Nefes Almada Güçlük

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Öncelikle depremde yakınlarını kaybeden herkese baş sağlığı diliyorum😞 Gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz. İnşallah bu deprem ülkemiz için son yıkıcı deprem olur ve İnşallah yaralarımızı bir an önce sararız
Bugün sizden destek almak istediğim bir konu da var. Poyraz nefes alıp ve verirken güçlük çekiyormuş gibi davranıyor. Bu aralar üstünde bir durgunluk vardı zaten ama anlam verememiştim. Sanırım bir hastalığı var. Eskiden bir konu açmıştım. Dışkı yeme problemi diye. Ne yapsam bıraktıramadım. Bir dönem bırakmıştı ama sonra yine başladı. Artık alışkanlık haline getirdi. Nasıl bıraktırcam onu da bilmiyorum. Dışkısı bir iyi oluyor bir leke bırakıyor. Bende anlamadım. Şuan elimde kafes altının fotoğrafı var ama dediğim gibi yarısını yediği için güncel dışkı resmi yok 😞 . Az önce altına peçete serdim. Yarına yemezse güncel dışkısınıda paylaşacağım İnşallah.
Bu iki videoyu az önce çektim.
Ben gaga gıcırtısını keyifli olduklarında yaptıkları gaga gıcırtısı sanmıştım ama dikkatli bakınca ağzının içinin sulu olduğunu farkettim. Sanki tükürük gibi şeffaf bir sıvı var. Kusmuk değil çünkü yem yok. Yada sarılıkta yok. Nasıl tarif etsem bilemiyorum
Buda şuanki kafes altındaki dışkı fotoğrafı.
B15A35EA-8E07-4716-9CA5-4356B83ED473.jpeg
32D64044-AF92-41ED-B4A3-35481CF75054.jpeg
Arkadaşlar tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Ne yapmam lazım, hangi ilaçla başlamam lazım hiç bilmiyorum.
Birde eklemeyi unutuyordum bu videoyuda 19 Kasımda çekmiştim. O zaman araştırmıştım ama net birşeye ulaşamamıştım. O günden sonrada bir daha yapmamıştı. Keyfide yerindeydi o zamanlar. Bir daha yapsa konu açacaktım ama yapmayınca anlık oldu heralde, diye düşünmüştüm.
Birde kardeşim az önce Poyraz'ı severken boynunda hava olduğunu söyledi. İlk inanmamıştım ama gerçekten boynunda bir tarafı şişmiş, ve bir tanede yem tanesi vardı. 6. saniyede çok net gözüküyor. Diğer kısımlarda çok belli olmuyor. Huylanınca orasını kaşımaya çalıştı ama oda kaşıyamadı. Orasında bir sorun mu var

Son düzenleme:
püf noktası gaganın doğru tarafından kursağa ulaşmak. Çokta itelememek gerekiyor. Genelde kıvrımın başladığı yere kadar gelmesi fazlaca yetiyor.
Tamamdır hocam, çok saolun. O zaman yüzü bana gelecek şekilde koyduğumda bana göre sağda soluk borusu solda ise yemek borusu var. Şuan oturdu kafamda, aslında zor birşeye benzemiyor böyle izleyince😃 İnşallah uygulamada da yapabilirim:m5:

bugün baytril ilacının 4. Günündeyiz. 3 gün boyunca baytril kullandım. Dün akşam kafes tabanını temizleyip peçete serdim sabah baktığımda hala sarı-yeşil leke bırakıyordu, o yüzden bugün temiz su verip akşama kadar ki yaptığı dışkılarda farklılık var mı diye bakmıştım. Bilmiyorum ama sanki gün içinde yaptığı dışkılarda çok leke olmuyor akşam yaptıklarında full lekeli olurken gün içindekiler daha katı oluyor. Bunlar akşamdan sabaha kadarkiler (uyurken)
C8A81536-81B9-4DEE-B605-C80419780E82.jpeg
A3335832-6DC4-4E9F-940C-C304C5B960B6.jpeg
bunlarda gün içindekiler;
2F05D4B0-E692-4E2D-B5D5-FB03FEDA19B3.jpegBundan sonra ne yapmamı tavsiye edersiniz. Hangi ilaçları kullanırdınız siz olsanız? Birde ilk baştaki kursağın üstü gagasının altındaki gırtlak yerinin şişip inmesi hala devam ediyor :(
İnşallah gözüküyordur. Gözle daha net görülüyor ama kamera olunca biraz puslu çıkıyor. Tedaviye başladığımdan beri biraz zayıflamış gibiydi, bugün elime alıp karın bölgesindeki tüylere araladım, korktuğum şey yoktu. Herhangi bir sivrileşme vs. Çok şükür iştahı yerinde. Beni bu çok sevindiriyor

Ekli dosyalar

• 4FA8B751-D2CF-470F-8B03-A25AC4AAB06F.jpeg
    4FA8B751-D2CF-470F-8B03-A25AC4AAB06F.jpeg
    317.6 KB · Görüntüleme: 7
dışkılar çok daha iyi görünüyor. Belki +2 gün daha devam ederdim ben olsam.
Kuşun hava kesesinin şişiyor olması başta dediğim gibi akar kaynaklı olabilir ya da farklı bir sorun söz konusu olabilir. Çok tanıdık nedenleri yok aslında o şişip inmenin. Bir veteriner tahlili iyi olabilir :(

dışkılar çok daha iyi görünüyor. Belki +2 gün daha devam ederdim ben olsam.
Kuşun hava kesesinin şişiyor olması başta dediğim gibi akar kaynaklı olabilir ya da farklı bir sorun söz konusu olabilir. Çok tanıdık nedenleri yok aslında o şişip inmenin. Bir veteriner tahlili iyi olabilir :(
Hocam bugün temiz su koymuştum. Yarın 1 damlayı 0.5 ml ile seyreltip ağızdan +2 gün daha versem olur değil mi? Bir gün temiz su vermem sorun yaratmaz değil mi
Benim için şuan en önemli şeylerden biri içindeki zararlı bakterilerin ölmesiydi. Zaten şu aralar daha bi iştahı yerine geldi gibi :) Biraz zayıflamış gibi duruyor ama onun da ilaçtan olduğunu düşünüyorum. Şu 2 gün daha kullandıktan sonra probiyotik elektrolitle toplıyacak İnşallah. :giggle: Eğer dışkılar için başka ilaç kullanmam gerekmiyorsa ben bir veterinerleri gezerim. Tahlil yapıp yapmadıklarıyla ilgili. Gerçi burda adam akıllı tek veteriner var oda Çankırı hayvan hastanesi. Diğerleri hayvanlara bakmak yerine sadece ilaç satıyor😓 Yada bakıyorlarsa kanatlılarla uzaktan yakından çok bir ilgileri yok :/ Geçenlerde baytril almak için gitmiştim 2,5 var mı demiştim. 2,5 varmı da %10 var bizde. Bu baytrillerin 2,5 u yok demişti. Gerçekten küçük şehirde yaşamak insanı bazenleri çok zorluyor.

Tamamdır hocam, çok saolun. O zaman yüzü bana gelecek şekilde koyduğumda bana göre sağda soluk borusu solda ise yemek borusu var. Şuan oturdu kafamda, aslında zor birşeye benzemiyor böyle izleyince😃 İnşallah uygulamada da yapabilirim:m5:
Yapamadım 😓 O kadar video izledim ama uygulamada çok zorladı. 3 gün baytrili suluktan vermiştim. Okul olduğu için, tam vaktinde veremem diye suluktan devam etmiştim. Bugün direk kursaktan vereyim dedim. Bir türlü beceremedim, gerçekten bu işi yapanlara saygım çok arttı. Aparatını da aldım yine yapamıyorum, gerçekten moralim bozuldu ya. Elime aldım sonra ucu ağzına sokmaya çalışırken bir türlü gitmiyordu bir baktım dilinin ucuyla şırınganın ucunu tutuyor. Bir türlü şu dili geçemedim🥹 sağdan soldan geçmeye çalışıyorum ama ya gagasıyla ısırıyor yada dilinin ucuyla yuvarlak yeri tutuyor. En sonunda geçebildim o an çok sevinmiştim sonra başını gövdesini ileri geri yapıp elimde debelenince o anki hareketle başlık ucunu yanlışlıkla sol taraftan çıkarıp sağ tarafa döndürmüşüm. Az daha soluk borusuna gidecekti ilaçlı su. Sonra tekrar denedim bu seferde kusar gibi hareket yapmaya başlayıp yine çırpınmaya başladı. Zaten sonra benim de ellerim titremeye başladı bıraktım en sonunda. Tabi her yer tüy olmuş :( bir bıraktım bir sürü küçücük kapsüllü kapsülsüz tüyler vardı. En sonunda ilaç boşa gitmesin diye ağzının ucundan tüm ilacı sıktım. Gerçekten hiç göründüğü gibi değil, İnşallah elim alışır diyeceğim ama çok zor. O öyle debelenince bir süre sonra benim de ellerim titremeye başlıyor hiç yapamıyorum. Bunun püf noktası var mıdır ki? Siz ilk denediğinizde nasıl bir yol izlemiştiniz? Aslında yolu da yok ki. Sol taraftan veriyorsun işte ama yok yani yapamıyorum. Neyi nasıl yapamıyorum bende anlamıyorum ama o uç gitmiyor içeri.Gerçekten moralim bozuldu. İnşallah bir gün gerçekten bunu aynı videolardaki gibi yapabilirim😞 Yarın sabah baytrilin son damlasını vereceğim. Sonra kafes temizliği yapıp tekrar dışkılarının fotoğrafını eklerim. İyi bir haberimde var ama, bugün dışkılarına baktığımda leke çok şeffaflaşmıştı. Yani giderek yeşil leke azalıyor gibi ama siz daha iyi bilirsiniz hastalığın geçip geçmediğini, İnşallah güncel dışkı resimlerini de yarın ekleyeceğim

Yapamadım 😓 O kadar video izledim ama uygulamada çok zorladı. 3 gün baytrili suluktan vermiştim. Okul olduğu için, tam vaktinde veremem diye suluktan devam etmiştim. Bugün direk kursaktan vereyim dedim. Bir türlü beceremedim, gerçekten bu işi yapanlara saygım çok arttı. Aparatını da aldım yine yapamıyorum, gerçekten moralim bozuldu ya. Elime aldım sonra ucu ağzına sokmaya çalışırken bir türlü gitmiyordu bir baktım dilinin ucuyla şırınganın ucunu tutuyor. Bir türlü şu dili geçemedim🥹 sağdan soldan geçmeye çalışıyorum ama ya gagasıyla ısırıyor yada dilinin ucuyla yuvarlak yeri tutuyor. En sonunda geçebildim o an çok sevinmiştim sonra başını gövdesini ileri geri yapıp elimde debelenince o anki hareketle başlık ucunu yanlışlıkla sol taraftan çıkarıp sağ tarafa döndürmüşüm. Az daha soluk borusuna gidecekti ilaçlı su. Sonra tekrar denedim bu seferde kusar gibi hareket yapmaya başlayıp yine çırpınmaya başladı. Zaten sonra benim de ellerim titremeye başladı bıraktım en sonunda. Tabi her yer tüy olmuş :( bir bıraktım bir sürü küçücük kapsüllü kapsülsüz tüyler vardı. En sonunda ilaç boşa gitmesin diye ağzının ucundan tüm ilacı sıktım. Gerçekten hiç göründüğü gibi değil, İnşallah elim alışır diyeceğim ama çok zor. O öyle debelenince bir süre sonra benim de ellerim titremeye başlıyor hiç yapamıyorum. Bunun püf noktası var mıdır ki? Siz ilk denediğinizde nasıl bir yol izlemiştiniz? Aslında yolu da yok ki. Sol taraftan veriyorsun işte ama yok yani yapamıyorum. Neyi nasıl yapamıyorum bende anlamıyorum ama o uç gitmiyor içeri.Gerçekten moralim bozuldu. İnşallah bir gün gerçekten bunu aynı videolardaki gibi yapabilirim😞 Yarın sabah baytrilin son damlasını vereceğim. Sonra kafes temizliği yapıp tekrar dışkılarının fotoğrafını eklerim. İyi bir haberimde var ama, bugün dışkılarına baktığımda leke çok şeffaflaşmıştı. Yani giderek yeşil leke azalıyor gibi ama siz daha iyi bilirsiniz hastalığın geçip geçmediğini, İnşallah güncel dışkı resimlerini de yarın ekleyeceğim
Civarda deneyimli biri var mi yapabilecek diye dusundum, ancak sadece son gunluk dozu kaldi sanirim, onu da agizdan damla veririm demissiniz.
Deneyiminiz yoksa ve/veya kus alisik degilse biraz zorlayabilir evet. Bu durumda kusu hirpalamamak sanirim en dogrusu. Ureticiler genelde yavruyken kuslari bu aletle beslemeye basladiklari icin kuslar o kadar tepki gostermiyordur diye tahmin ediyorum. Benimse elim hayvanlara, hayvanlari tutmaya vb cok yatkin (isim geregi uzun yillardir operasyon vb de yapiyorum). Oyle olunca benim kuslarim da direnmislerdi ama olabildigince yumusak hareketlerle vermistim o zaman ilaclarini. Yetiskin ve alisik olmayan kuslar direnebiliyor haklisiniz, gagasini acmiyor, diliyle ucu engelliyor, veya alisik olmadigi icin ogurebiliyor vb.. Alisik olan kuslardaysa kus kendiliginden ucu yutuyor, sizin ugrasmaniza gerek kalmiyor. Su durumda kusun alisik olmamasindan dolayi da zorluk yasamissiniz, o an kusa zarar vermemek icin paniklemis olmak da normal. Verebiliyorsaniz dediginiz gibi son dozu da agizdan damla seklinde verebilirsiniz saniyorum. Acil sifalar 🤗

bu durum ilk denememde bende de oldu. Çok gideceğim ya da zarar vereceğim korkusuyla başarılı olamadım. Ancak şunu gördüm ki aşırı rahatsız oluyor bu aparattan ve canı yandığını hissettiğimden pek tercih etmedim daha sonrasında. 1 saatte de olsa kaşıkla yedirmeyi tercih ederim.
Lekenin azalması sevindirici gerçekten.

Civarda deneyimli biri var mi yapabilecek diye dusundum, ancak sadece son gunluk dozu kaldi sanirim, onu da agizdan damla veririm demissiniz.
Deneyiminiz yoksa ve/veya kus alisik degilse biraz zorlayabilir evet. Bu durumda kusu hirpalamamak sanirim en dogrusu. Ureticiler genelde yavruyken kuslari bu aletle beslemeye basladiklari icin kuslar o kadar tepki gostermiyordur diye tahmin ediyorum. Benimse elim hayvanlara, hayvanlari tutmaya vb cok yatkin (isim geregi uzun yillardir operasyon vb de yapiyorum). Oyle olunca benim kuslarim da direnmislerdi ama olabildigince yumusak hareketlerle vermistim o zaman ilaclarini. Yetiskin ve alisik olmayan kuslar direnebiliyor haklisiniz, gagasini acmiyor, diliyle ucu engelliyor, veya alisik olmadigi icin ogurebiliyor vb.. Alisik olan kuslardaysa kus kendiliginden ucu yutuyor, sizin ugrasmaniza gerek kalmiyor. Su durumda kusun alisik olmamasindan dolayi da zorluk yasamissiniz, o an kusa zarar vermemek icin paniklemis olmak da normal. Verebiliyorsaniz dediginiz gibi son dozu da agizdan damla seklinde verebilirsiniz saniyorum. Acil sifalar 🤗
bu durum ilk denememde bende de oldu. Çok gideceğim ya da zarar vereceğim korkusuyla başarılı olamadım. Ancak şunu gördüm ki aşırı rahatsız oluyor bu aparattan ve canı yandığını hissettiğimden pek tercih etmedim daha sonrasında. 1 saatte de olsa kaşıkla yedirmeyi tercih ederim.
Lekenin azalması sevindirici gerçekten.
Sanırım gerçekten de bazı şeyleri yerinde bırakmak gerekiyor, fazla zorlamamak lazım. Zaten Poyraz da kendini biraz fazla hırpaladı. Bir daha elime bile yaklaşmaz diye düşünüyordum ama tam aksine ilacı ağzına sıktıktan 3-5 dakika sonra, başını eğip başını kaşımamı bekledi. Hep istemediği/zorla birşey yaptığımda direk kafesine koymak yerine 5-10 dakika başını kaşıyıp, onunla konuşup öyle kafesine koyardım. Kafesine koyduğumda da mama kabına sevdiği besinlerden koyup gönlünü alırdım. Sanırım bunu olumlama haline getirdi. Öncesinde zorla birşey yaptığımda direk elimden kaçardı ama şimdi başını eğip kaşımamı bekliyor. Poyrazla konuyu bu şekil tatlıya bağladık :)

Durum güncellemesi yapmak için yazıyorum. Hava kesesinin şişip inmesi hala devam ediyor, ama sanki bakteriyel hastalığı geçmiş gibi. Dün altına peçete sermeyi unutmuşum :( O yüzden dışkıları tabandan çekebildim sadece. Dün elimde kalan son damlayıda ağızdan verdim yani 5 gün boyunca baytril kullanmış olduk. 7 güne tamamlamama gerek var mı? Bugün temiz su koymuştum çıkarken artık probiyotik koymaya başlayım mı sizce? Bu şekilde leke bırakıp bırakmadıkları çok belli olmuyor, ben akşam peçete koyup yarın tekrar güncellerim dışkıları. Siz ne düşünüyorsunuz hastalık hakkında @Doğanay Y. @neanderthalensis Bana sanki içindeki bakteriyel hastalık iyileşmiş gibi geldi :)
115B508C-3CC7-4543-B016-1A088B30D0BD.jpeg

Birde Poyraz’ın burnu hep tıkalı :/ Bu son 1 aydır hiç burnunu temiz bir şekilde görmedim. İnternette kürdanla temizleyenler yada izotonik su damlatanlar var burun deliklerine.
Bu videodaki gibi damlatmıştım bir kere, ama pek bir fayda sağlamadı. Sadece o an geçirdi sonra tekrar tıkandı burun delikleri. Burun deliklerini açmak için ne yapabilirim, tavsiyelere açığım
82865E24-4273-45E6-8089-4DF34FAC4DC6.jpeg
3131AD44-D969-4996-A796-08B9B31BEE69.jpeg
7C97E39F-7DE6-447C-A46C-0A4866D46AB3.jpeg

Dışkısı da keyfi de daha yerinde gibi. İlaç doğru çalışmış. Bu aşamadan sonra önce multivit vermenizi öneririm sonra probiyotik daha kullanışlı olur. Bunların yerine varsa bira mayası daha iyi olur ama. Ben burunu kürdan değil de toplu iğnenin arka kısmı ile kolayca temizliyorum. Tıkanma durumlarında bir de cere ye hafif sivilce sıkar gibi yanlardan baskı uygularsanız bir miktar açılacaktır. Yumuşak bir dokusu var cerenin

Dışkısı da keyfi de daha yerinde gibi. İlaç doğru çalışmış. Bu aşamadan sonra önce multivit vermenizi öneririm sonra probiyotik daha kullanışlı olur. Bunların yerine varsa bira mayası daha iyi olur ama. Ben burunu kürdan değil de toplu iğnenin arka kısmı ile kolayca temizliyorum. Tıkanma durumlarında bir de cere ye hafif sivilce sıkar gibi yanlardan baskı uygularsanız bir miktar açılacaktır. Yumuşak bir dokusu var cerenin
Hocam maalesef elimde multivitamin yok. Ama bira mayası vardı (pavifac). O zaman ilk olarak onu kullanayım. Sonra da diğer takviyelerle desteklerim. Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için :giggle: Bira mayasını mamada asla yemiyor. Mamada ne takviye koyarsam koyayım ağzını sürmüyor. O yüzden suluğuna eklemeyi düşünüyorum. Suluğuna ne oranda eklememi önerirsiniz hocam, aynı entrobactaki gibi bir mercimek tanesi kadar yeter mi