Nefes Almada Güçlük

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Öncelikle depremde yakınlarını kaybeden herkese baş sağlığı diliyorum😞 Gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz. İnşallah bu deprem ülkemiz için son yıkıcı deprem olur ve İnşallah yaralarımızı bir an önce sararız
Bugün sizden destek almak istediğim bir konu da var. Poyraz nefes alıp ve verirken güçlük çekiyormuş gibi davranıyor. Bu aralar üstünde bir durgunluk vardı zaten ama anlam verememiştim. Sanırım bir hastalığı var. Eskiden bir konu açmıştım. Dışkı yeme problemi diye. Ne yapsam bıraktıramadım. Bir dönem bırakmıştı ama sonra yine başladı. Artık alışkanlık haline getirdi. Nasıl bıraktırcam onu da bilmiyorum. Dışkısı bir iyi oluyor bir leke bırakıyor. Bende anlamadım. Şuan elimde kafes altının fotoğrafı var ama dediğim gibi yarısını yediği için güncel dışkı resmi yok 😞 . Az önce altına peçete serdim. Yarına yemezse güncel dışkısınıda paylaşacağım İnşallah.
Bu iki videoyu az önce çektim.
Ben gaga gıcırtısını keyifli olduklarında yaptıkları gaga gıcırtısı sanmıştım ama dikkatli bakınca ağzının içinin sulu olduğunu farkettim. Sanki tükürük gibi şeffaf bir sıvı var. Kusmuk değil çünkü yem yok. Yada sarılıkta yok. Nasıl tarif etsem bilemiyorum
Buda şuanki kafes altındaki dışkı fotoğrafı.
B15A35EA-8E07-4716-9CA5-4356B83ED473.jpeg
32D64044-AF92-41ED-B4A3-35481CF75054.jpeg
Arkadaşlar tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Ne yapmam lazım, hangi ilaçla başlamam lazım hiç bilmiyorum.
Birde eklemeyi unutuyordum bu videoyuda 19 Kasımda çekmiştim. O zaman araştırmıştım ama net birşeye ulaşamamıştım. O günden sonrada bir daha yapmamıştı. Keyfide yerindeydi o zamanlar. Bir daha yapsa konu açacaktım ama yapmayınca anlık oldu heralde, diye düşünmüştüm.
Birde kardeşim az önce Poyraz'ı severken boynunda hava olduğunu söyledi. İlk inanmamıştım ama gerçekten boynunda bir tarafı şişmiş, ve bir tanede yem tanesi vardı. 6. saniyede çok net gözüküyor. Diğer kısımlarda çok belli olmuyor. Huylanınca orasını kaşımaya çalıştı ama oda kaşıyamadı. Orasında bir sorun mu var

Son düzenleme:
Merhaba, videodaki hareketi normal hocam. Telaş edilecek bir şey yok onda. İlaç ise evet kuvvetli bir ürün ancak dozaj ayarlandığında sorun olmayacaktır. @neanderthalensis hocamın önerisine katılıyorum.
Öyle nefes alınca solunum yolunda da bir sorun var sanmıştım. Çok şükür, önemli birşey olmamasına sevindim :giggle:
10 damla vermiş bu suluktan kullanima yetmez. tam dolu suluga 10 damla gerekiyor

yapabiliyosaniz gunlik ağizdan 1 damla verebilirsiniz
Hocam yani 100 ml suya 0.5 ml ilaçtan katmam lazım değil mi? Eğer suluktan verirsem şuan bana verdiği ilacın hepsini dökeceğim o zaman. Olmazsa yarın ilacı suluğuna dökerim o günde aynı ilaçtan biraz daha alırım. Birde bu baytril ilacının %2,5 i de varmış sanırım. Bana veteriner %5 ini vermiş. Tekrar alacağım zaman %2,5 lik mu alayım yoksa %5 ten devam mı edeyim

Bu ilacın tam kullanım şekli tartışmalı aslında ancak 20 damla 1 ml ediyor aşağı yukarı. Yani 100 ml suluğun yarısını boşaltıp ilaç ilave ederseniz her kullanımda 0.2 kullanım yeterli gelebilir. 2/ zorlama 3 güne ilaç devam edilebilir bu oranda.

Merhaba,

Gorunce yazmadan edemedim.
Benzer bir durumda muhabbet kusuma ilac vermek durumunda kalmistim. Sulphamezatine sanirim aci bir ilac ve suluktan icmiyorlardi. Enjektorden vermeye cesaret edemedim hava kesesine kacar diye.

En son elle besleme aparati (ucu) aldim, enjektorun ucuna takip onunla rahatca verdim. 1 damla ilaci 0.5 - 1ml suyla seyreltince rahatca veriliyor tum miktar. Hem bogazlarini yakmamis oldu ilac hem de dozunu tam ayarlayabildim. Eger bu uctan edinirseniz elinizdeki ilaci yetirebilirsiniz belki?

Gecmis olsun ve hemen iyilessin, acil sifalar 🙏

Merhaba,

Gorunce yazmadan edemedim.
Benzer bir durumda muhabbet kusuma ilac vermek durumunda kalmistim. Sulphamezatine sanirim aci bir ilac ve suluktan icmiyorlardi. Enjektorden vermeye cesaret edemedim hava kesesine kacar diye.

En son elle besleme aparati (ucu) aldim, enjektorun ucuna takip onunla rahatca verdim. 1 damla ilaci 0.5 - 1ml suyla seyreltince rahatca veriliyor tum miktar. Hem bogazlarini yakmamis oldu ilac hem de dozunu tam ayarlayabildim. Eger bu uctan edinirseniz elinizdeki ilaci yetirebilirsiniz belki?

Gecmis olsun ve hemen iyilessin, acil sifalar 🙏
Çok mantıklı bence :) Teşekkür ederim iyi dilekleriniz ve öneriniz için, yarın petshopa gidip sorayım bulursam suluğuna hiç katmadan direk dediğiniz gibi yapmaya çalışırım. Bulamazsam da bu gibi durumlar için elimin altında bulunsun diye internetten sipariş ederim. Elimle tutup ağzından verirken beni biraz zorluyor, tüy hastalığı olduğu için elimde tutarken çırpınırıp çok kapsülünü kırıyor🙁 ama denemekte fayda var. Mesela benim sultan papağanım var, hangi üç başlığını tercih etmem daha sağlıklı olur. Sultan papağanları için olanı mı yoksa direk muhabbetler için üretilenlerden mi alayım

Çok mantıklı bence :) Teşekkür ederim iyi dilekleriniz ve öneriniz için, yarın petshopa gidip sorayım bulursam suluğuna hiç katmadan direk dediğiniz gibi yapmaya çalışırım. Bulamazsam da bu gibi durumlar için elimin altında bulunsun diye internetten sipariş ederim. Elimle tutup ağzından verirken beni biraz zorluyor, tüy hastalığı olduğu için elimde tutarken çırpınırıp çok kapsülünü kırıyor🙁 ama denemekte fayda var. Mesela benim sultan papağanım var, hangi üç başlığını tercih etmem daha sağlıklı olur. Sultan papağanları için olanı mı yoksa direk muhabbetler için üretilenlerden mi alayım
Ben petshoplarin toplu halde oldugu bir bolgeye gidip tek tek sormustum. Bazilarinda oluyor (ozellikle kendisi de kus yetistiren, kus malzemeleri satanlarda). Fiyati da gecen sene 30tl civariydi. Bana muhabbet icin verdikleri uc 14G. Ben bu ucu guvercine ilac vermek icin de kullanmistim. Buna benzer olcude bir uc is gorur sanirim.

Ilaclari direkt agizdan verince suluga gore gercekten cok daha etkili oluyor. Bence de bugun gidip petshoplara bir sorun, umarim bulabilirsiniz.

Çok geçmiş olsun konuyla ilgili hocalarım gerekeni yazmış bende takip ediyorum çok geçmiş olsun umarım sorunu hemen çözülür 🤲
Aminnn, İnşallah🙏 Çok teşekkür ederim ederim hocam, bu aylarda durgunlaşmıştı iyice, çok şükür geç olmadan farkettim. Bugün elle besleme aparatı bulabilirim belki diye daha başlamadım baytrile. Bugün, petshoba gidip bir soracağım. Bu elle bir şey verme işlemlerini daha önce hiç denemedim ve o yüzden yanlış birşey yapmaktan çok korkuyorum. Eğer aparatı bulabilirsem daha etkili olsun diye onunla vereceğim ama bulamazsam 3 gün suluktan vereceğim. İnşallah birkaç gün sonra iyi haberlerini de yazacağım😊💛

Dün petshoplara baktığımda istediğim aparatı bulamadım. Zaten Çankırı’da sadece 4 tane petshop var 🥹 İstediğimden çok farklı bir aparat gösterdiler. Onun da şırınga kısmı aşırı büyüktü. Birkaç damla ilaç içinde gözükmezdi bile. O yüzden bugün, daha fazla zaman kaybetmemek için ilacı suluğuna koyarak başladım.
D6DC1D10-9C27-4AC3-B84E-DB0208E7694A.jpeg

Suluğu yarısına kadar doldurup 0.2 ml koydum. (Ne kadar fotoğrafı düz atsam da yan hale yatırıyor)
Şırınga çok küçük olduğu için 20-25 damla damlattı. Sabah taktığımda susadığı halde çok içmedi, sanırım acı geldi :/ ama elimden de birşey gelmiyor, artık 3 gün sabretcek :( ama benim aklıma birşey takıldı, şimdi bu suluktan ilacı kaç saatte bir değiştirmem lazım. Ben sulpamezathine suda etkisini kaybetmesin diye günde 3 defa tazeliyordum. Baytril için de bu gerekli mi? Birde değişimi daha iyi görmek için ilaca başlamadan önceki güncel dışkı fotoğraflarını da ekliyorum;
3AB19AC2-FDC3-4F35-8B00-C6B90DA656A1.jpeg
E74B0137-B68B-4232-B442-F5BE7A96AAD6.jpeg

Sabah erken saatte takılırsa su 12- saat sonrası temiz su verilebilir. İlaç az olduğundan tekrarlamak zor maalesef.
Hocam ben bu akşam tekrar veterinere gidip 2-3 ml daha çektirmeyi düşünüyorum. Eğer çektirirsem 6 saatte 1 kere olmak üzere günde iki kez suyunu değiştirip, akşamları da temiz su koyayım değil mi?

Forumda konuları incelerken bir konu dikkatimi çekti
Kuşlarda baytril kullanılacaksa kesinlikle %2.5 luk olanı tercih edilmesi gerektiği yazıyor ama bana veteriner %5 lik vermişti ve onu kullandım bugün. Öğle arası eve gittiğinde kafesinin üstüne çıkmış kabarmış, uyuklar vaziyette duruyordu. Hani derler ya herşeyde vardır bir hayır vardır diye, dün şırıngayı bulsaydım ağızdan vermeye çalışacaktım ama %5 için bunun ağır geldiği yazıyor. Zaten 3 gün kullanacağım onu da elime yüzüme bulaştırmak istemiyorum. Öğle arası suyunu tazeledim sadece 0.1 ml kaldı baytrilden. Onuda akşam ekleyip yarın %2,5’tan kullanmayı düşünüyorum. Bu bir sorun yaratır mı, gerçekten kafam çok karıştı, bu ilaç işleri çok karışıkmış. Yanlış birşey yapmaktan da korkuyorum😓

Kuşlarda baytril kullanılacaksa kesinlikle %2.5 luk olanı tercih edilmesi gerektiği yazıyor ama bana veteriner %5 lik vermişti ve onu kullandım bugün. Öğle arası eve gittiğinde kafesinin üstüne çıkmış kabarmış, uyuklar vaziyette duruyordu. Hani derler ya herşeyde vardır bir hayır vardır diye, dün şırıngayı bulsaydım ağızdan vermeye çalışacaktım ama %5 için bunun ağır geldiği yazıyor. Zaten 3 gün kullanacağım onu da elime yüzüme bulaştırmak istemiyorum. Öğle arası suyunu tazeledim sadece 0.1 ml kaldı baytrilden. Onuda akşam ekleyip yarın %2,5’tan kullanmayı düşünüyorum. Bu bir sorun yaratır mı, gerçekten kafam çok karıştı, bu ilaç işleri çok karışıkmış. Yanlış birşey yapmaktan da korkuyorum😓
%2,5 bulunabilirse daha iyi olur elbette ancak %5 lik için yoğun korku duyacak bir sorun olmaz Melike hocam. Sorun yaratmaz. Bulabilirseniz 2,5 tercih edin elbette

ağızdan damlayı ben onermistim. kuşunuz muhabbet olmadıği için 1 damla %5 pek ağır gelmez. bunu dikkate alarak oneri yapmaya ozen gösteriyoruz

ağızdan damlayı ben onermistim. kuşunuz muhabbet olmadıği için 1 damla %5 pek ağır gelmez. bunu dikkate alarak oneri yapmaya ozen gösteriyoruz
Hocam zaten ben size güveniyorum, tecrübe ve deneyimleriniz çok fazla. Burda kaç can’ın hayatına dokundunuz. Yanlış anlaşılma olmasın, ben size ithafen yazmadım onu. Sadece şu hastalık anını doğru düzgün kontrol etmek istiyorum ve o yüzden bende elimden geldiğince araştırıyorum. İki kuşumun hastalığına çare olamadığım için kaybettim, bu sefer öyle olmasın istiyorum. Benim durumumla aynı sorunları yaşayan kişilerin konularını okurken o konu da karşıma çıktı ve öyle kesin bir dille önerilmeyince, yanlış birşey yaptığımı düşündüm. O anki stresle yazdım, insanlık hali belki gözümüzden kaçan birşey olmuştur diye yazmıştım. Yani başka bir sebebi yoktu, zaten şuan okuyorum da biraz fazla abartmışım bende🥹 En küçük birşeyi bile soruyorum, çünkü daha önce hastalıklarla ilgili hiç tecrübem olmadı. İnşallah başınızı ağrıtmıyorumdur. Doğanay hocamla hakkınız çok. İnşallah Poyraz da en kısa zamanda iyileşir de güzel haberlerini yazmakta nasip olur.
Şuan için 2.5 luk bulamadım baytrilin Hiçbir veterinerde yoktu o yüzden 5 ten devam edeceğim. veterinerde bir aparat ucu verdi onunla verebilirsiniz dedi. Yarın ağızdan vermeyi deneyeceğim, yapabilirsem direk ağızdan verip temiz su koyarım olmazsa da artık iki gün daha suluktan devam ederim

Hocam zaten ben size güveniyorum, tecrübe ve deneyimleriniz çok fazla. Burda kaç can’ın hayatına dokundunuz. Yanlış anlaşılma olmasın, ben size ithafen yazmadım onu. Sadece şu hastalık anını doğru düzgün kontrol etmek istiyorum ve o yüzden bende elimden geldiğince araştırıyorum. İki kuşumun hastalığına çare olamadığım için kaybettim, bu sefer öyle olmasın istiyorum. Benim durumumla aynı sorunları yaşayan kişilerin konularını okurken o konu da karşıma çıktı ve öyle kesin bir dille önerilmeyince, yanlış birşey yaptığımı düşündüm. O anki stresle yazdım, insanlık hali belki gözümüzden kaçan birşey olmuştur diye yazmıştım. Yani başka bir sebebi yoktu, zaten şuan okuyorum da biraz fazla abartmışım bende🥹 En küçük birşeyi bile soruyorum, çünkü daha önce hastalıklarla ilgili hiç tecrübem olmadı. İnşallah başınızı ağrıtmıyorumdur. Doğanay hocamla hakkınız çok. İnşallah Poyraz da en kısa zamanda iyileşir de güzel haberlerini yazmakta nasip olur.
Şuan için 2.5 luk bulamadım baytrilin Hiçbir veterinerde yoktu o yüzden 5 ten devam edeceğim. veterinerde bir aparat ucu verdi onunla verebilirsiniz dedi. Yarın ağızdan vermeyi deneyeceğim, yapabilirsem direk ağızdan verip temiz su koyarım olmazsa da artık iki gün daha suluktan devam ederim

est tabi ki yanlış anlamadım, önerileri uygulamadan önce sorgulayıp arastirmak onemlidir kim onerirse önersin farketmez.

içiniz rahat olsun diye yazdim sadece

İlacin kutusunda yazan doz bilgisine dikkat etmeniz bilincli bir hareket olmus. Agizdan damla tavsiye edilmesi uzerine ben de isi kolaylastirabilecegini dusunerek kendi deneyimimi paylasmistim, o da talihsizce biraz kafa mi karistirdi acaba? Kusurumuz olduysa affola.. @neanderthalensis hoca kusun boyutunu dikkate alarak 1 damla dedigini belirtmis zaten.
Umarim hemen sagligina kavusur yavru.. İyi haberlerini bekliyoruz..

Son düzenleme:
İlacin kutusunda yazan doz bilgisine dikkat etmeniz bilincli bir hareket olmus. Agizdan damla tavsiye edilmesi uzerine ben de isi kolaylastirabilecegini dusunerek kendi deneyimimi paylasmistim, o da talihsizce biraz kafa mi karistirdi acaba? Kusurumuz olduysa affola.. @neanderthalensis hoca kusun boyutunu dikkate alarak 1 damla dedigini belirtmis zaten.
Umarim hemen sagligina kavusur yavru.. İyi haberlerini bekliyoruz..
Yok hocam ne kusuru, dün bu şekilde bir uç başlığı buldum.
793DD070-6B0B-47FB-94D4-F751E54B584E.jpeg
Normal şırınganın ucuna da oluyormuş. Şırıngayla veya damlalıkla vermeye çalıştığımda ya yüzüne gözüne bulaştırıyordum yada yuttuğundan emin olamıyordum. Birde bu şekilde deneyeceğim bakalım :) Bununla ilgili bir sürü video izlemiştim, eğer yapabilirsem benim için büyük bir adım olacak

Yok hocam ne kusuru, dün bu şekilde bir uç başlığı buldum.
Ekli dosyayı görüntüle 28297
Normal şırınganın ucuna da oluyormuş. Şırıngayla veya damlalıkla vermeye çalıştığımda ya yüzüne gözüne bulaştırıyordum yada yuttuğundan emin olamıyordum. Birde bu şekilde deneyeceğim bakalım :) Bununla ilgili bir sürü video izlemiştim, eğer yapabilirsem benim için büyük bir adım olacak
püf noktası gaganın doğru tarafından kursağa ulaşmak. Çokta itelememek gerekiyor. Genelde kıvrımın başladığı yere kadar gelmesi fazlaca yetiyor.