Lütfen çok acil yardım ☹️

Cicikuşşı

Forum Sakini
Muhabbet kuşumun gagasının altında mantar vardı kremle geçirdik ama bu sefer yanında da çıktı 2 haftadır krem sürüyoruz dün kabarık uyudu hep ve kustu bugün de yem yemesine baktım sadece aspur seçiyor içinden diğerlerini yemiyor gagası biraz uzadı acaba ondan mı . Kabarık duruyor ne yapmalıyım biraz da ishal gibi

Ekli dosyalar

• 36F8D1B3-183E-4F2F-AE58-42510923FA3A.jpeg
    36F8D1B3-183E-4F2F-AE58-42510923FA3A.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 42
Bu durumda acilen elle besleme yaparken bir yandan da ilaç tedavisi yapmalısınız.
Almanız gerekenler;
-Elle besleme aparatı
-A21 elle besleme maması
-Suprady all day efervesan vitamin
-Sulphamezahtin %16 ilaç (veteriner ilacı)
-Neycox ya da Baycox ilaç (veteriner ilacı)

Ayrıca şırınga ile besleme yapabilen birisini bulmasınız günde 2 defa ilaçlanıp,beslenecek yaklaşık 10 gün.

Oyla 0
Siz hastalığını öğrenene kadar kuşu kaybedersiniz,zaten çok vakit kaybetmişsiniz.
Kuş fazla beklemez,bilginiz olsun.
Öncelikle acilen elle besleme yapmanız şart.
İlk olarak da vitamin verilmeli hızlıca.

Bu üçünü hemen alın, diğerlerini yarın da alsanız olur.
-Elle besleme aparatı
-A21 elle besleme maması
-Suprady all day efervesan vitamin

Son düzenleme:
Oyla 0
Kuşum uyuyup duruyor :( ne yapacağımı şaşırdım. @Malkoçoğlu dediğiniz ilaçları alacağım ama reçetesiz antibiyotıik vermiyorlar nasıl alacağım bilmiyorum. YouTube kanalı olan birine sordum kuşu bağırsak enfeksiyonu dedi 4 in 1 mix kullan dedi. Keşke kuşun hastalığının gerçekten ne olduğunu bilebilsem. Dışkı tahlili yaptırabilsem :( Bari veterinere götüreyim diyorum hiçbiri bir şey bilmiyor. Hatta bazıları geri gönderiyor kuşlara bakmıyorum diyip. Ölücek herhalde bu gidişle...

Kurulukta varmıymış kuşta :) Siz o vatandaşın dediğini boşverin.. Söylediğim ilaçlar evet reçeteli olarak satılır. Ancak birçok eczane reçetesizde veriyor. Birkaç eczaneye sorun eğer veren olmazsa aile hekiminden rica edin yazdırmaya çalışın. Oda olmadı veterinerlerden rica edin yazsınlar. Damla ile antibiyotiğe biran önce başlamanız gerekiyor...

Oyla 0
Kurulukta varmıymış kuşta :) Siz o vatandaşın dediğini boşverin.. Söylediğim ilaçlar evet reçeteli olarak satılır. Ancak birçok eczane reçetesizde veriyor. Birkaç eczaneye sorun eğer veren olmazsa aile hekiminden rica edin yazdırmaya çalışın. Oda olmadı veterinerlerden rica edin yazsınlar. Damla ile antibiyotiğe biran önce başlamanız gerekiyor...
Tamam inşallah yarın alayım rica edeyim belki verirler. Atilla beyin söylediği ilaçları alıcaktım ama bizim burdaki veterinerler satar mı bu ilaçları bilmiyorum ki. Şimdi biraz iyi gibi oldu. Yarın almaya çalışacağım inşallah

Oyla 0
Elimle yemini yedirdim suyunu da içirdim o yüzden şırıngayla beslemeye gerek var mı
Kursağı tam olarak doyuyorsa gerek yok ama doldurabildiğini zannetmiyorum.
Azıcık beslenme ile de kuş ayağa kalkmaz.
A21 bebek maması alırsanız çoğu ihtiyacını görürsünüz, kuşunuza çok faydası olur.
Ayrıca keşke bugün vitamin versaydiniz,supradyn.Eczanelerde var.

Oyla 0
Tamam inşallah yarın alayım rica edeyim belki verirler. Atilla beyin söylediği ilaçları alıcaktım ama bizim burdaki veterinerler satar mı bu ilaçları bilmiyorum ki. Şimdi biraz iyi gibi oldu. Yarın almaya çalışacağım inşallah

En azından stafine göz damlasına başlasaydınız iyi olurdu. Güzel ve etkili bir damla. @Atilla Algansoy koksidiyoz için sulphamezathine önermiş sanırım. Evet dışkılarda koksidiyoz belirtiside var zaten birazda bu yüzden bactrimi önermiştim. Bactrim hem antibakteriyel hem antikoksidiyeldir. Özellikle antibakteriyel etkisi daha yüksektir. Ancak sulphamezathinin antibakteriyel etkisi zayıf, bu yüzden gözdeki soruna faydası olmaz. Bactrim gözdeki enfeksiyona daha etkili olur. Hemde dışkılarada faydası olur..

Oyla 0
Merhaba bir kaç gündür cevap veremedim kusura bakmayın. İlaçları aradım çünkü. Dün kuşu kuşçuya verdim elle beslesin ben ilaçları bulana kadar diye kendi yokmuş o yüzden besleyemedi ama kuş dün orada kaldı. Orada çalışan biri gözüne sprey sıkmış herhalde şimdi gözü daha iyi bugün eve getirdim yarın spreyi sorup almayı düşünüyorum. Bir de bugün veterinere ilaçları sordum o ilaçlar yokmuş nilverm verdi. Suluğuna koydum içti. Bactrim şurubu ve damlayı da vermediler reçete olmadığı için. Aile hekimi de yazmadı. İnternettem baktım nilverm sanırım iç parazit ilacıymış koksidiyoz ilacı olarak başka önerebileceğiniz ilaç varsa veterinerlere sorayım. Şu an kuş iyi yemini suyunu içiyor

Oyla 0
Neden nilverm verdi kuşa?Mikroskopla bakıp solucan mı tespit etti?
birbiri ile alakasız ilaçlar çünkü..
O ilaç yok bunu verelim diye bir mantık olamaz.

Son düzenleme:
Oyla 0
Neden nilverm verdi kuşa?Mikroskopla bakıp solucan mı tespit etti?
birbiri ile alakasız ilaçlar çünkü..
O ilaç yok bunu verelim diye bir mantık olamaz.
Dışkısına bile yalandan baktı dediğim gibi buradaki veterinerler bir şey bilmiyor bir de diyor ki nilverm hem parazit hem de koksidiyoz ilacıymış. Yani ben şimdi Nilverm kullansam bir faydası olmaz mı

Oyla 0
Dışkısına bile yalandan baktı dediğim gibi buradaki veterinerler bir şey bilmiyor bir de diyor ki nilverm hem parazit hem de koksidiyoz ilacıymış. Yani ben şimdi Nilverm kullansam bir faydası olmaz mı
olurmu,alakası yok.Gitmeyin oraya bir daha.Siz dediğimiz ilaçları bulmaya bakın lütfen..
Kuş parazit ilacı içmiş,solucan varsa ölür artık,ama konumuz bu değil.

Oyla 0
olurmu,alakası yok.Gitmeyin oraya bir daha.Siz değimimiz ilaçları bulmaya bakın lütfen..
Bütün veterinerlere gittim o ilaçlardan yok muadilini verelim diyorlar. Bactrim şurubu uzak eczanelere sorabilirsem sormayı düşünüyorum belki bir ümit verirler. Yine veterinerlere bir daha bakayım gözden kaçırdığım falan varsa diye. İnanın telefonla arıyorum çoğu cevap bile vermiyor açmıyor telefonu

Oyla 0