Kuşum Hasta Kusuyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fyalison 

Yönetici
Moderatör
C.tesi akşam kuşum evde yalnız kaldı. Dün akşam geldiğimizde kafes tabanındaki dışkılar bu şekildeydi. Sabah kalktığımızdan beri kabarık ve uyuyor genelde. Biraz yeminden yedi arkasından kustu.
Evin yakınındaki veterinere gittim kuşlarla ilgili uzmanlığım yok dedi.
Diğer veterinere şu an gidemiyorum.
Elimde olan bir tek neosülfaprim ve fungostatin var ilaç olarak. İshaliyle hep uğraşmıştık ama kusunca elim ayağıma dolandı.
Sulpha vardı ama çok oldu onu kullanalı.

Ekli dosyalar

• F9169A3A-D775-4A6B-A1DF-DB4A585BE964.jpeg
    F9169A3A-D775-4A6B-A1DF-DB4A585BE964.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 31
  • F1642BF7-AE4C-488F-8445-7074323C5752.jpeg
    F1642BF7-AE4C-488F-8445-7074323C5752.jpeg
    623.3 KB · Görüntüleme: 32
  • DB82093B-A430-442D-BA41-31FB3D4A989A.jpeg
    DB82093B-A430-442D-BA41-31FB3D4A989A.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 31

fyalison 

Yönetici
Moderatör
İlaç işe yarıyor sanırım ?
Dün öğlenden beri hiç kusmadı kızım çok şükür. Ötmeye, oyun oynamaya başladı. Uyuklamıyor artık bugün hareketli. Kabarıklığı var hala, ayacıkları çok sıcak değil, yemini yiyor artık.
İlaca p.tesi 5 gibi başladık. Dışkılar hala yeşil boyamalı ama iyiye gidiyor diyebiliriz sanırım genel haline bakınca değil mi?

Ekli dosyalar

• 98CEE87E-00D3-4CE5-93EE-48074EDEC633.jpeg
    98CEE87E-00D3-4CE5-93EE-48074EDEC633.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 32
  • 4FC986C7-DF96-4885-9403-B106749E33F8.jpeg
    4FC986C7-DF96-4885-9403-B106749E33F8.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 24

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Ben bu tarz dışkıları stafilokok olduğunda kuşumda görebiliyordum ama dışkı mevzusu çok değişken bir konu malum... Ayrıca hekimin tahlil görmeden ilaç önermemesi de zaten doğru olan bir durum çünkü düşmanın ne olduğunu hangi etken maddesinin etki ettiğini bilemiyoruz.
Veterinere götürmeyi düşünürseniz götürmeden önce 24 saat boyunca antibiyotik almamış olmasına dikkat etmenize fayda var.

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Ben bu tarz dışkıları stafilokok olduğunda kuşumda görebiliyordum ama dışkı mevzusu çok değişken bir konu malum... Ayrıca hekimin tahlil görmeden ilaç önermemesi de zaten doğru olan bir durum çünkü düşmanın ne olduğunu hangi etken maddesinin etki ettiğini bilemiyoruz.
Veterinere götürmeyi düşünürseniz götürmeden önce 24 saat boyunca antibiyotik almamış olmasına dikkat etmenize fayda var.
Daha önceki tahlillerinde Staphylococcaceae çıkmıştı. Tahlil sonuçlarına göre elimde şu an kullandığım ilacı ve baycox kulanmıştık.
Hastalandığı gün durumu çok kötüydü ve benim veterinere gitmem o gün için imkansızdı ?
Yoksa düzenli bizi kontrol eden bir veterinerimiz var.
Çok şükür ilaç işe yaramaya başladı. O kadar iştahlı kızım bir damla yemek yemedi iki gün sürekli öğürdü, kustu. Dünden beri iştahı normale döndü kusmuyor şükür.

Bu 24 saat olayını iyi ki söylediniz. Çünkü önümüzdeki günlerde kontrole götüreceğim kızımı.

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Daha önceki tahlillerinde Staphylococcaceae çıkmıştı. Tahlil sonuçlarına göre elimde şu an kullandığım ilacı ve baycox kulanmıştık.
Hastalandığı gün durumu çok kötüydü ve benim veterinere gitmem o gün için imkansızdı ?
Yoksa düzenli bizi kontrol eden bir veterinerimiz var.
Çok şükür ilaç işe yaramaya başladı. O kadar iştahlı kızım bir damla yemek yemedi iki gün sürekli öğürdü, kustu. Dünden beri iştahı normale döndü kusmuyor şükür.

Bu 24 saat olayını iyi ki söylediniz. Çünkü önümüzdeki günlerde kontrole götüreceğim kızımı.
24 Saat mevzusu testlerde olası bir manipülasyonu engellemek için, tedavinin işe yaradığını düşünüyorsanız mevcut ilacı gerektiği gün kadar kullanıp öyle kontrole gitmeniz daha iyi olabilir. İlacı kesip sonra tekrar kullanırsanız etkisi geçerli olmayabilir.

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
İlaç işe yarıyor sanırım ?
Dün öğlenden beri hiç kusmadı kızım çok şükür. Ötmeye, oyun oynamaya başladı. Uyuklamıyor artık bugün hareketli. Kabarıklığı var hala, ayacıkları çok sıcak değil, yemini yiyor artık.
İlaca p.tesi 5 gibi başladık. Dışkılar hala yeşil boyamalı ama iyiye gidiyor diyebiliriz sanırım genel haline bakınca değil mi?

ilaç 5 güne tamamlanabilir

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
okuyucular için genel bilgidir:

kusma, halsizlik, iştahsızlık, uyuklama, kabarma, bozuk dışkı gibi ciddi ve ölümcül belirtilerin tamamı olan bir kuşa "şu an yapabileceğimiz ve önereceğimiz bişey yok yarın getirin bakalım" DENİLEMEZ

bu durumda hemen ilaç başlanır (besin zehirlenmesi gibi bir durum yoksa)

genel avianvet uygulaması şu şekildedir : kuşta herhangi bir enfeksiyona yönelik bariz belirtiler yoksa acil durumlarda geniş spektrumlu antibiyotik (ör:enrofloksasin) + antiprotozal (ör:metronidazole) + antimikotik (ör: mikostatin) aynı anda başlanır. kokzidiyoz şüphesi de varsa enrofloksasin yerine hem bakteri hem koksidiyoz için sulfadiazin+trimetoprim (ör:bactrim, neosülfaprim vb) kullanılabilir. test sonuçlarına göre ilaç degişikliği ve ayarlamaları yapılır. ilaçlar tabi ki testin güvenilirliğini etkiler ancak bu alınması gereken bir risktir, çünkü ilaç başlamazsanız kuş ölebilir ve kuş öldükten dışkı analizi yapmaya zaten gerek yoktur

sizin kuş özelinde ; en iyi klinikte 2 defa dışki analizi , röntgen, test vb yapıldı ancak bunlar iyileştirmedi sadece enfeksiyonu baskıladı. bu ilaç da kesin çözüm olmayacak. çünkü her ilaç başka bir enfeksiyonu tetikliyor. örneğin antibiyotik kullanınca mantar azıyor, mantar trikomoniasis'i tetikliyor vb. kuş iyileştikten sonra tollisan kombimix gibi bir ürünle komple genel kür uygulamak iyi olur bence

Umit. 

Yönetici
Moderatör

kusma, halsizlik, iştahsızlık, uyuklama, kabarma, bozuk dışkı gibi ciddi ve ölümcül belirtilerin tamamı olan bir kuşa "şu an yapabileceğimiz ve önereceğimiz bişey yok yarın getirin bakalım" DENİLEMEZ

genel avianvet uygulaması şu şekildedir : kuşta herhangi bir enfeksiyona yönelik bariz belirtiler yoksa acil durumlarda geniş spektrumlu antibiyotik (ör:enrofloksasin) + antiprotozal (ör:metronidazole) + antimikotik (ör: mikostatin) aynı anda başlanır. kokzidiyoz şüphesi de varsa enrofloksasin yerine hem bakteri hem koksidiyoz için sulfadiazin+trimetoprim (ör:bactrim, neosülfaprim vb) kullanılabilir. test sonuçlarına göre ilaç degişikliği ve ayarlamaları yapılır. ilaçlar tabi ki testin güvenilirliğini etkiler ancak bu alınması gereken bir risktir, çünkü ilaç başlamazsanız kuş ölebilir ve kuş öldükten dışkı analizi yapmaya zaten gerek yoktur

sizin kuş özelinde ; en iyi klinikte 2 defa dışki analizi , röntgen, test vb yapıldı ancak bunlar iyileştirmedi sadece enfeksiyonu baskıladı. bu ilaç da kesin çözüm olmayacak. çünkü her ilaç başka bir enfeksiyonu tetikliyor. örneğin antibiyotik kullanınca mantar azıyor, mantar trikomoniasis'i tetikliyor vb. kuş iyileştikten sonra tollisan kombimix gibi bir ürünle komple genel kür uygulamak iyi olur bence

Katılıyorum muhabbet kuşları o kadar dayanıklı değil malesef.. Bugün git yarın gel dur bakalım önce test yapalım vs. derken kuşu kaybedersiniz.. Kuşun durumu ağırsa önce ilaç başlanır ardından test yapılır. Test sonuçlarına göre ilaç düzenlemesi yapılır. Bu işin doğrusu budur..

fyalison 

Yönetici
Moderatör
O kadar haklısınız ki @neanderthalensis @Malkoçoğlu . Aniden başlayan kusma (ki öyle böyle değil su versem oluk oluk kusuyordu kuzum arka arkaya), kötü dışkı, sürekli ama sürekli uyuma ve kabarma. Şaka gibi birkaç saat içinde oldu her şey. O kadar kötü haldeydi ki ilaca hemen başlamayıp ertesi gün veterinere götürmeyi beklesem belki şu an kaybetmiştim.
Şu an kıtlıktan çıkmış gibi yemek yiyor (fazla oburdur kendisi), kafesten çıkmak için taklalar atıyor. Kabarıklığı hemen hemen kalmadı gibi.

Sevgili @neanderthalensis dediğiniz gibi her 4 ayda bir enfeksiyon tekrarlıyor. Her seferinde yüreğim ağzıma geliyor. Çok bilgili de değilim ne yazık ki bu konularda. Dediğiniz ilacı hemen temin edicem, nerden bulabileceğime bakınayım.

Şöyle de bir durum var. Ben kızım için mikostatin hiç kullanmadım. Sadece geçen sene Ankaraya gönderdiğim dışkı tahlilindeki ilaçları kullandıktan sonra fungostatin kullandım.
Bu dediğiniz ilaçla birlikte mikostatin de temin edeyim mi. Antibiyotik bittiği zaman kullanmak için.

fyalison 

Yönetici
Moderatör

Katılıyorum muhabbet kuşları o kadar dayanıklı değil malesef.. Bugün git yarın gel dur bakalım önce test yapalım vs. derken kuşu kaybedersiniz.. Kuşun durumu ağırsa önce ilaç başlanır ardından test yapılır. Test sonuçlarına göre ilaç düzenlemesi yapılır. Bu işin doğrusu budur..
Durum bu kadar acil olunca hep gittiğim yere gitme imkanım o an hiç olmadığı için evimin hemen yanına yeni açılan veterinere gittim. Kızımı götürmedim. Kuşlara bakmıyoruz dedi direk. Sebep dedim. Muhabbet kuşları çok çabuk ex oldukları için tercih etmiyorum diyip gönderdi beni.
Bir umut düzenli gittiğimiz vete yazdım, ilaçları da attım ama bunlar olmaz dedi. İyi ki dinlemedim, sevgili @neanderthalensis yazdığı an başladım hemen ilaca. Sanırım benim tatlı kızım bu sefer de ucuz atlattı sayenizde.
Ama onun içinde benim içinde çok yıpratıcı oldu artık bu kısır döngü.

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
fungostatin = mikostatin ikisi aynı ilaçtır

benim yazdığım tollisan kombimix , kuş iyileşip bi süre (mümkünse min 10-15 gün) dinlendikten sonra kullanılmalıdır. dinlenme sürecinde multivitamin, probiyotik gibi premikslerle iç organlar ve bağırsak florası desteklenmelidir. bu ilaç mikostatin (fungostatin) i de içerir

fyalison 

Yönetici
Moderatör
fungostatin = mikostatin ikisi aynı ilaçtır

benim yazdığım tollisan kombimix , kuş iyileşip bi süre (mümkünse min 10-15 gün) dinlendikten sonra kullanılmalıdır. dinlenme sürecinde multivitamin, probiyotik gibi premikslerle iç organlar ve bağırsak florası desteklenmelidir. bu ilaç mikostatin (fungostatin) i de içerir
Bugüne kadar güvenle alışveriş yaptığım yerlere baktım ama bölünmüş olarak stoklarında yok. En kötü bulamazsam büyüğünü alırım. Trendyolda var sanırım ama güvenilir mi bilmem. Daha zamanım var araştırayım.
Bugün kafesi ve kafesteki her şeyi baştan aşağı temizledim detaylı şekilde.
Yarın daha da iyi olacak inşallah kuzum.
Her şey için çok teşekkür ederim.
Güzel kızımda ellerinizden öper.

Ekli dosyalar

• E88786D7-FF48-42A9-ACA1-D33FB35DD080.jpeg
    E88786D7-FF48-42A9-ACA1-D33FB35DD080.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 21

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Hala biraz kabarık olsak da keyfimiz yerinde, karnımız tok ?

Bunlardan bu sabah ki dışkıları. Boyama azalmaya başladı sanırım.

Ekli dosyalar

• 3C3C157A-2A67-4B60-ABAA-D82FCCA16D31.jpeg
    3C3C157A-2A67-4B60-ABAA-D82FCCA16D31.jpeg
    266.1 KB · Görüntüleme: 14
  • 2B77F3DE-AD14-4997-8747-C2032DE2AF0E.jpeg
    2B77F3DE-AD14-4997-8747-C2032DE2AF0E.jpeg
    894.6 KB · Görüntüleme: 17

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Evet boyama koyuluğu yavaş yavaş azalıyor gibi görünüyor. Maşallah
Bugün boyama daha da azaldı çok şükür. Genel halinde hiç sıkıntı kalmadı ama epey zayıfladı. 50 gramdı hasta olmadan bir süre önce tarttığımda 41 grama düştü.

Yarın ilacın 5. Günü bitecek. Yeterli midir bu süre, devam mı edilmeli. Kombi mixi hala araştırıyorum ama stok bulamadım. İlaçtan 15 gün sonra başlayacağım o arada umarım bulabilirim.

Ekli dosyalar

• BB3A99E9-A81D-454B-A583-76CFF8C46980.jpeg
    BB3A99E9-A81D-454B-A583-76CFF8C46980.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 10
  • 690E096D-9775-437F-9BC7-9BE5B0087CE8.jpeg
    690E096D-9775-437F-9BC7-9BE5B0087CE8.jpeg
    710.3 KB · Görüntüleme: 10

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Bugün boyama daha da azaldı çok şükür. Genel halinde hiç sıkıntı kalmadı ama epey zayıfladı. 50 gramdı hasta olmadan bir süre önce tarttığımda 41 grama düştü.

Yarın ilacın 5. Günü bitecek. Yeterli midir bu süre, devam mı edilmeli. Kombi mixi hala araştırıyorum ama stok bulamadım. İlaçtan 15 gün sonra başlayacağım o arada umarım bulabilirim.

size önerim, ilaci şimdilik 7 güne tamamlayın. ardindan isterseniz tekrar dışkı analizi yaptirabilirsiniz. dışkı eskisine göre çok toparlamış ancak hala istenen seviyede değil. sulpha grubu ilaçlar dışkıyi bozar, bunun da etkisi olabilir tabi ki

kuş bu kadar zayifladiysa bünye ve iç organlar da yıpranmıştır, yani kombimix için şimdilik acele etmeyin bekletin

fyalison 

Yönetici
Moderatör
size önerim, ilaci şimdilik 7 güne tamamlayın. ardindan isterseniz tekrar dışkı analizi yaptirabilirsiniz. dışkı eskisine göre çok toparlamış ancak hala istenen seviyede değil. sulpha grubu ilaçlar dışkıyi bozar, bunun da etkisi olabilir tabi ki

kuş bu kadar zayifladiysa bünye ve iç organlar da yıpranmıştır, yani kombimix için şimdilik acele etmeyin bekletin
Tamamdır o zaman ilacı 7 güne tamamlıyorum. Sonrasında bir kontrole götürürüm zaten genel. Bu arada da kombimix i temin etmeye çalışırım. Duruma göre size de danışıp öyle başlarım.
Vitamin olarak gervit kullanıyordum ama şişede son kullanma tarihi yazmıyor. Yeniden bir vitamin alacağım yine gervitle mi devam edeyim?
Çok sevindim genel olarak toparlamasına. Zayıflaması da iyi olmuş aslında. Doğru ağılığa inmiş :D
@neanderthalensis hocama katılıyorum
Bir dönem 52 grama doğru yol almıştı ki zarla zorla 50 grama inmişti. Resmen göbeklenmişti, veteriner zayıflaması lazım demişti. Hastalık sebebiyle olmasa iyiydi ama normal kiloya inmiş oldu böylece. Yeniden fit bir bayan oldu ?

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
ben geniş içeriği nedeniyle pratik geldigi için nekton-s kullanıyorum ( multivitamin + multimineral + aminoasit içeriyor) , ancak gerwit-w tabi ki çok iyidir devam edebilir.

probiyotik takviyesi kullaniyormusunuz?

fyalison 

Yönetici
Moderatör
ben geniş içeriği nedeniyle pratik geldigi için nekton-s kullanıyorum ( multivitamin + multimineral + aminoasit içeriyor) , ancak gerwit-w tabi ki çok iyidir devam edebilir.

probiyotik takviyesi kullaniyormusunuz?
Evet kullanıyorum. Elimde entrobac vardı ama o pek iyi gelmedi. Sonrasında tyson cactus zyme aldım. Onu kullandığım zaman faydasını gördüm hep.
Antibiyotik bitince onunla destek yapayım diyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...