Netcox kullanımı ve kusma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan avseque
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

avseque

Forum Sakini
Merhabalar arkadaşlar. Bildiğiniz üzere netcox kullanıyorum koksidiyoz için. Galiba bir hata yaptım. Ben antibiyotiği kullanırken gaga taşı kalamar ve kumu kafesten almamıştım. Veteriner hiçbir şey dememişti o konuda benim de aklıma gelmedi. Acaba ilacın etki göstermesini engellemiş olabilir mi? Bir de bu gece altlarını değiştirirken fark ettim. Kuşlardan biri kusmuş. Kafesin tellerinde de az miktarda vardı tabandaki kağıdın üstünde de salyalı sindirilmemiş yemler. Çok korkuyorum ne oluyor bu hayvanlara :(

Veterinerle görüştüm. Dışkı fotoğraflarını da gönderdim. Karaciğer kaynaklı bir problem olabileceğini söyledi. Bu yeşil rengin sebebi karaciğer yetmezliği olabilirmiş safra fazla birikiyormuş. Bir süre antibiyotik kullanmayalım reflora devam edelim dedi. Yarım litre suda bir kapsülü çözdürüp suluklarına koymamı söyledi. Suyu gün içinde tazeleyecekmişim. Hiç temiz su verme dedi. Yani sulukta hep reflorlu su olacakmış... Sürekli bu sudan içmeleri zarar verir mi acaba:( Elimdeki reflorun görselini de ekliyorum

Ekli dosyalar

• 5736302E-3F0A-469B-B5E9-D389D41881EE.jpeg
    5736302E-3F0A-469B-B5E9-D389D41881EE.jpeg
    48.8 KB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
Merhabalar tekrar. Bugün sabah 8de netcoxlu suyu koydum kafese. Ara ara ağzına da tuttum içirmeye çalıştım. Yumurta haşlayıp verdim baya yedi. Dışkılar gün sonuna doğru daha az yeşil iz bırakmaya başladı ama az önce yaptığı son iki dışkıda sindirilmemiş yem vardı. Dışkıların formu normaldi ama yemliydi :( Son yaptığı dışkının fotoğrafını ekliyorum. Ben dağıttım yoksa şekli normaldi @Ümit T. @neanderthalensis @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• 002B657F-0DC7-430B-A63B-4CA6649BC22D.jpeg
    002B657F-0DC7-430B-A63B-4CA6649BC22D.jpeg
    120.6 KB · Görüntüleme: 13
Oyla 0
İlaç kullanim sonrasi toparlama evresi gerekiyor. Ek yem premikleri ile desteklemek lazım. Dışkı bozulur bozulmaz ilaç tekrarlamak doğru olmaz

Oyla 0
Yemli dışkı bunlardan ayrı, var olan hastalığının bir belirtisi olabilir. Geçmez ise ciddi anlamda araştırma yapmak gerekiyor.

Oyla 0
Yemli dışkı bunlardan ayrı, var olan hastalığının bir belirtisi olabilir. Geçmez ise ciddi anlamda araştırma yapmak gerekiyor.
Araştırma yapıldı zaten. Dışkı tahlili yapıldı. Koksidiyoz ve streptokok tespit edildi. Koksidiyoz için antibiyotik başladığımızda dışkılar kötüleşti ve tedaviyi sonlandırdık. Dışkılar toparlanana kadar reflor vermem söylendi. Dün toparlanmış gibiydi ama yemli dışkı oldu bu sefer de. Probiyotik fazla gelmiştir diye 12 saat temiz sudan sonra reflor verdim.

Oyla 0
Merhabalar tekrar. Bugün sabah 8de netcoxlu suyu koydum kafese. Ara ara ağzına da tuttum içirmeye çalıştım. Yumurta haşlayıp verdim baya yedi. Dışkılar gün sonuna doğru daha az yeşil iz bırakmaya başladı ama az önce yaptığı son iki dışkıda sindirilmemiş yem vardı. Dışkıların formu normaldi ama yemliydi :( Son yaptığı dışkının fotoğrafını ekliyorum. Ben dağıttım yoksa şekli normaldi @Ümit T. @neanderthalensis @Doğanay Y.
Araştırma yapıldı zaten. Dışkı tahlili yapıldı. Koksidiyoz ve streptokok tespit edildi. Koksidiyoz için antibiyotik başladığımızda dışkılar kötüleşti ve tedaviyi sonlandırdık. Dışkılar toparlanana kadar reflor vermem söylendi. Dün toparlanmış gibiydi ama yemli dışkı oldu bu sefer de. Probiyotik fazla gelmiştir diye 12 saat temiz sudan sonra reflor verdim.
Hem koksidiyoz tedavisi yarım kaldı hem de sekonder enfeksiyon için verilen antibiyotiğe geçemediniz :( tedavi tamamen bitene kadar yemli dışkı devam edebilir bence.

Oyla 0
Hem koksidiyoz tedavisi yarım kaldı hem de sekonder enfeksiyon için verilen antibiyotiğe geçemediniz :( tedavi tamamen bitene kadar yemli dışkı devam edebilir bence.
Nasıl yapacağız bilmiyorum valla. Netcox ağır geldi. Koksidiyozu nasıl tedavi edeceğiz... Dışkılar gene cıvık bugün. Refloru daha kaç gün kullanacağım... Hiç bir şey anlamadım ben bu işten :(

Oyla 0
Nasıl yapacağız bilmiyorum valla. Netcox ağır geldi. Koksidiyozu nasıl tedavi edeceğiz... Dışkılar gene cıvık bugün. Refloru daha kaç gün kullanacağım... Hiç bir şey anlamadım ben bu işten :(
Farklı bir ilaç önerir hekim belki ya da diğer ilaçta çözebilir sorunu.Şu an genel durumun toparlanmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum.İlaca böyle reaksiyon vermesi kötü oldu gerçekten :(

Oyla 0

Gecmis olsun, Omer bey benim kusumada koksidiyoz teshisi koydu.5 gundur baycox kullandim son iki gundur kusum cok durgun halsiz kabarik. Diskilari degismeye basladi, hem siyah gibi diskiliyor hemde biraz sulu ve beyaz kismi yok gibi. Bence netcox baycox kuslara agir geliyor, yada dozajlamada sorun var bence

Oyla 0
Gecmis olsun, Omer bey benim kusumada koksidiyoz teshisi koydu.5 gundur baycox kullandim son iki gundur kusum cok durgun halsiz kabarik. Diskilari degismeye basladi, hem siyah gibi diskiliyor hemde biraz sulu ve beyaz kismi yok gibi. Bence netcox baycox kuslara agir geliyor, yada dozajlamada sorun var bence
Size de geçmiş olsun. İşte benim anlamadığım da o. Netcox baycox ağır geliyorsa koksidiyozu nasıl tedavi edeceğiz? Deneyimli arkadaşlarımız ne der bu konuda ? @Ümit T. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Oyla 0
Merhabalar arkadaşlar. Yemli dışkılama hala devam ediyor. Refloru dün gün boyu bugün de öğlen 1den sonra verdim. Dışkı formu toparlandı az da olsa ama yemli dışkılama devam ediyor. Az önce yaptığı 2 dışkıda da yem vardı. Acaba reflor mu ağır geliyor? Elimde probiyotik olarak entrobac da var. Yarın da onu mu versem?

Oyla 0

neden tekrar netcox başladınız? daha önce aralıksız kaç gün kullanmıştınız?

Oyla 0
neden tekrar netcox başladınız? daha önce aralıksız kaç gün kullanmıştınız?
Tekrar netcox başlamadım ki. Aralıksız 4 gün kullanmıştım. Sonra verdiğim 2 günlük aranın 2. Gününde dışkılar tuhaflaştı. Veteriner 2 gün aradan sonra 2 gün daha kullan dedi diye hazırlayıp verdim. Veterinere de yazdım durumu. Tedaviyi bitirelim temiz su ver sonra da reflor başla dedi. Ben de 2 gündür reflor veriyorum

Oyla 0
Şöyle anlatayım daha net olur:
16 nisan gecesi netcox başlandı
17 nisan: netcox
18 nisan: netcox
19 nisan: netcox
20 nisan: temiz su
21 nisan: temiz su
22 nisan gecesi: netcox
22 nisan öğlen netcox alındı yerine temiz su konuldu
23 nisan: temiz su (ama damlalıkla reflor verdim sabah akşam 3er damla)
24 nisan: reflor(sabah 8 gece 12ye kadar gece 12de temiz su verdim)
25 nisan yani bugün 13.00da reflor hala da kafeste reflor var

Oyla 0
Merhabalar arkadaşlar. Yemli dışkılama hala devam ediyor. Refloru dün gün boyu bugün de öğlen 1den sonra verdim. Dışkı formu toparlandı az da olsa ama yemli dışkılama devam ediyor. Az önce yaptığı 2 dışkıda da yem vardı. Acaba reflor mu ağır geliyor? Elimde probiyotik olarak entrobac da var. Yarın da onu mu versem?

reflor ve entrobac ilaç değildir , düşündüğünüz gibi ağır gelmesi sözkonusu değil. entroboc kuşlar için üretilen bir ürün, içeriği reflor'dan daha faydalıdır

Oyla 0