Muhabbet kuşumda çözülemeyen rahatsızlık

Ebru.Avc

iyikus.com Üyesi
Merhabalar.. Muhabbet kuşum Şans 3 yaşında erkek. 2 ay önce nefes alamama,hırıltı,sık hapşırma gibi belirtilerle veterinere gittik. Röntgen çekildi. Hava keseleri dolu denildi. 1 hafta sabah-akşam olmak üzere enrofloksasin adında bir antibiyotik ve beraberinde fotoğraflarını çektiğim ilaçları kullandık. Maalesef her gidişimizde aynı sonuçla döndük. Son gidişimde ise doktoru birşeyi yok dedi. Ama birşeyi var. O zamanlar veterinere gittiğimizde Şans normal duruyordu. Eve gelince yine başlıyordu aynı belirtilere. Bu arada ev temiz,duman,toz yok. Nem ölçer en fazla 60’ı görüyor. Kafes temizliği herşeyini tastamam yapıyorum aldığım günden beri. Yani 3 yıldır. Günlerce ağlıyorum lütfen yardım edin. Son çare araştırdım belki kursak mantarıdır dedim çünkü o belirtilerde var. Triflucan şurup aldım suyuna 3-4 damla koyuyorum her gün yeniliyorum suyunu da. Ama sonuç yine aynı. Bugün triflucanın 4. Günündeyiz. Hiprodoxi s aldım evde duruyor. Triflucan 5 gün kullandıktan sonra probiyotik ve vitamin veririm sonrasında onu denerim dedim. İnanın çok çaresizim. Veterinere ödediğim ücretin haddi hesabı yok. İnanılmaz pahalı. Ne yazıkki başka kanatlı uzmanı da yakınımda yok. Şu an maddi açıdan çok da zor durumdayım götüremiyorum. Her gün kahroluyorum. Attığım dosya eklerinde kullandığı ilaçlar ve videosu da var. Uçunca inanılmaz hırıltı sesi var. Kafeste dururken de acı çekiyor,ağzını açıyor nefes mi almaya çalışıyor mantar mı var kursakta hiç çözemedim. Kuyruk sürekli aşağı yukarı. Önemli rica ederim lütfen yardımcı olun ..

tespit doğru gibi. Kronikleşmiş solunum problemine daha yatkın bir durumu var belli ki. Hipradoxi mutlaka kullanmanızı öneririm triflucan sonrası. Kuşun yem tüketimi ne oranda?

Oyla 0
Quik ve goldwings yem veriyorum. Eskiden daha iştahlıydı sanki. Şimdi yerken yutamaz gibi bi hali var ama yine de yiyiyor suyunu içiyor. Kaç gün probiyotik ve vitamin vermemi önerirsiniz.

Oyla 0
Tek anlayamadığım üst üste hiç durmadan ağzını açıp kapatması bunu neden yapıyor olabilir çözemiyorum. Böyle birşey 2 ay öncesinde yoktu. Bazen o kadar çok yapıyor ki nefes alamıyor farkediyorum durduramıyor kendini.

Oyla 0
Genelde ilaç kullandiginiz süre kadar dinlendirmeniz önerilir. Bu sürede vitamin ve probiyotik çok yormadan verilir. 2 gün probiyotik yeterli olur. K vitamini takviyeli 2 günde vitamin iyi olacaktır

Oyla 0
Tek anlayamadığım üst üste hiç durmadan ağzını açıp kapatması bunu neden yapıyor olabilir çözemiyorum. Böyle birşey 2 ay öncesinde yoktu. Bazen o kadar çok yapıyor ki nefes alamıyor farkediyorum durduramıyor kendini.
Hastalığı ilerliyor belli ki. İlaç ne şekilde veriyorsunuz. Veteriner hangi oranlarda önerdi daha doğrusu? Sabah mutlaka döneceğim. Uyku zamani benim için ☺️?

Oyla 0
Genelde ilaç kullandiginiz süre kadar dinlendirmeniz önerilir. Bu sürede vitamin ve probiyotik çok yormadan verilir. 2 gün probiyotik yeterli olur. K vitamini takviyeli 2 günde vitamin iyi olacaktır
Bunun için önerebileceğiniz bir vitamin varsa hemen temin edeyim. Bendeki vitamin veterinerin verdiği aminoasit multivitamin markası avicare

Oyla 0
Hastalığı ilerliyor belli ki. İlaç ne şekilde veriyorsunuz. Veteriner hangi oranlarda önerdi daha doğrusu? Sabah mutlaka döneceğim. Uyku zamani benim için ☺️?
Veterinerle irtibatımız maalesef kesildi. Oraya gidip soru sormam için 600₺ ücret istiyor röntgen ve muayene için? her defasında böyle gittim ama pek önemsenmedik ve geçiştirildik ne yazıkki. Ben kendi çabalarımla çözüm aramaya başladım artık. Yani bende 22 yıllık şeker hastasıyım aynı zamanda sağlık mezunuyum ama gel gelelim ki küçücük bir can için neler yapabileceğimi çaresizce İnternette bilen insanların yazdıklarına bakarak arıyorum. Öyle güzel konuşuyor öyle güzel bir kuş ki anlatamam size. Dün kafesten çıkıp omzuma geldi anneciğimm anneciğimm cici mii diye inliyordu :( ben montumu giyince anneciğim nereye diyen bir kuş herşeyi konuşuyor anlıyor suyunu iç diyorum içiyor. Çok ilaç kullandı çok vitamin de verdim. Ne diyeceğimi bilemiyorum inanın ki. Yarını bekliyorum çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

Oyla 0
Veterinerle irtibatımız maalesef kesildi. Oraya gidip soru sormam için 600₺ ücret istiyor röntgen ve muayene için? her defasında böyle gittim ama pek önemsenmedik ve geçiştirildik ne yazıkki. Ben kendi çabalarımla çözüm aramaya başladım artık. Yani bende 22 yıllık şeker hastasıyım aynı zamanda sağlık mezunuyum ama gel gelelim ki küçücük bir can için neler yapabileceğimi çaresizce İnternette bilen insanların yazdıklarına bakarak arıyorum. Öyle güzel konuşuyor öyle güzel bir kuş ki anlatamam size. Dün kafesten çıkıp omzuma geldi anneciğimm anneciğimm cici mii diye inliyordu :( ben montumu giyince anneciğim nereye diyen bir kuş herşeyi konuşuyor anlıyor suyunu iç diyorum içiyor. Çok ilaç kullandı çok vitamin de verdim. Ne diyeceğimi bilemiyorum inanın ki. Yarını bekliyorum çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
Merhaba, geçmiş olsun. Kusma hareketi yapıyor mu?

Oyla 0
Merhaba teşekkür ederim. Hareket tam olarak bu. Videoda görebilirsiniz.
Labaratuvar sistemi olan bir veterinere telefon açıp, size dışkı örneği getirsem dışkıyı analiz eder misiniz, ederseniz kaç tl diye sorsanız?
Bir de şu durum var; bazı hastalıklar arkasına başka hastalıklar da takıyor. Kursak mantarı olma ihtimali var, ama tahlil yaptırmanız en doğrusu.
Eğer kursak mantarı varsa ve tedavi edilmezse düzgün beslenememeye başlar, sonrasında zayıflar. Kursak mantarını tedavi ederken aynı zamanda diğer iç parazit tedavisini de yapabilir veteriner. Örneğin 2 ilacı birden mamaya basıp kursağına direk verebilir ve ihtimal dahilindeki hastalıkları tedavi edebilir. Burada 1. derecede önemli olan kuşun yem ve suyu içmeyi bırakmaması. Eğer yem yemeyi bırakır, kabarır ve bir köşeye çekilirse kuştan anlayan bir tanıdığınızda geçici olarak yardım isteyin, hayvanın teşhisi konulana kadar beslemesini yapsın. Bu arada amino asit+mineral+elektrolit karışımı bir vitamin alırsanız hayvan daha hızlı toparlar ama altta yatan sebebi bulmanız lazım vakit kaybetmeden.

Son düzenleme:
Oyla 0
Labaratuvar sistemi olan bir veterinere telefon açıp, size dışkı örneği getirsem dışkıyı analiz eder misiniz, ederseniz kaç tl diye sorsanız?
Bir de şu durum var; bazı hatalıklar arkasına başka hastalıklar da takıyor. Kursak mantarı olma ihtimali var, ama tahlil yaptırmanız en doğrusu.
Eğer kursak mantarı varsa ve tedavi edilmezse düzgün beslenememeye başlar, sonrasında zayıflar. Kursak mantarını tedavi ederken aynı zamanda diğer iç parazit tedavisini de yapabilir veteriner. Örneğin 2 ilacı birden mamaya basıp kursağına direk verebilir ve ihtimal dahilindeki hastalıkları tedavi edebilir. Burada 1. derecede önemli olan kuşun yem ve suyu içmeyi bırakmaması. Eğer yem yemeyi bırakır, kabarır ve bir köşeye çekilirse kuştan anlayan bir tanıdığınızda geçici olarak yardım isteyin, hayvanın teşhisi konulana kadar beslemesini yapsın. Bu arada amino asit+mineral+elektrolit karışımı bir vitamin alırsanız hayvan daha hızlı toparlar ama altta yatan sebebi bulmanzı lazım vakit kaybetmeden.
Evet haklısınız. Bu durum zaten kronikleşmiş bir durum yoksa 2 ayı bitirdi hiçbir iyileşme yok. Muhakkak bi farklılık olurdu. Bu zaman zarfında yemek ve suyu hiç Bırakmadı ama doğrusunu söylemek gerekirse eskiden daha iştahlıydı. Triflucanın 5. Gününde olmamıza rağmen bi etki yok sanırım dediğiniz gibi arkasında başka bir hastalığın daha tetikliyor olması. Ben öneriniz üzerine veteriner kliniklerini arayıp böyle bir şey sorayım çok teşekkür ederim

Oyla 0
Evet haklısınız. Bu durum zaten kronikleşmiş bir durum yoksa 2 ayı bitirdi hiçbir iyileşme yok. Muhakkak bi farklılık olurdu. Bu zaman zarfında yemek ve suyu hiç Bırakmadı ama doğrusunu söylemek gerekirse eskiden daha iştahlıydı. Triflucanın 5. Gününde olmamıza rağmen bi etki yok sanırım dediğiniz gibi arkasında başka bir hastalığın daha tetikliyor olması. Ben öneriniz üzerine veteriner kliniklerini arayıp böyle bir şey sorayım çok teşekkür ederim
Rica ederim aynı şeyler benimde başımdan geçti. En güzeli tahlil sonucuna göre hareket etmek. Kafadan deneme yanılma ile kuş daha kötüye gidiyor. Geçmiş olsun.

Oyla 0
Rica ederim aynı şeyler benimde başımdan geçti. En güzeli tahlil sonucuna göre hareket etmek. Kafadan deneme yanılma ile kuş daha kötüye gidiyor. Geçmiş olsun.
İnanın hayretler içerisindeyim nereyi aradıysam yakınımdaki ‘muayene ve röntgen almadan dışkı analizi yapamayız. Yani kuşu getirdiğinizde dışkı analizi istiyorum demenizle olmaz’denildi. Ben gerçekten ciddi anlamda bu tarz veterinerlerden sıkıldım ve onların adına utanıyorum. Muayene için 200 röntgen için 285 istiyor. İlaçların her birine de 75-80₺ arası. Her gidişte ücret. Ticarethane değil yahu. Konumuz can. Yani insan der ki siz gelin yardımcı olalım daha önce de gelmişsiniz. Yok efendim yok. Çok üzgünüm gerçekten.

Oyla 0