Muhabbet kusum ishal mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Funda
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Funda

Forum Sakini
Selamlar, kusum yaklasik 5 yasinda. İlkbahar doneminde ciddi hastaliklar gecirdi ve burdaki arkadaslar sayesinde duzeldi. Bu sabah resimdeki gibi diskilamaya basladi. 1 hafta once tuy dokumune girdi zaten durgundu. Bende bt amin forte verdim 1 gun once, ertesi gun cok kotulesti, devamli kabarik, arasira kafes altinda duruyor. Diskilar bazen su gibi. Bende kendim elektrolit yaptim bugun. Biraz iyi geldi gibi. Sanirim bt amin bozulmus bence. Kotu koktugunu farkettim. Yani bu sebepten dolayi diskisi boyle olur mu? Ne yapmaliyim?

Ekli dosyalar

• IMG20211003201844.jpg
    IMG20211003201844.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG20211003201523.jpg
    IMG20211003201523.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG20211003201511.jpg
    IMG20211003201511.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 53
Baytril kullan demişsiniz ben demedim baytril kullanın diye
megabakteri olduğunu söylemenize dedim ben. Baytril uygun bir ilaç bana kalırsa. Tedavi etmiş gerekli sorunu. Dışkı ilaç kullanımında hep benzer şekilde görünmez. Tedavi sonrası takviyelerin kullanımı bittikten sonra da bakmak gerekiyor

Oyla 0
Ben ilaç önermedim kardesim
Ayrıca ben tecrübelerimi paylaşıyorum kimseye yapın diye zorunlu birsey demiyorum
megabakteri olduğunu söylemenize dedim ben. Baytril uygun bir ilaç bana kalırsa. Tedavi etmiş gerekli sorunu. Dışkı ilaç kullanımında hep benzer şekilde görünmez. Tedavi sonrası takviyelerin kullanımı bittikten sonra da bakmak gerekiyor
Simdi ben bir cok kusumda ayni diskiyla karşılaştım o sebeple belirtek istedim 2. Günde ilaç kuşu olumlu yönde etkilemez ise ilaç fayda etmiyor demektir birde şunu belirtmek istiyorum antibiyotik kullanımı işe yaramaz ise o hastalık kesinlikle megabakteridir çünkü megabakteriler antibiyotikten etkilenmez aksine çoğalmaya devam ederler bunlar tecrübelerim katılıp katılmamak size kalmış saygı duyarım

Oyla 0
@Gokhan3438 bey yardim etmek istiyorsunuz anliyorum, cokta tesekkur ederim. Ama simdi diger arkadaslarde yardim ediyorlar onlara guvenip basladik tedaviye. Daha oncede sayelerinde kusum olumlerden dondu.
Neyse simdi birsey farkettim basima ilk defa geldi boyle birsey. Akilli yemligindeki yemin bozuldugunu icinde topaklar oldugunu farkettim ve inceledim icinden kurt cikti???
Oysaki 2 hafta once doldurmustum. Paketteki yeme bakiyorum birsey yok. Nasil olurda akilli yemlikteki kurtlanir. Acaba kusum bundan mi rahatsizlandi? Paketli yem garden mix. Simdi pakettekini kullansam mi? Ne yapsam? Sasirdim kaldim?

Oyla 0
@Gokhan3438 ilacı ilk öneren benim; bu semptomlar bakteri, mantar ve protozoa dahil bir çok patojende görülebiliyor, kesin şu var demek zor. dolayısıyla en yüksek olasılık gözönüne alınarak en geniş etkili ve kolay bulunan sistemik antibiyotik başlandı. evet kuş beklenen iyileşmeyi göstermiyor bi iyi bi kötü, 3. gün iyiydi bugün kötüleşti. çok yoğun tüy değişimi de durumu iyice zorlaştırıyor. belki enrofloksasin yerine daha lokal etkili amoksisilin, sulfadiazin + trimetoprim ya da anaeroblar için metronidazole gibi farklı seçenekler daha etkili olabilirdi. ilaveten mantar da olabilir tabi ki , laboratuvar analizi yapılmadan kesin bilemeyiz. teşhis ve tanı koyma yetkimiz de yok , uzman kanatlı hekimine ulaşma şansı olmayan kişilere nacizane tavsiyede bulunmaya gayret ediyoruz.

ben bu tarz durumlarda antibiyotiğin yanında tedbiren mutlaka mikostatin de kullanıyorum, ancak başkalarina ilaç önerirken bu kadar cesur olamıyoruz maalesef

müsait olursa @Malkoçoğlu hocanın da bakmasında fayda var

orjinal ambajinda ve evde normal koşullarda saklanan ilaç açılmış olsa bile skt'ye kadar kullanılabilir. tıpkı beşeri ilaçlar gibi

ben olsam baytril kullanırım çünkü dışkıdan bağımsız olarak kuşun duruşu çok kötü. elbetteki laboratuvar analizi yapılmadan bu ilaç kesin iyi gelir denilemez başka bir sorun da olabilir. tecrübeli arkadaşlar da yazarlar ona göre hareket edersiniz

Oyla 0
@Gokhan3438 bey yardim etmek istiyorsunuz anliyorum, cokta tesekkur ederim. Ama simdi diger arkadaslarde yardim ediyorlar onlara guvenip basladik tedaviye. Daha oncede sayelerinde kusum olumlerden dondu.
Neyse simdi birsey farkettim basima ilk defa geldi boyle birsey. Akilli yemligindeki yemin bozuldugunu icinde topaklar oldugunu farkettim ve inceledim icinden kurt cikti???
Oysaki 2 hafta once doldurmustum. Paketteki yeme bakiyorum birsey yok. Nasil olurda akilli yemlikteki kurtlanir. Acaba kusum bundan mi rahatsizlandi? Paketli yem garden mix. Simdi pakettekini kullansam mi? Ne yapsam? Sasirdim kaldim?

yarin yemi atıp yenisini alın riske girmeyin, 1-2 kuş için de akıllı yemlik çok gerekli değil. normal yemlik kullanıp haftada 2 defa komple temizlemeniz daha iyi olur

içinde kurt olan yemde aflatoksin gibi toksik maddeler , mantar sporları, bakteriler vb de mutlaka vardır. kullanmamanızı öneririm

Oyla 0
yarin yemi atıp yenisini alın riske girmeyin, 1-2 kuş için de akıllı yemlik çok gerekli değil. normal yemlik kullanıp haftada 2 defa komple temizlemeniz daha iyi olur

içinde kurt olan yemde aflatoksin gibi toksik maddeler , mantar sporları, bakteriler vb de mutlaka vardır. kullanmamanızı öneririm
Yani şunu söylemek istiyorum ben kendi düşüncem ve tecrübelerimdir baytril e coli ve salmonella için kullanılan çok etkili bir antibiyotiktir bir kuşa 2. Günden itibaren antibiyotik etki etmiyorsa yani baytril etki etmiyorsa kuşun rahatsızlığı ecoli veya salmonella değildir megabakteri veya tirokomanalas dan şüphe ederim ve su anki vakada da bu iki hastaliktan şüpheleniyorum ama karar veremedim hala ikisi arasındayım inşallah sizin yaptığınız uyguladığınız teşhis doğrudur ben yanılırım da kuş sağlığına kavuşur yanlış anlaşılmak istemem sizlere saygı duyuyorum teşekkür ederim

Oyla 0
Megabakteri ve trikomanas antibiyotiklere karşı dirençlidir ve tedaviye tepki vermezler bir çok kuşumda bire bir yaşadım antibiyotik hatta kuşa daha fazla zarar verir bakteri daha fazla üretir bu vakada bize bir tecrübe olacak bakalım umarım düzelir ve hayatta kalır

Oyla 0
est , görüşlerinizde bir yanlışlık yok bence. enrofloksasinle normalde 3 günde düzelmenin başlaması beklenir, ancak kuş bir iyi bir kötü olduğu için antibiyotiği en azından 5 güne tamamlayıp başta mantar olmak üzere trikomonasis ve diğer ihtimallere bakmak gerekir diye düşünüyorum.

Oyla 0
est , görüşlerinizde bir yanlışlık yok bence. enrofloksasinle normalde 3 günde düzelmenin başlaması beklenir, ancak kuş bir iyi bir kötü olduğu için antibiyotiği en azından 5 güne tamamlayıp başta mantar olmak üzere trikomonasis ve diğer ihtimallere bakmak gerekir diye düşünüyorum.
Tedavi tamamlansın tabi ki sonra bir dinlenmeye alalım hocam kuşu bir hafta kadar probiyotik ağırlıklı bir program uygulayalım vitamin takviyeli gidişata göre tekrar bi teşhis koyalım bu arada uygun olursa günde en az 4 defa dışkı resmi paylaşılırsa hem benim hastalık çalışmalarım hemde kuşun sağlık durumu açısından çok iyi olur

Oyla 0
Tedavi tamamlansın tabi ki sonra bir dinlenmeye alalım hocam kuşu bir hafta kadar probiyotik ağırlıklı bir program uygulayalım vitamin takviyeli gidişata göre tekrar bi teşhis koyalım bu arada uygun olursa günde en az 4 defa dışkı resmi paylaşılırsa hem benim hastalık çalışmalarım hemde kuşun sağlık durumu açısından çok iyi olur
Selamlar,
Baytril 5.gun sabahindayiz.
Kuzumun nesesi gelmis bugun. Konusuyor, otuyor, aynayla oynuyor, dun aksam paketteki yemi koydum mecbur onda birsey yoktu yemis yemini. Tabi simdi gidip yeni paket alip degistirecegim hepsini. Su kafasinindaki tuyler acilmadi gitti. Parmagimi islatip kafasina sursem mi acaba?. Resimlerdeki cok olan diski geceki, tek diski olan biraz once yaptigi diski.

Ekli dosyalar

• IMG20211011092836.jpg
    IMG20211011092836.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 25
  • IMG20211011100625.jpg
    IMG20211011100625.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG20211011102624.jpg
    IMG20211011102624.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 19
Oyla 0
Selamlar,
Baytril 5.gun sabahindayiz.
Kuzumun nesesi gelmis bugun. Konusuyor, otuyor, aynayla oynuyor, dun aksam paketteki yemi koydum mecbur onda birsey yoktu yemis yemini. Tabi simdi gidip yeni paket alip degistirecegim hepsini. Su kafasinindaki tuyler acilmadi gitti. Parmagimi islatip kafasina sursem mi acaba?. Resimlerdeki cok olan diski geceki, tek diski olan biraz once yaptigi diski.
Baytril 5.aksamdayiz. İlaci 7 gune tamamlayayim mi? Yoksa artik bitireyim mi tedaviyi?

Ekli dosyalar

• IMG20211011202522.jpg
    IMG20211011202522.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG20211011202513.jpg
    IMG20211011202513.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG20211011201259.jpg
    IMG20211011201259.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG20211011201246.jpg
    IMG20211011201246.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG20211011201159.jpg
    IMG20211011201159.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 16
Oyla 0
Baytril 5.aksamdayiz. İlaci 7 gune tamamlayayim mi? Yoksa artik bitireyim mi tedaviyi?

ilaç etkisini geç gösterdi, bence 2 gün daha devam edilebilir

hastalık süreci ve tüy değişimi bitince kuşu bir süre dinlendirip, 3-5 gün tedbir amaçlı mikostatin kullanmaniz iyi olur. antibiyotik kullanımı mantarı azdırır

Oyla 0
ilaç etkisini geç gösterdi, bence 2 gün daha devam edilebilir

hastalık süreci ve tüy değişimi bitince kuşu bir süre dinlendirip, 3-5 gün tedbir amaçlı mikostatin kullanmaniz iyi olur. antibiyotik kullanımı mantarı azdırır
Hocam bu ilacı kaç damla kullandınız sulukta bu arada tebrik ederim hocam gercekten dogru teşhis için kutlarım mutlu oldum hem sizin adınıza hemde kuş ve sahibi adına

Oyla 0
Hocam bu ilacı kaç damla kullandınız sulukta bu arada tebrik ederim hocam gercekten dogru teşhis için kutlarım mutlu oldum hem sizin adınıza hemde kuş ve sahibi adına

forumda genel olarak tecrübeli kişiler görüşlerini yazarlar, ortak bir fikir yürütülmeye çalışılır, yani tek bir kişinin önerisi demek pek doğru olmaz. bu kuş %2.5 enrofloksasin , tam dolu suluğa 12 damla hesabı kullandı

Oyla 0
forumda genel olarak tecrübeli kişiler görüşlerini yazarlar, ortak bir fikir yürütülmeye çalışılır, yani tek bir kişinin önerisi demek pek doğru olmaz. bu kuş %2.5 enrofloksasin , tam dolu suluğa 12 damla hesabı kullandı
Selamlar,
Baytril 6. Aksamdayiz. Resimlerdeki diskilar dun gece ve bugun yarisina ait, gunun diger yarisi az olan diski resimleri. Ogleden sonra yaptiklarinda yesilimsi sivi izleri kalmis. Dune gore biraz daha durgundu. Ama yine konustu ottu, yemini yedi. Diskidaki yesil iz oldugu zaman kusta durgunluk seziyorum. Acaba iyilesmedi mi daha?

Ekli dosyalar

• IMG20211012154749.jpg
    IMG20211012154749.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG20211012200807.jpg
    IMG20211012200807.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG20211012200810.jpg
    IMG20211012200810.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG20211012200844.jpg
    IMG20211012200844.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG20211012200913.jpg
    IMG20211012200913.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 11
Oyla 0
Selamlar,
Baytril 6. Aksamdayiz. Resimlerdeki diskilar dun gece ve bugun yarisina ait, gunun diger yarisi az olan diski resimleri. Ogleden sonra yaptiklarinda yesilimsi sivi izleri kalmis. Dune gore biraz daha durgundu. Ama yine konustu ottu, yemini yedi. Diskidaki yesil iz oldugu zaman kusta durgunluk seziyorum. Acaba iyilesmedi mi daha?
Baytril son aksam 7. Gune tamamladik.
İki gundur diskilarda yesil sivi izleri devam ediyor. Yemini yiyor. Kabarikligi gecti sayilir. Konusuyor,otuyor, oyun oynuyor. Simdi nasil devam edeyim. Diskilar garip?

Ekli dosyalar

• IMG20211013202128.jpg
    IMG20211013202128.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 6
  • IMG20211013202029.jpg
    IMG20211013202029.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG20211013202016.jpg
    IMG20211013202016.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 7
Oyla 0