Saksıda darı yetiştirme denemem

IMG_20220414_235538.jpg
Geçen perşembe yetiştirip sonuçlarini görmek için saksıya kızıl darı ve ak darı tohumlari ektim? evde olduğu için küçük ama derin bir saksı seçtim. Tohumları yuzeyden bir iki cm kadar alta denk gelecek şekilde serpip üzerini iyice ufalanmış toprak ve gübre karişimi ile kapattim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Diğer bebeklerde filizlenir filizlenmez ışık oranını arttırmanızı öneririm. Maalesef gelişim esnasında yoğun ışık istiyor.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aman aşırı sulamayın. Hızlı boya giderse de kuruyorlar. Toprak kurumaya yakın olduğunda sulamak gerekiyor. Şuan gelişimleri iyi görünüyor

Afatsumi

Forum Sakini
Aman aşırı sulamayın. Hızlı boya giderse de kuruyorlar. Toprak kurumaya yakın olduğunda sulamak gerekiyor. Şuan gelişimleri iyi görünüyor
Anladim, bir nevi mevsimsel yağışı taklit etmeyi dusunuyordum ama biraz daha az sulayim dediginiz gibi disardaki gibi gunes almiyor sonuçta. Bir kaç tane de kuşlarin dışkısından attim gübre olsun diye ?

Afatsumi

Forum Sakini
gelişimler yavaşlamış gibi duruyor :(
Sadece sabahtan öğleye kadar gunes gorebiliyor bir de son gunlerde havalar hep kapali seyretti. Gittigim daglik bir yerden kirmizi killi toprak buldum hatta kostebegin yuzeye çıkardığı topraktan posete doldurmustum. Bi yerde darilarin killi topragi sevdiğini okumuştum deneme amacli ona da ekeyim diyorum belki topragini da sevmemistir

Afatsumi

Forum Sakini
Screenshot_20220506_185824.jpg
Bakalim bugün de kırmızı killi diye bildiğim topraga ak ve kirmizi darı ektim sonuç ne olacak

Umit. 

Yönetici
Moderatör
geçen yıl kuşların altlığından dökülen yemlerden aspur çıkmış. Onu görünce içimden şey dedim - bu kadar kolay yetişiyor neden ithal ediyoruz- :D

Ya işte yerin olcakki şöyle ufak bir bahçe ben ekerim şahsen...

Youtube ta bir video buldum fikir vermesi açısından. Saksıda bu şekilde ufak dal darı çıkıyor bunun sebebide toprağı derin olmaması diye biliyoruym. Ne kadar derin geniş toprağı olursa o kadar büyük yetişiyormuş darılar.. Ama ufakta olsa mis gibi taze dal darı :)