Limon iyileşmedi ve antibiyotik kullanımı

Fidan

Forum Sakini
Merhabalar. Limon halsiz ve uyukluyor konusu çok uzadığından yeni açma gereği duydum çünkü her şey çok karışmıştı. Daha net ve anlaşılır şekilde özetleyeceğim.

Limon ( sultan papağanı ) 2 hafta gibi bir süredir sulu dışkıyor, ishal. Veterinere götürdüm mikroskopla bakıldı, antibiyogram yapıldı. Mikroskop sonuçlarında az megabakteriye rastladığını söyledi.

Antibiyogram sonuçları
S.papağanı (LİMON)..ağız sıvabı

Bakteriyolojik muayene sonucunda; Staphylococcus spp. ve Mantar tespit edildi

ENROFLOXACİN(+++)
FLORFENİCOL(+++)
AMOXYCYCLİNE(+++)
DOXYCYCLİNE(+++)
COLİSTİN(++)
SULPHAMETHOXAZOLE-TRİMETHOPRİM(+)

Sonrasında enrofloxacin yani BAYTRIL kullandım 6 gün. Günde 4 damlaydı fakat 2 ye indirdik. Sabah 1 akşam 1 şeklinde.

Genel durumu daha iyidi fakat ishali devam etmekte.
GÜNCEL DIŞKILAR

Veteriner hekim ( petlife izmir ) 10 güne çıkarmamı söyledi. Baytril oldugundan 6 gün çok uzun değil midir.
En baştan keşke gaita testi yaptırsaymışım su an yaptıramıyorum çünkü laboratuvara sorduğumda antibiyotik kullandığı için sonuçlar yanıltıcı olurmuş.

Antibiyogram, gaita testi yerine geçer mi bilmiyorum ama biz tedaviyi antibiyograma göre planladık.

Ayrıca bu sabah çok erken uyandı ve açtı.Fazla hareketliydi. Arada yine uyukluyor. En baştaki şikayetlerimiz ;

İshal
Az yemek yeme
Az dıskılama
Halsizlik,uyku hali

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Bu zaman kadar tecrübelerinizi paylaştığınız içinde.

@neanderthalensis
@Doğanay Y.
@Umit.
@Eyunal
@İpek.s
@Taha Aktaş
@Muratsani
@Nur ı.

(6 ay önce akciğer ve bağırsak enfeksiyonu sebebiyle 10 gün antibiyotik ve antifungal ( Trimetoprim,süplhametaxasole,doxycycline, nystatin)
Megabakteriosis( avian gastric yeast, macrorhabdus ornithogaster ) için 21 gün amphitericin-B tedavisi gördü.
Sonuç için test yaptıramadım ama amphitericinin iyi geldiğini söyleyebilirim)

(6 ay öncede aynı şikayetlere sahipti)

Güncel video
( sonlara doğru vikvikliyor yani kızışma hareket :D ,günde en az 10 kere yapıyor bunu uzun zamandır.Hastalandığından beri yani 6 ay önceden kızgınlık yumurtası yapamıyor. 30 tane yapmışlığı var. )

{{{Bugün uzun zamandır yaptiğı bu hareketi yaptı ve sesi de duyuluyor açarsanız. Eskiden gittiğim hekim bunu kursaktan gaz çıkarma olarak yorumlamıştı. }}}
Eskiden aynı hareketi yaparken

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ağırlığı evet iyi şu ab 112 gr. Bugün çok az yem yiyor. İştahı yok pek. Elle besleme ne zaman gerekli olur
Nadir yemliğe iniyor ama yem normal seviyede tüketiyor olabilir mi?
Elle besleme hiç tüketmediği fark edilirse yapılmalı. Bazı durumlarda yetersiz beslendiğini düşündüğünüzde de yapabilirsiniz

Fidan

Forum Sakini
Nadir yemliğe iniyor ama yem normal seviyede tüketiyor olabilir mi?
Elle besleme hiç tüketmediği fark edilirse yapılmalı. Bazı durumlarda yetersiz beslendiğini düşündüğünüzde de yapabilirsiniz
Saat 3 gibi üfleyeyim dedim çok az kabuk vardı. Elle beslemeyi özel uzun aparatı ile değilde sadece sırıngayla yapabilir miyim
Çünkü öbür türlüsünü yapamam zarar veririm

Eyunal 

Yönetici
Moderatör

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-05-26 100241.png
    Ekran görüntüsü 2023-05-26 100241.png
    32 KB · Görüntüleme: 10

Fidan

Forum Sakini
A vitamini eksiklikleri olabilir. Bazen nedensiz lekeler olabilir
Anladım zaten 2 yıldır vardı sanırım. Leke değilde sivilce gibi biraz.
Bir de elle besleme aparatı aldım ama açıkta satılıyor. Nasıl dezenfekte ederim bulamadım ?

2. Yumurtayı yaptı bugün. Yumurtayı hemen almalı mıyım ?
Teşekkür ederim

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Dilinin 2 yanında bundan var. 2 yıl öncede varmış ama
Doğuştan olan bir durum olabilir 2 yıl öncesinde yeni fark edilmiş yoksa iki yıl önce mi çıkmış iltihaplı bir durum olsaydı büyüme patlama kanama olurdu diye tahmin ediyorum yem yemesini engelleyecek veya yerken onu rahatsız edecek bir durum olduğunu sanmıyorum

Fidan

Forum Sakini
Doğuştan olan bir durum olabilir 2 yıl öncesinde yeni fark edilmiş yoksa iki yıl önce mi çıkmış iltihaplı bir durum olsaydı büyüme patlama kanama olurdu diye tahmin ediyorum yem yemesini engelleyecek veya yerken onu rahatsız edecek bir durum olduğunu sanmıyorum
Limon 3 yıldır bizle ben 2 yıl önce fark etmişim :D ama damağın üstündeki seyi yeni fark ettim. Birdaha bakınca pek goremedim. Teşekkür ederim yorum için

Aparatıda gidip oksijenli suda beklettim ve sanırım hafif paslandı belkide paslanmamıştır. :D bu bir hata kesinlikle. Sonrada kaynattım. En iyisi kaynatmakmış.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu tarz görüntüleri okuyabilecek donanıma sahip değilim maalesef. Bu nedenle yorum yapamayacağım. Farklı neler söylendir, ne önerdiler?

Fidan

Forum Sakini
Bu tarz görüntüleri okuyabilecek donanıma sahip değilim maalesef. Bu nedenle yorum yapamayacağım. Farklı neler söylendir, ne önerdiler?
Probiyotik önerdiler veda immunobac isimli. Kursakta hafif gaz olduğunu ama normal olduğunu söyledi hekim. Eskiden olan enfeksiyonun olmadığını söyledi. İçerisindeki dengenin bozulduğunu yani sindirim sisteminin söyledi. Dışkının yeşile boyanması konusundada böbrekle ilgili olabilir vs dendi ya da karaciğer. Dışkı tahlili olmadığından yani mantar için olanı bilemiyorum.
Kilosu iyi diye elle besmeleye gerek yok dedi bir de.

Neden ishal oldu ve dışkı yeşil vs bilmiyorum hala ama belkide iç organsal ya da kızgınlık dönemiyle ilgilidir.

Veda immunobac plus ya da entrobac kullanacağım

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Probiyotik önerdiler veda immunobac isimli. Kursakta hafif gaz olduğunu ama normal olduğunu söyledi hekim. Eskiden olan enfeksiyonun olmadığını söyledi. İçerisindeki dengenin bozulduğunu yani sindirim sisteminin söyledi. Dışkının yeşile boyanması konusundada böbrekle ilgili olabilir vs dendi ya da karaciğer. Dışkı tahlili olmadığından yani mantar için olanı bilemiyorum.
Kilosu iyi diye elle besmeleye gerek yok dedi bir de.

Neden ishal oldu ve dışkı yeşil vs bilmiyorum hala ama belkide iç organsal ya da kızgınlık dönemiyle ilgilidir.

Veda immunobac plus ya da entrobac kullanacağıman
Anladım hocam. Düzenli kullanıma bir başlayın dediklerini de süreci tekrar degerlendiririz