Muhabbet kuşumda çözülemeyen rahatsızlık

Ebru.Avc

iyikus.com Üyesi
Merhabalar.. Muhabbet kuşum Şans 3 yaşında erkek. 2 ay önce nefes alamama,hırıltı,sık hapşırma gibi belirtilerle veterinere gittik. Röntgen çekildi. Hava keseleri dolu denildi. 1 hafta sabah-akşam olmak üzere enrofloksasin adında bir antibiyotik ve beraberinde fotoğraflarını çektiğim ilaçları kullandık. Maalesef her gidişimizde aynı sonuçla döndük. Son gidişimde ise doktoru birşeyi yok dedi. Ama birşeyi var. O zamanlar veterinere gittiğimizde Şans normal duruyordu. Eve gelince yine başlıyordu aynı belirtilere. Bu arada ev temiz,duman,toz yok. Nem ölçer en fazla 60’ı görüyor. Kafes temizliği herşeyini tastamam yapıyorum aldığım günden beri. Yani 3 yıldır. Günlerce ağlıyorum lütfen yardım edin. Son çare araştırdım belki kursak mantarıdır dedim çünkü o belirtilerde var. Triflucan şurup aldım suyuna 3-4 damla koyuyorum her gün yeniliyorum suyunu da. Ama sonuç yine aynı. Bugün triflucanın 4. Günündeyiz. Hiprodoxi s aldım evde duruyor. Triflucan 5 gün kullandıktan sonra probiyotik ve vitamin veririm sonrasında onu denerim dedim. İnanın çok çaresizim. Veterinere ödediğim ücretin haddi hesabı yok. İnanılmaz pahalı. Ne yazıkki başka kanatlı uzmanı da yakınımda yok. Şu an maddi açıdan çok da zor durumdayım götüremiyorum. Her gün kahroluyorum. Attığım dosya eklerinde kullandığı ilaçlar ve videosu da var. Uçunca inanılmaz hırıltı sesi var. Kafeste dururken de acı çekiyor,ağzını açıyor nefes mi almaya çalışıyor mantar mı var kursakta hiç çözemedim. Kuyruk sürekli aşağı yukarı. Önemli rica ederim lütfen yardımcı olun ..

Ben ilk gün 10 damla hiprodoxi verdim sonraki günler 7 damla verdim çok ağır gelmemesi için. Mikostatin eczaneden mi alacağım ? Görünüş olarak kötü görünmüyor her dakika gözlemliyorum yemesini içmesini kontrol ediyorum yemediğinde elime alıp yemesini sağlıyorum. Sadece hırıltı ve inleme bu ağız açıp kapama canımı sıkıyor. Çok Fazla dikkat ettiğim için yazdıklarım biraz abartı olmuş olabilir ama sizde videoda görüyorsunuz zaten.
siz antibiyotik öncesi triflucanı çok düşük doz ve kısa süre kullandığınız için iç mantar ihtimali elenemedi. ancak kuş yazdığınız kadar da kötü görünmüyor, antibiyotiğin fayda ettiğini düşünüyorum

bu durumda ben olsam antibiyotik dozunu 8 damlaya düşürüp ilacı şimdilik 5 güne tamamlarım. İlaveten, ağızdan günlük 1 damla mikostatin veririm. (mikostatinin ilaç etkileşimi ve yan etkisi triflucana göre daha azdır) Bu benim kişisel uygulamam tabi ki yanlış olabilir

daha tecrübeli arkadaşların yorum yapmasında fayda var
Maydanoz sapını gördü hemen yedi mesela çok tuhaf ilerliyoruz bi iyi bi kötü gibi
siz antibiyotik öncesi triflucanı çok düşük doz ve kısa süre kullandığınız için iç mantar ihtimali elenemedi. ancak kuş yazdığınız kadar da kötü görünmüyor, antibiyotiğin fayda ettiğini düşünüyorum

bu durumda ben olsam antibiyotik dozunu 8 damlaya düşürüp ilacı şimdilik 5 güne tamamlarım. İlaveten, ağızdan günlük 1 damla mikostatin veririm. (mikostatinin ilaç etkileşimi ve yan etkisi triflucana göre daha azdır) Bu benim kişisel uygulamam tabi ki yanlış olabilir

daha tecrübeli arkadaşların yorum yapmasında fayda var
5 gün hiprodoxi sonrası 5 gün A+K vitamini desteği sonrasında mikostatin mi yapacağım ? Mutlaka antibiyotik sonrası probiyotik kullanılması öneriliyordu çünkü .

Oyla 0
Merhaba ekteki videoları izler misiniz ? Genel olarak bi düzelme var gibi ama şu ağız açıp kapama ve kafasını kaşıma isteği videoda tam olarak çektim 4 tane bakarsanız sevinirim.

hiprodoksi'nin 5. günü , öncesinde enrofloksasin kullanılmış. videolardaki hareketler ve son fotoda ağızdaki beyazlık mantar ya da bir ihtimal protozoa olabilir.

buna daha tecrübeli kişilerin yorum yapması iyi olur

Oyla 0
Ben ağız içinde bir şey göremedim.
Yarın hiprodoxi 6. Gün ben ne yapayım şimdi ? Bu ağız açıp kapama boğazına birşey takılmış gibi yapıyor. Az önce üst üste kanatlarını açıp titrediğini gördüm kanatlarının. Arada gözleri kapanır gibi oluyor arada konuşuyor. Yem yediğini de gördüm. Evde zolax var triflucan var. Şurup formunda ilaçlarda şeker olduğu için mantarda pek önerilmiyormuş sanırım. Zolax kapsül olarak var 5’e bölünüp suya katılıyormuş mantar için. Hiprodoxiye devam mı edeyim A+K vitamini mi kullanayım mantar ilacı mı kullanayım yardımınıza ihtiyacım var şu an ?

Oyla 0
Ebru hanım bu cabanizi o kadar iyi anliyirum ki. Rabbim şifa versin inşallah kuslarımıza ve tüm canlılara.

İnanın hayretler içerisindeyim nereyi aradıysam yakınımdaki ‘muayene ve röntgen almadan dışkı analizi yapamayız. Yani kuşu getirdiğinizde dışkı analizi istiyorum demenizle olmaz’denildi. Ben gerçekten ciddi anlamda bu tarz veterinerlerden sıkıldım ve onların adına utanıyorum. Muayene için 200 röntgen için 285 istiyor. İlaçların her birine de 75-80₺ arası. Her gidişte ücret. Ticarethane değil yahu. Konumuz can. Yani insan der ki siz gelin yardımcı olalım daha önce de gelmişsiniz. Yok efendim yok. Çok üzgünüm gerçekten.

Oyla 0
Yarın hiprodoxi 6. Gün ben ne yapayım şimdi ? Bu ağız açıp kapama boğazına birşey takılmış gibi yapıyor. Az önce üst üste kanatlarını açıp titrediğini gördüm kanatlarının. Arada gözleri kapanır gibi oluyor arada konuşuyor. Yem yediğini de gördüm. Evde zolax var triflucan var. Şurup formunda ilaçlarda şeker olduğu için mantarda pek önerilmiyormuş sanırım. Zolax kapsül olarak var 5’e bölünüp suya katılıyormuş mantar için. Hiprodoxiye devam mı edeyim A+K vitamini mi kullanayım mantar ilacı mı kullanayım yardımınıza ihtiyacım var şu an ?
Şeker olayini düşünmeyiniz. Zolax ve trifilucan benzer etken maddeli ilaclardir. Şuan hangi ilacı kullaniyorsaniz onun gününü tamamlayin çok ağır bir durum yoksa

Oyla 0
Ben ağız içinde bir şey göremedim.
Ne yapayım ne dersiniz ?‍♀️ Yarın hiprodoxi s 6. Gün olacak. A+K vitaminini mi suya koyayım ? Yine kaldım çaresizce böyle ?
Şeker olayini düşünmeyiniz. Zolax ve trifilucan benzer etken maddeli ilaclardir. Şuan hangi ilacı kullaniyorsaniz onun gününü tamamlayin çok ağır bir durum yoksa
şu an hiprodoxi 5. Gün yeterli değil mi ? Bi değişim pek göremedim açıkçası. 7 güne mi tamamlamamı önerirsiniz ?

Oyla 0
Konuya göz ucuyla baktımda veteriner avicare'ın ortağı galiba, ne kadar avicare ürünü varsa vermiş size. İlk mesajınızda zaten triflucan kullandığınızı yazmışsınız. Şimdi tekrar neden mantar ilacı kullanmak istiyorsunuz?

Oyla 0
Konuya göz ucuyla baktımda veteriner avicare'ın ortağı galiba, ne kadar avicare ürünü varsa vermiş size. İlk mesajınızda zaten triflucan kullandığınızı yazmışsınız. Şimdi tekrar neden mantar ilacı kullanmak istiyorsunuz?
Hiprodoxi s kullandım 5. Günü bitirdik hala aynı hareket aynı rahatsızlık mevcut triflucan 5 gün kullanmıştım eksik kullandığım söylenildi bu yüzden öyle düşündüm. İnanın artık ne düşüneceğimi bilmiyorum. Çözüm aramaktan yorulmuyorum hala arıyorum ama Şans’a zarar vermekten çok korkuyorum ?

Oyla 0
Veteriner hakkında hiç konuşmak istemiyorum gerçekten o konuda aşırı yıprandım ve aşırı sinirliyim. Ben Şans’ı kurtarmak istiyorum artık. Size sığınıyorum. Yazdıklarıma ulaşabiliyorsanız videolar fotoğraflar da var attım. Mantar ilacını kullanmak isteyen ben değilim aslında burdaki yetkili kişiler olanları dinleyip video Ve fotoğrafları yorumlayınca ortak nokta mantar çıktı ama hala kimse net olarak emin olamıyor benim gibi. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Oyla 0
Şeker olayı nedir? Geçen gün kuşu bir kuscuya götürdüm tecrubesine guvenerek .bana 1 hafta boyunda kuşa şekerli su icermemi ve bu sayede iştahı kesilir yesillik yer dedi güvenip yapamadım çünkü şeker kuşlara zehir diye biliyorum

Oyla 0
İlaç kullanımı duruma göre 7 güne tanamlanabilir. Bahsettiğiniz vitamin ve probiyotige geçin ardından. 3,4 gün devamı saglanabilir ürünlerin

Oyla 0
Şeker olayı nedir? Geçen gün kuşu bir kuscuya götürdüm tecrubesine guvenerek .bana 1 hafta boyunda kuşa şekerli su icermemi ve bu sayede iştahı kesilir yesillik yer dedi güvenip yapamadım çünkü şeker kuşlara zehir diye biliyorum
Şekerin kuşlara çok zarar verdiğini mantar için zemin hazırladığını tedavi etmeye çalışırken daha kötüye götürdüğünü öğrendim. Sakın vermeyin şekerli su en doğrusunu yapmışsınız. Araştırmakta fayda var bu tarz şeyleri. Şurup belki kullanılabilir birşey ama şekerli su verilir mi hiç ? Siz doğrusunu yapmışsınız.

Oyla 0