Muhabbet tedavi sureci

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Funda
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Funda

Forum Sakini
Selamlar,
"Muhabbet kusum hasta" konusuyla yazmistim daha onceden. Konu uzadigi icin yeni konu actik.
Fungizone 7 gun kullandik,3 gun entrobac pribiyotik 3 gun gervit vitamin verdim. Kusun durumu ayni, aspur ve dari yiyor. Yulaf vermiyorum tuyleri dokuluyor.Yemini yemiyor. Diskisinda yem yok gibi.3-4 gundur kusma da yok.zaten nadir kusuyordu. Genel olarak durgun. Arasira keyifli ,konusuyor. Simdi bir kür daha fungizone a devam edeyim degil mi? Durum degerlendirmesi yapar yine bir kür devam ederiz demistik. Yorumlariniza gore hareket edecegim.

Ekli dosyalar

• IMG20210325113922.jpg
    IMG20210325113922.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 66
  • IMG20210325113712.jpg
    IMG20210325113712.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 65
Bende gervit vitamin ve entrobac var sadece. Simdi arastirma yapiyorum biraz cok bilgili degilim bu urunlerde. Sizler ne derseniz onu aldim simdiye kadar. Aminoasit olarak fiyatida bolunmus oldugu icin uygun olan" Röhnfried Bt Amin Forte" alayim diyorum, ama prebiyotik olarak satilan birsey varmi bulamadim. Probiyotik entrobac yeterli mi? Yada baska ne almaliyim?
Ayrica kum olarak birsey kullanmiyorum suan, kalamar kemigi var. Eksigim var mi? Ne almaliyim diye dusunuyorum.

Bt amin forte yada tolyamin forte gibi ürünlerin içeriğinde sadece 3-4 tane amino asit var. Yani amino asit olarak yetersiz ürünler. Daha çok B kompleks olarak kullanılıyorlar..

Prebiyotik ise tek başına satılmaz. Genelde probiyotik yada vitamin ürünlerinin içeriğine eklerler. Vitamin yada probiyotiklerin içeriğinde şunlardan birisi yazıyorsa ''Mos yada Fos yada İnülin'' yazıyorsa o ürün prebiyotik içeriyor demektir..

Kum konusunda daha öncede size yazdım diye hatırlıyorum ama yinede siz bilirsiniz. Ben çok gerekli bulmuyorum..

Aslına bakarsanız elinizdeki gervit ve entrobac iyi ürünler. Bunlara ek olarak birde dopalife gibi mineral ve aminoasit içeren bir ürün kullandınızmı yeterde artar. Gervit ve entrobacta olmayan, mineralleri ve aminoasitleri bu ürünle tamamlamış olursunuz..

Prebiyotikte bir çok besinde doğal olarak bulunuyor zaten. Ekstra bir ürün aramaya gerek yok..

Gervit + entrobac + depolife ürün olarak yeterli bence. Bunlara ek olarak arada doğal ve faydalı sebze, meyve ve yeşillikleri de verdinizmi on numara beş yıldız olur. Mesela ben kekik çayını düzenli kullanırım. Doğal bağışıklık güçlendirici ;)

Not: Depolife yada depomin gibi mineral ürünleri genelde litrelik olarak satılır. Ama fiyat olarak pek pahalı sayılmaz..

Oyla 0
Bt amin forte yada tolyamin forte gibi ürünlerin içeriğinde sadece 3-4 tane amino asit var. Yani amino asit olarak yetersiz ürünler. Daha çok B kompleks olarak kullanılıyorlar..

Prebiyotik ise tek başına satılmaz. Genelde probiyotik yada vitamin ürünlerinin içeriğine eklerler. Vitamin yada probiyotiklerin içeriğinde şunlardan birisi yazıyorsa ''Mos yada Fos yada İnülin'' yazıyorsa o ürün prebiyotik içeriyor demektir..

Kum konusunda daha öncede size yazdım diye hatırlıyorum ama yinede siz bilirsiniz. Ben çok gerekli bulmuyorum..

Aslına bakarsanız elinizdeki gervit ve entrobac iyi ürünler. Bunlara ek olarak birde dopalife gibi mineral ve aminoasit içeren bir ürün kullandınızmı yeterde artar. Gervit ve entrobacta olmayan, mineralleri ve aminoasitleri bu ürünle tamamlamış olursunuz..

Prebiyotikte bir çok besinde doğal olarak bulunuyor zaten. Ekstra bir ürün aramaya gerek yok..

Gervit + entrobac + depolife ürün olarak yeterli bence. Bunlara ek olarak arada doğal ve faydalı sebze, meyve ve yeşillikleri de verdinizmi on numara beş yıldız olur. Mesela ben kekik çayını düzenli kullanırım. Doğal bağışıklık güçlendirici ;)

Not: Depolife yada depomin gibi mineral ürünleri genelde litrelik olarak satılır. Ama fiyat olarak pek pahalı sayılmaz..
Umit bey, agziniza saglik, cok aydinlatici oldu yazdiklariniz.
Bende bugun bt amin forte siparisi vermistim. Acaba simdilik bu yeterli olmaz mi? İptal mi etsem siparisi? Bu depolife i bilmiyordum ben tabi.

Oyla 0
Umit bey, agziniza saglik, cok aydinlatici oldu yazdiklariniz.
Bende bugun bt amin forte siparisi vermistim. Acaba simdilik bu yeterli olmaz mi? İptal mi etsem siparisi? Bu depolife i bilmiyordum ben tabi.
Selamlar,
Kusumun diskilarinda tekrardan yine sindirilmemis yemler cikmaya basladi bugun.
Hatirlatmak icin tedavi surecimizi yaziyorum:
Fungostatin, sulphamezatin, fungizone sirasi ile kullandik.
Sonra diski tahlili yaptirdim, koksidiyoz cikti ve baycox kullandim.
Simdi arasira diskida yemler cikiyor. İki hafta once vardi, sonra diskilar duzeldi simdi yine var. Entrobac, gervit w ve bt amin kullaniyorum takviye olarak.
@Ümit T. Siz enrofloksasin onermistiniz. Sonra diskida yemler gozukmeyince kusu dinlenmeye almistim. Acaba bu ilaca artik baslamali miyim?

Oyla 0
Selamlar,
Kusumun diskilarinda tekrardan yine sindirilmemis yemler cikmaya basladi bugun.
Hatirlatmak icin tedavi surecimizi yaziyorum:
Simdi arasira diskida yemler cikiyor. İki hafta once vardi, sonra diskilar duzeldi simdi yine var. Entrobac, gervit w ve bt amin kullaniyorum takviye olarak.
@Ümit T. Siz enrofloksasin onermistiniz. Sonra diskida yemler gozukmeyince kusu dinlenmeye almistim. Acaba bu ilaca artik baslamali miyim?

Ekli dosyalar

• IMG20210527184013.jpg
    IMG20210527184013.jpg
    637 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG20210527184050.jpg
    IMG20210527184050.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 20
Oyla 0
Aslında dışkılarda tek tük yem çıkma dışında bir sorun görünmüyor. Kuşun genel halinde de sorun yoksa bence ilaçtan önce daha çeşitli bir probiyotik denenbilir. Yada sindirime destek için bitkisel ürünler. Diğer arkadaşlarında bakmasında fayda var, @Doğanay Y. @neanderthalensis
Keyfi masallah cok yerinde, eski nesesine kavustu gibi, Allah'a sukur. Kekik cayi denedim bir kere ama tabi baska neler yapmaliyim diger arkadaslarda bilgilendirirse sevinirim

Oyla 0
Aslında dışkılarda tek tük yem çıkma dışında bir sorun görünmüyor. Kuşun genel halinde de sorun yoksa bence ilaçtan önce daha çeşitli bir probiyotik denenbilir. Yada sindirime destek için bitkisel ürünler. Diğer arkadaşlarında bakmasında fayda var, @Doğanay Y. @neanderthalensis
Katılıyorum kesinlikle. Yem oranlari duzenlenmesi gerekiyor ve taze yem almak gerek

Oyla 0
Katılıyorum kesinlikle. Yem oranlari duzenlenmesi gerekiyor ve taze yem almak gerek
Selamlar,
Kusuma nazar degdirdim sanirim ? tam iyilesti diye yazmistim gecen hafta, fakat dun aksam ve bu aksam kusmaya basladi. Guncel diski ve kustugu yemler ekteki gibi. Ayrica hatirlatayim arasira diskida sindirilmemis yemler oluyor.
Onceki tedavimizi hatirlatayim :
Simdi iki aksamdir kusuyor ve yine durgunlasti. Ne yapmaliyim?
@Ümit T. @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• IMG20210531215902.jpg
    IMG20210531215902.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 23
Oyla 0
Bu tip yemli dışkılama yapan kuşlarda durmadan başa saran bir süreç gözlemleniyor galiba. Forumda benzer sorunlar yaşayan arkadaşlarda da sık sık tekrar eden bir durum var. İlaçlar belki de daha uzun soluklu kullanılmalı örneğin fungostatin. Yeteri kadar bağışıklık kazanamamışta olabilir.

Oyla 0
Bu tip yemli dışkılama yapan kuşlarda durmadan başa saran bir süreç gözlemleniyor galiba. Forumda benzer sorunlar yaşayan arkadaşlarda da sık sık tekrar eden bir durum var. İlaçlar belki de daha uzun soluklu kullanılmalı örneğin fungostatin. Yeteri kadar bağışıklık kazanamamışta olabilir.
Dun gece yine yemli diskilamis, suan kusmasi yok. Nedense genelde aksamlari kusuyor, gunduz gormuyorum belkide.simdi fungostatine tekrar baslayayim mi? Kac gun devam edeyim?
Biraz once yaptigi diskilar normal gibi. Ama durgun halsiz.

Ekli dosyalar

• IMG20210601111606.jpg
    IMG20210601111606.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG20210601111548.jpg
    IMG20210601111548.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG20210601111703.jpg
    IMG20210601111703.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG20210601112148.jpg
    IMG20210601112148.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 16
Oyla 0
Dun gece yine yemli diskilamis, suan kusmasi yok. Nedense genelde aksamlari kusuyor, gunduz gormuyorum belkide.simdi fungostatine tekrar baslayayim mi? Kac gun devam edeyim?
Biraz once yaptigi diskilar normal gibi. Ama durgun halsiz.
Funda hanım merhaba , kuşunuz aynadan vazgeçmez mi acaba :)

Oyla 0
Selamlar,
Kusuma nazar degdirdim sanirim ? tam iyilesti diye yazmistim gecen hafta, fakat dun aksam ve bu aksam kusmaya basladi. Guncel diski ve kustugu yemler ekteki gibi. Ayrica hatirlatayim arasira diskida sindirilmemis yemler oluyor.
Onceki tedavimizi hatirlatayim :
Simdi iki aksamdir kusuyor ve yine durgunlasti. Ne yapmaliyim?
@Ümit T. @Doğanay Y.

Çok enteresan ya:confused: Doğanaya katılıyorum bende. Şu durumda pek bir tavsiyem yok ama belki akşamları zencefil çayı verilebilir kusmaya iyi gelir. Birde o aynanın hergün ya silinmesi yada yıkanması gerekiyor. Zira sürekli kur yaparlar ona günlük dezenfekte edilmesi lazım..

Oyla 0
Çok enteresan ya:confused: Doğanaya katılıyorum bende. Şu durumda pek bir tavsiyem yok ama belki akşamları zencefil çayı verilebilir kusmaya iyi gelir. Birde o aynanın hergün ya silinmesi yada yıkanması gerekiyor. Zira sürekli kur yaparlar ona günlük dezenfekte edilmesi lazım..
Suanki durumu bu, yine aksam kusuyor.
Fungostatine baslayayim mi? Aksamlarida zencefil cayi veririm.
Aynayi sık sık temizlemeye calisiyorum. Ama dahada dikkat ederim.

Ekli dosyalar

• IMG20210601220502.jpg
    IMG20210601220502.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 9
Oyla 0
Suanki durumu bu, yine aksam kusuyor.
Fungostatine baslayayim mi? Aksamlarida zencefil cayi veririm.
Aynayi sık sık temizlemeye calisiyorum. Ama dahada dikkat ederim.

Mantar ilacı kullanmak konusunda ben emin değilim. Daha önce kullandığınız ilaçlar bence yeterince güçlü ilaçlardı.

Mantar için fungostatin ve ardından daha etkili olan fungizone kullanılmış.
Koksidiyoz için sulphamezathine ve ardından daha etkili olan netcox kullanılmış..

Bu ilaçlardan sonra bence ne koksidiyoz nede mantar bu kadar kısa sürede nüksetmez. Yani kuşun şuanki durumuyla alakalı nasıl bir yol izlenmeli emin değilim malesef..

Ama ben olsam sanırım tek kullanılmayan ilaç olan enrofloksasini kullanırdım. Bakteriyel ihtimalleride elemiş olurdum...

@neanderthalensis senin fikrin nedir?

Oyla 0
Mantar ilacı kullanmak konusunda ben emin değilim. Daha önce kullandığınız ilaçlar bence yeterince güçlü ilaçlardı.

Mantar için fungostatin ve ardından daha etkili olan fungizone kullanılmış.
Koksidiyoz için sulphamezathine ve ardından daha etkili olan netcox kullanılmış..

Bu ilaçlardan sonra bence ne koksidiyoz nede mantar bu kadar kısa sürede nüksetmez. Yani kuşun şuanki durumuyla alakalı nasıl bir yol izlenmeli emin değilim malesef..

Ama ben olsam sanırım tek kullanılmayan ilaç olan enrofloksasini kullanırdım. Bakteriyel ihtimalleride elemiş olurdum...

@neanderthalensis senin fikrin nedir?

hocam ben de onu yazacaktım, hastalıktan bağımsız olarak bi enrofloksasin bi metronidazol kalmış

Oyla 0