Netcox kullanımı ve kusma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan avseque
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

avseque

Forum Sakini
Merhabalar arkadaşlar. Bildiğiniz üzere netcox kullanıyorum koksidiyoz için. Galiba bir hata yaptım. Ben antibiyotiği kullanırken gaga taşı kalamar ve kumu kafesten almamıştım. Veteriner hiçbir şey dememişti o konuda benim de aklıma gelmedi. Acaba ilacın etki göstermesini engellemiş olabilir mi? Bir de bu gece altlarını değiştirirken fark ettim. Kuşlardan biri kusmuş. Kafesin tellerinde de az miktarda vardı tabandaki kağıdın üstünde de salyalı sindirilmemiş yemler. Çok korkuyorum ne oluyor bu hayvanlara :(

Bir veterinere gidip kursağına şırıngayla mama bastırmayı denediniz mi? Mama ile birlikte ilaç da basıyor veteriner. Vakit kaybetmeden bir veterinere yetiştirin bence.
Ne yazık ki yaşadığım yerde kuştan anlayan bir veteriner yok. Bu izmirdeki veterinerden önce çok araştırdım bir tane klinik kuş bakıyoruz getirin dedi. Hiçbir şey yapmadı şırıngada bir ilaç verdi o da işe yaramadı.

Oyla 0
Ne yazık ki yaşadığım yerde kuştan anlayan bir veteriner yok. Bu izmirdeki veterinerden önce çok araştırdım bir tane klinik kuş bakıyoruz getirin dedi. Hiçbir şey yapmadı şırıngada bir ilaç verdi o da işe yaramadı.
Anladım.Ozaman acil olarak elma rendeleyin,ılık su ile karıştırıp şurup gibi yapın.Yukarıda bahsettiğim gibi çay kaşığı ile verin. Dili değsin,bence arkadan yemeye başlayacaktır ufak ufak.
Elmalı suyunun içine multivitamin damlatın varsa.
Hastalık teşhisi koyamam ama Aynı renk dışkısı trifulukan şurup ile düzeldi benim kuşun.

Son düzenleme:
Oyla 0
@avseque kuşu eline alıp birşeyler verme! Çok çırpınıyor diyorsun belliki strese giriyor. Hayvan iyice bırakıcak kendini artık.. Refloru suyuna ekle ağzına damlatma!

Bunun dışında kesin bişey diyemem ama bitki çaylarının faydası olabilir. Kekik veya zencefil çayları biraz rahatlatabilir.

Şu aşamada kuşun beslenmesi çok önemli. Mama yiyormu?

@Doğanay Y. sende bir bakarmısın başka ne yapılabilir?

Oyla 0
@avseque kuşu eline alıp birşeyler verme! Çok çırpınıyor diyorsun belliki strese giriyor. Hayvan iyice bırakıcak kendini artık.. Refloru suyuna ekle ağzına damlatma!

Bunun dışında kesin bişey diyemem ama bitki çaylarının faydası olabilir. Kekik veya zencefil çayları biraz rahatlatabilir.

Mama vermeyin demiş veteriner,nedenini anlamadım.. Yemezse daha kötü olmaz mı? Bu şekilde direnci iyice düşecek :(

Oyla 0
Ben daima ilaçların 8 saat suluklarinda durup ardından taze su verilmesi taraftariyim. Hep öyle uygularım. Almasi gereken dozaji ilk seferinde verdiğimiz için 2.si gerekli değil. Belki çok ileri vakalarda
Tüm suluktan ilaç uygulamalarında aynı şekilde mi hareket ediyorsunuz? Ben ilacı dozajında alamamıştır diye devamlı önünde bulundurup, temiz su ile değiştirmiyorum, dolayısı ile hayvan devamlı ilaçlı su içiyor. İşin aslı ben bundan rahatsızım. Kursağının ilaç içtikten sonra temiz su ile durulanmasını düşünüyorum ama diğer şekilde düşündüğümde ilacın etkisini azaltabilir mi, ilacın kursakta devamlı kalması daha doğru mu olur, bilemiyorum. Fikriniz nedir bu konuda?

Oyla 0

Refloru nasıl vereyim peki? Ağzına damlatmayınca içmiyor. Yedek suluğum vardı onun altlığına koyup gagasına tutuyorum ama içmiyor. Suluklarındaki temiz suyu çıkarıp reflorlu su verirsem de olmaz üfff

Oyla 0
Kuş yerde ise tam önüne koyun. Kuş tünekteyse en yakın mesafeye koyun, yemi yemek için tutunma vs için extra efor harcamasın.

Oyla 0

Mamayı verdim şimdi. Yumurtayı haşlayıp rendeledim yedi

Oyla 0