Nefes Almada Güçlük

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Öncelikle depremde yakınlarını kaybeden herkese baş sağlığı diliyorum😞 Gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz. İnşallah bu deprem ülkemiz için son yıkıcı deprem olur ve İnşallah yaralarımızı bir an önce sararız
Bugün sizden destek almak istediğim bir konu da var. Poyraz nefes alıp ve verirken güçlük çekiyormuş gibi davranıyor. Bu aralar üstünde bir durgunluk vardı zaten ama anlam verememiştim. Sanırım bir hastalığı var. Eskiden bir konu açmıştım. Dışkı yeme problemi diye. Ne yapsam bıraktıramadım. Bir dönem bırakmıştı ama sonra yine başladı. Artık alışkanlık haline getirdi. Nasıl bıraktırcam onu da bilmiyorum. Dışkısı bir iyi oluyor bir leke bırakıyor. Bende anlamadım. Şuan elimde kafes altının fotoğrafı var ama dediğim gibi yarısını yediği için güncel dışkı resmi yok 😞 . Az önce altına peçete serdim. Yarına yemezse güncel dışkısınıda paylaşacağım İnşallah.
Bu iki videoyu az önce çektim.
Ben gaga gıcırtısını keyifli olduklarında yaptıkları gaga gıcırtısı sanmıştım ama dikkatli bakınca ağzının içinin sulu olduğunu farkettim. Sanki tükürük gibi şeffaf bir sıvı var. Kusmuk değil çünkü yem yok. Yada sarılıkta yok. Nasıl tarif etsem bilemiyorum
Buda şuanki kafes altındaki dışkı fotoğrafı.
B15A35EA-8E07-4716-9CA5-4356B83ED473.jpeg
32D64044-AF92-41ED-B4A3-35481CF75054.jpeg
Arkadaşlar tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Ne yapmam lazım, hangi ilaçla başlamam lazım hiç bilmiyorum.
Birde eklemeyi unutuyordum bu videoyuda 19 Kasımda çekmiştim. O zaman araştırmıştım ama net birşeye ulaşamamıştım. O günden sonrada bir daha yapmamıştı. Keyfide yerindeydi o zamanlar. Bir daha yapsa konu açacaktım ama yapmayınca anlık oldu heralde, diye düşünmüştüm.
Birde kardeşim az önce Poyraz'ı severken boynunda hava olduğunu söyledi. İlk inanmamıştım ama gerçekten boynunda bir tarafı şişmiş, ve bir tanede yem tanesi vardı. 6. saniyede çok net gözüküyor. Diğer kısımlarda çok belli olmuyor. Huylanınca orasını kaşımaya çalıştı ama oda kaşıyamadı. Orasında bir sorun mu var

Son düzenleme:
Bence ilaç başlanmalı hemen. Açıkçası bu ürünü 8-10 damla altı öneremiyorum ve kendim de öyle kullanıyorum. Ağızdan 1-2 damla mümkünse daha etkili olur :(

Bence ilaç başlanmalı hemen. Açıkçası bu ürünü 8-10 damla altı öneremiyorum ve kendim de öyle kullanıyorum. Ağızdan 1-2 damla mümkünse daha etkili olur :(
O zaman ağızdan vermeyi de bir denerim, eğer ağızdan vermeyi başarabilirsem şırıngayla direk ağzına 1-2 damla mı damlatayım yoksa o 1-2 damlayı suyla seyreltip mi ağzına damlatayım?
Hocam, 8-10 damla derken yarım suluk için mi önerdiniz yoksa tam suluk için mi? Eğer ağızdan veremezsem mecbur suluğuna damlatmam gerekecek 😞 ve tedavi boyunca kafesteki tüm gaga taşı kuş kumu- toprağı gibi ürünleri çıkarmam lazım değil mi

Hocam birde bu ilaçlı suyu nasıl kullanmalıyım. Yani diyelim ki tedavi 5 gün sürdü, eğer suluğuna damlatırsam 5 gün boyunca sabah akşam ilaçlı su mu içmesi lazım, yoksa sabah ilaçlı suyunu içtikten sonra sade su verebilir miyim.
Yada eğer ağzından damlatabilirsem sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa ağzından 1-2 damla damlatıp kendi suluğuna taze su mu koymam lazım?
Birde kusura bakmayın hocam, biliyorum çok soru sordum fakat bu hastalıklar konusunda nerdeyse hiç tecrübem yok:( Çoğu şeyi ilk kez deniyorum

Doğrudan 1 ya da 2 damla. Eğer zorluyorsa ve boşa gidiyorsa 2 damla + bir kaç damla da su ekleyip verilebilir. Bu sayede ilaç tüketmiş olur. Açıkçası ben sabah erkenden ilaç veriyorum ve akşam 5-6 gibi temiz suya geçiyor. Yani tüm gün ilaçlı su tutmuyorum. Bu size bağlı bir tercih hocam. Tüm günde verilmesi sorun olmaz ama tazelemeyi unutmamak lazım.
Aklınıza takılanları sorabilirsiniz Melike hocam. Bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız.

Doğrudan 1 ya da 2 damla. Eğer zorluyorsa ve boşa gidiyorsa 2 damla + bir kaç damla da su ekleyip verilebilir. Bu sayede ilaç tüketmiş olur. Açıkçası ben sabah erkenden ilaç veriyorum ve akşam 5-6 gibi temiz suya geçiyor. Yani tüm gün ilaçlı su tutmuyorum. Bu size bağlı bir tercih hocam. Tüm günde verilmesi sorun olmaz ama tazelemeyi unutmamak lazım.
Aklınıza takılanları sorabilirsiniz Melike hocam. Bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız.
Tamamdır hocam çok teşekkür ederim 😊 Yarın başlayacağım İnşallah. Umarım bu ilaçla birlikte kendini iyice toparlar.

Bugün sulphamezathineye başlamamın 4. Günü.
3 gün sulphamezathine kullandım. Bugün dışkıları bu şekilde;
0860B972-8CC4-44E3-AA19-0E136D2B4E4E.jpeg
3FA693EB-5B9B-448E-8D40-C7940639F2E2.jpeg
5 güne tamamlayım mı? Yada kaç güne tamamlayım.
Elden veremedim :( o yüzden suluktan veriyorum sabahtan akşama kadar ilaçlı su gece yatacağı zamanda temiz su veriyordum. Fakat dün akşam temiz su vereceğimi anlayınca gün içinde suyu az tüketip akşam çok daha fazla su içti. O yüzden 2 gün full sulukta sulpamezathine verip 5 güne tamamlamayı düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz, sizce ilaç etki etmiş mi

Bugünn sulphamezathinenin 6. Günü 5 günü geride bıraktık :) Bu akşam altına peçete sermiştim, dışkıları bu şekilde. Eskisine göre daha iyi gibi ama hala leke bırakıyor :( Kursak enfeksiyonu olabileceğini de konuşmuştuk. O yüzden triflucan da almıştım. Onu da kullanmalı mıyım. Yorumlarınız benim için çok değerli. Bundan sonra ne yapmalıyım. 7 güne mi tamamlayım yoksa 5. günde bırakayım mı?
8EC04D64-E1DD-4568-9DF7-3A679A35D5D6.jpeg
5F40E4F3-4D0C-48FF-A02A-5072A083534D.jpeg

ilaç işe yaramış ama belli ki enfeksiyonun etken maddeye bağışıklığı var

bu dışkı mantardan çok bakteriyel kaynaklı görünüyor

ben olsam ilaci kesip kuşu 1 hafta kadar dinlendirip ardindan gerekirse enrofloksasin gibi farklı bir antibiyotik kullanırım

@Doğanay Y. hocanin da bakmasinda fayda var

ilaç işe yaramış ama belli ki enfeksiyonun etken maddeye bağışıklığı var

bu dışkı mantardan çok bakteriyel kaynaklı görünüyor

ben olsam ilaci kesip kuşu 1 hafta kadar dinlendirip ardindan gerekirse enrofloksasin gibi farklı bir antibiyotik kullanırım

@Doğanay Y. hocanin da bakmasinda fayda var
İlaç bir miktar toparlamış kesinlikle ancak yeterli gelmemiş gibi. @neanderthalensis hocama katılıyorum bende Melike hocam. Daha etkili bir ilacı kısa süre kullansanız toparlayacak gibi.
O zaman dediğiniz gibi 1 hafta arayı veriyim. Belki sulphamezathineye devam ederiz diye bu sabah tazeleyip çıkmıştım evden. Öğle arası ilaçlı suyu döküp probiyotikli su koydum. Ama bu 1 hafta arayı nasıl vermeliyim. Med tollyaminin karaciğere de etkisi vardı sanırım. Mesela bu 3 gün probiyotik sonra 2 gün ara sonraki 2-3 gün de med tollyamin kullanmam yeterli olur mu?

O zaman dediğiniz gibi 1 hafta arayı veriyim. Belki sulphamezathineye devam ederiz diye bu sabah tazeleyip çıkmıştım evden. Öğle arası ilaçlı suyu döküp probiyotikli su koydum. Ama bu 1 hafta arayı nasıl vermeliyim. Med tollyaminin karaciğere de etkisi vardı sanırım. Mesela bu 3 gün probiyotik sonra 2 gün ara sonraki 2-3 gün de med tollyamin kullanmam yeterli olur mu?
İki gün üst üste probiyotik, bir gün boş geçelim, 4. gün b vitamini ve multi vit karıştırıp verelim. 5. gün boş geçilebilir (mama olsun mutlaka), 6. gün temiz su.

Merhaba arkadaşlar, Durum güncellemesi yapmak için yazdım. Konu bir tık uzamış gibi o yüzden ne yaptığımı kısaca yazmak istiyorum. Kuşumun kursağının üstü ve gagasının altındaki derisi şişip şişip iniyordu. O yüzden ilk olarak hava kesesi akarlarından şüphelenmiştik. Onlar için ensesine bir damla bitason damlattım. Sonra dışkısında leke olduğu için sulphamezathine kullanmıştık. 5 gün sulphamezathine kullandıktan sonra dinlenmeye almıştık. İlacın etki ettiğini ama tam etkili olamadığı için enroflaksasin etken maddeli bir ilaç almam gerektiğini söylemiştiniz. Veterinere söylediğimde bana bu şekilde şırıngada verdi ilacı.
9A0651E2-A266-41D3-BE0E-90FF2888247F.jpeg
Hangi ilaçtan koyduğuyla ilgili fotoğrafını da çekmek istemiştim. Bu ilaçtan koymuş; Ben internette Baytril’in kuşlar için çok ağır olduğunu okumuştum. O bilgiler doğru mu? Ağır bir etkisi olmaz değil mi
3ECE3EAE-0325-4415-B63F-B7CE3230E70A.jpeg
Verdiğimiz bu arada; probiyotik, B vitamini, elektrolit takviyesi yaptım. Ve gaga taşlarını da geri taktım. Yarın tekrardan tedaviye kaldığımız yerden devam etmek istiyorum. Nasıl kullanmam lazım bu ilacı. Birde veteriner normal şırıngada değilde çok küçük bir şırıngada verdi(0.5 ml kadar verdi). O yüzden yarım suluğa yani yaklaşık 50 ml suya kaç ml baytril damlatmam gerektiğini yazarsanız çok sevinirim. Çünkü damlalıktan damlattığım bir damla ile bu şırınganın ucundan çıkan bir damla arasında çok fark var. Düşük dozajda uygulamaktan korkuyorum. İlaç etki edecekken az dozaj olduğu için etkisini gösteremezse kötü olur. Birazdan tekrar kafes temizliği yapacağım. Bu akşam güncel dışkı fotoğrafını da eklerim. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim

Birde bu videoyu atmayı unuttum. Arayı verdikten sonra bir gün elime aldığımda burnunu çekip duruyordu. Nasıl anlatacağımı bilmediğimden direk videosunu çektim.
Elimdeyken bu şekilde nefes almaya başlamıştı. Bunu çok sık yapmıyor, yada ben farketmiyorum. o an neden böyle yapmaya başladı, anlam veremedim. Farklı bir rahatsızlığı daha olabilir mi