Kuşum vikvik ses çıkarıyor canı yanıyor gibi

Nur avcı

Forum Sakini
Yaklaşık bir haftadır kuşumda vikleme sesleri başladı oldukça üzücü bir ses sanki canı yanıyor gibi. Önceleri ayak altı biraz tahriş oldu diye oluyor sandım lakin bugün durumum öyle olmadığına kanaat getirdim. Kuşta gün içinde mide kalkması gibi bir durum oluyor ağzından su sesi yapıyor ağzına baktığımda ise tertemiz. Kuşu elime alıp özellikle de kursak gibi kısımlarına elim değdiğinde yine içi kalkıyor ağzından su sesi yapıyor. Kuşta 2 gündür ise kuyrukta sürekli tık tık oynama var. Kuşa biraz yaklaştığımda ise resmen içinden pıt pıt ses duyuyorum. Lütfen yardım edin kuşumun o sesi öyle yürek burkucu ki çok üzülüyoruz. Sesin olduğu videoyu linkledim

Hocam böyle bir endişeniz varsa direkt eleyin. İyot önemli oldukça kuşlarda. Elektrolit verebilir + kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Himelaya kayasi alıp kafes tabanina da konulabilir
Ben cidden her ihtimali düşünüyorum hani belki ilaca gerek kalmaz diye. Sizce iyot eksikliği gibi bir şey olabilir mi? Direkt eleyin demişsiniz ya valla anlamadım yani iyot eksikliği olma ihtimali yok o yüzden eleyin mi

Oyla 0
Eğer elinizde elektrolit ürünü yoksa bu tarifi hazırlayıp 2 gün peş peşe suyunu belli aralıklarla tazeleyerek verebilirsiniz. Sonrasında durumunu gözlemleyelim tekrardan. İyot eksikliğiyle alakalı değil bence ama yine de elemek iyi olacaktır. Zaten yararı olur bu sıcak havalarda.

Oyla 0
Eğer elinizde elektrolit ürünü yoksa bu tarifi hazırlayıp 2 gün peş peşe suyunu belli aralıklarla tazeleyerek verebilirsiniz. Sonrasında durumunu gözlemleyelim tekrardan. İyot eksikliğiyle alakalı değil bence ama yine de elemek iyi olacaktır. Zaten yararı olur bu sıcak havalarda.
Yavru kuşun ishali ve mantar şüphesi için dediğiniz mikostatini aldım nasıl kullanmalıyım gün ve dozajı yazar mısınız? Bu arada yavruda kuyrukta tık tık oynama ve burun akıntısı da başladı. İç kalkması da yaşıyor. İshal durumu halen devam ediyor. Büyük sulu yeşil dışkı ve tamamı sudan oluşan beyaz leke olarak aynı gidiyor. Sizlere dememiştim ama ben bu yavruya 3 gün sulphamazethine kullanıp ağır gelmesi üzerine bıraktıktan 3 gün sonra 2 günlük “caremycin”vermiştim bir kuşçu onu bırakmamı bu kuşun iç mantar yaşadığını ona uygun ilaç kullanmam gerektiğini demişti. Bu sefer daha fazla yanlış yapmamak adına bu platforma yazdım yani bu olaylar yeni oluyor son ilaç bitiminden sadece 3 gün geçti. Kuşumu kurtarmak adına aceleci davrandım. Şimdi ona en doğru ilacı kullanmak istiyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0
@Nur avcı mikostatini iki kuşada kullan. Ardından duruma göre tekrar ikisinede antibiyotik kullanılabilir..

Mikostatini tam dolu suluğa 7-8 damla damlatıp kullanabilirsin.. İlaçlı suyu 4-5 saatte bir tazelemen lazım. Sıcakalrdan dolayı ilaçlı su bozulabilir..

Bu ilacı duruma göre 5-7 gün arası kullanın.. 3. ve 5. günün akşamı dışkı resimleri atın ve kuşların güncel durumalrını yazın..

Oyla 0
Yaklaşık bir haftadır kuşumda vikleme sesleri başladı oldukça üzücü bir ses sanki canı yanıyor gibi. Önceleri ayak altı biraz tahriş oldu diye oluyor sandım lakin bugün durumum öyle olmadığına kanaat getirdim. Kuşta gün içinde mide kalkması gibi bir durum oluyor ağzından su sesi yapıyor ağzına baktığımda ise tertemiz. Kuşu elime alıp özellikle de kursak gibi kısımlarına elim değdiğinde yine içi kalkıyor ağzından su sesi yapıyor. Kuşta 2 gündür ise kuyrukta sürekli tık tık oynama var. Kuşa biraz yaklaştığımda ise resmen içinden pıt pıt ses duyuyorum. Lütfen yardım edin kuşumun o sesi öyle yürek burkucu ki çok üzülüyoruz. Sesin olduğu videoyu linkledim
@Nur avcı mikostatini iki kuşada kullan. Ardından duruma göre tekrar ikisinede antibiyotik kullanılabilir..

Mikostatini tam dolu suluğa 7-8 damla damlatıp kullanabilirsin.. İlaçlı suyu 4-5 saatte bir tazelemen lazım. Sıcakalrdan dolayı ilaçlı su bozulabilir..

Bu ilacı duruma göre 5-7 gün arası kullanın.. 3. ve 5. günün akşamı dışkı resimleri atın ve kuşların güncel durumalrını yazın..
Tamam öyle yapacağım ama size şunu sormak istiyorum baba da solunumla alakalı bir durum olduğu için doksimis gibi bir şey kullanmam gerekmiyor mu ve baba kuşta kabızlık var sanki dışkıları oldukça azaldı

Oyla 0
@Malkoçoğlu baba kuş 5 dakika evvel su içerken resmen boğuluyordu suyu yutamadı elime aldım kursağını ovaladım ama hayvan o kadar kötüydü ki sonrasında nefes nefese kaldı durum çok ciddi artık kuşa doksimisi yarın alıp vereyim mi yoksa şu an mikostatin mi vereyim

Oyla 0
Tamam öyle yapacağım ama size şunu sormak istiyorum baba da solunumla alakalı bir durum olduğu için doksimis gibi bir şey kullanmam gerekmiyor mu ve baba kuşta kabızlık var sanki dışkıları oldukça azaldı

Solunum sorununun tek bir sebebi yok. Bir çok farklı hastalık solunum sorununa sebebiyet verebiliyor. Hava kesesi parazitleri, aspergillosis gibi mantarlar, trichomoniasis gibi protozoalar, CRD (crdninde farklı çeşitleri var) gibi birçok hastalık solunum sorunu sebep olabiliyor..

Oyla 0
Solunum sorununun tek bir sebebi yok. Bir çok farklı hastalık solunum sorununa sebebiyet verebiliyor. Hava kesesi parazitleri, aspergillosis gibi mantarlar, trichomoniasis gibi protozoalar, CRD (crdninde farklı çeşitleri var) gibi birçok hastalık solunum sorunu sebep olabiliyor..
Anlıyorum şimdi bu mikostatin solunumada etki edecek mi

Oyla 0
Bunu bilemeyiz çünkü testler yapılıp ona göre nokta atışı yapmak gerekiyor. Biraz deneme yanılma olacak belki ancak çift yönlü düşündüğümüzde iki problem içinde ilaç kullanmanız gerekecek.

Oyla 0
Bunu bilemeyiz çünkü testler yapılıp ona göre nokta atışı yapmak gerekiyor. Biraz deneme yanılma olacak belki ancak çift yönlü düşündüğümüzde iki problem içinde ilaç kullanmanız gerekecek.
O zaman yarın dışkıyı analiz ettirdiğimde sizlere hemen yazacağım inşallah sizlerde hemen görürsünüz. İnşallah tez vakitte kuşlarım şifa bulur. Her iki kuşunda hasta olması ve günden güne yeni bir şeyler çıkması kafamı allak bullak ediyor bir de şu kişinin iki videosunu da izledim biri solunum problemi yaşayan baba kuş için diğeri ishali olan kuş için. Sizlerde inceleyebilir misiniz?
(Solunum)
(iç mantar)

Oyla 0
@Malkoçoğlu @Doğanay Y. Veterinere gittim dışkı örneklerini inceledi 2 kuşta da parazit varmış. Mikostatini iki kuşa da ağızdan bir damla olacak şekilde 5 gün ver dedi. Sonra entrobac toz probiyotiği her gün yemlerine kat dedi. Bir de “Nilverm” adlı parazit ilacını 100 ml suluklarına nohut tanesi kadar bugün ver 15 gün sonra ise tekrarla dedi. Baba kuşa iyot ilacıda verdi yarın kullanacakmışım 200 ml suya bir damla katacak ve 4 gün verecekmişim. Artı olarak da bir şırıngaya antibiyotik çekti içinde “linkomisin-spectomisin” var dedi onu da bir damla ağızlarına damlat dedi. Şimdi bütün bu saydıklarım kuşlara ağır gelmez mi? Kendisi hayır dedi ama sizlerin fikri benim için çok önemli. Mesela sizler mikostatini suya damlatmamı demiştiniz veteriner ise ağıza bir damla diyor

Son düzenleme:
Oyla 0
çok geçmiş olsun. probiyotik yemde çok tutunmadığından mamasına yahut suya ilave ederek verilebilir. İlaç kullanırken probiyotik çok etkili olmaz bu nedenle tedavi biter bitmez başlamanızı öneririm. Nilverm dediği gibi hemen başlanabilir. Mikostatin ağızdan daha uygun olur ama denerseniz göreceksiniz zor ilacı tüketiyorlar. Verim elde edebilirseniz ağızdan 1 damla olarak kullanın. Suda da olur.
Antibiyotiği mikostatin kullanımı sonrasında yeni haftada uygulayınız

Oyla 0
çok geçmiş olsun. probiyotik yemde çok tutunmadığından mamasına yahut suya ilave ederek verilebilir. İlaç kullanırken probiyotik çok etkili olmaz bu nedenle tedavi biter bitmez başlamanızı öneririm. Nilverm dediği gibi hemen başlanabilir. Mikostatin ağızdan daha uygun olur ama denerseniz göreceksiniz zor ilacı tüketiyorlar. Verim elde edebilirseniz ağızdan 1 damla olarak kullanın. Suda da olur.
Antibiyotiği mikostatin kullanımı sonrasında yeni haftada uygulayınız
Entrobac toz probiyotik suya da katılır mı ki ben bilmiyorum da. Dediğiniz gibi ilaç sonrası vereceğim. Nilverm ölçüsünü siz de doğru buldunuz mu? Şimdi mikostatini ağızdan deneyeceğim inşallah kolayca hallederim. Antibiyotiği şırıngaya çekti ya diğer haftaya kadar bozulmaz değil mi? Bana demişti ki mikostatini ve antibiyotiği bir arada kullan birini şimdi verdiysen diğerini birkaç saat sonra ağzına damlat dedi. Bir de eğer hastalık geçmezse yeni bir antibiyotik uygulamalıyız demişti. İyot için ne düşünüyorsunuz vermeli miyim?

Oyla 0
Evet suya ya da mamaya katılabiliyor. Nilverm oranı da doğru. Dediği gibi verilebilir.
Antibiyotiği dolapta saklarsanız eğer muhtemelen sorun olmaz ya da önce antibiyotik sonra mikostatin uygulanabilir. Yine de arkadaşlara soralım. Aynı anda uygun olmayabilir @Malkoçoğlu @neanderthalensis
İyot verilebilir ama peş peşe 2 günden fazla vermeyin. Haftada 1 ya da 10 günde 1 kez tekrarlanabilir.

Oyla 0
Evet suya ya da mamaya katılabiliyor. Nilverm oranı da doğru. Dediği gibi verilebilir.
Antibiyotiği dolapta saklarsanız eğer muhtemelen sorun olmaz ya da önce antibiyotik sonra mikostatin uygulanabilir. Yine de arkadaşlara soralım. Aynı anda uygun olmayabilir @Malkoçoğlu @neanderthalensis
İyot verilebilir ama peş peşe 2 günden fazla vermeyin. Haftada 1 ya da 10 günde 1 kez tekrarlanabilir.
Mikostatin den birer damla verdim ama birinin ki tam bir damla olmadı gibi yarım damla oldu sanki. Şimdi de nilvermi suya katacağım. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Mikroskop görüntüsünde o paraziti gördüm sağa sola kaçıyordu iki üç tane gösterdi veteriner. İnşallah bu hastalıklar tez vakitte geçer kuşlarım sağlıklı olurlar. Herkesin kuşuna Allah sağlıklı uzun ömür versin. İnanın şu kaç zamandır resmen bende çöktüm onun kakası, yem yememesi, diğerinin acılı sesi, boğulması derken aklımı kaybetmeme ramak kaldı.

Oyla 0