Nefes darlığı, solunum güçlüğü

Gonca Gül

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşumda her nefes aldığında tık tık ses çıkıyor. Uçtuğunda nefesi yetmediğini düşünüyorum acı çeker gibi bi ses çıkarıyor. Uyumaya çalıştığında nefesini ayarlayabilmek için gagasını hafif açıyor baytril %2.5 kullandım 8 gün düzelme olmayınca Ünv. Hastanesindeki veteriner bir karışım verdi şu an onu kullanıyorum. Kastamonu da yaşıyorum. Kanatlı hayvanlardan anlayan veteriner yok. Yardımcı olabilecek başından geçen birileri var mı ?

Bu arada fark ettim evet @Selçuk YÜKSEL hocamın dediği gibi çiçek hastalığı da olabilir ancak virüs hastalığıdır, antibiyotik işe yaramaz. Kuş kendi kendine bağışıklık kazanmalı. Flagyl, trikomonas şüphesinde kullanılabilir tabiki.

Kuşta çiçek hastalığı var. Ve Tirikomonas ve mantar ihtimali de var. İki defa sordum size ağzında koku var mı boğazında peynirimsi lezyon var mı diye. Sorularımıza cevap verin ki yardımcı olabilelim. Gaga kenarında siğil gibi görünen şey çiçek hastalığının belirtisi. ( kesin ) Ama geçti diyorsunuz.

Siz boğazına bakın oraya sıçramış olabilir. Veya ikincil bir hastalığa yol açmış olabilir. Eğer boğazda peynirimsi bir lezyon varsa vakit kaybetmeden Metronidazol etken maddeli bir ilaç temin edin. Vet ilacı da olur beşeri ilaç da olur. Mesela alabilirseniz eczaneden nidazol veya flagyl ikisinden biri. Bir de mikostatin veya flukonazol etken maddeli bir şurup alırsınız. Yine ikisinden biri.

İkinci yazdıklarım reçetesiz satılabiliyor. İlk yazdıklarımı reçete isterler de alamazsanız veterinerden Metronidazol etken maddeli bir ilaç alırsınız. Veya kendiniz için aile hekimine yazdırıp alırsınız eczaneden. Ama eğer o bahsettiğim lezyon varsa yapın bunları
Mikostatin kullanıyoruz bir damla ağızdan 8 gün kullandık

vitaform, baytril vs hep boşa kullanilmiş kuş gereksiz yere işkence cekiyor. bir kerede ihtimalleri hizlica elemek lazim

ben olsam flukonazol + metronidazole 7 gün kullanırım. işe yararsa sadece flukonazol 7 gün daha

yukaridaki işe yaramazsa makrolid grubu (tilmikosin ya da tylosin tartarat olabilir) antibiyotik denenebili

Ben kuşta mantar veya tricomonastan şüpheleniyorum ama siz ağzında koku yok diyorsunuz. Bakterial bir hastalık olsa bu kadar antibiyotikten sonra düzelmiş olurdu. Ben olsam artık Antibiyotik kullanmaya devam etmezdim. Hiç iç parazit için ilaç kullandınız mı ?

Kafam çok karıştı aşağıda da bir sürü ilaç tavsiyesi var ne yapmam lazım? Forumdaki arkadaşlar mantardan kaynaklı olduğunu düşünüyor bu ilaçların hepsi bu işe mi yarıyor ? Yol gösterir misiniz ? Birini alıp başlamam lazım
İlaç tedavisinden sonra üç gün üst üste probiyotik verdiniz mi?
Verdim

Ben kuşta mantar veya tricomonastan şüpheleniyorum ama siz ağzında koku yok diyorsunuz. Bakterial bir hastalık olsa bu kadar antibiyotikten sonra düzelmiş olurdu. Ben olsam artık Antibiyotik kullanmaya devam etmezdim. Hiç iç parazit için ilaç kullandınız mı ?
Evet yoktu hatta yemiş olduğu maydonoz , dere otundan ötürü çok fresh bir kokusu vardı. Hayır kullanmadım.

Kafam çok karıştı aşağıda da bir sürü ilaç tavsiyesi var ne yapmam lazım? Forumdaki arkadaşlar mantardan kaynaklı olduğunu düşünüyor bu ilaçların hepsi bu işe mi yarıyor ? Yol gösterir misiniz ? Birini alıp başlamam lazım

Verdim

ben dahil cogu kisi benzer urunleri onermis. ben full size özet yazmistim

şimdilik eczaneden flagyl şurup ve triflucan şurup alin , gerisine bakariz detaya takilmayin

flagyl için doktor/diş hekimi/veteriner recetesi gerekir. oncelikli ilacimiz bu

bi kaç tane de insulin enjektörü alıniz gerekebilir

Evet yoktu hatta yemiş olduğu maydonoz , dere otundan ötürü çok fresh bir kokusu vardı. Hayır kullanmadım.
İç parazit için bir ense damlası alıp kullanın. Hava kesesi paraziti de nefes darlığına yol açar. Ama bunu her halükarda yapın önlem amaçlı. Koku yoksa mantar değildir. Dışkısı da kötü kokulu değil dimi ?

ben dahil cogu kisi benzer urunleri onermis. ben full size özet yazmistim

şimdilik eczaneden flagyl şurup ve triflucan şurup alin , gerisine bakariz detaya takilmayin

flagyl için doktor/diş hekimi/veteriner recetesi gerekir. oncelikli ilacimiz bu

bi kaç tane de insulin enjektörü alıniz gerekebilir
Merhaba veteriner candida testi yaptı az miktarda bulunduğunu söyledi

İç parazit için bir ense damlası alıp kullanın. Hava kesesi paraziti de nefes darlığına yol açar. Ama bunu her halükarda yapın önlem amaçlı. Koku yoksa mantar değildir. Dışkısı da kötü kokulu değil dimi ?
Candida mantar testi yaptırdı ve az miktarda

bulunduğunu söyledi. İç parazit ilacı kullanmadım .

Geri