Muhabbet kuşumda çözülemeyen rahatsızlık

Ebru.Avc

iyikus.com Üyesi
Merhabalar.. Muhabbet kuşum Şans 3 yaşında erkek. 2 ay önce nefes alamama,hırıltı,sık hapşırma gibi belirtilerle veterinere gittik. Röntgen çekildi. Hava keseleri dolu denildi. 1 hafta sabah-akşam olmak üzere enrofloksasin adında bir antibiyotik ve beraberinde fotoğraflarını çektiğim ilaçları kullandık. Maalesef her gidişimizde aynı sonuçla döndük. Son gidişimde ise doktoru birşeyi yok dedi. Ama birşeyi var. O zamanlar veterinere gittiğimizde Şans normal duruyordu. Eve gelince yine başlıyordu aynı belirtilere. Bu arada ev temiz,duman,toz yok. Nem ölçer en fazla 60’ı görüyor. Kafes temizliği herşeyini tastamam yapıyorum aldığım günden beri. Yani 3 yıldır. Günlerce ağlıyorum lütfen yardım edin. Son çare araştırdım belki kursak mantarıdır dedim çünkü o belirtilerde var. Triflucan şurup aldım suyuna 3-4 damla koyuyorum her gün yeniliyorum suyunu da. Ama sonuç yine aynı. Bugün triflucanın 4. Günündeyiz. Hiprodoxi s aldım evde duruyor. Triflucan 5 gün kullandıktan sonra probiyotik ve vitamin veririm sonrasında onu denerim dedim. İnanın çok çaresizim. Veterinere ödediğim ücretin haddi hesabı yok. İnanılmaz pahalı. Ne yazıkki başka kanatlı uzmanı da yakınımda yok. Şu an maddi açıdan çok da zor durumdayım götüremiyorum. Her gün kahroluyorum. Attığım dosya eklerinde kullandığı ilaçlar ve videosu da var. Uçunca inanılmaz hırıltı sesi var. Kafeste dururken de acı çekiyor,ağzını açıyor nefes mi almaya çalışıyor mantar mı var kursakta hiç çözemedim. Kuyruk sürekli aşağı yukarı. Önemli rica ederim lütfen yardımcı olun ..

triflucanı bugün ve yarın 8 damlaya çıkarmanızı öneririm. hiprodixi de fayda etmezse flagyl şurup (metronidazol) denenebilir.

hiprodoksi ve flagyl ayrı ayrı kullanmak istemiyorum derseniz aşağıdaki mix ürün internette bölünmüş olarak satilıyor. hem bakteri hem protozoa için kullanılabilen çok etkili bir üründür

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210427-161151_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20210427-161151_Samsung Internet.jpg
    846 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Oyla 0
İnanın hayretler içerisindeyim nereyi aradıysam yakınımdaki ‘muayene ve röntgen almadan dışkı analizi yapamayız. Yani kuşu getirdiğinizde dışkı analizi istiyorum demenizle olmaz’denildi. Ben gerçekten ciddi anlamda bu tarz veterinerlerden sıkıldım ve onların adına utanıyorum. Muayene için 200 röntgen için 285 istiyor. İlaçların her birine de 75-80₺ arası. Her gidişte ücret. Ticarethane değil yahu. Konumuz can. Yani insan der ki siz gelin yardımcı olalım daha önce de gelmişsiniz. Yok efendim yok. Çok üzgünüm gerçekten.
Üzüldüm..İnsanoğlu işne geldiği gibi davranıyor,dışardan baktığınızda da herkes hayvansever..
Bulunduğunuz şehirdeki veterinerlik fakültesini deneyin. Tahlil ücreti 30-40 tl arasında olması lazım.Bu arada ben olsam kuşun kendine gelmesi için Bt-amin kullanırdım.(içinde B vitamini+aminoasit ve elektrolit var)Ama hastalığın teşhisi en büyük aciliyet ve öncelik.

Son düzenleme:
Oyla 0
Üzüldüm..İnsanoğlu işne geldiği gibi davranıyor,dışardan baktığınızda da herkes hayvansever..
Bulunduğunuz şehirdeki veterinerlik fakültesini deneyin. Tahlil ücreti 30-40 tl arasında olması lazım.Bu arada ben olsam kuşun kendine gelmesi için Bt-amin kullanırdım.(içinde B vitamini+aminoasit ve elektrolit var)Ama hastalığın teşhisi en büyük aciliyet ve öncelik.
Önerdiğiniz vitamini alacağım. Ben triflucanı kullandım baktım bi değişiklik yok. Probiyotik verdim ama gittikçe daha kötüye gidiyor. Yine gittim dolabı açtım enrofloksasin veterinerin ilk hasta olduğunda verdiği antibiyotiği ağzına 1 damla damlattım suyuna da 1 damla aminoasit+multivitamin olan vitamini damlattım. Yani elim ayağım titriyor artık. Sürekli ilaç sürekli ilaç. Delireceğim. Ne yapacağımı şaşırdım psikolojim bozuldu. Bu enrofloksasini ne kadar vereceğim konusunda da kararsızım. Sabah-akşam 12 saatte bir bir damla ağzına damlatacağım orası tamam ama 3 gün mü 5 gün mü 7 gün mü . Sürekli bir araştırma halindeyim. Tam olarak emin olduğum ağız açıp kapama hareketinin anlamı tam olaraak boğazına birşey takılmış gibi evet. Bundan eminim artık. Kusma refleksi değil. Kusma da yok. Dışkı da normal görünüyor. Bugün yem kabını alıp yedirdim yemini önünde tutunca yedi. Suyunu verdim baya baya su içti. Ama kafeste kendi halinde. Yemek yemiyor su içmiyor pek. Yoruldu artık yavrum. İnliyor nefes alırken ve o boğazına birşey takılmış hareketini yapıyor. Solunum yolu sıkıntısı evet. Zaten veteriner 2 ay önce hava keseleri dolmuş burnuna tüy kaçmış bunları kullanın demişti. Ama neden o antibiyotik fayda etmedi (enrofloksasin) . aslında biraz toparladı şimdi daha ağır başlıyor gibi bi durum söz konusu. Yazdıklarımı okuyunca siz de ne kadar üzgün,stresli ve çaresiz olduğumu anlayacaksınızdır eminim ki. Gerçekteenn ne gecem kaldı ne gündüzüm kendimi herşeyi geçtim. Bir iyi durum arıyor gözlerim bir iyiye giden belirti. Şimdi enrofloksasine başladım diye buna mahkum kaldık bi de .

Oyla 0
bu tip etkili ilaçların 5-7 gün kullanımı önerilir. Duruma göre uzatılabilir kısaltılabilir süreç. Maalesef deneme yöntemlere gidildiğinde ilaca boğuluyor kuşlar. Bu nedenle bilir bir veterineri kuş beslemeye başlar başlamaz bulmak gerekiyor. Belki de sorun bas bas bağırıyor ancak garibime etki edecek ilacı kullanmak son tercihe kalıyor. Kişisel algılanmasın genel söylüyorum.
İlacın skt kontrol ediniz eğer yazıyorsa.

Oyla 0
bu tip etkili ilaçların 5-7 gün kullanımı önerilir. Duruma göre uzatılabilir kısaltılabilir süreç. Maalesef deneme yöntemlere gidildiğinde ilaca boğuluyor kuşlar. Bu nedenle bilir bir veterineri kuş beslemeye başlar başlamaz bulmak gerekiyor. Belki de sorun bas bas bağırıyor ancak garibime etki edecek ilacı kullanmak son tercihe kalıyor. Kişisel algılanmasın genel söylüyorum.
İlacın skt kontrol ediniz eğer yazıyorsa.
Evet aynen öyle haklısınız. Birşey söyleyeyim mi size ? İlk kuşu aldığımda veterinere gitmiştim bu da başka bir veteriner başka bir semtte oturuyodum. Veterinerin tepkisini yazıyorum konuşma aynen şöyle:
Ben: Merhaba ben kuş aldım ne yapmam gerekiyor nelere dikkat etmem gerekiyor aşısı var mı öğrenmek için geldim ?
veteriner hanımefendinin verdiği cevap: ay bu kuş bunu böyle birşeyi olmadıkça getirmeyin dışarı çıkarmayın. Yemini yesin suyunu içsin tamamdır.
Aradan 2 yıl geçti.
Ben dış paraziti öğrendim. Vitamin probiyotik nedir neden kullanılır hastalıklar nelerdir hepsini internetten öğrendim ve bir gün Şans hastalandı ben yine veterinerin yolunu tuttum. Bakın size çok samimi söylüyorum cebimde beş kuruş yokken kredi kartına güvenerek gittim. 2000₺ (Röntgen+muayene+ilaç+kontrol) verdim. Sonra aylarca o borcu ödemek için uğraştım. Umrumda değildi ki yeterki o iyi olsun. Olmadı olamadı. İlgi sıfır alaka sıfır. Birşey soracağım diyorum kayıt açacağız muayene 200 deniliyor. Gerçekten artık ne diyeceğimi bilemiyorum. Siz söyleyin ne yapayım ben. Kuş yetiştiricilerini mi aramadım onlarla mı görüşmedim YouTube dan videoları mı izlemedim veteriner ve doktorların açıklamalarını mı dinlemedim. Kendi kendime oturmuş elimde telefon çözüm arıyorum. Şu an veterinere gidecek gücüm olsa yine giderim bi kere gittim çare olmadı demem ama durum bundan ibaret.
Başka çarem kalmadı inanın. Uyuyamıyorum ya gerçekten uyuyamıyorum ben odama gittiğimde o salonda inliyor mu nasıl diye ara ara yataktan kalkıp gidip bakıyorum. Kafayı yedim. Gerçekten kafayı yedimmmmmm. Çok üzgünüm inanın. Ne yapacağımı bilmiyorum her gün size video atacağım kullandığım şeyleri söyleyeceğim başka çarem yok. İyiki sizler varsınız ki beraber çözüm arayabiliyoruz.

Oyla 0
haklısınız ancak bu tarz sorunlarda mümkün olduğu kadar sakin kalmak önemli , tekrar baytril başlamanız iyi olmamış bence

antibiyotik kullanacaksanız baytril değil hiprodoxi başlamanız çok daha iyi olur.

Oyla 0
haklısınız ancak bu tarz sorunlarda mümkün olduğu kadar sakin kalmak önemli , tekrar baytril başlamanız iyi olmamış bence

antibiyotik kullanacaksanız baytril değil hiprodoxi başlamanız çok daha iyi olur.
Şimdi sakin oluyorum tamam :( yarın hiprodoxi s ye başlayayım 100 ml suyuna 10 damla vereceğim sanırım başka birşey vermeyeceğim doğru mu ?

Oyla 0
Evet aynen öyle haklısınız. Birşey söyleyeyim mi size ? İlk kuşu aldığımda veterinere gitmiştim bu da başka bir veteriner başka bir semtte oturuyodum. Veterinerin tepkisini yazıyorum konuşma aynen şöyle:
Ben: Merhaba ben kuş aldım ne yapmam gerekiyor nelere dikkat etmem gerekiyor aşısı var mı öğrenmek için geldim ?
veteriner hanımefendinin verdiği cevap: ay bu kuş bunu böyle birşeyi olmadıkça getirmeyin dışarı çıkarmayın. Yemini yesin suyunu içsin tamamdır.
Aradan 2 yıl geçti.
Ben dış paraziti öğrendim. Vitamin probiyotik nedir neden kullanılır hastalıklar nelerdir hepsini internetten öğrendim ve bir gün Şans hastalandı ben yine veterinerin yolunu tuttum. Bakın size çok samimi söylüyorum cebimde beş kuruş yokken kredi kartına güvenerek gittim. 2000₺ (Röntgen+muayene+ilaç+kontrol) verdim. Sonra aylarca o borcu ödemek için uğraştım. Umrumda değildi ki yeterki o iyi olsun. Olmadı olamadı. İlgi sıfır alaka sıfır. Birşey soracağım diyorum kayıt açacağız muayene 200 deniliyor. Gerçekten artık ne diyeceğimi bilemiyorum. Siz söyleyin ne yapayım ben. Kuş yetiştiricilerini mi aramadım onlarla mı görüşmedim YouTube dan videoları mı izlemedim veteriner ve doktorların açıklamalarını mı dinlemedim. Kendi kendime oturmuş elimde telefon çözüm arıyorum. Şu an veterinere gidecek gücüm olsa yine giderim bi kere gittim çare olmadı demem ama durum bundan ibaret.
Başka çarem kalmadı inanın. Uyuyamıyorum ya gerçekten uyuyamıyorum ben odama gittiğimde o salonda inliyor mu nasıl diye ara ara yataktan kalkıp gidip bakıyorum. Kafayı yedim. Gerçekten kafayı yedimmmmmm. Çok üzgünüm inanın. Ne yapacağımı bilmiyorum her gün size video atacağım kullandığım şeyleri söyleyeceğim başka çarem yok. İyiki sizler varsınız ki beraber çözüm arayabiliyoruz.
Naçizane tavsiyem ortam ısısını çok düşürmeden temiz hava sağlayınız. Aynı şekilde temiz su mutlaka ilaç sonrası kullanilmali. Stres faktörü de azaltilirsa ve doğru ilaç kullanilmaya baslanmissa hizla düzelecektir. Ek olarak bitki çayları bu süreçte verilebilir. Özellikle kekik ve papatya.

Oyla 0
Naçizane tavsiyem ortam ısısını çok düşürmeden temiz hava sağlayınız. Aynı şekilde temiz su mutlaka ilaç sonrası kullanilmali. Stres faktörü de azaltilirsa ve doğru ilaç kullanilmaya baslanmissa hizla düzelecektir. Ek olarak bitki çayları bu süreçte verilebilir. Özellikle kekik ve papatya.
Kekik kaynatırım papatya da alırım suyuna mı koyacağım nasıl vereceğim ?

Oyla 0
Solunum ilaçları hızlı bozulur ve oldukça etkili ilaçlardır. Biraz daha fazla sersemleyebilir. 4,6 saatte 1 evdeyseniz eğer ilaci tazelemenizi öneririm.
Çayı demleyip soğutun. Suluguna 3/1 oranında koyabilirsiniz. Özellikle kekik

Oyla 0
Solunum ilaçları hızlı bozulur ve oldukça etkili ilaçlardır. Biraz daha fazla sersemleyebilir. 4,6 saatte 1 evdeyseniz eğer ilaci tazelemenizi öneririm.
Tamamdır yaparım bunu evdeyim değiştiririm suyunu. Ah yeterki iyi olsun herşeyi yaparım hiç sorun değil.

Oyla 0
Ebru Hanım merhaba. Fikrimce stresinizin bir nedeni de veterinere gitmenize rağmen bir çözüm bulamamanız ki çok haklısınız. Zamanında benim de cebim yanmıştı veteriner bakımından ama en azından kuşlarımın hastalığına çare bulunmuştu. Olduğunuz yakada bulunan Ümit Bey'in de önerdiği bir veteriner önereyim aklınızda bulunması açısından. İstanbul Anadolu yakası BOBO VETERİNER KLİNİĞİ (Orçun Ayman) . Benim bildiğim kadarıyla tahlil yapamıyorlar ama kuşlardan anladıkları doğru. Sizi daha doğru yönlendireceklerdir; mecbur kalındığı durumlarda kuşlarla da ilgilendiklerini biliyorum. Çok geçmiş olsun umarım kuşunuz iyileşir :oops:

Oyla 0
hiprodoksi kullandığınız sürece kafesteki kalsiyum kaynaklarını çıkarınız (kum, kalamar, gaga taşı vb.) yüksek doz kalsiyum ilacın etkisini azaltır
Bir de şans hep zayıftı aldığımda da böyleydi şimdide zayıf ama elime alıp karnına baktığımda o sertlik ve üfürdüğümde de bariz ortaya çıkıyor o kemik. Normal duruşunu da çektim eklerde görebilirsiniz.

Oyla 0
Bir de şans hep zayıftı aldığımda da böyleydi şimdide zayıf ama elime alıp karnına baktığımda o sertlik ve üfürdüğümde de bariz ortaya çıkıyor o kemik. Normal duruşunu da çektim eklerde görebilirsiniz.

siz 1 hafta baytril kullandınız zaten. o nedenle triflucanı 2 gün daha kullanmanız mantar ihtimalini elemeniz için önemliydi, üstelik triflucan'ın dozunu da eksik kullandınız

şu an benim önerim , hiprodoksiye devam edin ve 3 gün sonra buraya tekrar kuşun durumu hakkinda bilgi verin, 1 haftaya kadar kullanmak gerekebilir. bu süreçte olumsuz birşey olursa mutlaka yazın.

Oyla 0