Nefes darlığı, solunum güçlüğü

Gonca Gül

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşumda her nefes aldığında tık tık ses çıkıyor. Uçtuğunda nefesi yetmediğini düşünüyorum acı çeker gibi bi ses çıkarıyor. Uyumaya çalıştığında nefesini ayarlayabilmek için gagasını hafif açıyor baytril %2.5 kullandım 8 gün düzelme olmayınca Ünv. Hastanesindeki veteriner bir karışım verdi şu an onu kullanıyorum. Kastamonu da yaşıyorum. Kanatlı hayvanlardan anlayan veteriner yok. Yardımcı olabilecek başından geçen birileri var mı ?

Şöyle bir durumu var demedi verdiği bilgiler bunlar mikostatiniyi mantar olduğunu söyledi ve bu hıkırdamasını akciğerlerine ilacı kaçırıyorsun ondan devam ediyor dedi. Yardımcı olabileceğiniz birşey var mı acaba ? Uçarken uyurken yemek yerken ses çıkarıyor aslında ilk problemimiz ağız kenarlarında siğil gibi bir çıkıntı çıkması ile başladı onu yok etmek için bir süre vitaform kullandık daha sonra bu sorunu çıktı baytril yüzde 2.5 devamında baytril içindeki etken madde %10 b ve C karışımı hazırlattı veteriner çözüm bulamayınca Ankara’ya gittim ama nefesi hala gördüğünüz gibi
İlacı ciğerine kaçırsanız hayvan ölür. Sanki ciğere ilaç kaçması çok sıradan birşeymiş gibi anlatmış. Yukarıdaki sorularımı yanıtlar mısınız. Ayrıca kusma oldumu hiç

Dışkı resmini yarın atayım yeni değiştirmiştim . Boğazında gözüme çarpan bişey olmadı küçük bişeyler varsa bilemiyorum. Ağzı kokmuyor ama ilaçlar kullanmasından ötürü değişik bir kokusu var şu an

Bu belirtiden sonra başladı herşey daha sonra diğer tarafında da çıktı sonra bunlar kayboldu iğne ucu kadar kaldı. Şimdi solunum sıkıntısı yaşıyoruz çözümünü bilen varsa lütfen yardımcı olsun

vitaform, baytril vs hep boşa kullanilmiş kuş gereksiz yere işkence cekiyor. bir kerede ihtimalleri hizlica elemek lazim

ben olsam flukonazol + metronidazole 7 gün kullanırım. işe yararsa sadece flukonazol 7 gün daha

yukaridaki işe yaramazsa makrolid grubu (tilmikosin ya da tylosin tartarat olabilir) antibiyotik denenebilir

İlaçları Ünv deki veterinerler verdi siz kuşumda ne olduğunu düşünüyorsunuz? Neden nefes alamıyor ? Filmden anlıyorsanız filmini de çektirdim onu da atabilirim

Kuşta çiçek hastalığı var. Ve Tirikomonas ve mantar ihtimali de var. İki defa sordum size ağzında koku var mı boğazında peynirimsi lezyon var mı diye. Sorularımıza cevap verin ki yardımcı olabilelim. Gaga kenarında siğil gibi görünen şey çiçek hastalığının belirtisi. ( kesin ) Ama geçti diyorsunuz.

Siz boğazına bakın oraya sıçramış olabilir. Veya ikincil bir hastalığa yol açmış olabilir. Eğer boğazda peynirimsi bir lezyon varsa vakit kaybetmeden Metronidazol etken maddeli bir ilaç temin edin. Vet ilacı da olur beşeri ilaç da olur. Mesela alabilirseniz eczaneden nidazol veya flagyl ikisinden biri. Bir de mikostatin veya flukonazol etken maddeli bir şurup alırsınız. Yine ikisinden biri.

İkinci yazdıklarım reçetesiz satılabiliyor. İlk yazdıklarımı reçete isterler de alamazsanız veterinerden Metronidazol etken maddeli bir ilaç alırsınız. Veya kendiniz için aile hekimine yazdırıp alırsınız eczaneden. Ama eğer o bahsettiğim lezyon varsa yapın bunları

Kuşunuzda solunum sorunu varsa doksisiklin etken maddeli antibiyotik kullanın. Bu baytrili kim veriyorsa artık neredeyse kötü sözler çıkacak ağzımdan. Öğrenmişler bir baytril veriyorlar da veriyorlar.

Cevap verdim yukarda Selçuk bey gözünüzden kaçmış olabilir birçok şey yazdım haklısınız boğazında bir lezyon görmedim tekrar bakıp bilgi verecem ağız kokusu yoktu sadece kullandığı ilaçlardan ötürü değişik bir kokusu oluşmaya başladı. Evet ağız kenarındaki lezyon iğnenin ucu kadar kaldı daha önce bilmeyen görmez. Gündüz normal ötüyor , diğer küçük kuşumla oynuyor ve konuşuyor ama dinlenmeye geçtiğinde özellikle uyumaya geçtiğinde ağzını açarak nefes almaya çalışıyor değişik sesler çıkarıyor zorlandığına dair gece bu durum çok çok artıyor

Kuşta çiçek hastalığı var. Ve Tirikomonas ve mantar ihtimali de var. İki defa sordum size ağzında koku var mı boğazında peynirimsi lezyon var mı diye. Sorularımıza cevap verin ki yardımcı olabilelim. Gaga kenarında siğil gibi görünen şey çiçek hastalığının belirtisi. ( kesin ) Ama geçti diyorsunuz.

Siz boğazına bakın oraya sıçramış olabilir. Veya ikincil bir hastalığa yol açmış olabilir. Eğer boğazda peynirimsi bir lezyon varsa vakit kaybetmeden Metronidazol etken maddeli bir ilaç temin edin. Vet ilacı da olur beşeri ilaç da olur. Mesela alabilirseniz eczaneden nidazol veya flagyl ikisinden biri. Bir de mikostatin veya flukonazol etken maddeli bir şurup alırsınız. Yine ikisinden biri.

İkinci yazdıklarım reçetesiz satılabiliyor. İlk yazdıklarımı reçete isterler de alamazsanız veterinerden Metronidazol etken maddeli bir ilaç alırsınız. Veya kendiniz için aile hekimine yazdırıp alırsınız eczaneden. Ama eğer o bahsettiğim lezyon varsa yapın bunları
Cevap verdim yukarda Selçuk bey gözünüzden kaçmış olabilir birçok şey yazdım haklısınız. boğazında bir lezyon görmedim tekrar bakıp bilgi verecem ağız kokusu yoktu sadece kullandığı ilaçlardan ötürü değişik bir kokusu oluşmaya başladı. Evet ağız kenarındaki lezyon iğnenin ucu kadar kaldı daha önce bilmeyen görmez. Gündüz normal ötüyor , diğer küçük kuşumla oynuyor ve konuşuyor ama dinlenmeye geçtiğinde özellikle uyumaya geçtiğinde ağzını açarak nefes almaya çalışıyor değişik sesler çıkarıyor zorlandığına dair .gece bu durum çok çok artıyor

İki tarafında da bu şekilde o çıkıntılardan oluşmuştu. Şu an onlar kayboldular. Bu olayın devamında bu solunum sıkıntısı oluşmaya başladı ne yaptıysam çözüm bulamadım. Yardım etme çabanız için çok teşekkür ederim

Geri