Kuşum Hasta Kusuyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fyalison

Yönetici
Moderatör
C.tesi akşam kuşum evde yalnız kaldı. Dün akşam geldiğimizde kafes tabanındaki dışkılar bu şekildeydi. Sabah kalktığımızdan beri kabarık ve uyuyor genelde. Biraz yeminden yedi arkasından kustu.
Evin yakınındaki veterinere gittim kuşlarla ilgili uzmanlığım yok dedi.
Diğer veterinere şu an gidemiyorum.
Elimde olan bir tek neosülfaprim ve fungostatin var ilaç olarak. İshaliyle hep uğraşmıştık ama kusunca elim ayağıma dolandı.
Sulpha vardı ama çok oldu onu kullanalı.

Ekli dosyalar

• F9169A3A-D775-4A6B-A1DF-DB4A585BE964.jpeg
    F9169A3A-D775-4A6B-A1DF-DB4A585BE964.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 31
  • F1642BF7-AE4C-488F-8445-7074323C5752.jpeg
    F1642BF7-AE4C-488F-8445-7074323C5752.jpeg
    623.3 KB · Görüntüleme: 32
  • DB82093B-A430-442D-BA41-31FB3D4A989A.jpeg
    DB82093B-A430-442D-BA41-31FB3D4A989A.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 31
Bence de beklemeli. Elektrolit de vermeni öneririm
Yarın 1 saatten az sürecek bir yolculuk yapacağız yine. 10 gün kadar kalacağımız için mecbur bizim kız da gelecek. Elektroliti gideceğimiz yerde kalmıştı, gidince vereyim.
Cuma günü kısa bir araba yolculuğu yapmıştık belkide arabanın klimasından üşüttü o gün. Dikkat ettim ama.
Dışkısı çok kötüydü, bakteriyel gibi duruyordu ama iki günlük probiyotikle baya toparladı gibi.
Üşütme durumlarında da böyle aşırı boyamalı oluyor mu dışkı bilmiyorum.
Şu an ki durum böyle. Ayaklarının ısısı normale döndü bugün şükür.

Ekli dosyalar

• 5806ACC5-82AB-41F6-AD3B-B63D73B269E2.jpeg
    5806ACC5-82AB-41F6-AD3B-B63D73B269E2.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 22
Şunu söylemek de fayda var, probiyotik elektrolit kuş kumu gibi şeyler dışkıyı bir seviyeye kadar tutuyor/baskılıyor. Ancak kısa bir aradan sonra tekrar ederse mutlaka ilaç kullanmanız gerekecek gibi. Şu aşamada çok korkulacak bir dışkısı yok

Şunu söylemek de fayda var, probiyotik elektrolit kuş kumu gibi şeyler dışkıyı bir seviyeye kadar tutuyor/baskılıyor. Ancak kısa bir aradan sonra tekrar ederse mutlaka ilaç kullanmanız gerekecek gibi. Şu aşamada çok korkulacak bir dışkısı yok
30 ağustosta demiştiniz bunu. Toparlamıştı aynen antibiyotiksiz. C.tesi günü evde tek kaldı. Az önce eve geldim ışığı açıp yanına gittim kusmaya başladı. Dışkıları bu şekilde evden kafesi temizleyip çıkmıştım.
Ne yapmamı önerirsiniz @Doğanay Y. @Ümit T. @neanderthalensis

Ekli dosyalar

• 08B26131-1ECD-4AB9-9A92-9AC61787F26A.jpeg
    08B26131-1ECD-4AB9-9A92-9AC61787F26A.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Hangi ilaç başlayacaksınız?
Elimde neosülfaprim var antibiyotik olarak sadece şu an. Hiçbir vermeden beklemek istemedim. Arka arkaya 3 kez kustu. Kabarık duruyor 🥺
Koydum suyuna ilacı içirdim biraz içti. Az da yem yedi.
Dışkı tahlili yaptırdığımızda bu ilaca duyarlı çıkmıştı iyi gelmişti.

11 den beri bir daha kusmadı. Anahtarı giderken komşuma bırakmıştım çıkıp bakarsın arada diye. Sabah iyiydi baktıklarında.
Anladim. Umarım toparlar madem başlandı devam edin mutlaka
Umarım toparlar. Yarın ki durumuna göre istanbul vetteki veterinerimizle görüşüp götüreceğim kuzumu. Bir bakılsın bakalım detaylı bir daha.

11 den beri bir daha kusmadı. Anahtarı giderken komşuma bırakmıştım çıkıp bakarsın arada diye. Sabah iyiydi baktıklarında.

Umarım toparlar. Yarın ki durumuna göre istanbul vetteki veterinerimizle görüşüp götüreceğim kuzumu. Bir bakılsın bakalım detaylı bir daha.

ışık bi anda açılınca stresten kusmuş olabilir (sadece bi tahmin)

elinizdeki oldukça güçlü bir ilaç, 3 gün sonunda dışkilarda düzelme başlamazsa yeterli etkiyi yapmıyor demektir

ışık bi anda açılınca stresten kusmuş olabilir (sadece bi tahmin)

elinizdeki oldukça güçlü bir ilaç, 3 gün sonunda dışkilarda düzelme başlamazsa yeterli etkiyi yapmıyor demektir
Bende başta öyle düşündüm ama değil sanırım. Ondan sonra bir daha kusmadı ama ara ara kusacak gibi öğürüyor. Yemini yiyor ama keyifsiz. Bu ara ara bulantısı enfeksiyondan mı yoksa kursakla ilgili bir sıkıntısı mı var acaba düşünüyorum 🥺
Elimde fungostatin, mikostatin de var ama önce antibiyotiği mi tamamlamalıyım?

İlacı başlamakla iyi yapmışsınız.. 3. gün akşamı tekrar güncel durumunu yazın.. Muhtemelen toparlar..
İlaca başladığım 3 gün oldu. Kabarıklığı nerdeyse yok gibi epey azaldı. Yemini güzel yiyor. Keyfi de daha yerinde artık. Dışkının yeşil boyaması kalmadı. Kusma hareketi yapmıyor.
Aynı zamanda aşırı tüy döküyor. İlacı 5 güne tamamlamalıyım değil mi?

Ekli dosyalar

• 9693602F-1CD4-4059-B99E-BDCBA1A5DECB.jpeg
    9693602F-1CD4-4059-B99E-BDCBA1A5DECB.jpeg
    875.1 KB · Görüntüleme: 7
  • D7E95607-EBD3-4EDA-A664-68B17CF72302.jpeg
    D7E95607-EBD3-4EDA-A664-68B17CF72302.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 5
İlaca başladığım 3 gün oldu. Kabarıklığı nerdeyse yok gibi epey azaldı. Yemini güzel yiyor. Keyfi de daha yerinde artık. Dışkının yeşil boyaması kalmadı. Kusma hareketi yapmıyor.
Aynı zamanda aşırı tüy döküyor. İlacı 5 güne tamamlamalıyım değil mi?

Kuş düzeldiyse ben 3 günde bırakıyorum çoğu zaman tercih sizin..

Benim kız yine hasta 🥺
C.tesi akşam evden ayrıldım hiçbir şeyi yoktu epey oynadık ettik hiçbir anormallik yoktu. O gece yalnız kaldı evde. Pazar günü öğlen eve geldiğimde her yeri kusmuktu. İki kere daha kustu. Kabarık duruyor ve uyukluyor. Kafeste de durmak istemiyor gelip elimde kendini sevdirip sevdirip uyuyor.
Geceden beri kusmadı bir daha ama arada bir iki öğürdü. Yem yiyor.
Antibiyotik sonrası mikostatin vermemiştim acaba onla ilgili bir sorun mu var?
Dışkıları normal.

Her evde yalnız kaldığında dönünce aynı manzarayla karşılaşıyorum 🥺
Tüy dönemindeydi. Cuma günü b vitamini vermiştim son kullanma tarihi bu ay. Acaba o mu dokundu.
Aklımda deli sorular. Mikostatin başlasam mı?

Benim kız yine hasta 🥺
C.tesi akşam evden ayrıldım hiçbir şeyi yoktu epey oynadık ettik hiçbir anormallik yoktu. O gece yalnız kaldı evde. Pazar günü öğlen eve geldiğimde her yeri kusmuktu. İki kere daha kustu. Kabarık duruyor ve uyukluyor. Kafeste de durmak istemiyor gelip elimde kendini sevdirip sevdirip uyuyor.
Geceden beri kusmadı bir daha ama arada bir iki öğürdü. Yem yiyor.
Antibiyotik sonrası mikostatin vermemiştim acaba onla ilgili bir sorun mu var?
Dışkıları normal.

Her evde yalnız kaldığında dönünce aynı manzarayla karşılaşıyorum 🥺
Tüy dönemindeydi. Cuma günü b vitamini vermiştim son kullanma tarihi bu ay. Acaba o mu dokundu.
Aklımda deli sorular. Mikostatin başlasam mı?

Sizin kuş bence hem bünyesi zayıf bir kuş, hemde çabuk strese girebilen bir kuş.. Bu yüzden hastalığı nüksediyor bence. Antibiyotik sonrası mikostatinle ilgili olabilir yada bozuk vitamin kullanımıylada.. Ancak bunlar düşük ihtimaller bana kalırsa....

Kuşun son dışkıları nasıl yine geçenki gibiyse tekrar antibiyotik başlamak gerekir.. Siz yinede dışkı resmi atın bi bakalım...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...