Bunun içinde enrecure, enrocid ya da enromis türevi bir ürün temin edilebilir.

Ara vermeden 5 gün mantar, 4 gün (duruma göre arttırılabilir) bakteriyel sorun için mücadele etmelisiniz. Toparlamaz ise yapabileceğiniz pek seçenek kalmıyor ne yazık ki. Bir çok ürünü elediğiniz için bunu diyorum.
Evde mikostatinden var. Nasıl kullanmalıyım? Birçok ürün elediğiniz için demişsiniz ya ne üzerine böyle düşündünüz kusura bakmayın o kısmı anlamadım ondan soruyorum.

Oyla 0
5 gün boyunca suyu 8-12 saatte bir tazeleyerek 8 damla ya da ağızdan sabah akşam birer damla şeklinde uygulamalısınız. Ağızdan uygulamanızı öneririm eğer verebiliyorsanız.
Diğer ilaca geçmeden bir kontrol yapalım dışkısını. Günü bitmeden de bu sürede üstte belirttiğim ilaçlardan birini bulmaya çalışın.

Oyla 0
5 gün boyunca suyu 8-12 saatte bir tazeleyerek 8 damla ya da ağızdan sabah akşam birer damla şeklinde uygulamalısınız. Ağızdan uygulamanızı öneririm eğer verebiliyorsanız.
Diğer ilaca geçmeden bir kontrol yapalım dışkısını. Günü bitmeden de bu sürede üstte belirttiğim ilaçlardan birini bulmaya çalışın.
Enrocure evimizde var ama daha önceden kullanmak için kapağını açmıştık son kullanma tarihi 2022 nisan ayı bir sorun teşkil etmez değil mi

Oyla 0
@Doğanay Y. doğanay bey mikostatini kuş içtikten bir gün sonra kanlı dışkıladı ilaç ağır gelmiş olabilir mi normalinde dışkısında asla kan olmazdı bu yaşına kadar böyle bir şeyi hiç yaşamamıştık ilaç içtiği günün ertesi böyle dışkı yapması bununla alakalı olabilir mi

Oyla 0
@Doğanay Y. İlacı tam dolu suluğa 6 damla katmıştım akşam ilacı içti sabah ise bu olay oldu. 2 kez kanlı dışkı yaptı sonrasında ise normal dışkıladı.Kanlıdan sonraki dışkısı ise buydu

Ekli dosyalar

• 8ED61AC4-A987-4F93-AD0C-17F7AE199F48.jpeg
    8ED61AC4-A987-4F93-AD0C-17F7AE199F48.jpeg
    821.5 KB · Görüntüleme: 18
Oyla 0
Mikostatinle alakası yok. Ayrıca dışkısıda öyle kanlı dışkılamaya sebep olan hastalıklara benzemiyor gayet iyi duruyor. Dışkısında kan gördünüze eminmisiniz? Bi daha kanlı gördüğünüzde resmini çekip atın buraya...

Oyla 0
Mikostatinle alakası yok. Ayrıca dışkısıda öyle kanlı dışkılamaya sebep olan hastalıklara benzemiyor gayet iyi duruyor. Dışkısında kan gördünüze eminmisiniz? Bi daha kanlı gördüğünüzde resmini çekip atın buraya...
Evet kafes tabanına baktım kırmızı bir şey vardı peçete ile aldım dışkısı kanlıydı şok olduk tam kırmızı değil pembe kırmızı açık bir renkti. Sonra yeniden dışkıladı ve yeşil kısmında besbelli kan vardı o an maalef çekmeyi akıl edemedik zaten peçete ile dışkıyı dağıtmıştıkta iyice bakabilmek için.

Tüy döneminde kendisi. Yem, su içmesi konuşması neşesi maşallah yerinde. Fakat boğaz esnetme hareketini günde 3 kere falan yapıyor. Dışkıları ya normal ya da ıslak olarak yapıyor. Bir kere kusmuştu ya ondan sonra dışkısı değişmeye başladı. Öncesi hep aynı normal yapardı.

Bazen kendi dökülen tüyünüde biz engel olamadan yiyor. Şu sıralar kuyruk dibini hızlıca temizliyor hemen ardından da tüm vücudunu acele ederek temizliyor. Fenerle bit var mı diye baktım ama tüyleri tertemizdi.

Ekli dosyalar

• E3C6ECF0-2676-4D30-BC18-78924B454BF6.jpeg
    E3C6ECF0-2676-4D30-BC18-78924B454BF6.jpeg
    624 KB · Görüntüleme: 11
  • 7198C111-8E89-422F-BD11-79C31300A13E.jpeg
    7198C111-8E89-422F-BD11-79C31300A13E.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
Evet kafes tabanına baktım kırmızı bir şey vardı peçete ile aldım dışkısı kanlıydı şok olduk tam kırmızı değil pembe kırmızı açık bir renkti. Sonra yeniden dışkıladı ve yeşil kısmında besbelli kan vardı o an maalef çekmeyi akıl edemedik zaten peçete ile dışkıyı dağıtmıştıkta iyice bakabilmek için.

Tüy döneminde kendisi. Yem, su içmesi konuşması neşesi maşallah yerinde. Fakat boğaz esnetme hareketini günde 3 kere falan yapıyor. Dışkıları ya normal ya da ıslak olarak yapıyor. Bir kere kusmuştu ya ondan sonra dışkısı değişmeye başladı. Öncesi hep aynı normal yapardı.

Bazen kendi dökülen tüyünüde biz engel olamadan yiyor. Şu sıralar kuyruk dibini hızlıca temizliyor hemen ardından da tüm vücudunu acele ederek temizliyor. Fenerle bit var mı diye baktım ama tüyleri tertemizdi.

Doğanay'ın söylediği şekilde tedavinize devam edin. Şuan ilave yapılıcak birşey yok..

Oyla 0
@Malkoçoğlu Tamam tedaviye devam ediyorum ?? Mikostanini 5 güne tamamlamalı mıyım? Bir başka kişiye olan yorumunuza denk gelmiştim 3. günde yeterli olur yazıyordu o sebepten merak ettim.

Son düzenleme:
Oyla 0
@Malkoçoğlu @Doğanay Y. Bugün kuşum su gibi dışkılıyordu ve şu an yine iki kez kanlı dışkı yaptı çok endişeliyiz. Saatte 1-2 sefer de kanatlarını hafif sıçratıyor korkmuş gibi. Ne yapmalıyım sorun ne anlamıyorum kanlı dışkı neden olmaya başladı lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 3AB8CF53-8F9B-4170-A48D-8AC39D59104A.jpeg
    3AB8CF53-8F9B-4170-A48D-8AC39D59104A.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 13
  • 0C76DEE8-FFCB-46AB-BD64-33D60D7C1D0B.jpeg
    0C76DEE8-FFCB-46AB-BD64-33D60D7C1D0B.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 15
  • F338C091-8F45-4FB9-86CA-AE35684229AC.jpeg
    F338C091-8F45-4FB9-86CA-AE35684229AC.jpeg
    950.6 KB · Görüntüleme: 15
  • 9072823C-7864-4267-89C4-5A7A342BA6A3.jpeg
    9072823C-7864-4267-89C4-5A7A342BA6A3.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 15
  • 146D69B7-E439-40A1-AC05-E3A7631F6846.jpeg
    146D69B7-E439-40A1-AC05-E3A7631F6846.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 13
Oyla 0
taze kan, bağırsak ya da kloaka çıkışından geliyor. siz bu kuşa sulphamezathine kullanmışmıydınız?
Hiç kullanmadım sadece iki gündür mikostatin içiyordu sonrasında enrocure başlayacaktık. Kuşum boğaz esnetme ve bir kere kusma ile hastalanmıştı ama şu an ne oluyor anlamıyoruz neşesi yem yemesi yerinde hatta yem markasını da 1 hafta önce değişmiştim belki yemden dolayı boğazını öyle yapıyordur gibisinden şu iki gündür bu 4. kan

Oyla 0
Çok ciddi görünen bir kanama durumu değil ancak @neanderthalensis dediği gibi çıkışa yakın bölgeyle alakalı gibi. Taşlıkta tahribat olmuş olabilir. Bazı durumlarda ki çok nadirdir mikostatinin hafif yan etkilerinden bazıları; ishal, mide-barsak sisteminde rahatsızlık, bulantı, kusma, ağızda irritasyon ya da duyarlılık olabilir. İlaç kaynaklı ise ürünü kullanmamak gerekir. Kanlanma durumunu tam anlamak çok güç ne yazık ki. Yem değişimi bile sebep olabiliyor..

Oyla 0
@Doğanay Y. Mikostatini bırakıyorum o zaman. Eski yeme yeniden mi geçeyim? Bunu da pek sevmişti. Boğaz esnetme sorunu halen devam ediyor ayrıca sıçrama hareketi de çıktı sanki bir şeyden korkuyor gibi arada kanatlarını sıçratıyor. Dışkısı da çok değişti kanlı dışkılamalardan sonra yeniden su gibi yapıyor…
Bugün içinden baloncuk patlama sesi gibi minik bir ses duyuyorum ama kulağımı kafese çok yakınlaştırınca. Elime aldığımda o ses duyulmuyor ama kendisi uyurken veya sakince dururken duyabiliyorum. Kuşumun nesi var inanın bilemiyorum boğaz hareketinden buralara geldik…

Oyla 0
Yok yok yem değiştirmeyin tekrardan. Devam etsin. Eğer kanlı dışkılama devam ederse bir iki günlüğüne eski yemi kullanınız. Durum değişirse yem kaynaklı olabilir. O sesi tam canlandıramadım ancak aklıma ilk başta bir şey gelmedi :(
Kuş bağışıklığı düştüğünde altta yatan zararlılar hızla yükselişe geçiyor ve gün yüzüne çıkıyorlar. Bir çok sorun gözlemlemek çok normal.

Oyla 0
@Doğanay Y. Hani burnumuz tıkanır nefes alıp vermeye çalışırız bu sırada tıkanık burnumuzdan pıt pıt gibi baloncuk sesi gelir ya inşallah doğru benzetebilmişimdir öyle bir ses. Ses vüdununun üst kısımlarından geliyor boğazdan mı nereden bilemedim

Oyla 0
Hiç kullanmadım sadece iki gündür mikostatin içiyordu sonrasında enrocure başlayacaktık. Kuşum boğaz esnetme ve bir kere kusma ile hastalanmıştı ama şu an ne oluyor anlamıyoruz neşesi yem yemesi yerinde hatta yem markasını da 1 hafta önce değişmiştim belki yemden dolayı boğazını öyle yapıyordur gibisinden şu iki gündür bu 4. kan

listenin ortasındaki "güvercinde koksidiyoz nedir" yazan videoyu izlemenizi öneririm bununla alakalı olabilir. belirtileri takip edin

Aşağıda kendisiyle yapılan söyleşiyi toplu halde paylaşıyorum toplam 17 video. Hastalıklar, tedaviler, beslenme, hijyen vb bir çok şey oldukça detaylı konuşulmuş. Video başlıkları biraz yanıltıcı, başlıklara takılmadan hepsini izlemenizi öneririm.

Önemli bir nokta ; burada anlatılan bazı hastalık belirtileri esasen güvercinler için geçerli, yani muhabbet kuşlarıyla birebir aynı olmayabilir. Örneğin ağızda peynirleşme gibi

Youtube'da üzülerek gördüm ki videolar ortalama 500 - 1000 kez izlenmiş, halbuki böyle detaylı bir söyleşinin başka örneği yok.

İlaveten, aralarda kendi ürünlerinin reklamıni da yapıyor :) bu kadar konuşmuş biraz reklam hakkı tabi ki. kimse almak zorunda değil

Cem Memur (Veteriner Hekim) güvercinde Salmonella belirtileri, önlemler,tedavi,taşıyıcılığı,
Cem Memur (veteriner hekim egzotik kuş ve kanatlılar) üzerine Güvercinde Kuruma nedir , tedavisi
Cem Memur (veteriner hekim egzotik kuşlar ve kanatlı sağlığı )Güvercinde Koksidiyoz nedir tedavisi
Cem Memur(veteriner hekim) Koruyucu hekimlik nedir güvercinler hasta olmadan yapılacak işlemler
Cem Memur(veteriner hekimegzotik kuş ve kanatlı gurubu) Güvercinler de beslenme de haftalık takvim
Cem Memur Veteriner hekim güvercinde fazla temizlik daha çok hastalıkmı, kümeslerde bakteri
Cem Memur (veteriner hekim) güvercinde kusma, gursağın taş gibi olması sürekli ağzını açıp kapaması
Cem Memur Veteriner hekim jako papağanlarda mineral taş vermeye gerek varmı
Cem Memur Vet hekim Güvercinde tek yavrunun gelişmemesi yanık kalması
Cem Memur Veteriner Hekim güvercinde vitamin kimyasalmı, vitamin,probiyotik,eletrolit selenyum cinko

Oyla 0
@neanderthalensis Videoyu izledim gerçekten faydalı bir içerik olmuş. Konuyu eğer takip edebildiyseniz kuşumda sindirim gibi bir rahatsızlık vardı ve bir antibiyotiğe başlamadan önce mantar ihtimalini elemek adına 2 gündür Mikostatin kullanıyordum tam bu sırada ise kan olayı baş gösterdi. Mikostatin dokunmuş olabilir ihtimaline karşı 1-2 gün bekleyeyim mi yoksa koksidyoz tedavisine başlayayım mı? Bende sulphamazethine ilacı var ama 2 yıl kadar önce o ilacı almıştım yani ilacın ağzı açılmıştı ve bu zamana kadar buzdolabında tuttum. İlaç üretim tarihi 03.2019 son kullanma tarihi ise 12.2023 bu ilacı kullanabilir miyim?

Oyla 0