Muhabbet kuşu kabızlık

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan klaus_89
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Şu aşamada biraz bekleyelim. Fotoğraf yanıltıcı ise zaten yumurtlaması 10 gün içinde gerçekleşecektir. Gelmez ise ilaçla müdahale etmek gerekiyor. Bu süreçte probiyotik ve d + kalsiyum katkılarını ihmal etmeyiniz.

Peki ve benim gördüğüm ilk çiftleşme 8 gün önce olmuştu
çiftleşme sonrası eğer dişi hemen hazırlıklara başlarsa 14 günde süreci başlamış oluyor. Yani hala biraz zaman var gibi duruyor. Kuyruk atması çok yoğun olduğu için 2-3 güne yumurtlayacağını söylemiştim ancak o bölge henüz yeterli şişlikte değil gibi geldi bana. Bekleyelim, pirimses umarım yanıltır ve bugün ilk yumurtasını sunar bize <3

çiftleşme sonrası eğer dişi hemen hazırlıklara başlarsa 14 günde süreci başlamış oluyor. Yani hala biraz zaman var gibi duruyor. Kuyruk atması çok yoğun olduğu için 2-3 güne yumurtlayacağını söylemiştim ancak o bölge henüz yeterli şişlikte değil gibi geldi bana. Bekleyelim, pirimses umarım yanıltır ve bugün ilk yumurtasını sunar bize <3
Umarım öyle olur haber veririm son durumu teşekkürler probiyotik de şuan olmadığı için veremiyorum ama en kısa zaman da alıcam

Dışkıyı beğenmedim bir iç parazit uygulaması yapılırsa iyi olur..

Levamizol etken maddeli; nilverm, nilax, mintiverm vb. olabilir..

Toltrazuril etken maddeli; netcox %2,5 baycox %2,5 coxmed %2,5 coccide %2,5 bunlardan biri olabilir...

İlaçlar veterinerlerden temin edilir..

Uygulama; Levamizol tam dolu suluğa bir mercimek tanesi kadar toz eklenip kullanılır. Toltrazuril tam dolu suluğa 5-6 damla eklenip kullanılır. Bir gün levamizol, ertesi gün toltrazuril uygulayabilirsiniz. Bundan bir hafta sonra kalan parazit yumurtaları için aynı işlem tekrarlanır..

Levamizol nematodlar için, toltrazurilde koksidiya paraziti için kullanılır. İkiside muhabbet kuşlarında çok yaygındır. İç parazit kürünü ben 6 ayda bir düzenli yapıyorum (3 ayda bir yapanlarda var). Özellikle mevsim geçişlerinde yaparsanız daha iyi olur..

İç parazit ishal yapmaz mı kuşu yani öyle biliyordum hocam

farklı belirtileri olabilir. Bu nedenle doğrudan ishal yapar demek yanlış olur. Normal şartlarda da iç dış parazit kontrolleri düzenli yapılması gerekiyor. Zararı olmayacaktır

farklı belirtileri olabilir. Bu nedenle doğrudan ishal yapar demek yanlış olur. Normal şartlarda da iç dış parazit kontrolleri düzenli yapılması gerekiyor. Zararı olmayacaktır
5-6 saat de sadece 2 kere dışkı yapması normal mi

Hocam bu ilaçları aynı kafesteki diğer kuş da içse sorun olur mu ve bunları eczaneden bulabilir miyim sadece veterinerlerden mi bulunur

Ekli dosyalar

• IMG_20240804_084325.jpg
    IMG_20240804_084325.jpg
    10.4 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20240804_084236.jpg
    IMG_20240804_084236.jpg
    13.8 KB · Görüntüleme: 3
Kuşunuzun dışkısında sindirilmemiş yemler var. Parazitten ziyade mantar da olabilir

Bu ilaçlar eczaneler de var mı ?

Hayır veterinerlerden alınır.. İnternetten size yakın olan veterinerleri telefonla arayıp sorun elinde olan çıkar illaki..

Ayrıyetten kuşunuzu bir süre sade ak darıyla beslerseniz iyi olur. Ak darının sindirimi kolaydır iyi gelir..

Ve imkanınız olursa bir kanatlı veterinerine genel muayene ettirin kuşunuzu. Dışkı tahlili yapılsın..

Hayır veterinerlerden alınır.. İnternetten size yakın olan veterinerleri telefonla arayıp sorun elinde olan çıkar illaki..

Ayrıyetten kuşunuzu bir süre sade ak darıyla beslerseniz iyi olur. Ak darının sindirimi kolaydır iyi gelir..

Ve imkanınız olursa bir kanatlı veterinerine genel muayene ettirin kuşunuzu. Dışkı tahlili yapılsın..
Yarın nilverm, probiyotik ve netcox alicam dediğiniz şekilde kullanıcam bu ilaçlar duzeltebilir mi ve dışkısında neden sizce yem olabilir ak darida alicam dediginiz gibi

Yarın nilverm, probiyotik ve netcox alicam dediğiniz şekilde kullanıcam bu ilaçlar duzeltebilir mi ve dışkısında neden sizce yem olabilir ak darida alicam dediginiz gibi

Dışkıda yem çıkması geçici bir durum değilse bakteriyel enfeksiyonlarda ve megabakteride görülür genelde. Tabi sürekli çıkıyormu onu takip etmek gerekiyor..

Geri