Limon iyileşmedi ve antibiyotik kullanımı

Fidan

Forum Sakini
Merhabalar. Limon halsiz ve uyukluyor konusu çok uzadığından yeni açma gereği duydum çünkü her şey çok karışmıştı. Daha net ve anlaşılır şekilde özetleyeceğim.

Limon ( sultan papağanı ) 2 hafta gibi bir süredir sulu dışkıyor, ishal. Veterinere götürdüm mikroskopla bakıldı, antibiyogram yapıldı. Mikroskop sonuçlarında az megabakteriye rastladığını söyledi.

Antibiyogram sonuçları
S.papağanı (LİMON)..ağız sıvabı

Bakteriyolojik muayene sonucunda; Staphylococcus spp. ve Mantar tespit edildi

ENROFLOXACİN(+++)
FLORFENİCOL(+++)
AMOXYCYCLİNE(+++)
DOXYCYCLİNE(+++)
COLİSTİN(++)
SULPHAMETHOXAZOLE-TRİMETHOPRİM(+)

Sonrasında enrofloxacin yani BAYTRIL kullandım 6 gün. Günde 4 damlaydı fakat 2 ye indirdik. Sabah 1 akşam 1 şeklinde.

Genel durumu daha iyidi fakat ishali devam etmekte.
GÜNCEL DIŞKILAR

Veteriner hekim ( petlife izmir ) 10 güne çıkarmamı söyledi. Baytril oldugundan 6 gün çok uzun değil midir.
En baştan keşke gaita testi yaptırsaymışım su an yaptıramıyorum çünkü laboratuvara sorduğumda antibiyotik kullandığı için sonuçlar yanıltıcı olurmuş.

Antibiyogram, gaita testi yerine geçer mi bilmiyorum ama biz tedaviyi antibiyograma göre planladık.

Ayrıca bu sabah çok erken uyandı ve açtı.Fazla hareketliydi. Arada yine uyukluyor. En baştaki şikayetlerimiz ;

İshal
Az yemek yeme
Az dıskılama
Halsizlik,uyku hali

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Bu zaman kadar tecrübelerinizi paylaştığınız içinde.

@neanderthalensis
@Doğanay Y.
@Umit.
@Eyunal
@İpek.s
@Taha Aktaş
@Muratsani
@Nur ı.

(6 ay önce akciğer ve bağırsak enfeksiyonu sebebiyle 10 gün antibiyotik ve antifungal ( Trimetoprim,süplhametaxasole,doxycycline, nystatin)
Megabakteriosis( avian gastric yeast, macrorhabdus ornithogaster ) için 21 gün amphitericin-B tedavisi gördü.
Sonuç için test yaptıramadım ama amphitericinin iyi geldiğini söyleyebilirim)

(6 ay öncede aynı şikayetlere sahipti)

Güncel video
( sonlara doğru vikvikliyor yani kızışma hareket :D ,günde en az 10 kere yapıyor bunu uzun zamandır.Hastalandığından beri yani 6 ay önceden kızgınlık yumurtası yapamıyor. 30 tane yapmışlığı var. )

{{{Bugün uzun zamandır yaptiğı bu hareketi yaptı ve sesi de duyuluyor açarsanız. Eskiden gittiğim hekim bunu kursaktan gaz çıkarma olarak yorumlamıştı. }}}
Eskiden aynı hareketi yaparken

Son düzenleme:

Fidan

Forum Sakini
Karaciğerde büyüme var. Diğer organlar için yorum yapamam.
Probiyotik önerildi. Veda immunobac plus . 10 gr 150 tl fakat. İçeriğine bakar mısınız anlamıyorum içerikten
Veda İmmunobac plus

Ya da entrobac kullanıcam.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230601-002325_Chrome.jpg
    Screenshot_20230601-002325_Chrome.jpg
    91.9 KB · Görüntüleme: 2

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Şu an 110 gr belkide veteriner hekimimiz bu yüzden karaciğerinde bir sorun göremedim dedi
Ağırlık ile bunun alakası yok zaten fazla ağır olan bi kuşu ağızdan beslemeye de çalıştınız çalışıyorsunuz. Sağlıklı bir karaciğer kum saati gibidir ortada bi boğum vardır sizde ise boğum neredeyse düzleşmiş. Buda bariz bi büyüme demek.

GülşahM.

Forum Sakini
Anladığım kadarıyla kuşla aynı odada yaşıyorsunuz, bu öncelikle en büyük hata. Kuşun gece 12ye kadar uyanık olması daha büyük bir hata. Kuşun şuan beslenmeden yana bir sıkıntısı yok gibi çünkü ağırlığı düşüş eğiliminde değil bu yüzden geç saate kadar uyanık tutmak oldukça yanlış. Bu süreçte ve devamında o kuş başka bir odada gün batımına kadar uyanık daha sonrada uyuması için üstü kapalı bir şekilde odada tek başına durmalı. Bu durum evdeki tüm kuşlar için geçerli bu arada.

Rohnfried Usnegano alınıp haftada bir defa kullanılabilir.
Hocam konuyla alakasız ama bence çok güzel bir şey kuşlarla aynı odada uyumak ben asla onlarsız uyuyamam mesela 🤗 ama Güneş batar batmaz uyutuyorum sorun olmuyordur umarım, ışıkları açmıyorum ses de yapmıyorum hiç odada uyuyorlar öyle

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Hocam konuyla alakasız ama bence çok güzel bir şey kuşlarla aynı odada uyumak ben asla onlarsız uyuyamam mesela 🤗 ama Güneş batar batmaz uyutuyorum sorun olmuyordur umarım, ışıkları açmıyorum ses de yapmıyorum hiç odada uyuyorlar öyle
Kuşların tüm duyuları bizden hassas, sizin en ufak hareketinizi duyuyorlar hissediyorlar. Unutmayın bu canlılar doğada avcı olan değil av olan canlılar...

GülşahM.

Forum Sakini
Kuşların tüm duyuları bizden hassas, sizin en ufak hareketinizi duyuyorlar hissediyorlar. Unutmayın bu canlılar doğada avcı olan değil av olan canlılar...
Onu biliyoruzda işte herkesin evi müsait olmuyor maalesef salonda olmalarından iyidir bence her daim tv açık oluyor salonda

Son düzenleme: