Mzafa

Merhaba sayın kuş dostları,

Öncelikle böyle bir konuya yazmak bir şeyler paylaşmak içimi dökmek mutluluk verici.

Ben 15 yıldır kuş beslemekteyim, ilk kuşum görmüş olduğunuz bu renk cümbüşü
cennet papağanıydı.
e096bd03-e274-4978-92c3-4978f7a0e7f6.jpg

İlk kuşumda biraz acemiydim çok fazla araştırma yapmıyordum ama kuştan öğrendiğim çok şey oldu her kuşun kendine has karakteri olduğunu, bu canlıların sadece öten, uçan bir canlı olmadığını öğrendim. Oscar bana kıskançlık nedir onu öğretti, ve bunu o kırmızı gagasıyla oyuncağını aldığımda parmağımda müthiş bir acıyla gösterdi. J

Kendisine doyamadan ve hastalandığında bir kuş veterineri bulamadığım için maalesef onu kaybettim.
Annem ve ben bir süre kendimize gelememiştik ve bir daha kuş almayacağımıza söz verdik. Çünkü bu kayıplar bizi o kadar çok üzdü ki tekrar aynı acıyı yaşamak bize ağır gelecekti.

Tabii bu çok uzun sürmedi :)
0833ce53-9f57-4c3f-8728-a8402ced724d.jpg
Fotoda görmüş olduğunuz Alex’i sahiplendik, kendisi dişi yetişkin bir kuştu, kendine ilk başlarda elle dokunturtmazdı ama burnumla sevmeye başlamıştım ve kuş kokusunun muhteşemliğini o zaman öğrenmiş oldum :)
aa2370d5-1fb6-490b-baed-1186ead0d64c.jpg
485cd55e-a234-4806-8d9c-762a65f68ef1.jpg
Gün içinde sürekli bizimleydi, tam bir temas bağımlısıydı kendini sürekli sevdirir bizle uyurdu, hiçte kaçmıyordu balkonda dahi onunla oturabilirdiniz. Ta ki yoldan geçen bir kamyon kornasından korkup kaçıp geri gelemediği güne kadar. Bu bize çok ağır gelmişti şu anda umarım biri evine almıştır ve Alex’i besliyodur demekten başka hiçbir şey diyemiyorum. Halen çok üzgünüm…

2 sene sonra evimizin neşesi halen beslemekte olduğum kendini uzaktan sevdiren her ıslığa cevap veren erkek bir kuş aldık CARLOS :)

8022c32e-1069-4a4f-8242-5a05ba2d6d87.jpg

Tekrar kuş kaybetmemek adına bu sefer çok araştırmaya başladım, Bu güzel siteyle de o zamanlar tanıştım. Oyun alanı yapımları, mama tarifleri pek çok şey yaptım.

Kavak ağacından bir parça alıp boncuklarla iplerle büyük bir oyun alanı yaptım :)
1f289d98-69cf-4ab6-9c08-c78524b18691.jpg

Günün 20 saatini dışarda geçirirdi Carlos, kendini halen sevdirmiyor, o kadar çok eğitim denemeleri vs ama halen aynı inatlığı sürüyor keyfine çok düşkün kral :)

Bir süre sonra evin içinde kendi kendine kur yapmaya başladı sürekli ıslıklar ve huysuzluk peşinden geldi. Bu yüzden dişi almaya karar verdik. MARİA’yı evimize getirdik. Hemen anlaştılar ve kafese girmeyen kuş kafesten çıkmamaya başladı. Marianın bir dönem ayağı kırıldığında sürekli başında bekledi.

5fd62947-f311-4f71-a99d-1c9b7968cfba.jpg
703c030c-13f6-4269-bf1f-4dfaea46c1b4.jpg
Maria bize 9 tane yumurta verdi ancak maalesef Sevgili Carlos çiftleşmeyi beceremediği için 9 uda boş çıktı :( Maria çok yetişkin bir kuştu ve bir gün ansızın kalp krizi olduğunu düşünüyorum elimde can verdi. Carlosu Marianın başından almakta çok zorlandık 3 gün boyunca evde resmen çığlık çığlığa susmadı.

Hemen bir dişi almamız gerektiğini düşünerek Dianayı alıp geldik eve.

359dee3d-2ae7-4d79-bd37-45f3b3d046fd.jpg

Diana eve gelince Carlosu ancak susturabildik ancak alışma süreci çok uzun sürdü. Şuanda iyiler çok şükür. Carlosun yarım yamalak çiftleşmesiyle 3 yumurtamız var ve büyük ihtimalle 3 ‘üde boş ama onlar mutlular o yüzden sorun değil.

Çenem biraz fazla düştü ancak kuş biyografimi en baştan anlatmak istedim. :)

Ölmeden önce bütçemin yetmesinin imkansız olduğu papağanları beslemek istiyorum ama maalesef çok zor :) Hatta bir dönem ameliyatlı ayağımla koltuk değneğimle ilk dışarı çıkışımda petshopa gidip papağan sevmiştim :)

34f6fa76-5191-4d0c-9b6b-cd4cbc1805ab.jpg

Umarım bundan sonra da ömrüm boyunca bu güzel canlıları beslemek nasip olur. ( Tabi eşimin kuş korkusunu yenmesi gerekiyor, bu konuda umarım yardımcı da olabilirsiniz :)))

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Mzafa

Forum Sakini
Eve geçtiğinizde mutlaka mama takviyesini arttırınız hocam. Sadece bu süreç için bir miktar çekirdek oranı da arttırılabilir. Öyle yoğun bir artış değil ama %5 ise %7-8 lere çıkartılabilir.
Yolma durumu göremedim ben. İpek hocamın da dediği gibi besliyorlar gibi hala.
Mama istiyorlar zaten sürekli, mama kabını boş gördüklerinde sinirlenip yere atıyorlar, çekirdekle hiç araları yok, şimdi ballı mama sipariş ettim bakalım onunla devam :)
Vitamin programını da günlere yaydım

Mzafa

Forum Sakini
Son halimiz bu şekilde, düşe kalka ilerliyoruz, bazen 4 saat beslemedikleri oluyor, akşamları da anne girip yavruyu rahatsız edip tüylerini çektiğini görüyorum, yavru bağırıyor, kıskançlık mı yuvadan atmak mı istiyor çözemediğim şeyler var.
IMG-20230524-WA0016~2.jpg

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Son halimiz bu şekilde, düşe kalka ilerliyoruz, bazen 4 saat beslemedikleri oluyor, akşamları da anne girip yavruyu rahatsız edip tüylerini çektiğini görüyorum, yavru bağırıyor, kıskançlık mı yuvadan atmak mı istiyor çözemediğim şeyler var.
Ekli dosyayı görüntüle 29390
Şuan için yavruların görünüşünde kötü bir durum göremedim benim yavruları Baba tartaklamaya başladı 😕 çığlıklar site girişinden duyuluyor birde birine vuruyorsa hepsi birden bağırıyor 😃
Maşallah 🧿 sizinkilerde de olur illaki ilk kuluçka sonuçta bence güzel ilerliyorlar sağlıkla büyüsunler

Mzafa

Forum Sakini
Şuan için yavruların görünüşünde kötü bir durum göremedim benim yavruları Baba tartaklamaya başladı 😕 çığlıklar site girişinden duyuluyor birde birine vuruyorsa hepsi birden bağırıyor 😃
Maşallah 🧿 sizinkilerde de olur illaki ilk kuluçka sonuçta bence güzel ilerliyorlar sağlıkla büyüsunler
Böyle yorumlar alınca rahatlıyorum çok şükür : 😁
Bende ne olur ne olmaz el besleme aparatı alayım mı sizcde diye soracaktım hatta

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Böyle yorumlar alınca rahatlıyorum çok şükür : 😁
Bende ne olur ne olmaz el besleme aparatı alayım mı sizcde diye soracaktım hatta
Ben o işe asla girmezdim açıkçası mamaya alışan bir papağan10 çocuk bakmaktan daha zor şöyle yorumluyorum ben bir bebeği emzikten kesmek ne kadar zorsa papağanı da mamadan kesmek o derece zor açıkçası bende sizinle birlikte gelişimlerine şahit oldukça 😃 aman aman diyorum bir kez daha Sultan papağani bana göre değil 😁

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yolma durumu olsa çok anlaşılır oluyor. Şu aşamada yok gibi :)
El aparatı ve a21 nutribird maması mutlaka bulunsun derim

Mzafa

Forum Sakini
Ben o işe asla girmezdim açıkçası mamaya alışan bir papağan10 çocuk bakmaktan daha zor şöyle yorumluyorum ben bir bebeği emzikten kesmek ne kadar zorsa papağanı da mamadan kesmek o derece zor açıkçası bende sizinle birlikte gelişimlerine şahit oldukça 😃 aman aman diyorum bir kez daha Sultan papağani bana göre değil 😁
Siz annelik içgüdüsüyle düşündüğünüz için sanırım :) bizim anlamamız biraz zor olsa gerek :)
Büyük konuşmayın bence Sultan beslemek ızdırap ama güzel 😂

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Siz annelik içgüdüsüyle düşündüğünüz için sanırım :) bizim anlamamız biraz zor olsa gerek :)
Büyük konuşmayın bence Sultan beslemek ızdırap ama güzel

😂mama ile ilgili bir şeye şahit oldum bir arkadaşımin 24 tane papağanı vardı hepsi sultan yanında olan muhabbet kuşlarının vermişti petsopa sadece sultan ile devam etmek istedi sultanlar üremek isteyince durdurmak mümkün değil ve sürü psikolojisi ile kuşların bir çoğu kulukcaya girdi öncesinde kolaydı yeme düşürüp ücretli sahiplendirdi ama sonrasında sayının da çokluğundan sanırım mamaya başladı mama ile büyüyen yavruların bir çoğu bırakma konusunda zorluk çıkardı hatta sahiplendiği kuşlar bu yüzden sorun çıkardı
Ve alan kişiler geri verdi 😐 ben ne yapicam ne para yetişiyor bunlara nede gücum diyordu demem o ki iyi şeyler duymadım mamaya alistirilmis papağanlar için 🤷
Büyük konuşmayın bence Sultan beslemek ızdırap ama güzel
Hayır 😁 büyük konuşmak istemiyorum ama beslemek te istemiyorum besleyenlere de sabırlar diliyorum 😃

Mzafa

Forum Sakini
Ve alan kişiler geri verdi 😐 ben ne yapicam ne para yetişiyor bunlara nede gücum diyordu demem o ki iyi şeyler duymadım mamaya alistirilmis papağanlar için 🤷

Hayır 😁 büyük konuşmak istemiyorum ama beslemek te istemiyorum besleyenlere de sabırlar diliyorum 😃
Haha teşekkür ediyorum 😂
Mama konusu da baya çetrefilliymiş ya korktum valla :)

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Haha teşekkür ediyorum 😂
Mama konusu da baya çetrefilliymiş ya korktum valla :)
Mama verirken yeme düşme vaktinde çok dikkatli olmanız gerekiyor ana besinlere ağırlık verin iki tane yavru var çok zor olmaz diye ümit ediyorum. severek yaptıktan sonra mutlaka üstesinden gelinir 🙂

Mzafa

Forum Sakini
Mama verirken yeme düşme vaktinde çok dikkatli olmanız gerekiyor ana besinlere ağırlık verin iki tane yavru var çok zor olmaz diye ümit ediyorum. severek yaptıktan sonra mutlaka üstesinden gelinir 🙂
Yok ben direk mama vermeyeceğim zaten ne olur ne olmaz diye elimde bulunsun diye düşündüm :) bizimkiler beslemiyor gibi geldiği için 😂

GülşahM.

Forum Sakini