Saksıda darı yetiştirme denemem

IMG_20220414_235538.jpg
Geçen perşembe yetiştirip sonuçlarini görmek için saksıya kızıl darı ve ak darı tohumlari ektim? evde olduğu için küçük ama derin bir saksı seçtim. Tohumları yuzeyden bir iki cm kadar alta denk gelecek şekilde serpip üzerini iyice ufalanmış toprak ve gübre karişimi ile kapattim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hala çok iyi gidiyorlar ama renkleri açılmış. Bir şeyler eksik gidiyor olabilir. Bu tip tohumlar tıpkı buğday gibi sonbaharda ekmek doğru olabilir. En azından hasati öne çekmek için

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 24257
Son durum bu şekilde, gübre verdim soldaki kırmızı topraktakiler firesiz gidiyor gibi seyreltme yaptım, sağdakinde uzadıkça yatanlar oldu bayağı azaldı ama kalanlar bizimle😅 tek sorun balkonun öğleye kadar güneş alması ve gariplerim güneş ışığı için o tarafa eğimli oluyorlar bana göre eğer güneş batana güneş ışığı alabilselerdi simdiye hasat zamani gelmiş olurdu. Bakalim belki bu sekilde de verecek ama vardığım sonuç balkonda darı ekimi için üstü açık sürekli güneş ışığını alabilecek sekilde ise balkonda yapilabilir😊

Bu topraklar hazır satılan saksı topraklarımı yoksa dışarıdan bir yerdenmi doldurdun merak ettim? Soldakinin gelişimi daha iyi diğeri verimsiz kalmış biraz..

Afatsumi

Forum Sakini
Bu topraklar hazır satılan saksı topraklarımı yoksa dışarıdan bir yerdenmi doldurdun merak ettim? Soldakinin gelişimi daha iyi diğeri verimsiz kalmış biraz..
Sağdakinde daha önce çiçek yetişmişti, normal bahçe toprağı. Soldakini de şehir dışında dağın yamaçlarında toprak hep kızıl idi bazı yerlerde köstebekler dışarı çıkarmıştı ve temiz taşsız göründüğü için bir de dedim yer altindan çıkan toprak mineral bakimindan yer üstüne göre zengindir dedim, doldurmasi da kolay olmuştu o yüzden tercih ettim. Bu toprağa ben renginden dolayı killi demiştim başlangıçta ama çok araştırmadım killi ya da baska bir adı vardır belki. Bir de arkadaşım bu toprak zamanla suladikca üstü beton gibi olur bitki buyuyemez demişti hiç öyle olmadi üstü hâlâ yumuşak duruyor. Aralardan seyreltmesem bile hepsi büyüyecek gibiydi ama ben yine de birbirlerine gölge yapar diye seyrelttim

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Sağdakinde daha önce çiçek yetişmişti, normal bahçe toprağı. Soldakini de şehir dışında dağın yamaçlarında toprak hep kızıl idi bazı yerlerde köstebekler dışarı çıkarmıştı ve temiz taşsız göründüğü için bir de dedim yer altindan çıkan toprak mineral bakimindan yer üstüne göre zengindir dedim, doldurmasi da kolay olmuştu o yüzden tercih ettim. Bu toprağa ben renginden dolayı killi demiştim başlangıçta ama çok araştırmadım killi ya da baska bir adı vardır belki. Bir de arkadaşım bu toprak zamanla suladikca üstü beton gibi olur bitki buyuyemez demişti hiç öyle olmadi üstü hâlâ yumuşak duruyor. Aralardan seyreltmesem bile hepsi büyüyecek gibiydi ama ben yine de birbirlerine gölge yapar diye seyrelttim

Killi yada değil sonuçta doğal toprak :) Hazır satılanlar toprağa bile benzemiyor :)

Afatsumi

Forum Sakini
Ya işte yerin olcakki şöyle ufak bir bahçe ben ekerim şahsen...

Youtube ta bir video buldum fikir vermesi açısından. Saksıda bu şekilde ufak dal darı çıkıyor bunun sebebide toprağı derin olmaması diye biliyoruym. Ne kadar derin geniş toprağı olursa o kadar büyük yetişiyormuş darılar.. Ama ufakta olsa mis gibi taze dal darı :)

Screenshot_20220606_183729.jpgScreenshot_20220606_183722.jpg
Darıcıklar görünmeye başladılar şaşırdım 😄 daha 30 40 cm anca olmuşlardı, sizin de dediğiniz gibi toprağının derin olmamasından sanirim, bunlar normal toprakta olan ilk diktiklerim. Sulama bundan sonra daha mi az olmali acaba iki üç günde bir suluyordum

Umit. 

Yönetici
Moderatör

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bana da aspur gibi geldi. Ürün evresinde önemli olan güneş, ısı. Sulama bu aşamada azaltılmalı - bitkiyi strese sokmadan-

Bluefish

Forum Sakini
Babam gübre olsun diye bizden habersiz kuşların dışkılarını alıp saksılara koymuştu.
Seyreltmeden ayırmadan ne varsa tohumlarla beraber.iki çiçeği kaybettik.
Diğer saksılara çiçek ekip su vermeye başlayınca sürekli filizlendi 2 aydır.
Koparmaktan yoruldum inatla çıkıyorlar artık hangi tohum kaldıysa 🤣🤣

Afatsumi

Forum Sakini
Screenshot_20220628_202538.jpg
Sagdaki saksida genel olarak darilar seyrek çıktı bir kac tanesinde tam dolu çıktı darı başakları, soldaki kırmızı topraktakiler başlangıçta cok hızlı buyumuslerdi ama bence seyreltmeyi az yaptigimdan fazla buyuyemediler ama yine de çıkıyor darilar, hasata az kaldı😊

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 24650
Sagdaki saksida genel olarak darilar seyrek çıktı bir kac tanesinde tam dolu çıktı darı başakları, soldaki kırmızı topraktakiler başlangıçta cok hızlı buyumuslerdi ama bence seyreltmeyi az yaptigimdan fazla buyuyemediler ama yine de çıkıyor darilar, hasata az kaldı😊

Kuruduktan sonra dalıyla beraber kafese asılabilir :)