Kuşum rahatsız boynu döndü sallabaş olduğunu düşünüyoruz yardımlarınızı bekliyoruz

Anıl Y

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşum maviş rahatsızlandı. Durum ile ilgili daha önce facebook gruplarında paylaştığım gönderiyi güncelleyerek paylaşıyorum. Kuşum 9 yaşlarında dişi, şu an tek 8 gündür kafası yamuk durmaya başladı sallabaştan şüphelendim ama emin olamadım. Şu anda kafası iyice yana yatta özellikle dinlenirken sola doğru nerdeyse tüneğe kadar yatırıyor. Normal dururken çapraz bir açıyla bir gözü aşağı bir gözü yukarı doğru bakacak şekilde duruyordu şimdi hareket ederken yan duruyor. Son haftalarda ev biraz soğumuştu odada elektrik sobası yakıyordum oda sıcaklığı soba kapalıyken 22 küsür dereyece soba açıkken 23 küsür derecelerde oluyordu. 3 hafta önce falan biraz durgunlaşmıştı arada ağzını boğazına sanki birşey takılmış gibi yapıyordu (daha önce de zaman zaman oldu) mantar olabileceğini düşünerek mikostatin (bir suluğa 2 damla) verdim suyunda 1 gün kaldı. Ama genel olarak o dönemde çok durgun değildi. Bir de 3 hafta önce falan yemliğin başındayken kanadı kasılmış gibi oldu 1 dakika içinde falan geçti. Geçen hafta pazartesi kaloriferleri yaktık o gün ev ısınınca baya hareketlendi ve baya öttü (kafesi kaloriferin önündeydi rahatsızlanınca sıcaktan süphelendim kaloriferden biraz uzaklaştırdım). 9 gün önce 1 kere kafes zeminine düştü sonra hemen çıktı onun dışında bir gariplik farketmedim. 8 gün önce 4 kere düştü çıkmakta zorlandı uçarak çıkamadı kafesin yan teline zıplayıp ordan tırmanarak çıktı (kafesi normal muhabbet kuşu kafeslerine göre 2-3 kat daha büyük içinde uçabileceği alan var). Kafasını yamuk gibi tuttuğunu ilk o zaman farkettim. O günden itibaren günde 1-2 kere düştü. Düştüklerinde uçarak çıkamadı tırmanarak çıktı. 7 gün önce boğazına birşey takılmış gibi yapıp kusacakmış gibi de yapıyordu yine mikostatin verdim 1 gün kaldı 6 gün önce aldım temiz su koydum. 6 gün önce 2 gün B vitamini verdim(evde kuş için yoktu veteriner bir tanıdığımızın önerisiyle suyuna pirinç tanesi kadar benexol koydum). 4 gün önce 1 gün avisol A verdim. Sonra tetrasikline ( daha önce ishal için kullanmıştık) başladık. Bir suluğa çeyrek kapsül tetrasiklin koyduk. tetrasiklini 2 gün verdik ama suluğa ulaşamadığı için 2. gün pek içemedi. Facebooktaki yardım gruplarının tavsiyesiyle baytril %2,5 aldık, tetrasiklini kestim. 12 saat vitamin verdim. Yemeğini yiyor suyunu içiyor arada ötüyor. Son günlerde suluğa ve yemliğe ulaşmakta zorlanmaya başladı. 2 gün önce falan su içemediğini farkettim bir yemliğe su koydum ordan içti. 1,5 gündür 1 suluğa 5 damla oranında baytril % 2,5 veriyorum. Dün suyunu suluğundan içti ama iyileşme olarak şu an pek birşey göremedim. Kafasını baya çeviriyor. 3 gün önce düşünce rahat çıksın diye kafesinin altını çıkardık. Kafesin altını çıkardıktan sonra pek düşmedi ama zaten o günden beri tek tünekte duruyor suyunu yemini devamlı veriyoruz. Kakasının resmi 2-3 gün öncesinin. Kendisinin resim ya da videolarını ekleyemedim (çok büyük diyor). Bir şekilde youtubedan falan eklemeye çalışıcam. Ne olur yardım edin. Bir de kuşumun boynunun durumu ve yerdeyken hareketleri şu kuşun durumuna çok benziyor
. Sonradan o kuşa da bu forumdan yardımcı olduğunuzu farkettim.

Ekli dosyalar

• 20211027_0035355.jpg
    20211027_0035355.jpg
    698.1 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
merhaba 3 gün sonra duru paylaşmamı söylemiştiniz ilaca başlayalı 3 gün oldu ishali azaldı önceki kadar sulu yapmıyor, ötüşü de arttı ama kafası hala aşağı yukarı aynı gibi.

şimdilik 5 güne tamamlayıp durum güncellemesi yapın, zor bir hastalık maalesef

ilaç dozunu 9 damlaya çıkarabilirsiniz

Oyla 0
Eğer 5 gün içinde etki etmezse devam etmeyin boşuna. Genelde 4.-5. gün etki etmiş olması gerekiyor. 2 gün vitamin probiyotik takviyesi yapıp tekrar antibiyotik başlarsanız iyi olur. Hastalık ilerlemiştir 10 dünden fazla oldu sanırım. Amoksisilin etken maddeli bir ilaçla devam etseniz daha iyi olur. Tamamen yakın dönemdeki tecrübemle yorum yapıyorum..

Oyla 0
şimdilik 5 güne tamamlayıp durum güncellemesi yapın, zor bir hastalık maalesef

ilaç dozunu 9 damlaya çıkarabilirsiniz
merhaba ilacın 5. günü doldu (8 damla olarak devam ettim) pazar gününden itibaren kafası düzelmeye başladı. Şu anda kafası rahatsızlığının yeni başladığı günlerdeki gibi. Önceden kafasını normal dururken sola doğru aşağı kadar indiriyordu, şimdi biraz yana doğru eğiyor, hareket ederken de kafası biraz eğik oluyor hala biraz yan bakıyor ama eskiye göre duruşu baya iyi. Şu anda aşağı yukarı ana konunun altındaki ilk mesajda paylaştığım videolardaki gibi onlardan da bir tık iyi gibi. Ama ishali devam ediyor. İshali bu ilaca başladığımızdakinden daha iyi gibi ama kakasının beyaz kısımları dağınık şekilde. Şuan ne yapmalıyım?

Oyla 0
Eğer 5 gün içinde etki etmezse devam etmeyin boşuna. Genelde 4.-5. gün etki etmiş olması gerekiyor. 2 gün vitamin probiyotik takviyesi yapıp tekrar antibiyotik başlarsanız iyi olur. Hastalık ilerlemiştir 10 dünden fazla oldu sanırım. Amoksisilin etken maddeli bir ilaçla devam etseniz daha iyi olur. Tamamen yakın dönemdeki tecrübemle yorum yapıyorum..
ilginiz için teşekkür ederim sanırım bu ilaç etki etti. 3. günden sonra 4. gün gibi kafası düzelmeye başladı. Durumunu üstteki mesajda daha ayrıntılı yazdım.

Oyla 0
merhaba ilacın 5. günü doldu (8 damla olarak devam ettim) pazar gününden itibaren kafası düzelmeye başladı. Şu anda kafası rahatsızlığının yeni başladığı günlerdeki gibi. Önceden kafasını normal dururken sola doğru aşağı kadar indiriyordu, şimdi biraz yana doğru eğiyor, hareket ederken de kafası biraz eğik oluyor hala biraz yan bakıyor ama eskiye göre duruşu baya iyi. Şu anda aşağı yukarı ana konunun altındaki ilk mesajda paylaştığım videolardaki gibi onlardan da bir tık iyi gibi. Ama ishali devam ediyor. İshali bu ilaca başladığımızdakinden daha iyi gibi ama kakasının beyaz kısımları dağınık şekilde. Şuan ne yapmalıyım?

bence 7 güne tamamlayıp tekrar yazın, dozu 1 damla artırabilirsiniz

Oyla 0
merhaba bugün bactrimin 6. günü kafası eskiye göre baya düzeldi ama hala biraz yamuk duruyor. Ancak dün sabahtan beri birkaç sefer aşağı düştü. Düştüğü zamanlar akşam hava kararınca ve sabah daha hava tam aydınlanmadığı zamanlardı. Düştüklerinde hemen çıktı hatta bir tanesinde uçarak çıktı. Aydınlıkta uyanıkken ve karanlıkta uyurken hiç düşmedi. Rahatsızlığının ilk zamanları da düşüyordu düşünce çıkmak için çok zorlanıyordu düşünce rahat çıksın diye kafesin altını çıkarıp kanepeye koymuştum hala kanepede duruyor (kafes büyük olduğu için alttaki plastik kısım da baya derin). Rahatsızlığı ilerledikten sonra 2-3 haftadır pek düşmemişti. Hep bir tünekte duruyordu bir tarafta suya diğer tarafta yeme gidip geliyordu. Şimdi baya hareketlendi kafası da tam düzelmediği için düşmesini ona bağladım ama başka bir sebepten olabilir mi acaba? Bir de ben probiyotik hiç bir yerde bulamadım. İnternetten bulabileceğimi söylediler. İnternetten araştırdığımda diazyme 256 ve entrobac markaları dikkatimi çekti. Daha önce internetten hiç kuş için yem, ilaç vs almadım. Bu probiyotiklerden birini açılmamış bir şekilde orjinal ambalajında alabileceğim güvenilir bir yer önerme şansınız var mı?

Son düzenleme:
Oyla 0
merhaba bugün bactrimin 6. günü kafası eskiye göre baya düzeldi ama hala biraz yamuk duruyor. Ancak dün sabahtan beri birkaç sefer aşağı düştü. Düştüğü zamanlar akşam hava kararınca ve sabah daha hava tam aydınlanmadığı zamanlardı. Düştüklerinde hemen çıktı hatta bir tanesinde uçarak çıktı. Aydınlıkta uyanıkken ve karanlıkta uyurken hiç düşmedi. Rahatsızlığının ilk zamanları da düşüyordu düşünce çıkmak için çok zorlanıyordu düşünce rahat çıksın diye kafesin altını çıkarıp kanepeye koymuştum hala kanepede duruyor (kafes büyük olduğu için alttaki plastik kısım da baya derin). Rahatsızlığı ilerledikten sonra 2-3 haftadır pek düşmemişti. Hep bir tünekte duruyordu bir tarafta suya diğer tarafta yeme gidip geliyordu. Şimdi baya hareketlendi kafası da tam düzelmediği için düşmesini ona bağladım ama başka bir sebepten olabilir mi acaba? Bir de ben probiyotik hiç bir yerde bulamadım. İnternetten bulabileceğimi söylediler. İnternetten araştırdığımda diazyme 256 ve entrobac markaları dikkatimi çekti. Daha önce internetten hiç kuş için yem, ilaç vs almadım. Bu probiyotiklerden birini açılmamış bir şekilde orjinal ambalajında alabileceğim güvenilir bir yer önerme şansınız var mı?
Röhnfried Intestifit probiyotiğe bakabilirsiniz.125 gr orijinal ambalajında pet markette satışta şu an.Bu seri kafes kuşları için yeni çıktı sanırım.Gramajları daha düşük olduğu için bölünmüş almak istemeyenlere iyi bir seçenek olmuş.

Oyla 0
kuşun sinir sistemini desteklemek için b12 içeren besin verebilirseniz iyi olur. en pratiği, yumurtayı yıkayıp 10 dk kaynatın, mikserden geçirip biraz verin

Oyla 0
kuşun sinir sistemini desteklemek için b12 içeren besin verebilirseniz iyi olur. en pratiği, yumurtayı yıkayıp 10 dk kaynatın, mikserden geçirip biraz verin
tamam teşekkür ederim gerçi yer mi pek emin değilim genelde alışkın olmadığı bir şey koyunca ya hiç ellemiyor ya da dışarı atyor. Olmazsa ilaç bitince suyuna direk B vitamini koyayım.

Oyla 0
Röhnfried Intestifit probiyotiğe bakabilirsiniz.125 gr orijinal ambalajında pet markette satışta şu an.Bu seri kafes kuşları için yeni çıktı sanırım.Gramajları daha düşük olduğu için bölünmüş almak istemeyenlere iyi bir seçenek olmuş.
teşekkür ederim, google a yazınca pet market diye bir yer çıkmadı. 1. sırada Petmarketburada diye bir yer çıktı orasını mı kastettiniz yoksa farklı bir site mi? Birkaç tane de ......petmarket şeklinde site çıktı.

Oyla 0
teşekkür ederim, google a yazınca pet market diye bir yer çıkmadı. 1. sırada Petmarketburada diye bir yer çıktı orasını mı kastettiniz yoksa farklı bir site mi? Birkaç tane de ......petmarket şeklinde site çıktı.
Petmarketburada kastedilen site

Oyla 0
bence 7 güne tamamlayıp tekrar yazın, dozu 1 damla artırabilirsiniz
merhaba bu gün ilacın 7. günü doldu son 2 dozu 9 damla olarak verdim. Şu anda kafası baya düzeldi ama dinlenirken kafasını biraz sola doğru çeviriyor. Ama kafasını hiç yatırmıyor önceden dinlenirken kafasını sola çevirip tüneğe kadar yatırıyordu. Hareket halindeyken de sağa bakarken kafası hafif çapraz gibi oluyor ama duruşu nerdeyse normal gibi şu an. Durduğu yerde arada uçacakmış gibi kanatlarını çırpıyor (kanatlarının hareketi hafif kasılmış yada sanki tik olmuş gibi de oluyor arada) dün öyle yaparken düştü ama tüneğe yine uçarak çıktı. Önceden tellerden tırmanarak çıkıyordu. Ötmesi iyi. Onun dışında bana biraz zayıfladı gibi geliyor. Şu anda ne yapalım?

Oyla 0
merhaba bu gün ilacın 7. günü doldu son 2 dozu 9 damla olarak verdim. Şu anda kafası baya düzeldi ama dinlenirken kafasını biraz sola doğru çeviriyor. Ama kafasını hiç yatırmıyor önceden dinlenirken kafasını sola çevirip tüneğe kadar yatırıyordu. Hareket halindeyken de sağa bakarken kafası hafif çapraz gibi oluyor ama duruşu nerdeyse normal gibi şu an. Durduğu yerde arada uçacakmış gibi kanatlarını çırpıyor (kanatlarının hareketi hafif kasılmış yada sanki tik olmuş gibi de oluyor arada) dün öyle yaparken düştü ama tüneğe yine uçarak çıktı. Önceden tellerden tırmanarak çıkıyordu. Ötmesi iyi. Onun dışında bana biraz zayıfladı gibi geliyor. Şu anda ne yapalım?

yine kontrollü şekilde max 10 güne kadar kullanılabilir. ardından kuşu biraz dinlendirip multivitamin ve probiyotikle desteklemek gerekir

sonrasında gerekirse aynı ilaç ya da başka bir etken madde (ör:amoksisilin) kullanılabilir ancak kuşu biraz dinlendirmek gerekir

Son düzenleme:
Oyla 0
yine kontrollü şekilde max 10 güne kadar kullanılabilir. ardından kuşu biraz dinlendirip multivitamin ve probiyotikle desteklemek gerekir

sonrasında gerekirse aynı ilaç ya da başka bir etken madde (ör:amoksisilin) kullanılabilir ancak kuşu biraz dinlendirmek gerekir
Açıkcası son 1 ay içinde baya antibiyotik kullandığımız için biraz çekiniyorum. Biraz da zayıfladı gibi geliyor. Önce 2 gün tetrasiklin sonra 1 hafta baytril 1 hafta dinlendirdikten sonra 1 hafta bactrim kullanmış olduk. O dinlendirdiğimiz haftada 1 kere de mikostatin vermiştim. Yanlış hatırlamıyorsam ilk başta 1 ya da 2 gün avidiare de vermiştim. Bu durumda ilaç sebebiyle bir sıkıntı olur mu? Siz ne tavsiye ederseniz öyle yapayım.

Son düzenleme:
Oyla 0
Bir de bugün probiyotik sipariş edicem ayrıca elektrolit de sipariş edeyim mi yoksa bu sitede ev yapımı elektrolit tarifi de gördüm ihtiyaç olursa o yeterli olur mu? Tekrar kullanmak gerekirse diye 1 şişe daha bactrim aldım. Onun dışında evde bulunanlara ilaveten avisol B, polivit şurup, avi diar (üstünde bağırsak florası düzenleyici yazıyor) aldım. İlacı kesersek Probiyotik gelene kadar çay kaşığının ucuyla suyuna yoğurt suyu yada kuru maya vermem gerekir mi yoksa vitamin yeterli olur mu?

Son düzenleme:
Oyla 0
Eğer büteniz el veriyorsa mutlaka profesyonel sayılabilecek bir ürün almanızı öneririm. Burada ki tarifte yeterli olur ama.
Yoğurt suyu yerine peynir altı suyu tercih etmenizde fayda var. Oda çok çok az nadir verilmelidir. Laktozu rahat sindiremiyor kuşlar + köpekler. Kuru maya daha uygun olur. Onun içinde tarif var forumda

Oyla 0
Açıkcası son 1 ay içinde baya antibiyotik kullandığımız için biraz çekiniyorum. Biraz da zayıfladı gibi geliyor. Önce 2 gün tetrasiklin sonra 1 hafta baytril 1 hafta dinlendirdikten sonra 1 hafta bactrim kullanmış olduk. O dinlendirdiğimiz haftada 1 kere de mikostatin vermiştim. Yanlış hatırlamıyorsan ilk başta 1 ya da 2 gün avidiare de vermiştim. Bu durumda ilaç sebebiyle bir sıkıntı olur mu? Siz ne tavsiye ederseniz öyle yapayım.

muhabbet kuşunda rastlanan en ağır ve ölümcül bakteriyel enfeksiyon, tedaviye yanıt aldığınız için şanslısınız ve hala iyileşmiş değil kuşunuz.

takdir sizin tabi ki

Oyla 0
muhabbet kuşunda rastlanan en ağır ve ölümcül bakteriyel enfeksiyon, tedaviye yanıt aldığınız için şanslısınız ve hala iyileşmiş değil kuşunuz.

takdir sizin tabi ki
ilginiz için teşekkür ederim şimdiye kadar çok yardımcı oldunuz siz nasıl diyorsanız öyle yapayım. 10 güne tamamlayım o zaman.

Oyla 0
merhaba probiyotiği dün sipariş ettim. Veteriner tanıdığımız bir süredir ilaç kullandığımız ve ilaca devam ettiğimiz için ilaca devam ederken probiyotik vermemi söyledi probiyotiği yeni sipariş ettiğimi söylediğimde 12 saatte bir değiştirdiğimiz sulardan birine günde 1 defa olmak kaydıyda biraz maya koymamı söyledi, bu sefer de antibiyotik sebebiyle ishalden kaybetmeyelim dedi. Burda veya başka sitelerde antibiyotikle aynı ayda probiyotik vs tavsiye edildiğini görmedim onun için emin olamadım. Bactrim koyduğum suluğa bu sitedeki tarifteki şekilde kuru maya koysam kuşa bir zararı olur mu? Yoksa tedavi bitince mi probiyotiğe başlayayım ne tavsiye edersiniz? Kusura bakmayın sık sık soruyorum ama yardımcı olmaya çalışırken kuşa zarar verecek bir şey de yapmak istemiyorum. İlaca devam ediyorum, şu an durumu aşağı yukarı aynı hareketi, ötüşü iyi. Normalde duruşu da iyi ama heycanlanınca kafası tam tutamıyor gibi biraz sağa sola gidiyor. İshali devam ediyor son paylaştığım kaka resmindeki gibi beyaz kısmı biraz sulu. Dün yaptığını görmedim ama ondan önceki gün yem çıkaracakmış gibi kafasını sallayıp öğürür gibi hareket yapmaya başladı. Sık sık yapmıyor ama 1-2 sefer gördüm. Bir de baytril verirken mürekkep balığı kemiği ve kuş kumunu çıkarmıştık. Bu ilaca başlayınca da takmadım ama birkaç gündür yemliği kemirmeye başladı. Önceden bir kere yemliği kırmıştı plastikleri yutar diye biraz çekindim. Bactrimle birlikte gaga taşı, kuş kumu verilebilir mi yoksa yine aynı şekilde ilaç kullanırken vermemek mi gerekiyor?

Son düzenleme:
Oyla 0