Muhabbet kusum ishal mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Funda
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Funda

Forum Sakini
Selamlar, kusum yaklasik 5 yasinda. İlkbahar doneminde ciddi hastaliklar gecirdi ve burdaki arkadaslar sayesinde duzeldi. Bu sabah resimdeki gibi diskilamaya basladi. 1 hafta once tuy dokumune girdi zaten durgundu. Bende bt amin forte verdim 1 gun once, ertesi gun cok kotulesti, devamli kabarik, arasira kafes altinda duruyor. Diskilar bazen su gibi. Bende kendim elektrolit yaptim bugun. Biraz iyi geldi gibi. Sanirim bt amin bozulmus bence. Kotu koktugunu farkettim. Yani bu sebepten dolayi diskisi boyle olur mu? Ne yapmaliyim?

Ekli dosyalar

• IMG20211003201844.jpg
    IMG20211003201844.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG20211003201523.jpg
    IMG20211003201523.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG20211003201511.jpg
    IMG20211003201511.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 53
Ilaç verme tüy döneminde zorda kalmadıkça ilaç kullanmanı önermem kuş zaten tüy döneminde karın ağrısı çeker ilaç kuşu daha kötü bir hale getirir sadece vitamin ve probiyotik kullan kardeşim
Merhaba, ilk resimlerdeki diskilar cok sorunluydu. O nedenle basladik ilaca, ilactan sonra ayaga kalkti diyebilirim.
Tesekkur ederim

Oyla 0
Şu an ilaç vermeyin dediğim gibi tüyde kuşunuz ağır bir tüy dönemi geçiriyor ayrıca tüye çok geç girmiş tüylerini rahat tamamlayınca kuşunuz çok daha sağlıklı olacak emin olun kuşlara fazla ilaç kullanmak çok iyi bir şey degil bir tarafı düzeltirken karaciğeri böbrekleri sorun yaratıyor o sebeple kusları hastalık öncesi bağışıklık güçlendirici ve hastalık önlemi alınması daha uygun olduğunu düşünüyorum

Oyla 0
Ayrıca tüy döneminde kuşlar zaten hastalanır karın ağrısı çeker iştahsız olur tüylerini tamamlamak için fazla su tüketir yem cok az yer bu sebeple isal olur kuş sahipleri kuşu agır hasta sanır ve ilaç kullanır bu dönemleri ilaçsız atlatmak daha sağlıklı olur ben teşekkür ederim 10 yıllık tecrübeden kaynaklı sadece tavsiyedir söylediğim seylere katılıp katılmamanıza saygı duyarım sadece kendi tecrübemi söylemek istedim

Oyla 0
Ayrıca burda ki bütün arkadaşlara tecrübemi aktarmak adına tüye giremeyen kuşlarda aynı şekilde isal olur tüy patlatamaz iştahsızlık akabinde ateşlenme olur ve kuş zayıflar kuruma denilen olay budur kuşun tüye girmemesi tüylerini patlatamamasıdır bu durum yavru kuşlarda daha çok görülür 1ve 4 aylar arası muhabbet kuşları için en tehlikeli zamandır tüy dönemleri sıkıntılı geçer

Oyla 0
Ilk fotolara baktım az önce kuşun sindirim sisteminde bir problem var kusma var ve sindirilmemiş yemler var ayrıca bu durum tüy dönemine denk gelmesi büyük şansızlık ilk başta ilaçtan önce kuşunuza grit taş kum kullanmanız gerekirdi ayrıca yumurta sarısı kuşun kursağında yapışır ve kursakta mantar oluşturur buda kusma belirtisi olarak hastalık başlangıcıdır bakterisiz kuş kumu kullanılmalı idi ilaçlar en son çağre ayrıca fazla ilaç kullanımı bir süre sonra kuştan etki etmez bünyesi alışır iç organlarını tahrip eder burada çok önemli birşey söylemek istiyorum asıl burda mühim olan olay kuşların hastalanmaması için doğru takviye önlem amaçlı ürünler kullanmaktır onları hastalıktan korumak ve bağışıklığını güçlü tutmaktır kuş hastalandıktan sonra hastalık teşhisi ve doğru ilacı kullanabilmek bihayli zor kuş üzerinde denenerek ancak bulunabiliyor buda kuşlar için gercekten zor bir durum kuş üzerinde kaç ilaç kullanılıyor ... Bu ilaç kullanımı kuşu belirli süre düzene soksa bile 1 ay sonra belki daha kısa bir süre içinde kuş tekrar hastalığından daha kötü duruma geliyor çünkü bir çok iç organda tahribat oluyor bunların hepsi ilaçların bilinçsizce doğru teşhis yapılmadan kullanımından kaynaklanıyor

Oyla 0
Ilk fotolara baktım az önce kuşun sindirim sisteminde bir problem var kusma var ve sindirilmemiş yemler var ayrıca bu durum tüy dönemine denk gelmesi büyük şansızlık ilk başta ilaçtan önce kuşunuza grit taş kum kullanmanız gerekirdi ayrıca yumurta sarısı kuşun kursağında yapışır ve kursakta mantar oluşturur buda kusma belirtisi olarak hastalık başlangıcıdır bakterisiz kuş kumu kullanılmalı idi ilaçlar en son çağre ayrıca fazla ilaç kullanımı bir süre sonra kuştan etki etmez bünyesi alışır iç organlarını tahrip eder burada çok önemli birşey söylemek istiyorum asıl burda mühim olan olay kuşların hastalanmaması için doğru takviye önlem amaçlı ürünler kullanmaktır onları hastalıktan korumak ve bağışıklığını güçlü tutmaktır kuş hastalandıktan sonra hastalık teşhisi ve doğru ilacı kullanabilmek bihayli zor kuş üzerinde denenerek ancak bulunabiliyor buda kuşlar için gercekten zor bir durum kuş üzerinde kaç ilaç kullanılıyor ... Bu ilaç kullanımı kuşu belirli süre düzene soksa bile 1 ay sonra belki daha kısa bir süre içinde kuş tekrar hastalığından daha kötü duruma geliyor çünkü bir çok iç organda tahribat oluyor bunların hepsi ilaçların bilinçsizce doğru teşhis yapılmadan kullanımından kaynaklanıyor
bu düzeyde hasta bir kuş için ilaç kullanılması gerekirdi. Ne yazık ki tüy dönemine denk gelmesi ayrı bir zorluk fakat takviyelerle toparlama durumu görünmüyordu dikkat ettiyseniz. Bu nedenle ilaç kullanım sonrası toparlaması sevindirici. Enerjisini kazanması adına akşamları ayrı bir sulukta, sevdiği tüneğin oraya b kompleks vitamin de takabilirsiniz. İsterse tüketecektir. Isı dengesini zor sağladıklarından böyle durumlarda kafesin bir kısmını örtülü bırakabilirsiniz.

Oyla 0
bu düzeyde hasta bir kuş için ilaç kullanılması gerekirdi. Ne yazık ki tüy dönemine denk gelmesi ayrı bir zorluk fakat takviyelerle toparlama durumu görünmüyordu dikkat ettiyseniz. Bu nedenle ilaç kullanım sonrası toparlaması sevindirici. Enerjisini kazanması adına akşamları ayrı bir sulukta, sevdiği tüneğin oraya b kompleks vitamin de takabilirsiniz. İsterse tüketecektir. Isı dengesini zor sağladıklarından böyle durumlarda kafesin bir kısmını örtülü bırakabilirsiniz.
Söylediklerinize katılıyorum

Oyla 0
@Funda hanım siz durum güncellemesini yarın akşam (4. gün) yapın, yakın takip edilsin. kuş iyiye gidiyor ancak ilacın etkisi bi tık zayıf kalmış olabilir
Selamlar , baytril 4. Aksamdayiz. Bugun yine durgun gecti. Allahtan guzel yem yiyor, yumurtasinida guzel yedi. İstahi acik yani. Hala kafasindaki ve alnindaki tuy kapsulleri acilmadi,?. İlaca devam ediyorum. Yani 7 gune tamamlayayim

Ekli dosyalar

• IMG20211009201354.jpg
    IMG20211009201354.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 23
  • IMG20211009201328.jpg
    IMG20211009201328.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 21
  • IMG_20211009_202526.jpg
    IMG_20211009_202526.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 22
Oyla 0
dışkılar da toparlamaya başlamış ancak kabarıklık hala fazla. ilaç yeterli gelmiyor olabilir, tüyde olması da iyileşme sürecini zorlaştırıyor. yarın tekrar durum güncellemesi yapın.

Oyla 0
Selamlar , baytril 4. Aksamdayiz. Bugun yine durgun gecti. Allahtan guzel yem yiyor, yumurtasinida guzel yedi. İstahi acik yani. Hala kafasindaki ve alnindaki tuy kapsulleri acilmadi,?. İlaca devam ediyorum. Yani 7 gune tamamlayayim
Kuşunuza hangi ilaçlari kullandınız acaba merak ettim kaç farklı ilaç verdiniz

Oyla 0
dışkılar da toparlamaya başlamış ancak kabarıklık hala fazla. ilaç yeterli gelmiyor olabilir, tüyde olması da iyileşme sürecini zorlaştırıyor. yarın tekrar durum güncellemesi yapın.
Baytril 5.aksamdayiz. Dun gece kusmus, 4 gundur kusmamisti. Gece zor gecmis anlasilan. Bugun yine hep kabarik hep halsiz ve uyuyor. Yemini yiyor. Diski yine sulu olmaya baslamis. Diski yapinca etrafinda bazen seffaf sivi bazen acik yesil sivi oluyor. İlacin 2.3. gunu iyi gibiydi ama 4 ve 5. Gunlerde gerileme yasadi bence. Hala tuy kapsulleri acilmadi, diken diken. Kuzum duzelemedi...

Ekli dosyalar

• IMG20211010174918.jpg
    IMG20211010174918.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG20211010174844.jpg
    IMG20211010174844.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
İlaçı gününe tamamlayınız. Dışkısı toparlayacak. Elektrolit verin bu akşam mutlaka.

Oyla 0
Baytril 5.aksamdayiz. Dun gece kusmus, 4 gundur kusmamisti. Gece zor gecmis anlasilan. Bugun yine hep kabarik hep halsiz ve uyuyor. Yemini yiyor. Diski yine sulu olmaya baslamis. Diski yapinca etrafinda bazen seffaf sivi bazen acik yesil sivi oluyor. İlacin 2.3. gunu iyi gibiydi ama 4 ve 5. Gunlerde gerileme yasadi bence. Hala tuy kapsulleri acilmadi, diken diken. Kuzum duzelemedi...
Kardesim ilaç olumlu yönde kuşa fayda saklasaydı dışkılar 2. Gün toparlamaya başlardı ve kuş 2. Gününde hareketlenirdi bu kuşa hastalık teşhisini kim koydu ne dediler kuşun hastalık ismine tanısına

Oyla 0
Kardesim dışkıda lekeler var ilk fotolarına ve kusma var kusma megabakteri habercisi dışkıda lekeler megabakteridir durumunu anlayabiliyorum kardesim baytril ecoli ve salmonella hastalığında kullanılır etki etmemesi normal dışkı durumuna göre hastalık tanısı kusma ile birlikte megabakteri var kuştan baytril güçlü bir antibiyotiktir magabakterilere antibiyotikler etki etmez hatta daha fazla bakteri üremesine sebeb olurlar kardesim

Oyla 0
Kardesim dışkıda lekeler var ilk fotolarına ve kusma var kusma megabakteri habercisi dışkıda lekeler megabakteridir durumunu anlayabiliyorum kardesim baytril ecoli ve salmonella hastalığında kullanılır etki etmemesi normal dışkı durumuna göre hastalık tanısı kusma ile birlikte megabakteri var kuştan baytril güçlü bir antibiyotiktir magabakterilere antibiyotikler etki etmez hatta daha fazla bakteri üremesine sebeb olurlar kardesim
@Gokhan3438 bu tarz net ifadeler forum olarak kullanmıyoruz. Her kusma ya da boyama doğrudan megabakteriye yönlendirmez. Tahlil yapılmadan da bu tarz hastalıklar için ilaç önerisinde bulunmamaya özen gösteriyoruz.

Oyla 0