Mkuşumun Cinsiyetini bir türlü anlayamadım yardım lütfen

ArifAk

iyikus.com Üyesi
S.a arkadaşlar. Bir kaç kez muhabbet kuşu aldım anneme uğraş olsun diye. Kendim de zaman buldukça ilgilenmeye çalışıyorm ama pek bir bilgim yok yetersiz kalıyorum. Bir kaç denemeden sonra bir muhabbet kuşu daha aldım. Aldığımda satan kişi 3-4 aylık var dedi eve götürdüm kuşum fazla uçamıyordu. Kanadı kesik olabilir diye şüphelendim. Ama sanki daha küçük gibi geldi cinsiyeti yanında belirginlikleri varsa size yaşını da soracağım bilen kişilere. Cinsiyet konusuna gelirsek bir tek bildiğim mavi ve beyaz cere ayrımı kuşta. Lakin benim kuşunki pembe gibi beyazlaşıyor gibi mavileşiyor gibi bir türlü karar veremedim.. Bir yardım edin lütfen.25635164_10215587509350249_1157112136_o.jpg

Merve B.

Veteran
maşallah çok güzel bir kuş öncelikle uçma konusundakini sorunuza yanıt vereyim 3-4 aylık kuşlar ancak yüksekten uçarlar ya da biraz dengesiz uçarlar iniş hızlarını konacakları yerleri ayarlamazlar bu şekil de mi kuşunuz birde petshoplar da kuşlar sürekli kafeste bulundukları için uçmayı unutuyorlar denilemez ancak hamlıyorlar ya da uyuşuyorlar diyelim tekrar uçmaya alışmaları için egzersiz yapmaları uçurulmaları gerekiyor yoksa tamamen mi uçamıyor acaba yandan bir resim veya kanatlarını açıp resim atarsanız daha iyi yardımcı olunabilir diye düşünüyorum ona göre bir uygulama yapmak daha uygun olur aylık olarak doğru bilgi vermiler kafa üzerindeki çizgiler yeni yeni belirsizleşmeye başlamış ancak tamamen açılmamış daha küçük olsa kafa çizgeleri tamamen hemen hemen gaga hizasına kadar belirgin olurdu en fazla 2.5 belki ama sanmıyorum birde ceresini flassız bir şekilde atarsanız cinsiyet hakkın da da daha net yorumlar yapmaya çalışırım

Oyla 0

Merve B.

Veteran
kanadı kesik gibi kısmı şimdi dikkatimi çekti resimden çok belli değil ama kesik kuşların kanatları belli olur anlarsanız bunda kesme yok eğer resim yanıltmıyorsa

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba Hoş geldiniz, Maşallah kuşunuz oldukça sağlıklı görünen bebek diyebileceğimiz bir dönemde 2-4 ay arası. Kuşunuz bence erkek. @omerve arkadaşımında dediği gibi yüzü yaklaştırıp, flas kullanmadan fotoğrafını çekerseniz net yorum yapabilelim. Uçamaması için birçok sebep olabilir. Öncelikle kanatlatlarının tam olması gerekir. Tam değilse iyi bir uçuş sağlayamaz. Siz almadan önce dökülmüş, kesilmiş olabilir. Bu bahsettiğim kanıya varmak için kanatlarının açık bir şekilde fotoğrafını çekmeniz gerekir.

Eğer kanatlar tam ise ve iyi uçamıyorsa bu durumu bebekliğine ve uçuş talimi az yapmasına yormak gerekir.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
bende bizimkilerin bebeklik fotoğraflarına baktım biraz daha iyi anlamak için dediğiniz 2-4 daha önce duyduklarımdan yola çıkmıştım ama hata payı varmış. bana da erkek gibi geldi ancak o beyazlık flas beyazlığımı onu anlayamadım

Oyla 0

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Yorum yapan arkadaşlara öncelikle teşekkür ediyorum. Şu an kuşumun yanında olmadığım için yeni resim atamayacağım. Ama Şunu söyleyebilirim kuşu ilk aldığımda ancak bir metre ancak uçabiliyordu şimdi ise tüm odaları rahatlıkla gezebiliyor.(yaklaşık 1.5-2 aydır bizde) Yukarıdaki kuşun resminde flash yoktur onu da belirteyim gündüz çekilmiş bir fotograf. Arkadaşlar Aslında kuşumuza eş almak için cinsiyetını ogrennmek istıyordum yarın ins kuşumun yanına gıdeceğim:) Satan kişilerin de doğru dürüst cinsiyet ayrımı bildiklerini sanmıyorum onun için burada paylaşmak istedim. Erkek olduğunu düşünuyorm bende ama tam bir kesinlik kazandıramadım kafamda o yuzden biraz tereddutlerim var. Yaırn gidip de aynı cins kuş almak da istemıyorm acıkcası

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Beyaz değil açık mavi gibi. Açık mavi olduğunda erkek oluyor genelde. Tabi yinede net bir fotoğrafla bakmak lazım. Bugün bir diğer yöntem var öğrenmek için onuda paylaşacağım.
Arif bey büyük olasılıkla erkek kuş. Yinede emin olmak için 2. fotoğrafı istedim.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
demek ki kanatlarının antremana ihtiyacı varmış sağlık sorunu olmaması sevindirici bir durum valla bu cinsiyet ayrımı çok dertli :) ben 1 hafta oğlum 1 hafta kızım diye sevdim :D ama sizin ki erkek %90 :D sonrada dönmez heralde :D

Oyla 0

Merve B.

Veteran
ilginç bir yöntemmiş. Ben de bir yöntem duydum kuyruktan anlaşılıyormuş deneyince atacağım :) tam emin olun :D hepsini deneyip

Oyla 0

Merve B.

Veteran
kuşun kafası avuç içinde kalacak şekil de tutup kuyruğu dışarda kalacak eğer kuyruk aşağı doğru bakıyorsa erkek yukarı doğru bakıyorsa dişi diye duydum çok etkili bir yöntem değil gibi geldi ama denenebilir bence. Ben deneyip resim atıcaktım ama asabi gününde denettirmedi:)

Oyla 0

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Teşekkürler arkadaşlar. Erkektir umarım temennim o yönde. Peki arkadaşlar kuşuma eş almamı önerır mısınız. Ben kuşumun yanında yeterınce olamadiğim için konuşturamadım hiç. Ama kendısını de çok sevıyorm haylazlıklar yapmadı omzumda gezmesi yıne yetıyor konuşturamamam üzücü ama:) Yanına iş aldığımda bizden uzaklaşmasından korkmuyor değilim kuşumu çiftleştirip çoğaltmak da amacım değil. Sadece ev içinde çok yanlız kalıyor. Ben zaten iki üç gunde bir eve gelıp gorebılyrm annemlerde gezmeye fılan gıtse 1-2 gun evde tek kalıyor kuş. Evde yanlız bıraktığımızda arkamızdan bağırışı geldiğimizde kendını kafesın demirlerine asmış gibi durması açıkcası üzüyor bizi. Sırf yalnız kalmasın dıye eş alasım var. Eğer ki bizden uzaklaşacaksa hıç almayalım bu seferde annem üzülür:)

Oyla 0

Merve B.

Veteran
konuşturmak için geç kalmış sayılmazsınız eğer istiyorsanız ilgisini arttırarak konuşturabilirsiniz hala. Eş alabilirsiniz ilginizden eminseniz sizden uzaklaşmaz. Hatta dişinin bile sana yanaşmasını sağlar. Eğer çok fazla yalnız kalıyorsa almanız onun için daha iyi olur diye düşünüyor.

Oyla 0

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Bakım açısından bir sıkıntı yok ikisine de bakarım ki zaten kuşum konuşmuyor tek isteğim eşine iyice alışınca bizden uzaklaşmaması. Elimize almak istediğimizde gelse omuzumuzda yıne eskısı gıbi dursa yeter. Yoksa onun tek kalmasını bende ıstemıyorm çok yalnız bırakıyorz mecuren cunku

Oyla 0

Merve B.

Veteran
kuşunuz zaten yavru sayılabilecek bir dönemde ona yakın dönemlerde bir eş alacağınız için eşini de eğitmeniz kolay olur ki sizin kuşla birlikte gelip gidip kendi bile alışabilir

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merve hanım doğru söylemiş. Onun gibi henüz küçük bir kuş alırsanız alıştırmanız oldukça kolay olur :)

Oyla 0

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Sağolun arkadaşlar kafamdaki soruların genelini çözüme kavuşturmuş oldunuz. Artık tek korkum yarın benım kuşum erkek diye yanına dişi kuş alacam ya inş bizimki de sonra dişi çıkmasın : ) Yanlışlıkla aynı cins olsa aynı kafeste birbirlerine zarar vermezler değil mi kuşlar?neyse yarın bir sıkıntı olmazsa beğenirsem bir kuş alcam kuşumun yanına yoksa maviş tek kalacak biraz daha :)))

Oyla 0

Merve B.

Veteran
eğer eşleştirmek,yavru almak istemiyorsanız aynı cinsler de anlaşırlar ama aynı kafes içerisinde birbirlerine zarar verirler farklı kafes almanız gerekir. dışarıdayken yan yana gelmelerinde sorun çıkmayacaktır.

Oyla 0