Kuşum Hasta Kusuyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fyalison

Yönetici
Moderatör
C.tesi akşam kuşum evde yalnız kaldı. Dün akşam geldiğimizde kafes tabanındaki dışkılar bu şekildeydi. Sabah kalktığımızdan beri kabarık ve uyuyor genelde. Biraz yeminden yedi arkasından kustu.
Evin yakınındaki veterinere gittim kuşlarla ilgili uzmanlığım yok dedi.
Diğer veterinere şu an gidemiyorum.
Elimde olan bir tek neosülfaprim ve fungostatin var ilaç olarak. İshaliyle hep uğraşmıştık ama kusunca elim ayağıma dolandı.
Sulpha vardı ama çok oldu onu kullanalı.

Ekli dosyalar

• F9169A3A-D775-4A6B-A1DF-DB4A585BE964.jpeg
    F9169A3A-D775-4A6B-A1DF-DB4A585BE964.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 31
  • F1642BF7-AE4C-488F-8445-7074323C5752.jpeg
    F1642BF7-AE4C-488F-8445-7074323C5752.jpeg
    623.3 KB · Görüntüleme: 32
  • DB82093B-A430-442D-BA41-31FB3D4A989A.jpeg
    DB82093B-A430-442D-BA41-31FB3D4A989A.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 31
Yarın 10 günlüğüne yazlığa gideceğiz. Ortalama 1 saate yakın sürüyor yol. Daha yeni toparlamaya başladığı için başkasına emanet etmek istemiyorum. Muhtemelen yolda stres olacak ama ilaçları var vermem gereken diye o da bizimle gelecek. Şu durumda riskli olmaz inşallah.

Umalım sorun olmaz. Yalnız kalması daha olumsuz olur. Bu nedenle seyahati daha iyi olacaktır. O halde yarın sabah son kez ilaç kullanıp bitirmenizi tavsiye edeyim. Bu akşam ek olarak stres azaltan çaylar + probiyotik desteği sağlamanız faydalı olabilir.

Yarın 10 günlüğüne yazlığa gideceğiz. Ortalama 1 saate yakın sürüyor yol. Daha yeni toparlamaya başladığı için başkasına emanet etmek istemiyorum. Muhtemelen yolda stres olacak ama ilaçları var vermem gereken diye o da bizimle gelecek. Şu durumda riskli olmaz inşallah.

götürmeniz daha iyi olur

bu arada, kuşunuzu öpmüyorsunuz di mi? özellikle stafilokok bu yoldan sürekli bulaşır

Getirdik bir sorun olmadı yolda şükür.
Kuşu çok öpüyorum ben ??‍♀️
Ama gagasından değil, bilmiyordum bundan bulaşabileceğini de. ?

kuşu neresinden olursa olsun kesinlikle öpmeyin. ağzınız, dudaklarıniz ve mukoza bölgelerinizle temas ettirmeyin. hatta ağzınıza ve dudaklarınıza dokunduktan sonra ellerinizi yıkamadan kuşa dokunmayın. stafilokok en çok bu yolla bulaşır. kuş surekli hasta olduğu için aklıma geldi yazmak istedim

kuşu neresinden olursa olsun kesinlikle öpmeyin. ağzınız, dudaklarıniz ve mukoza bölgelerinizle temas ettirmeyin. hatta ağzınıza ve dudaklarınıza dokunduktan sonra ellerinizi yıkamadan kuşa dokunmayın. stafilokok en çok bu yolla bulaşır. kuş surekli hasta olduğu için aklıma geldi yazmak istedim
?
İyi ki söylediniz, hiç düşünmemiştim bunu. O da o kadar temas bağımlısı ki sürekli gelip burnumu ısırıyor. Dediğiniz gibi belki de bundan dolayı sürekli hasta oluyor. Bundan sonra mesafeli olalım bu konu da. Seveceğiz derken zarar vermeyelim.?

?
İyi ki söylediniz, hiç düşünmemiştim bunu. O da o kadar temas bağımlısı ki sürekli gelip burnumu ısırıyor. Dediğiniz gibi belki de bundan dolayı sürekli hasta oluyor. Bundan sonra mesafeli olalım bu konu da. Seveceğiz derken zarar vermeyelim.?

illa ki bundan hasta oldu diye birsey yok ama siz tedbirli olunuz. stafilokok insanda ozellikle ağız ve mukoza bölgelerinde doğal olarak bulunur, yani biz hasta olmasak da kuşa bulaştırabiliriz

illa ki bundan hasta oldu diye birsey yok ama siz tedbirli olunuz. stafilokok insanda ozellikle ağız ve mukoza bölgelerinde doğal olarak bulunur, yani biz hasta olmasak da kuşa bulaştırabiliriz
Muhtemelen çok sağlam bir bağışıklığı yok zaten, bu tarz şeylere dikkat etmek lazım. Albino kuşların bağışıklıkları diğer türlere göre daha zayıf diye duymuştum. Doğru mu?
Bugün antibiyotiğin 6. Günü. Yarından itibaren probiyotik vermeye başlıcam.
Dışkılarında boyama bitti. Ama formu cıvık. O da antibiyotikten sanırım. Antibiyotik sonrası değişti formu çünkü.

Ekli dosyalar

• 456CFE66-474E-417A-8B0E-9374DA0E4FF4.jpeg
    456CFE66-474E-417A-8B0E-9374DA0E4FF4.jpeg
    817.5 KB · Görüntüleme: 20
Muhtemelen çok sağlam bir bağışıklığı yok zaten, bu tarz şeylere dikkat etmek lazım. Albino kuşların bağışıklıkları diğer türlere göre daha zayıf diye duymuştum. Doğru mu?
Bugün antibiyotiğin 6. Günü. Yarından itibaren probiyotik vermeye başlıcam.
Dışkılarında boyama bitti. Ama formu cıvık. O da antibiyotikten sanırım. Antibiyotik sonrası değişti formu çünkü.

Antibiyotikten sonra 3 gün mantar ilacı kullanılsa iyi olucak gibi..

Probiyotiğide kullanalım ardından tekrar bakalım dışkılara.. Duruma göre fungostatinide kullanırız...
Merhaba. Probiyotik kullandık. Bir süre bekledik. Genel durumu maşallah çok iyi. Hastalık öncesi 51 gr ken 38 gr a kadar düştü. Şimdi 45 gr. Veterinerden sonra kullandığımız ilaçlar sonrası dışkımız normale dönmüştü kıvam olarak ta ki yeniden hastalanana kadar. Zaten 8 ay sonunda zorla toparlamıştık biliyorsunuz. Şimdi yine sulu dışkılıyor.

Dışkıyı ekliyorum. Fungostatin başlayayım mı?

Ekli dosyalar

• CB11C159-B8D1-47A4-A0DF-1B425892B278.jpeg
    CB11C159-B8D1-47A4-A0DF-1B425892B278.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 16
Merhaba. Probiyotik kullandık. Bir süre bekledik. Genel durumu maşallah çok iyi. Hastalık öncesi 51 gr ken 38 gr a kadar düştü. Şimdi 45 gr. Veterinerden sonra kullandığımız ilaçlar sonrası dışkımız normale dönmüştü kıvam olarak ta ki yeniden hastalanana kadar. Zaten 8 ay sonunda zorla toparlamıştık biliyorsunuz. Şimdi yine sulu dışkılıyor.

Dışkıyı ekliyorum. Fungostatin başlayayım mı?

Evet kullanılabilir faydası olucaktır ama dışkıyı tam düzeltirmi emin değilim.. Birde kuşun sürekli hastalanmasını ishal olmasını vs. çözmek lazım. Bakımdamı bir hata var yoksa bağışıklığımı çok düşük sorunun kaynağını bulmamız lazım... @Doğanay Y. @neanderthalensis

Merhaba, kaç gündür böyle pütürlü ishal?
Divitsol, elektrolit, bir dilim elma, probiyotik gibi ürünlerle toparlanabilir gibi duruyor

Elimde divitsol, probiyotik, elektrolit var. Antibiyotik bitiminden beri böyle dışkı. Zaten bundan öncede 8 ay böyle sulu dışkılama vardı hep. İstanbul vetin verdiği antibiyotik ve melox ile dışkılar anca düzelmişti.
Entrobac verdim ama o hiçbir zaman iyi gelmedi zaten kızıma. Zyme cactus olan yazlıkta kalmış yarın gidiyoruz ondan vericem.
Kilo alıyor, genel halinde bir sıkıntı yok. @neanderthalensis in dediği mixi de temin etmeye çalışıyorum bir süre sonra kullanmak için.
Kafesi dün akşam temizledim. Şu an bu halde sırılsıklam.

Ekli dosyalar

• E581060B-CF83-484E-9CAB-EFB46C276A5E.jpeg
    E581060B-CF83-484E-9CAB-EFB46C276A5E.jpeg
    145.2 KB · Görüntüleme: 11
Merhaba, kaç gündür böyle pütürlü ishal?
Divitsol, elektrolit, bir dilim elma, probiyotik gibi ürünlerle toparlanabilir gibi duruyor

Doğanay kuşun geçmişini unuttun sanırım ne ilaçlar kullanıldı bu kuşa yinede ishalini kesememiştik. Divitsol falan etki etmez bu kuşa...

Elimde divitsol, probiyotik, elektrolit var. Antibiyotik bitiminden beri böyle dışkı. Zaten bundan öncede 8 ay böyle sulu dışkılama vardı hep. İstanbul vetin verdiği antibiyotik ve melox ile dışkılar anca düzelmişti.
Entrobac verdim ama o hiçbir zaman iyi gelmedi zaten kızıma. Zyme cactus olan yazlıkta kalmış yarın gidiyoruz ondan vericem.
Kilo alıyor, genel halinde bir sıkıntı yok. @neanderthalensis in dediği mixi de temin etmeye çalışıyorum bir süre sonra kullanmak için.
Kafesi dün akşam temizledim. Şu an bu halde sırılsıklam.

Çok su içmesi ve bu tarz dışkılar mantar kaynaklı genelde. Ama birden fazla sorunda olabilir. Önce mikostatini kullanalım. Hatta dozajını biraz arttıralım tam suluğa 10 damla ekleyin..

Birde birşey sorucam bu kuşu nereden almıştınız acaba? Aklıma şey geliyor bazı kuşlara aşırı derecede antibiyotik kürleri uyguluyorlar ve kuşlarda bağışıklık denen birşey kalmıyor.. Düşünün anne babaya hatta onlarında anne babasına antibiyotik kürleri uygulandığı bir yerden almışsanız eğer kuşun hastalıklara çok açık olması ve dayanıksız olması gayet normal.. Belkide daha önce kullandığımız antibiyotikler bu yüzden fayda etmiyor. Antibiyotiklere bile bağışıklık gelişiyor bir işe yaramıyorlar..

Doğanay kuşun geçmişini unuttun sanırım ne ilaçlar kullanıldı bu kuşa yinede ishalini kesememiştik. Divitsol falan etki etmez bu kuşa...
Evet 8 ay sürdü o ishal. Sulu dışkılama harici de bir sıkıntısı olmadı o 8 ayda işin ilginci. Hatta böbreklerinde ya da karaciğerinde mi sıkıntı var dedik ama bakıldı defalarca rontgenle yok.
Her şeyi iyi.
Çok su içmesi ve bu tarz dışkılar mantar kaynaklı genelde. Ama birden fazla sorunda olabilir. Önce mikostatini kullanalım. Hatta dozajını biraz arttıralım tam suluğa 10 damla ekleyin..

Birde birşey sorucam bu kuşu nereden almıştınız acaba? Aklıma şey geliyor bazı kuşlara aşırı derecede antibiyotik kürleri uyguluyorlar ve kuşlarda bağışıklık denen birşey kalmıyor.. Düşünün anne babaya hatta onlarında anne babasına antibiyotik kürleri uygulandığı bir yerden almışsanız eğer kuşun hastalıklara çok açık olması ve dayanıksız olması gayet normal.. Belkide daha önce kullandığımız antibiyotikler bu yüzden fayda etmiyor. Antibiyotiklere bile bağışıklık gelişiyor bir işe yaramıyorlar..
Bugün başladım mantar için arttırayım. Kuşu 4 aylıkken pet shoptan aldım. İlk ay bir sorunu yoktu sadece. Sonrası hep problemli yavrumun. O kadar da gözünün içine bakıyorum. Vitamini, probiyotiği, temizliği.
2 kere ağır enfeksiyon geçirdi. Bu ikinci enfeksiyonundan önce dışkı 2 ay boyunca çok iyiydi. O dönemde de veterinerin verdiği tek farklı şey melox tu. O mu sağladı o toparlanmış dışkıyı, nedir içeriği bilmiyorum.

Dediğiniz mantıklı. Yoksa bu kadar dikkate özene böyle olması zor. Antibiyotik o hastalık halini geçiriyor, toparlanıyor genel halinde bir sıkıntı, dışkıda boyama kalmıyor. Ama o sulu dışkılama toparlanmıyor işte. ?

Elimde toz halinde bu var. Tam solu suluğa ne kadar koymalıyım bundan.

Ekli dosyalar

• 109D5CB8-0892-4441-9456-5D93F349A490.jpeg
    109D5CB8-0892-4441-9456-5D93F349A490.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 9
Ben bu ürünü ağızdan 1-2 damla uyguluyorum. Suluk içinse 100 mg için 10 damla civarı eklenmeli. Tam bir ortalaması yok maalesef :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...