Muhabbet kuşumda çözülemeyen rahatsızlık

Ebru.Avc

iyikus.com Üyesi
Merhabalar.. Muhabbet kuşum Şans 3 yaşında erkek. 2 ay önce nefes alamama,hırıltı,sık hapşırma gibi belirtilerle veterinere gittik. Röntgen çekildi. Hava keseleri dolu denildi. 1 hafta sabah-akşam olmak üzere enrofloksasin adında bir antibiyotik ve beraberinde fotoğraflarını çektiğim ilaçları kullandık. Maalesef her gidişimizde aynı sonuçla döndük. Son gidişimde ise doktoru birşeyi yok dedi. Ama birşeyi var. O zamanlar veterinere gittiğimizde Şans normal duruyordu. Eve gelince yine başlıyordu aynı belirtilere. Bu arada ev temiz,duman,toz yok. Nem ölçer en fazla 60’ı görüyor. Kafes temizliği herşeyini tastamam yapıyorum aldığım günden beri. Yani 3 yıldır. Günlerce ağlıyorum lütfen yardım edin. Son çare araştırdım belki kursak mantarıdır dedim çünkü o belirtilerde var. Triflucan şurup aldım suyuna 3-4 damla koyuyorum her gün yeniliyorum suyunu da. Ama sonuç yine aynı. Bugün triflucanın 4. Günündeyiz. Hiprodoxi s aldım evde duruyor. Triflucan 5 gün kullandıktan sonra probiyotik ve vitamin veririm sonrasında onu denerim dedim. İnanın çok çaresizim. Veterinere ödediğim ücretin haddi hesabı yok. İnanılmaz pahalı. Ne yazıkki başka kanatlı uzmanı da yakınımda yok. Şu an maddi açıdan çok da zor durumdayım götüremiyorum. Her gün kahroluyorum. Attığım dosya eklerinde kullandığı ilaçlar ve videosu da var. Uçunca inanılmaz hırıltı sesi var. Kafeste dururken de acı çekiyor,ağzını açıyor nefes mi almaya çalışıyor mantar mı var kursakta hiç çözemedim. Kuyruk sürekli aşağı yukarı. Önemli rica ederim lütfen yardımcı olun ..

siz 1 hafta baytril kullandınız zaten. o nedenle triflucanı 2 gün daha kullanmanız mantar ihtimalini elemeniz için önemliydi, üstelik triflucan'ın dozunu da eksik kullandınız

şu an benim önerim , hiprodoksiye devam edin ve 3 gün sonra buraya tekrar kuşun durumu hakkinda bilgi verin, 1 haftaya kadar kullanmak gerekebilir. bu süreçte olumsuz birşey olursa mutlaka yazın.
Bayrtil 2 ay önce kullandım evet. Sonrasında triflucan 4,5 gün kullandım. Tamam 3 gün sonra yazacağım tekrardan birşey olursa bildiririm muhakkak. Teşekkür ederim

Oyla 0
siz 1 hafta baytril kullandınız zaten. o nedenle triflucanı 2 gün daha kullanmanız mantar ihtimalini elemeniz için önemliydi, üstelik triflucan'ın dozunu da eksik kullandınız

şu an benim önerim , hiprodoksiye devam edin ve 3 gün sonra buraya tekrar kuşun durumu hakkinda bilgi verin, 1 haftaya kadar kullanmak gerekebilir. bu süreçte olumsuz birşey olursa mutlaka yazın.
Merhaba. Şans bugün 2. Hiprodoxi kullanma gününde. Şu an içinde farklılıklar mevcut. O aşırı inlemeler durdu. Nadir arada yapıyor. Nefes alış verişi 2 gün öncesine göre daha iyi. Uçtuktan sonra yine hırıltılar mevcut. Sürekli ağzını açıp kapatıyordu boğazına birşey takılmış gibi. Şu an onu çok nadir yapıyor. Bilgilendirmek istedim. Farklılıklar oldukça yazacağım.

Oyla 0
Merhaba. Şans bugün 2. Hiprodoxi kullanma gününde. Şu an içinde farklılıklar mevcut. O aşırı inlemeler durdu. Nadir arada yapıyor. Nefes alış verişi 2 gün öncesine göre daha iyi. Uçtuktan sonra yine hırıltılar mevcut. Sürekli ağzını açıp kapatıyordu boğazına birşey takılmış gibi. Şu an onu çok nadir yapıyor. Bilgilendirmek istedim. Farklılıklar oldukça yazacağım.

çok sevindim, ilaç etki gösterdiyse 7 gün kullanmanızı öneririm. herhangi bir olumsuz gelişme olursa yazarsınız

Oyla 0
çok sevindim, ilaç etki gösterdiyse 7 gün kullanmanızı öneririm. herhangi bir olumsuz gelişme olursa yazarsınız
Tabiki yazarım okuyan herkese bilgi olsun. Benim gibi çaresiz kalmasın kimse. İyiki sizler varsınız gerçekten. Bugün vazelin aldım ayaklarına sürdüm azıcık. Çok kurumuştu. Hafiften bir antibiyotikten dolayı halsiz duruşları var arada gözleri küçülüp kayıyor gibi ama o küçücük beden ne ilaçlar gördü ona yoruyorum bu durumu. Tekrar yazacağım ?

Oyla 0
Merhaba bugün 3. Günü bitirdik ne yazıkki haberler pek iyi değil. Ağız açma hareketini sık görmeye başladım. Bugün inleme sesi ve hırıltı da var. Kafesin köşesinde genelde tünekte duruyor. Canı isterse bazen konuşuyor ediyor ama sonra yine aynı. Bir de dikkat ettiğim birşey oldu gagasının iki kenarında beyaz ince bir çizgi oluşmuş halinde. Şu ağız açıp kapatma hareketi çok garip. Sanki dilini üst gagaya değdirip birşey yapıyormuş gibi bazen durmaksızın yapıyor bunu.?

Oyla 0
Merhaba bugün 3. Günü bitirdik ne yazıkki haberler pek iyi değil. Ağız açma hareketini sık görmeye başladım. Bugün inleme sesi ve hırıltı da var. Kafesin köşesinde genelde tünekte duruyor. Canı isterse bazen konuşuyor ediyor ama sonra yine aynı. Bir de dikkat ettiğim birşey oldu gagasının iki kenarında beyaz ince bir çizgi oluşmuş halinde. Şu ağız açıp kapatma hareketi çok garip. Sanki dilini üst gagaya değdirip birşey yapıyormuş gibi bazen durmaksızın yapıyor bunu.?
Mantar hastalığı ilerlemiş durumda olabilir.kendi kursağını da dolduramıyor,beslenemiyor olabilir şu an.kursağa şırınga ile el besleme mamasını basabilecek bir tanıdığınız varsa,ondan yardım isteyin bir an önce.Gecikmeyin.
Şu an en önemlisi gerekli mamayı ve suyu alması.Eğer llle besleme aparatını kullanabilirseniz beklemeden bir elle besleme maması ve ucuyla beraber şırınga alıp beslemeye başlayın.Kuş bu şekilde çok dayanmaz.

Oyla 0
Mantar hastalığı ilerlemiş durumda olabilir.kendi kursağını da dolduramıyor,beslenemiyor olabilir şu an.kursağa şırınga ile el besleme mamasını basabilecek bir tanıdığınız varsa,ondan yardım isteyin bir an önce.
Ben yem kutusunu aldım elime onu da aldım yedirdim baktım yiyiyor. Yine de beslenemiyor mudur? Kimse yok ki tanıdığım ? bi de bu tam kapanma ? Beslenemese daha kötü görünmez miydi tüyler vs canlı şu an.

Oyla 0
Mantar hastalığı ilerlemiş durumda olabilir.kendi kursağını da dolduramıyor,beslenemiyor olabilir şu an.kursağa şırınga ile el besleme mamasını basabilecek bir tanıdığınız varsa,ondan yardım isteyin bir an önce.Gecikmeyin
Mantar hastalığı ilerlemiş durumda olabilir.kendi kursağını da dolduramıyor,beslenemiyor olabilir şu an.kursağa şırınga ile el besleme mamasını basabilecek bir tanıdığınız varsa,ondan yardım isteyin bir an önce.Gecikmeyin.
Sanki kursaktakini yemeye çalıştığında bu ağız açma kapama birşeyler oluyor o an ya da ben yanlış düşünüyorum ama dilini yukarı değdirdiğini gördüm yutkunmaya çalıştığını gördüm. Sanki kursaktaki yemi yerken zorlanıyor. Bilemedim ki şimdi ben ?

Oyla 0
Sanki kursaktakini yemeye çalıştığında bu ağız açma kapama birşeyler oluyor o an ya da ben yanlış düşünüyorum ama dilini yukarı değdirdiğini gördüm yutkunmaya çalıştığını gördüm. Sanki kursaktaki yemi yerken zorlanıyor. Bilemedim ki şimdi ben ?
Tamam işte,büyük ihtimal mantar kaplamış ağzını,kursağını yem yiyemiyor.Sizin kursağını full doldurmanız lazım.

Oyla 0
Şu an en önemlisi gerekli mamayı ve suyu alması.Eğer llle besleme aparatını kullanabilirseniz beklemeden bir elle besleme maması ve ucuyla beraber şırınga alıp beslemeye başlayın.Kuş bu şekilde çok dayanmaz.
Su içtiğini görüyorum yem yediğini görüyorum
Tamam işte,büyük ihtimal mantar kaplamış ağzını,kursağını yem yiyemiyor.Sizin kursağını full doldurmanız lazım.
ay ben nasıl yapacağım ? neyle dolduracağım ağzını mantar kaplamış ise bunu anlayabilir miyiz dıştan of şimdi daha da kötü oldum

Oyla 0
Su içtiğini görüyorum yem yediğini görüyorum

ay ben nasıl yapacağım ? neyle dolduracağım ağzını mantar kaplamış ise bunu anlayabilir miyiz dıştan of şimdi daha da kötü oldum
Bu hareketler mantarın habercisi.Yem yiyebilir görünür ama ufalar aşağıya doğru kursağa tam olarak gitmez.Siz yapamayacaksanız veterinere götürün mamayı kursağına 2-3 gün bassın içine ilaçta katar.
Ayda kuştan anlayan birisine gidin,yavru bakmış o beslesin.Kuş satıcıları da bilir nasıl yapılacağını.Ama bekletmeyin.

Oyla 0
Bu hareketler mantarın habercisi.Yem yiyebilir görünür ama ufalar aşağıya doğru kursağa tam olarak gitmez.Siz yapamayacaksanız veterinere götürün mamayı kursağına 2-3 gün bassın içine ilaçta katar.
Ayda kuştan anlayan birisine gidin,yavru bakmış o beslesin.Kuş satıcıları da bilir nasıl yapılacağını.Ama bekletmeyin.
Peki ya hiprodoxi kullanıyor şu an o ne olacak ? off veterinere gidemem ki bakacak birini nereden bulabilirim hiç bilmiyorum ben öğrenemez miyim ilaç da triflucan sanırım öyle mi

Oyla 0
Peki ya hiprodoxi kullanıyor şu an o ne olacak ? off veterinere gidemem ki bakacak birini nereden bulabilirim hiç bilmiyorum ben öğrenemez miyim ilaç da triflucan sanırım öyle mi
Öğrenebilirsiniz,youtube'dan ''elle kuş besleme''diye bakın ve elle besleme maması,ve aparatını alın.Kuşu tutun ,kursağına kadar inin ve mamayı basın,dikkat ederseniz çok zor değil.Trifulkan'a gelince ben size dozaj tarif edemem,fazla gelir sıkıntı olur.Siz bir beslemeye başlayın bence.Eğer şıgınga ile yapamayacak gibiyseniz elle besleme mamasını çay kaşığı ile yada besleme kaşığı ile beslemeye çalışın.Ama kursağa şırınga ile beslemektan çok daha zahmetli ve yorucudur bilginiz olsun.

Son düzenleme:
Oyla 0

merhaba. o hareketi yaparken videosunu çekebilirmisiniz? dışkı ve kuşun fotosunu da atın mümkünse

Oyla 0
dışkı ve kuşta çok acil mudahale gereken bir şey göremedim

kuşun ağzının içinde beyazımsı pamukçuk ya da sivilce tarzı lezyonlar görebiliyormusunuz?

Oyla 0
dışkı ve kuşta çok acil mudahale gereken bir şey göremedim

kuşun ağzının içinde beyazımsı pamukçuk ya da sivilce tarzı lezyonlar görebiliyormusunuz?
Bi fotoğrafta göründüğü gibi gaganın sağ tarafında beyazlık görünüyor ağız içinde birşey göremedim normal renkte dil ve ağız içi. Ama gaga sanki vitaminsizlikten çatlıyor renk kaybediyor gibi siz ne dersiniz ?

Oyla 0
siz antibiyotik öncesi triflucanı çok düşük doz ve kısa süre kullandığınız için iç mantar ihtimali elenemedi. ancak kuş yazdığınız kadar da kötü görünmüyor, antibiyotiğin fayda ettiğini düşünüyorum

bu durumda ben olsam antibiyotik dozunu 8 damlaya düşürüp ilacı şimdilik 5 güne tamamlarım. İlaveten, ağızdan günlük 1 damla mikostatin veririm. (mikostatinin ilaç etkileşimi ve yan etkisi triflucana göre daha azdır) Bu benim kişisel uygulamam tabi ki yanlış olabilir

daha tecrübeli arkadaşların yorum yapmasında fayda var

Oyla 0
siz antibiyotik öncesi triflucanı çok düşük doz ve kısa süre kullandığınız için iç mantar ihtimali elenemedi. ancak kuş yazdığınız kadar da kötü görünmüyor, antibiyotiğin fayda ettiğini düşünüyorum

bu durumda ben olsam antibiyotik dozunu 8 damlaya düşürüp ilacı şimdilik 5 güne tamamlarım. İlaveten, ağızdan günlük 1 damla mikostatin veririm. (mikostatinin ilaç etkileşimi ve yan etkisi triflucana göre daha azdır) Bu benim kişisel uygulamam tabi ki yanlış olabilir

daha tecrübeli arkadaşların yorum yapmasında fayda var
Ben ilk gün 10 damla hiprodoxi verdim sonraki günler 7 damla verdim çok ağır gelmemesi için. Mikostatin eczaneden mi alacağım ? Görünüş olarak kötü görünmüyor her dakika gözlemliyorum yemesini içmesini kontrol ediyorum yemediğinde elime alıp yemesini sağlıyorum. Sadece hırıltı ve inleme bu ağız açıp kapama canımı sıkıyor. Çok Fazla dikkat ettiğim için yazdıklarım biraz abartı olmuş olabilir ama sizde videoda görüyorsunuz zaten.

Oyla 0
Ben ilk gün 10 damla hiprodoxi verdim sonraki günler 7 damla verdim çok ağır gelmemesi için. Mikostatin eczaneden mi alacağım ? Görünüş olarak kötü görünmüyor her dakika gözlemliyorum yemesini içmesini kontrol ediyorum yemediğinde elime alıp yemesini sağlıyorum. Sadece hırıltı ve inleme bu ağız açıp kapama canımı sıkıyor. Çok Fazla dikkat ettiğim için yazdıklarım biraz abartı olmuş olabilir ama sizde videoda görüyorsunuz zaten.
Evet eczaneden?

Oyla 0